Batman 8: Supertíha

Batman je mŕtvy. Nech žije Batman.

Batman je mŕtvy (viď predchádzajúci diel zo série New 52 – Koniec hry). Pravdepodobne zahynul pri súboji so svojou celoživotnou Nemesis – Jokerom. Gothamčania stratili nádej. Už ich nemá kto ochraňovať. Iba ak striedavo skorumpovaný a striedavo neschopný policajný zbor. Ten sa však musí riadiť zákonmi a pravidlami, čiže má v boji proti zločinu zviazané ruky. Nemôže si dovoliť to, čo Batman, ktorý sa nemusel nikomu zodpovedať. A je v ňom len málo takých kvalitných chlapov, ako komisár Gordon.

Lenže mesto POTREBUJE ochrancu. Powers International, kancelária starostu, celé vedenie mesta a polícia sú si toho veľmi dobre vedomí, a tak spravia šialenosť roka: investujú desiatky miliónov dolárov do oživenia Batmana. Teda, nie do oživenia priamo jeho tela (ktoré sa nikdy nenašlo), ale do oživenia symbolu. Vytvoria nový kostým + techniku a pod inovovanú masku schovajú Alfréda. Žartujem. Schovajú tam Gordona. Ostrihaného, oholeného, operáciu očí podstúpiaceho a pekných pár hodín vo fitku stráviaceho.

„Počkať, počkať. Že chcete, aby som bol kto?“ pýta sa, keď ho s tým oslovia. A to isté sa pravdepodobne budete pýtať aj vy. Gordon ako nový Batman? Čo je to, preboha, za kávovinu?

 

 

Gordonov parťák Harvey sa s tým tiež nezdržuje a ide priamo k veci. „A koľko akože máš, šesťdesiat?“

Gordon, po chvíľke nahnevaného ticha: „Mám 46, Harvey.“

„Ach, sorry. Ale aj tak.“

Hm. Harvey má pravdu. Ale aj tak! Gordon ako Batman? Wtf.

Inými slovami, a teraz nasleduje presný citát, „rád by som uviedol do záznamu, že je to ten najblbší nápad v histórii Gothamu.“ Autor citátu chcel ostať v anonymite (ale ide o Jima Gordona).

Keď sa však nad tým zamyslíte, uvedomíte si, že to úplne odveci nie je. Kto, ak nie Gordon, má na niečo také morálne právo? Bol to on, kto už od nástupu do policajného zboru v Gothame kopal za spravodlivosť, odmietal sa nechať kúpiť a vytvoril si tým množstvo nepriateľov. Ale tiež jedného priateľa. Batmana.

Lenže teraz je Batman mŕtvy a na pokojný spánok Gothamčanov musí dohliadať Gordon. Keď bol v minulosti v úzkych, mohol sa spoľahnúť na to, že mu Netopier bude kryť chrbát. Teraz je v tom však sám. Ak sa niečo uprostred akcie pokazí, nikto mu nepomôže. Naopak, odteraz sa budú obyvatelia mesta s nádejou pozerať naňho. A ako na potvoru sa práve na scéne objavil nový nepriateľ – tajomný Mr. Bloom, nepredvídateľný obchodník so zbraňami, predávajúci superschopnosti.

Supertíha je pokračovaním ambicióznej New 52, majúcej za úlohu osviežiť a oprášiť kultového Batmana. Predstaviť ho novým fanúšikom a tým starým ho ukázať v jemne iných odtieňoch, než na aké boli desaťročia zvyknutí. Batman je (asi) mŕtvy, no symbol musí žiť ďalej, a tak sa do kostýmu oblieka Gordon. Nápad super. Spracovanie… rozporuplné.

Starého dobrého Gordona mám veľmi rád, ale v Supertíhe nedisponuje svojím typickým vzhľadom. Ostrihaný, oholený, úplne bez plášťa a takmer bez cigaretky. (Všimli ste si ju na obálke? Ja až po pár dňoch.) Nevedel som si na jeho nový imidž zvyknúť. Takto si proste Jima Gordona nepredstavujem a ani som si nikdy nepredstavoval.

 

 

Supertíha sa, bohužiaľ, kvalitou nedá porovnávať s predchádzajúcimi dielmi New 52, napríklad s výnimočným Sovím tribunálom. Kým ten bude zrejme budúcou klasikou, Supertíha je len oddychová skoro-srandička (až na mrazivú, prequelovú medzihru s Batmanom, o ktorej ešte bude reč). K Soviemu tribunálu sa vôbec nehodí. Vyzerá, akoby ju robili úplne iní ľudia. Ak v DC chceli experimentovať, mohli pokojne dať Gordonovi vlastnú sériu. Prečo nie, ja by som si ju pravdepodobne nekupoval, ale fanúšikov by si našla. Ale robiť z neho plnohodnotnú súčasť série, odpálenej Sovím tribunálom, nebol najlepší nápad.

Nie je to totiž žiadna vážna, temná vec. Bitky Batmana s obskúrnymi nepriateľmi pripomínajú bezstarostné skotačenie Spider-Mana s Hydromanom a Sandmanom. Nič proti, veď Spidey je miláčik. Od Batmana ale čitateľ predsa len očakáva niečo iné. Aj iný typ nepriateľov. Nazvime ich „psychologickejšími“. Psychopati Joker, Penguin, Hádankár, Two Face. Jasné, občas sú tu veci medzi nebom a zemou (Ra´s al Ghul), ale v Supertíhe sú nepriatelia až príliš… komiksoví. Je to rušivé.

Ako ukázal crossover Batman/Želvy nindža, postava Temného rytiera nemusí byť vždy zákonite megapochmúrna. Ale, ruku na krídlo – temný Batman vždy fungoval najlepšie. V tom je predsa jeho podstata. Hneď ako sa z neho niekto snažil urobiť komickú postavu, dopadlo to strašne (aj vo filmoch, viď peklá Joela Schumachera a pravdupovediac ako vtipná postavička mi pripadal aj v minuloročnej Justice League, kde ho hral Ben Affleck). V Supertíhe síce vyslovene za komedianta nie je, ale keď vidíte chudáka Gordona bojovať s rohatým týpkom, ktorý dokáže ovládať tehly, asfalt a kameň (!), nadvihnete obočie a spýtate sa „čo do…?“. Určite nebudete uznanlivo prikyvovať. Detto pri „chodiacom bioelektrickom poli“.

Po vizuálnej stránke tomu niet príliš čo vytknúť. Na druhej strane to ani nie druh kresby, ktorý sa k depresívnemu Gothamu hodí. Farieb je na môj vkus priveľa a kresba mi miestami pripadala ozaj príliš… mainstreamová? Detská? Až na prequelovú „poviedku“. O ktorej NAOZAJ bude reč neskôr. Sľubujem.

 

 

Nedá mi nezastaviť sa pri pravom Batmanovi. Ako je to s Bruceom Wayneom? Žije alebo naozaj zomrel a už ho nikdy neuvidíme? Nebudem spoilerovať, ale pravda je uprostred. Supertíha sa zásadnému zvratu venuje. Pravdupovediac, mne by pokojne stačil drobnučký náznak, ako bol ten na lavičke. Navyše je ukázané, že zo zdanlivo neriešiteľného „smrteľného“ problému sa bude dať celkom ľahko vykorčuľovať, ak sa bude chcieť. A to sa bude chcieť. Logicky už ale potom Batmanova smrť spätne nebude taká pôsobivá, ako pred Supertíhou. V komiksoch síce odjakživa umierali slávne postavy a väčšinou sa nejakým spôsobom vrátili, ale sem sa to nehodilo, malo to skončiť Koncom hry.

Supertíha pôsobí zvláštnym dojmom. Mohlo by sa zdať, že je o tom, ako sa Gotham pobil s výzvou stať sa novým Batmanom. Ale o tom vlastne príliš nie je. Čo je škoda, lebo Gordonov vzťah ku Gothamu je rovnako pôsobivý ako Batmanov, no zároveň iný. Gordon sa nezrodil z bolesti a na rozdiel od Batmana odmieta prekračovať istú hranicu. Vie, že potom by hrozilo riziko, že sa stane rovnakým zloduchom, akých celý život naháňal. Gordon určite MÁ čo povedať, sú to myšlienky, s ktorými stojí zato zoznámiť sa. Tvorcovia nimi však nerozumne šetria a namiesto „zamýšľajúceho sa“ Gordona ponúkajú akčného, bijúceho sa s nepriateľmi od výmyslu sveta, vrátane žralokov. Hmmm.

Gordonov príbeh v priebehu Supertíhy opúšťame vďaka dvom vedľajším linkám. Prvá hovorí o tom, čo sa stalo s Bruceom Wayneom. O tom som už písal. Ja by som sa bez toho zaobišiel a radšej by som na otázku, či je Batman mŕtvy, nedostal odpoveď. Ale z čisto technického hľadiska to sem patrí, prečo nie.

Druhú vedľajšiu linke som už naznačoval. Vystupuje v nej Batman a príbeh sa odohráva pred Supertíhou. Je to krásne nakreslené, to po prvé. Dosť to vizuálne aj atmosféricky pripomína Skalpy (navnadil som vás, však?), čo hovorí za všetko. A po druhé, toto je presne TEN temný, pochmúrny a drsný Batman, akého máme radi.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Základné informácie o knihe:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Scott Synder
  • Kresba: Greg Capullo
  • Počet strán: 160 strán
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 170 × 260 mm
  • Jazyk: český jazyk
  • Rok vydania: 2017
  • ISBN: 9788074494741

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
10 ⁄ 2 =