Bond má povolenie zabíjať, ale nie nosiť zbraň

Ulicami zasnežených Helsiniek beží chlap. Na prvý pohľad vyzerá nebezpečne, ale v očiach sa mu dá čítať strach. Vie, koho má v pätách, a vie, že ujsť mu bude ťažké, ak nie nemožné. James Bond je totiž najlepší v tom, čo robí. A má na to povolenie.

James Bond je fenomén, ktorý je tu s nami už viac ako 60 rokov. Ian Fleming, tvorca tohto britského agenta, mu vdýchol život v knihe Casino Royale v roku 1953. Nasledovali ďalšie knihy, ale Bondove príbehy sa rozšírili aj do iných médií. Za tie roky sme ho mali možnosť vidieť v televíznych seriáloch, počuť jeho príbehy v rádiu, hrať videohry alebo pozerať filmy. A bokom neostal ani komiks. Bondova história sa v tomto médiu začala v roku 1958 v podobe stripov a pokračovala až do roku 1983. V 80. rokoch vydal niekoľko filmových tie-inov Marvel, v 90. rokoch bol Bond súčasťou Dark Horse Comis a od roku 2015 je súčasťou portfólia Dynamite Entertainment. A práve prvý príbeh Vargr patriaci pod toto vydavateľstvo nám prednedávnom naservírovala česká stálica Comics Centrum. Bol to správny výber?

 

 

Snaha vydavateľstva Dynamite Entertainment bola evidentná prakticky od začiatku. Priniesť čitateľom moderného Bonda, ktorý si však bude ctiť svoju bohatú históriu. Na túto úlohu si Dynamite povolalo skúseného matadora Warrena Ellisa, ktorý je dostatočne známy aj v našich končinách. Ellis ide od začiatku v klasických koľajach. Na Bonda čaká nová úloha. M mu stručne vysvetlí, že svet je opäť v nebezpečí a že 007 je ten, do ktorého MI6 vkladá svoju dôveru. Nezabudne sa ani na laškovanie s Moneypenny, ktorá je ale skôr bodyguard ako krehká sekretárka a posledné kroky pred misiou mieria za Q a jeho špecialitkami. Na prvý pohľad to vyzerá dobre, avšak už tu prichádzajú prvé sklamania.

Vôbec neriešim to, že M a Moneypenny sú Afroameričania. Koho toto nejako irituje, mal by asi mentálne opustiť stredovek. Skôr ma sklamal Q. Respektíve vylepšenia, ktoré ponúkol/neponúkol. V dnešnej dobe totiž asi nikto nepovažuje za neskutočne cool náboj, ktorý sa roztriešti. Je mi jasné, že pred Ellisom bola neľahká úloha, lebo v dnešnej technologickej dobe sú mnohé gadgety, ktoré fungovali v Bondovkách pred desiatkami rokov súčasťou bežného smartfónu. Napriek tomu tu bol priestor, aby sa Q a gadgety využili podstatne lepšie. Takto sme dostali len náboj.

 

 

Tento gadget však vyznie naozaj vtipne, ak berieme do úvahy, že vďaka nejakému hlúpemu nariadeniu nemôže byť Bond v rámci svojej domoviny ozbrojený. Rozumiem, že tu bola asi snaha reflektovať byrokratickú mašinériu, ktorá v rôznych formách zasahuje už asi všetky sféry života, ale brať zbraň špiónovi, ktorý má povolenie zabíjať? A na ktorého úspechu závisia životy tisícov, ak nie miliónov? Prečo to ale medzinárodnému terorizmu čo najviac nezjednodušiť? A prečo namiesto stavania príbehu nevenovať drahocenný priestor tomu, ako sa k Bondovi v zahraničí dostane jeho zbraň?

 

 

Ďalšia vec, ktorá robila z Bonda vždy niečo špeciálne, boli záporáci. Respektíve ich diabolský plán, ktorý mal zväčša myšlienku a tak trochu zvrátenú logiku. V tomto prípade však Vargr asi najviac kríva. Dostávame síce kopu akcie, v ktorej je Bond neustále súčasťou prestreliek a bitiek, avšak v istom bode to začína byť málo. Prestrelky a súboje sa menia na generické a jediné, čo ich zachraňuje, je kresba. Tá dáva akcii švih a dynamiku. Avšak kde sa podel náš zlosyn? Je nám síce odhalený prakticky okamžite, takže nečakajte žiadne šoky, ale nejako výraznejšie sa s ním nepracuje. Nemá charizmu, nemá motívy, ktorým by sme verili, a nemá plán, ktorý by nás bavil. Ako jednoducho sa na scénu dostal, tak z nej aj odchádza, a jeho finálny súboj s Bondom je asi najväčšie sklamanie. Bavilo by vás pozerať sa na súboj rozbehnutého nákladného auta a smetiaka, ktorý má sprejom nakreslený drsný výraz? Asi nie. Výsledok je vopred jasný a potenciál, že by sa v smetiaku nachádzalo niečo, čo by tento súboj zdramatizovalo, je prakticky nulový.

 

 

 

Je teda tento komiks úplným sklamaním? Ani nie. Veľmi výrazne ho zachraňuje kresba Jasona Mastersa, na ktorú sa pozerá naozaj dobre. Ale stavať iba na vizuále sa nedá, pokiaľ je obsah prázdny. Ellis vo Vargr nepriniesol nič výnimočné. Bond nemal gadgety, nemal dobrého zlosyna, a tak si vôbec nemusel siahnuť na dno svojich síl. A práve toto od Bonda tak trochu čakáme. Že budeme sledovať neriešiteľnú situáciu, ktorú vyrieši dôvtipom a umom. Tu mu na to stačilo pár faciek, výstrelov a taška výbušnín.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Comics Centrum.

James Bond: Vargr

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Comics Centrum
  • Počet strán: 176
  • Väzba: pevná
  • Rozmery: 158 x 239 x 18 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-88152-31-6
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 − 6 =