Čitateľský mesačník II.

Po úspešnom januárovom odštartovaní Čitateľského mesačníka pokračujeme druhým dielom, ktorý bude, ako inak, venovaný zaujímavému čítaniu, na ktoré vo februári narazili naši prispievatelia. Premiérovo sa s nami o svoje čitateľské zážitky podelí hororový Ivan Kučera (Obchádza nás temnota), Zora „Zoretka“ Olšavová (funtastic.sk) a Tomáš Čačko (redaktor, bloger). Opätovne nám prispel „enfant terrible“ slovenskej fantastiky Mark E. Pocha a hojne sa tu vyskytuje aj redakcia Multiverza. Dúfame, že v nasledujúcich riadkoch nájdete dostatok inšpirácie na marec – mesiac knihy – a nezabudli sme ani na komiksy.

 

Ivan Kučera

(Autor knihy Obchádza nás temnota)

Dan Simmons – Terror (BB Art, 2016)

Danom Simmonsom som sa ako čitateľ zoznámil až minulý rok. Mám rád horory a fascinujú ma staré záhady, ktoré už zrejme nikdy nebudú uspokojivo vyšetrené, takže nečudo, že ma táto moja záľuba nakoniec úspešne doviedla až k Danovi a k jeho skvelej knihe Terror. Tak sa volala jedna z dvoch lodí, ktorých posádky v roku 1845 vyrazili na náročnú arktickú expedíciu… a už ich nikto viac nevidel. Aspoň nie živých. Pritom šlo o početnú skupinu (ďaleko nad sto mužov), navyše poskladanú zo skúsených dôstojníkov a profesionálnych námorníkov, z nich mnohí už mali za sebou množstvo náročných výprav. Dodnes sa raz za čas v krajine večného ľadu a snehu nachádzajú stopy po tejto šialenej expedícii. Všetky sú strašné, desivé. Obecne vládne názor, že posádky lodí postupne rozobral nenormálny mráz (ktorý obe lode uväznil) a choroby, ale i šialenstvo a zrejme nakoniec prišiel na rad aj kanibalizmus. Ozaj, práve sa chystá televízna mini-séria, v ktorej si „írskeho bastarda“ Croziera zahrá Jared Harris (médium z remaku Poltergeista) a o produkciu sa postará nielen režisér Votrelca Ridley Scott, ale i osobne Dan Simmons, autor 600-stranovej knižnej predlohy. Študovaním materiálov strávil evidentne more času a pri písaní knihy musel pracovať so stovkami (zrejme skôr tisíckami) informácií a dochovaných faktov. Šikovne však ťaží z toho, že sa o výprave síce veľa vie, ale rozhodne sa nevie všetko. A tak mystifikuje a dokáže čitateľa prekvapiť. Terror by som neoznačil za klasický horor. Obsahuje pár nadprirodzených motívov, ale samotná „obluda“ nie je strašidelná, resp. neverím, že sa jej niekto môže báť. Román je však perfektne a napínavo napísaný a asi nie je žiadnym prekvapením, že ľudské zlo je oveľa desivejšie a neospravedlniteľnejšie, než vyčíňanie akéhosi netvora. A teraz ma ospravedlňte, idem na Temné leto.

MrFreake

(Multiverzum, komiksový kreslič)

EI8HT (#1 – 5)

Tvorbu Rafaela Albuquerque sledujem už nejaký ten piatok. Na tohto talentovaného Brazílčana som narazil pri jeho spolupráci so scenáristom Scottom Snyderom na dnes už slávnej sérii American Vampire (ktorá neskôr vyšla aj v českom preklade). Odvtedy som sledoval každé jeho pôsobenie v umeleckej brandži. Až som narazil na jeho autorský web-comics Tune 8, v ktorom vytvoril zaujímavý koncept s cestovaním v čase, neobyčajný dizajn a hlavne nezameniteľný vizuál, kde pomocou 5 farieb definoval celý priestor a čas. Problémom bol scenár, ktorý si síce písal sám, ale nevedel ho plynulo rozvinúť do poriadneho deja. Svoj komiks preto odložil.

Až do roku 2015, kedy spojil svoje nápady so skúseným scenáristom Mikom Johnsonom. A tak vzniklo EI8HT – 5-číselná miniséria. Zobral si to najlepšie z pôvodného materiálu a pridal svižný dej, kvapku romantiky, časopriestorové patálie, genocídu, menší vojenský rozkol a tak ďalej. Proste taká komornejšia a depresívnejšia konkurencia Chrononautov od dvojky MillarMurphy. Po dlhšom čase osviežujúca miniséria, ktorá má také zaujímavé vizuálne prevedenie, že ohromí každého! Už len čakám na novinku od Multiverza, že sa chystá filmová adaptácia!

Komiks si môžete zakúpiť napríklad TU.

Mark E. Pocha

(Autor hororových príbehov, editor)

Joe Hill je môj obľúbený súčasný poviedkár, čítal som od neho asi všetky české preklady, čo-to aj v anglickom originále, a bez zveličenia si myslím, že je to veľký autor moderného hororu. Verím, že jedného dňa bude jeho meno žiariť v panteóne, kde sa už natrvalo udomácnili Poe, Lovecraft a Hillov otec Stephen King. Jeho romány Oblek mŕtveho a Rohy sú špička. Potom však prišla Vianočná ríša – a ja nie a nie ju dočítať do konca. Nápady má Joe skvostné, o tom nepochybujte, len celkový ťah na bránku mi príde akýsi mdlejší než v predošlých dielach. Neviem, možno by som tú knihu mal skúsiť čítať počas Vianoc, aby naplno zaúčinkovalo jej čaro.

O niečom inom je kultový, priam žánrotvorný survival triler Jamesa Dickeyho Vysvobození. Dal som si ho už po druhý raz a bavil ma ešte viac. Štvorica mestských frajerov sa vyberie splavovať rieku, no nerátajú s tým, že na ceste divočinou narazia na typických horských vidlákov, čo majú divné chute… Áno, reč je o knihe, podľa ktorej bol nakrútený aj rovnomenný šokantný film Johna Boormana. Možno si pamätáte nesmrteľnú scénu (pravda, je ich tam viac) „battle“ mestského gitaristu s postihnutým vidieckym chlapcom – bendžistom. Na Youtube ju nájdete pod spojením „dueling banjos“ – Treba vidieť/počuť.

Nakoniec román, do ktorého som sa práve zahryzol. Nie je ani z fantastických ani trilerových vôd, ale zato má s hrôzami mnoho spoločného. Ide o historickú prózu s (tak trochu) detektívnou zápletkou. Mladý nadšený španielsky inkvizítor prichádza do Ríma s tajným poslaním…viac vám nepoviem, lebo je to tak brilantne napísané, že si to jednoducho treba prečítať. Kniha sa volá Posila a napísal ju košický rodák Sándor Márai, autor dnes už svetového významu.

IntrOvert

(Multiverzum)

Annihilation: Conquest (Prologue #1, StarLord #1 – 4, Quasar #1 – 4, Wraith #1 – 4, Nova #4 – 12, Nova Annual #1, Annihilation Conquest #1 6)

Vesmír je temné a nebezpečné miesto. O to viac po vyčíňaní Annihilusa a jeho anihilačnej vlny. Nepriateľ bol síce porazený, ale galaxie ostali zničené, roztrieštené plné paranoje, ťažkosti, zúfalstva a žiaľu. Mnohé civilizácie zanikli, iné skolabovali a boli navrátené do doby kamennej. Pozostatkami voľakedy mocných svetov sa dnes preháňajú rôzne pofidérne skupiny vesmírnych pirátov, ktorí plienia, čo môžu, a na druhej strane utečenci, ktorí si hľadajú nový domov a útočisko.

Súčasný vodca rasy Kree, jednej z najmocnejších rás v známom vesmíre, mocný Ronan the Accuser pracuje na obnove zašlej slávy svojho impéria. Ronan sa ako správny vodca snaží vytvoriť akúsi preventívnu ochranu proti hrozbám podobným tým z negatívnej zóny. To je bod, kedy sa to, samozrejme, všetko pokazí. Hrozba, ktorá sa objavila zábleskom svetla a v sekunde si podriadila Kreeske impérium, bola pre mňa osobne skutočne nečakaná. Hneď od začiatku je situácia nepredvídateľná a ťaživá.

Tí, ktorí čítali pôvodný event Annihilation, si môžu pamätať ústredných hrdinov. Je skutočne zaujímave sledovať, kam sa postavy posunuli a v akom rozpoložení sa aktuálne nachádzajú. Odkazom na pôvodnú Anihiláciu sa autori nevyhli, pretože Conquest by bez Annihilation nebol možný. Počas deja opäť sledujeme viacero postáv, ktoré zväčša dostali vlastnú štvordielnu sériu a celé to vyvrcholí v šesťdielnej sérii Annihilation: Conquest. Nevyhnete sa však ani (občas) zbytočným odbočkám od hlavného príbehu, hlavne v prípade série Nova, ale na druhej strane sa dostane na zaujímavé miesta a stretnete sa so zaujímavými postavami, ktoré obohatia vaše vedomosti o fungovaní vesmírneho univerza Marvel.

Môžete sa však okrem spomínaných Richarda Nova Ridera a Ronana tešiť aj na sexy Gamoru, tvrdohlavého Draxa, prevteleného Quasara, Moondragon, fantastického Super-Skrulla a stále pozitívnejšieho Petra Quilla a.k.a. StarLorda a jeho postupne sa formujúcu skupinu Guardians of the Galaxy (Rocket Racoon a Groot sú, samozrejme, jej súčasťou ;-)). Významným  nováčikom je polo-kreeska postava menom Wraith (prízrak), ktorú som si neskutočne obľúbil a pevne verím, že jeho spôsoby si získajú aj teba! Mne osobne sa celý event čítal veľmi dobre a až na trošku slabšiu lezbickú jazdu Quasar a Moondragon. Tá bola plná balastu a trápneho klišé, ktoré si autori mohli naozaj odpustiť. Avšak ak sa event chystáte čítať, určite túto časť nepreskakujte. V poslednom čísle totiž nastane zvrat, ktorý má dohru v hlavnej sérii eventu.

Záver? Je to Marvel, takže prísľub blížiacej sa hrozby nechýba. Galaxiu vraj čaká niečo väčšie a horšie ako bola samotná Annihilácia či Dobývanie. Tento koniec neprekvapil, ale zato ani neurazil, keďže ide o prísľub toho, že novo vzniknuté spojenectvá úžasných postáv, ktoré ste si počas eventu zamilovali, sa opäť spoja!

Komiks je dostupný napríklad na Comixology.

Zora „Zoretka“ Olšavová

(Funtastic.sk)

Knihy vydavateľstva Host majú u mňa takmer 100 % úspešnosť. Možno 1 – 2 tituly mi celkom nesadli, ale prvé dve knihy trilógie Božská města autora Roberta Jacksona Bennetta ma doslova uchvátili. Bennett je relatívne mladé spisovateľské ucho, ale to, čo predviedol v Městě schodů a v Městě mečů, dokazuje, že nám tu rastie ďalší skvelý autor, ktorý nepotrebuje v kvalitnej fantasy tonu mágie, urastených hrdinov a nezvládnutých drakov. Stačí mu na to relatívne komorná atmosféra jedného mesta, hrdinka, ktorá už má niečo odžité, a zopár bohov, ktorí nevedia čo so sebou.

Robert Jackson Bennett – Město schodů (Host, 2015)
Pôvodne samostatne napísaný román. Malý, utláčaný ostrov vďaka technológiám úspešne anektuje svojho kontinentálneho utláčateľa, ktorý síce bol pod ochranou svojich bohov, no ich likvidácia znamenala zánik všetkého božského, čo kedy vytvorili. Či už to dobré, alebo zlé. Mestá na vzostupe sa zmenili na trosky, zdecimovaní obyvatelia, ktorí mali byť slávnymi dobyvateľmi, sú zrazu tými utláčanými, cenzurovanými a obratými o svoju históriu. Do takto naladeného mesta Bulíkov prichádza Shara Thivaniová vyšetriť vraždu vysokého funkcionára. Problémy, do ktorých sa postupne dostáva, dávajú tušiť, že s tými mŕtvymi bohmi predsa len nebude všetko v poriadku.

Knihu si môžete zakúpiť napríklad TU.

Robert Jackson Bennett – Město mečů (Host, 2017)
Bennett podľahol nátlaku fanúšikov a k pôvodne samostatnému románu pridal pokračovanie. Veľmi atypicky, pôvodnú hlavnú postavu ponechal v úzadí, so Sharou Thivaniovou sa stretneme len veľmi okrajovo, naopak hlavný priestor dostáva iná, vedľajšia postava. Generálka Turyin Mulagheshová, ktorá si začala užívať naozaj zaslúžilý dôchodok, je vďaka byrokratickej chybe opäť povolaná do služby. Niečo sa deje v meste Voortyaštan, bývalom sídle bohyne vojny a smrti a Shara ju pod rúškom inšpekčnej kontroly posiela práve tam.
Napriek tomu, že Bennett má vo svojich knihách ženské hrdinky, netreba sa ich báť. Sú vyspelé, skúsené a aj keď majú svoje problémy, nemáte ich chuť každú chvíľu prefackať, ako sa mi stáva pri inom type fantasy. Prvá kniha bola skvelá, mala som pocit, že čítam niečo nové, „neokukané“. Druhá kniha to posunula ešte ďalej. Je temnejšia, akčnejšia a ešte lepšia. V angličtine tretí diel vychádza tento rok, my si budeme musieť na český preklad pravdepodobne ešte chvíľu počkať. Na záver by som rada upriamila pozornosť na obálky obidvoch kníh. Autorom je Andrej Nechaj a dal to naozaj „na pána“. Knihám dávam 9,5 z 10, aj to len z toho dôvodu, že si musím počkať na záverečný diel.

Knihu si môžete zakúpiť napríklad TU.

Pierce Brown – Rudý úsvit (Triton, 2016)
Obvykle sa vyhýbam literatúre označovanej ako YA (Young Adult). Nie som cieľová skupina, nerozumiem hrdinom či hrdinkám v nej a bojujem s tendenciou dať im jednu „rodičovskú“. V tých najhorších prípadoch knihu nedokážem dočítať a ostatných pred ňou varujem. Rudý úsvit má odo mňa 1 bod za to, že som ho dočítala. 2. bod za to, že tam nie je hlavnou postavou zmätená dievčina, ale chalan, ktorý je síce miestami tiež zmätený a stratený, ale celkom slušne sa dokáže nájsť. 3. bod za to, že dej sa neodohráva na Zemi, ale na Marse, čím sa nám do YA zľahka dostal prvok sci-fi. A pol boda za to, že knihu vydalo vydavateľstvo Triton, ktoré, ako vieme, vydáva kvalitné tituly, takže mu budeme v tomto dôverovať.
Hlavná myšlienková línia sa držala aktuálnej módy. Mladý chalan na najnižšom rebríčku spoločnosti zažije krivdu, nechá sa naverbovať odbojom a po sérii nie práve najpríjemnejších úprav sa infiltruje medzi študentov tej najvyššej vrstvy. No ani oni to nemajú najjednoduchšie a o to, aby boli najlepší z najlepších, zvádzajú jednotlivé fakulty tvrdý boj. A keď píšem tvrdý, tak myslím naozaj tvrdý a neľútostný. Jednotlivé konflikty a súboje sú také brutálne, až je ťažké uveriť, že ich vedú dorastenci. Hry o život sú proti tomu prechádzka ružovou záhradou. A za to má kniha odo mňa ďalší polbod.

Zhrnuté a podčiarknuté. Odhovárať od čítania nebudem, na hlúpejšie pasáže (zase tak veľa ich tam nebolo) sa dá rýchlo zabudnúť. A ak budem mať čitateľské suchoty a bude k dispozícii druhý diel, asi si ho prečítam.

Knihu si môžete zakúpiť napríklad TU.

Drackula

(Multiverzum)

NYX vol.1 (#1 – 7)

Všetci to určite poznáte. Štandardný puberťák, ktorému v tele drieme gén X, sa dostane do veľmi vypätej a stresujúcej situácie. Tá vyprovokuje jeho mutáciu a jeho schopnosti sa po prvýkrát prejavia. Samozrejme, okolie reaguje rôzne, avšak zväčša negatívne. Skvelé je, ak sa dotyčnému odrazu ozve v hlave hlas istého mocného telepata, prípadne sa vonku rozpúta búrka alebo si jeden prchký Kanaďan otvorí fľaškové pivo o hlavu agresorov a vytvorí bezpečný koridor. Nie vždy to je ale tak a nie vždy dostanú mutanti dostatočnú ochranu prípadne sexi uniformu. A práve o odvrátenej strane prejavu mutácií na dospievajúcej mládeži je komiks NYX.

Príbeh sa, ako už bolo naznačené, točí okolo postupne vznikajúcej partie tínedžerov a ich učiteľky, ktorú tiež zasiahnu nešťastné udalosti spôsobené mutáciou hlavnej hrdinky Kiden. Nejde o pekný príbeh. Tu je nutné hrabať sa v kontajneroch, aby bolo čo jesť. Spí sa pod mostom v kartónovej škatuli. Postavy zvažujú samovraždu. V treťom čísle sa objaví X-23, vďaka ktorej je tento komiks veľmi žiadaný, keďže je to jej historicky prvý výskyt, ale to nie je až také podstatné. Podstatné je, že napríklad aj Laura je nájdená v bordeli, kde slúži miestnemu pasákovi. Ako vravím, žiadna idylka. Ku koncu série sa dočkáme aj akcie, avšak dôležitejší je ten nepríjemný pocit, ktorý z celého príbehu sála priam na každej stránke. Je to komiks ufúľaný od odpadkov, špiny, krvi a plný beznádeje. Ale, samozrejme, je tu aj iskierka nádeje, ktorá je veľmi krehká.

Vrelo tento komiks odporúčam, ale nie v čase, keď budete mať depku. NYX by vás totiž mohol doraziť. Scenárista Joe Quesada, ktorého môžeme poznať aj ako bývalého šéfredaktora v Marveli, údajne nestíhal dodávať včas scenáre, a tak táto 7-dielna séria vychádzala takmer dva roky (október 2003 – september 2005). O kresbu sa v prvých štyroch zošitoch postaral Joshua Middleton a zvyšok série nakreslil Rob Teranishi.

Komiks si môžete zakúpiť napríklad TU.

Tomáš Čačko

(Jazykový redaktor, bloger – ofantazii.blogspot.sk)

George R.R. Martin – Rytíř sedmi království (Argo,2014)

Tento mesiac som siahol po knihe, ktorá na polici v mojej skromnej knižnici spočívala už zopár rokov. Konečne som si našiel čas na posledné dve z trojice noviel, ktoré autor slávnejšej Piesne ľadu a ohňa (predlohy k seriálu Hra o tróny) napísal ako akési prequelové príbehy odohrávajúce sa asi sto rokov pred smrťou Roberta I. Baratheona, a teda v časoch, keď Siedmim kráľovstvám vládla dynastia Targaryenovcov.

Relatívne krátke novely s rozsahom asi 80 až 100 strán rozprávajú príbeh mladého rytiera Dunka (aj keď on má radšej oslovenie ser Duncan Vysoký), ktorý sa počas jedného rytierskeho turnaja zhodou náhod zoznámi s chlapcom, ktorý sa mu predstaví ako Egg (v angličtine ide o slovnú hračku – egg, teda „vajce“, odkazuje na jeho plešatú hlavú, ale tiež je to skratka jeho pravého mena Aegon). Z chlapca sa napokon vykľuje vnuk vtedajšieho kráľa Daerona II. Targaryena a neskôr sa stáva Dunkovým panošom, ale aj oddaným priateľom.

Séria Pieseň ľadu a ohňa je známa tým, že aj keď ide o fantasy, fantazijných prvkov je v nej poskromne a jej autor George R. R. Martin nám v nej predovšetkým predostiera veľkolepú ságu zloženú z intríg a vojen medzi šľachtickými rodmi a nebyť fiktívneho univerza, pripomínala by nám skôr historický román. Iste aj preto si jej televízna verzia získala toľko fanúšikov aj v radoch ľudí, ktorí by možno nikdy po „hardcorovej“ fantasy nesiahli. A keď sa v nej konečne objavia draky alebo Bieli chodci, všetci to považujú za príjemné osvieženie.

Takýchto prvkov je však v príbehoch o Dunkovi a Eggovi ešte menej. Draky sa v nich síce občas spomenú, no vystupujú tu skôr len ako spomienky vynárajúce sa z histórie, a o Bielych chodcoch ani nechyrovať. Určitú mieru „fantastickosti“ si však predsa len zachovali a svoju úlohu tu zohrajú prorocké sny, povedačky o istom čarodejovi a aj jedno skamenené dračie vajce.

Dôvodov, prečo ma Rytíř Sedmi království bavil natoľko, že som ho neraz vydržal čítať aj do druhej či tretej rána, však bolo viacero. Ako fanúšika knižnej ságy aj seriálu ma už v samom začiatku uchvátilo pomyslenie, že tí slávni Targaryenovci v týchto príbehoch priamo vystupujú a nielen ako tieň ich niekdajšej slávy, ale v období, keď boli ešte stále na vrchole moci. Takisto to, že malý Egg, budúci kráľ Aegon V., je v skutočnosti mladším bratom úžasného maestra AemonaNočnej hliadky a že samotný ser Duncan Vysoký sa neskôr preslávil ako jeden z najväčších rytierov v dejinách Siedmich kráľovstiev. A aj prítomnosť spomínaného čarodejníka, ktorého postava priamo spája Rytiera s Piesňou, v ktorej vystupuje ako Trojoká vrana (v seriáli Trojoký havran).

Na fantasy ma najviac baví, keď je v nej čo objavovať, keď nejde len o plytké rozprávanie s cieľom ohúriť čitateľa fantastickými prvkami, ale keď má aj svoju hĺbku, ktorá jej dáva iný rozmer. Avšak aj ten, kto nepozná všetky zákutia Piesne, nájde v príbehoch o Dunkovi a Eggovi poetiku rytierskych čias zmiešanú s tvrdou a často krutou realitou. Neznalosť románovej ságy zrejme bude čitateľovi prekážať v úplnom uchopení celého príbehu, jeho významu a významu jeho postáv, no kto má rád stredovek, rytierske turnaje, pánske sváry a intrigy, a v neposlednom rade krvavé súboje, z ktorých tuhne krv v žilách, si v troch novelách skrytých v Rytířovi Sedmí království určite príde na svoje.

Knihu si môžete zakúpiť napríklad TU.

(zdroj obrázkov: Marvel/Dark Horse/Kalligram/Argo/Beta – Pavel Dobrovský/BB Art/Host/Triton)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
3 + 15 =