Altered Carbon je najmä o skvelých nápadoch

Takeshi Kovacs.

(Kouvačš, ako v seriáli amerikánsky hovoriace postavy vyslovujú.)

Muž. Envoy. Zabijak. Milenec. Brat. To všetko, a omnoho viac, v sebe toto meno skrýva. Po 250 rokoch „v ľade“ sa väzeň vracia k životu v novom tele s jedinou šancou, ako získať späť svoju slobodu – musí vyriešiť nepochopiteľnú vraždu.

 

Tak to by sme mali oficiálnu anotáciu, prejdime k tomu, o čom to naozaj je, pretože po pozretí traileru som vôbec nečakala to, čo som dostala. V ňom tlačili tvorcovia najmä na detektívku, ktorá nepochybne súčasťou príbehu bola, ale pre mňa nie tou najdôležitejšou.

Ocitáme sa vo svete budúcnosti, v ktorom ľudia prišli na to, ako prenášať vedomie. Slúžia na to čipy nazývané cortical stacks, ktoré sa ročným deťom voperujú k mieche a po smrti fyzického tela sa dajú preniesť do iného. Alebo sa s nimi dá interagovať pomocou rôznych prístrojov a programov. Telo sa stalo akýmsi nástrojom, nie príliš hodnotným materiálom, ktorý sa vždy dá vymeniť alebo opraviť, aj keď ani jedno z toho nie je lacná záležitosť. Príznačne sú telá v príbehu nazývané sleeves, čo môžeme preložiť ako rukáv/návlek/obal – ako ľahko zoblečieš, tak ľahko navlečieš iný.

Intro nám ukazuje, ako sa Takeshi Kovacs (áno, šialená kultúrna kombinácia má dobré vysvetlenie) dostal do „ľadu“. Potom sa chlapec prebudí a my okrem neustáleho samonasieracieho efektu pri smiešnom vyslovovaní slovanského mena dostávame pilotný diel seriálu. Rovnako ako hlavná postava sme pritom zmätení aj my, takže realitu, ktorá sa po 250 rokoch jednoducho musela zmeniť, sa snažíme pochopiť spolu s Takeshim. A zobudiť sa v cudzom tele nie je až také jednoduché. Milá teta nám povie, ako cortical stacks fungujú a že Takeshimu bude chvíľu zo všetkého bľuvno. Potom sa dozvedáme, že Takeshi sa síce dostal „von“, no len preto, aby sa stal majetkom jedného z najbohatších a najzvrhlejších ľudí – Laurensa Bancrofta. A, samozrejme, ten niečo potrebuje. Deň sa nemohol začať lepšie.

(zdroj: imdb.com)

Čo vieme odhadnúť na prvý pohľad – Takeshi má toho všetkého jednoducho dosť. Vieme, že sa mu stalo niečo nepekné – a asi nie raz – a vieme, že si myslí, že už nemá prečo (pre koho) bojovať ani žiť. Nemôžeme sa preto čudovať, keď sa namiesto boja o svoju slobodu rozhodne poriadne sa opiť, užiť si s nejakou slečnou a následne si nechať odobrať pridelené telo a svoje vedomie uložiť naspäť „k ľadu“. Ale o čom by seriál potom bol? Jasné, Takeshi dostane niekoľko impulzov (väčšinu z nich z vlastnej hlavy, spomienok a delirických zážitkov) a napokon sa rozhodne dať tomuto svetu a životu (životom?) šancu.

V deji sa odohrá more udalostí, plot twistov, prekvapivých zvratov a zamotajú sa situácie, to všetko seriál Altered Carbon nepochybne má, ale nedá sa o tom rozprávať bez spoilerov. Príbeh je plný nihilizmu (tvárenia sa „ja som nad vecou“), ale aj lásky, priateľstiev, sexu, heroickej naivity (tvárenia sa „ja zachránim celý svet“), boja za správne veci a tak ďalej. Nijako nepodceňujem význam týchto udalostí, mnoho motívov tam bolo skvelých, našlo sa aj pár zbytočných alebo klišeovitých, no tie boli, našťastie, v očividnej menšine. No je na seriáli, aby vám ich sám predostrel, preto tu o nich nebudem hovoriť.

(zdroj: imdb.com)

Čo mňa na Altered Carbon fascinovalo (a je to spoilerfree), boli tieto veci:

Vizuál – ten jednoznačne predčil moje očakávania. V tomto smere, celkovom feelingu, v beznádeji, ktorá z toho sála, v rozorvanosti sveta mi to jednoznačne pripomínalo Blade Runnera, čo sa od Altered Carbon aj čakalo, a tvorcovia to zvládli skvelo. Svet hýriaci farbami a zároveň depresiou – neviem, ako to robia, ale páči sa mi to.

Nastolený etický problém – prezliekanie tiel. Toto by mohla byť kapitola sama osebe. Vysvetliť a podkuť tento jav v reálnych spoločenských základoch zvládol seriál, myslím, celkom dobre. Nič mi natoľko nebilo do očí, aby mi to prekážalo. Čo však zvládli bravúrne, bolo na konkrétnych, veľmi nápaditých príkladoch uviesť, akými spôsobmi to môže život človeka ovplyvniť.

Čo ak vaše 7-ročné dieťa, ktorého sleeve/telo zahynulo pri prestrelke a má právo na jeho bezplatnú náhradu zo zákona, dostane telo 40-ročnej väzenkyne? Alebo muža? Nepáči sa ti? Kúp si nové. Ale ty si chudobný, nespravíš nič. Celkom predvídateľnou, no podstatnou myšlienkou bolo, že vynález prenosu vedomia mal slúžiť ľudstvu, aby sa mohlo rozvíjať a byť lepšie, no neskôr slúži len na to, aby sa kriticky prehĺbil rozdiel medzi bohatými a chudobnými. A vieme, že čím dlhšie človek žije a nemusí sa obávať smrti, tým horšia pliaga sa z neho stane. Tento námet bol spracovaný napr. vo filme In Time (s Justíňom Timberlakeom), ale aj v mnohých ďalších. Alebo iná vec – dokázali by ste milovať človeka, ktorý by dostal úplne inú tvár? Možno tvár opačného pohlavia? Podobné nevyriešiteľné otázky len prehlbovali pocit beznádeje, ktorého má tento svet na rozdávanie, no zároveň prinútili hlavu pracovať naplno.

(zdroj: imdb.com)

Fungovanie sveta – sme v takej pokročilej dobe, že AI (umelá inteligencia) je považovaná za niečo totálne zastarané a mimo módy. Ak máte dosť peňazí, môžete si upraviť telo rôznymi spôsobmi (využitie tohto motívu vie byť v Altered Carbon naozaj zaujímavé) alebo viete samého seba zálohovať. Viac prezradiť nemôžem, aby ste to mohli pri sledovaní objaviť sami.

Vymyslieť takýto svet a preniesť ho rovno do seriálu by bolo o hubu, preto vás neprekvapí, že je to adaptácia príbehu z pera Richarda K. Morgana a séria kníh sa – šokujúco – nazýva Takeshi Kovacs (prvý diel Altered Carbon). Nebyť tohto seriálu, o Morganovi by som sa nedozvedela, a to je jasný dôkaz toho, koľko skvelých príbehov na nás tam vonku ešte čaká a ani o nich nevieme. Znamená to aj to, že by prípadné ďalšie série mali v čom pokračovať, ak by chceli. V ďalších dvoch knihách – Broken Angels a Woken Furies – musí byť inšpirácie habadej, ak sa vám nechce čakať, pokojne sa začítajte, ja už ich vo svojom wishliste mám.

(zdroj: imdb.com)

Predstaviteľ Takeshiho Kovacsa (jedného z jeho tiel) Joel Kinnaman si u mňa napravil reputáciu. Áno, to je ten, ktorého som si vôbec nepamätala zo Samovražedného oddielu (Suicide Squad), ale hral tiež v House of Cards alebo v Robocopovi. V Altered Carbon podal skvelý výkon, ja som mu to všetko verila. A že hral sakra rozorvanú postavu! Ďalším zaujímavým menom z hereckého obsadenia je napríklad Renée Elise Goldsberry, ktorú som si obľúbila už v seriáli The Good Wife – nebojím sa to priznať, milujem ten seriál. Úloha úžasnej, silnej, vodcovskej hrdinky sa jej nesmierne hodila, aj keď občas tlačili na jej dokonalosť. Ozajstným ťahom na bránu je najmä James Purefoy, ktorý hral hádam vo všetkom na svete a k tejto odpornej postave sa jeho face proste hodil. Mňa však potešili aj herci, ktorých som predtým nikde nezaregistrovala. Martha Higareda ako mladá, idealistická, drsňáčska policajtka, ktorú by som na začiatku najradšej fackala, Chris Conner, ktorý sa stal mojou najobľúbenejšou postavou seriálu pri stvárnení umelej inteligencie, a Dichen Lachman vás nenechá chladnými nielen vďaka svojej absolútne atypickej tvári, ale aj jej seriálová postava v Altered Carbon zaručene rozprúdi vášne.

Prvá séria má 6 rôznych režisérov (po jednej alebo dvoch častiach) a nie sú to len nejakí objavím-sa-a-zase-zhasnem režiséri. Miguel Sapochnik je známy napr. najmä vďaka režírovaniu Game of Thrones, Andy Goddard zahviezdil s marvelovskými seriálmi, Nick Hurran natočil vynikajúci seriál Childhood´s End či pár častí zo Sherlocka, Peter Hoar akurát točí Cloak and Dagger či Umbrella Academy a Alex Graves či Uta Briesewitz tiež nie sú nijakí nováčikovia v biznise. Baited yet? Tak to počkajte na scenáristov! Gavid H. Goodman (Once Upon a Time), Garrett Lerner a Russel Friend (Dr. House, Smallville), Brian Nelson (11.22.63, Da Vinciho démoni), Laeta Kalogridis (Prekliaty ostrov), mohla by som pokračovať…

(zdroj: imdb.com)

Všetky tieto ingrediencie namiešali úžasný seriálový kokteil! Samozrejme, nie je dokonalý, ale má k tomu blízko. Napríklad, sklamal ma záver, jeho schematické rozuzlenie a záverečné scény boli jednoducho neúmerné k skvelému priebehu, ale tu platí, že cesta je cieľ, a v konečnom výsledku to vôbec neprekážalo. Seriál výborne odsýpa, drží diváka až do posledných chvíľ, zbytočne nevysvetľuje, veľa vecí nechá na divákovej dedukcii či snahe. Tiež mám rada retrospektívny prístup, keď vhodení do rozbehnutého deja pomaly objavujeme, čo všetko do daného momentu priviedlo postavy. Je pravda, že prvý diel seriálu je veľký, zmätený guláš, no odporúčam vydržať, ono sa to postupne pekne rozpletie. Najviac oceňujem originálne nápady a námety, v ktorých sa v Altered Carbon môžete prehrabávať. Netlix to proste vie.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
24 + 18 =