Bibliotéka 2017: Zážitky, výhry, krsty, knihy

Víkend plný kníh a akciu s názvom Knižný veľtrh Bibliotéka 2017 máme za sebou a redakcia Multiverza je plná nadšenia. Okrem skvelých kníh to bolo najmä o zážitkoch, stretnutiach a dobrej energii v kruhu skvelých ľudí. Ak chcete vedieť, kto sa zapísal do siene slávy súťaže Martinus Cena Fantázie v tomto roku v jednotlivých kategóriách aj ako hlavný víťaz, kto pokrstil svoje nové knižky a čo všetko sme na Bibliotéke zažili, čítajte!

Bibliotéka je pre viacerých z nás už pravidelná, každoročná záležitosť, nemohli sme si ju nechať ujsť ani tento rok. Tí menej trpezliví a bažiaci po knižných úlovkoch absolvovali Bibliotéku už vo štvrtok, nakúpili za kamión kníh a pobrali sa domov. Hlavný program nás však čakal v sobotu, keď sa na Bibliotéku dovalila redakcia Multiverza v plnom zložení. Bol to deň plný dobrej žánrovej i nežánrovej literatúry, no my sme sa sústredili, samozrejme, najmä na fantastiku a veci s ňou súvisiace.

O 13.00 sme preto zamierili do Literárnej miestnosti 1 – zišiel sa tam takmer celý slovenský fandom, pretože nasledujúca dvojhodinovka mala zastrešiť významné fantastické udalosti. Celé spoločenstvo fantastiky sa zhromaždilo na mieste a džavotom mierne rušilo predchádzajúci program v miestnosti, ale nepomôžete si, keď zas po dlhšom čase vidíte priateľov, kolegov a známych, slová nezadržateľne prúdia.

Program zahájilo Vydavateľstvo Artis Omnis krstom jednej zo svojich nových kníh Venile, prvej časti zo série Pokrvní. Autorkou je Valentína Sedileková, mladé, veľmi šikovné dievča, ktoré prvú verziu svojej knihy napísalo už na základnej škole. Spolu s vydavateľkou Andreou Harmanovou uviedli krst knihy krátkym rozhovorom. Keď sme Valentínu počúvali, nevychádzali sme z údivu. Toto dievča má budúcnosť – jej distingvovaný prejav, nesmierne milá interakcia, dobromyseľný úsmev na perách, to všetko nás opantalo. Ako Valentína o sebe sama hovorí, je „veľký sníček“ a fantasy svet, ktorý v YA knihe Venile vytvorila, je naozaj úžasný. Namotá vás a vy budete chcieť vedieť, ako sa príbeh Kathrin, hlavnej postavy, a krajiny Venile bude vyvíjať ďalej. Krstným otcom knihy sa stal bloger Samo Marec, ktorý s Valentínou tiež spolupracuje na mimoliterárnych projektoch (napríklad na projekte zameranom proti anorexii u mladých ľudí a na podobné osvetové a záslužné ciele). Knihu pokrstil lupeňmi kvetov vo farbách ladiacich s krásne hýrivou obálkou knihy, ktorú ma na svedomí autorkina sestra Karolína. Podporiť Valentínu prišiel aj slovenský olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth, jej športový vzor a človek, ktorý ju dostal k atletike.

Pokračovali sme (celkom prekvapivo) krstom fantasy kalendára, ktorý vzišiel z multimediálneho projektu Chymeros Daniela Heviera. Chymeros je plánovaná 9-dielna fantasy sága pre staršie deti a dorast, ktorej prvá časť vychádza v týchto dňoch. Projekt úzko spolupracuje so svojimi čitateľmi v podobe detských táborov, podujatí a online interakcií. Postavy z kníh sú zosobnené reálnymi ľuďmi (hercami), ktorí pre deti vystupujú, majú vlastnú fantasy kapelu, hrajú a zabávajú svojich už namotaných aj potenciálnych čitateľov. Toto všetko by sa tiež malo dopĺňať ďalšími a ďalšími nápadmi, počinmi a tento tím hľadá posilu, preto Daniel Hevier na pódiu vyzval všetkých profesionálov či fanúšikov, ktorí sa o fantastiku zaujímajú, aby o sebe dali vedieť a prispeli tak svojou troškou do tohto, dovolím si tvrdiť, megalomanského projektu. Znie to dobre, nie? Krstený kalendár obsahuje vymyslené mesiace a dni a atypická vizualizácia vo forme štylizovaných fotografií Michala Záhornackého postáv Chymerosovho príbehu dáva kalendáru jedinečnosť.

Jedna z postáv príbehov Chymeros, Michal Zahornacký a Daniel Hevier

No a napokon sme sa dostali k hlavnému programu – odovzdávaniu ocenení poviedkovej fantastickej súťaže Martinus Cena Fantázie 2017, ktorá tento rok oslavovala krásnych 15 rokov. Je až neuveriteľné, že na Slovensku existuje literárna žánrová súťaž s takou kvalitou už toľké roky. A Multiverzum je jej hrdým partnerom! Celý program uvádzal a moderoval herec Tomáš Palonder a ako vždy s týmito „externými“ hosťami, bola to vtipná jazda. Dopĺňali ho a občas prebrali vedenie programu organizátori súťaže Ivan Aľakša a Lucia Lackovičová.

Ako prvá sa vyhlásila Fantasy Award 2017 za účasti jedného z jej porotcov, Róberta Vokála, ktorú vyhrala Ivana Molnárová Dubcová so sci-fi poviedkou No End to the Circle. Potom bola na pódium pozvaná tohtoročná porota Martinus Ceny Fantázie, resp. tí jej členovia, ktorí sa mohli dostaviť – zakladateľ a šéfredaktor Magazínu o knihách Róbert Kotian, kritický Silvester Lavrík, porotca z ľudu Marek Zákopčan. Na mieste nám z poroty chýbali herečka Táňa Pauhofová a prvý slovenský rytier Rádu fantasy Jaroslav Lupečka

Odovzdávanie Ceny Béla za najlepší horor

V jednotlivých kategóriách súťaže sa vyskytli i nové, ale najmä staré známe autorské mená. Cenu Béla za najlepší horor získala autorská dvojica Marek Slabej a Marek Brenišin s poviedkou s názvom Jazvy, láska a oceán hnisu. Cenu za najlepšiu fantasy poviedku, ktorú tento rok odovzdávalo vydavateľstvo IKAR, získala Lenona Štiblaríková s poviedkou Táto krajina nie je pre slabých. Cenu ESET za najlepšiu sci-fi poviedku získal Tono Stiffel a jeho poviedka má názov Adeptka. Cenu Bibliotéky získala Jana Tabačková za poviedku Ako bez duše.

Hlavné ceny – Cena poroty a Martinus Cena Fantázie 2017 – majú tiež svojich víťazov. Obe kategórie boli veľmi tesné, porota musela vyberať z dvoch rovnako ohodnotených poviedok, čitatelia za svoju obľúbenú hlasovali do poslednej chvíle. Nakoniec Cenu poroty získal Martin Petro (minuloročný víťaz súťaže) za poviedku Muž, ktorý vymyslel farbu a absolútnym víťazom 15. ročníka Martinus Ceny Fantázie 2017 sa stala Anna Olejárová s poviedkou Preplatok. Všetkým nominovaným i výhercom gratulujeme a len pripomíname, že týmto sa spustil ďalší ročník súťaže Martinus Cena Fantázie 2018, takže ak máte hotovo, môžete posielať.

Víťazka Martinus Ceny Fantázie 2017 – Anna Olejárová

Kompletné výsledky sa dozviete TU alebo v zborníku poviedok Fantázia 2017.

Víťazné, nominované, no aj mnohé ďalšie vynikajúce poviedky, ktoré boli do súťaže zaslané, nájdete v zborníku Fantázia 2017, o ktorej skvelú obálku sa tento rok postaral Michal Ivan. Je to niekoľko stoviek strán kvalitného textu a zborník nájdete v každom dobrom kníhkupectve.

Hneď po skončení tohto programového okna sa o 15.00 začal na Panta Rhei pódiu krst druhej časti série Bohatier s názvom Dračia cárovná autora Juraja Červenáka a opäť vydavateľstva Artis Omnis. Po zaujímavej besede, ktorú viedol Dado Nagy s Jurajom a vydavateľom Ivanom Harmanom, pokrstila knihu Baba Jaga svojou metlou a tak ju uviedla do života. Rad na podpis sa zdal byť nekonečný, no skalní fanúšikovia to, samozrejme, ustáli a domov si odniesli celkom novú knihu podpísanú autorom i autorom obálky, ktorým je opäť Michal Ivan.

Krst Dračej cárovnej (zdroj: FB Artis Omnis)

A čo celková atmosféra Bibliotéky 2017? Dobre bolo! Zdalo sa nám však, že účasť bola nižšia, ako to bolo počas minulých ročníkov, no nesťažujeme sa, aspoň sme sa mali ako, aj keď s ťažkosťami, medzi stánkami pohybovať. Vyzdvihnúť musíme aj organizáciu Bibliotéky pre návštevníkov – množstvo oddychových zón, kaviarní, možností, kde sa najesť či porozprávať, kvalitná káva, šatne, to všetko patrí k dobrému štandardu Bibliotéky. No pri tomto to zďaleka neskončilo, budúci rok si to treba ísť zažiť na vlastnej koži. Čo nás však veľmi príjemne prekvapilo, bolo, že nás na Bibliotéke hľadali fanúšikovia! Jeden z nich sa dokonca pýtal od stánku k stánku, kde sa nachádza Multiverzum. Nakoniec naďabil na Drackulu v pracovnom vytržení a bol nadšený. Ďakujeme za vašu priazeň, aj takéto momenty nás nakopávajú do ďalšej, lepšej a kvalitnejšej práce.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
8 × 17 =