Kapitola 3. Návrat Temného rytiera (2012)

Hrdinom môže byť ktokoľvek. Aj niekto, kto urobí niečo tak obyčajné, ako prehodenie kabáta cez chlapcove ramená, aby vedel, že život neskončil.

Niekedy je úspech skôr prekliatím než požehnaním. Trojka by o tom vedela rozprávať. Gigantické úspechy prvých dvoch dielov nastavili latku tak príšerne vysoko, až nebolo v ľudských (ani Nolanových) silách ju prekonať.

O závere trilógie sa hovorilo všetko možné. Keď Nolan potvrdil, že sa na scénu nevráti Joker (hraný iným hercom), začalo sa s hľadaním nového zmrda. Hovorilo sa o všetkých aspoň trocha známych Batmanových protivníkoch. A že ich bolo. Skloňovali sa všetci žijúci herci v Hollywoode. Tých tiež bolo veľmi veľa.

(zdroj: imdb.com)

Nakoniec voľba padla na Banea. Hoci je Bane menej atraktívnou postavou ako Joker, za dôležitejšie považujem to, že ide o úplne iný typ postavy. Do príbehu prináša novú formu zábavnosti a atmosféry. Nolan sa nudne neopakoval, riskol to a fanúšikom ponúkol niečo čerstvé. Banea si zahral Brit Tom Hardy, dnes populárny vďaka Mad Maxovi alebo Taboo, najnovšie ho uvidíme ako spider-manovského Venoma. Tom si prvýkrát spoluprácu s Nolanom vyskúšal v sci-fi Počiatok. Pre potreby Banea nahodil poriadne tvrdú kondičku, aby Batmana dokázal poraziť nie preto, že to mal napísané v scenári, ale preto, že na to mal fyzické (a iné) predpoklady. Bane je inteligentná hora svalov, čo Nolan dodržal, ale nedodržal to Joel Schumacher, v ktorého Batmanovi a Robinovi Bane snáď ani viac ponižujúco spracovaný byť nemohol.

Warner Bros. nemali dôvod šetriť a do trojky nalialo obdivuhodných 250 miliónov. Je dlhá, veľká, robustná, majestátna. Ponúka veľkolepé audiovizuálne scenérie na čele s väzením, ktoré vyzerá ako architektonický skvost. Zároveň však nepripomína avizované peklo na zemi, ale skôr trochu zvláštnejšie miesto, kde na každom kroku číha smutný, mamou a tatom slušne vychovaný mentor a všetci vám z celého srdca prajú útek na slobodu.

(zdroj: imdb.com)

Scenár sa rozpadáva. Za pochodu stráca vnútornú logiku a pôsobí narýchlo zbúchaným, skratkovitým dojmom. Miranda sa s Bruceom vidí dva razy a už sú v posteli. Batman je po brutálnom zranení chrbtice v lepšej kondičke než pred ním. Nad miliónmi Gothamčanov prevezme nadvládu pár desiatok psychopatov a svet sa tomu len prizerá. Jasné, je vysvetlené, že sa von nesmie dostať ani jeden človek, lenže aj tak neverím, že by svet niečo také toleroval. Keď mala bomba od samého začiatku vybuchnúť, prečo s tým tak dlho otáľali? Len kvôli Bruceovi, aby sa mu pomstili za smrť Ra´s Al Ghula? Aby sa v televízii pozeral celé týždne na to, ako jeho milovaným drží pod krkom bombu? Istú logiku to dáva, ale aj tak sa mi to nepáči.

K tomu stovky (!) policajtov uväznených v podzemí, no po vyslobodení sú natoľko zrelaxovaní a v pohodičke, že sa rozhodnú dať Baneovej armáde náskok a namiesto zbraní používajú päste (zrejme boli v podzemí dobre živení, viď jeden záber, v ktorom im na lane spúšťajú zásoby asi jedla a vody). A že sa stovky skúsených a ozbrojených policajtov nedokázali dostať z podzemia nejakou fajnovou macgyverovskou fintou? Tak tomu tiež neuverím.

K tomu Baneova celkom ponižujúca likvidácia. Ťažko súhlasiť aj s tvrdením, že za desaťročia sa z väzenia bolo schopné vyšplhať jedno jediné dieťa. Chápem, že tým chceli tvorcovia vyzdvihnúť a podtrhnúť jeho výnimočnosť, ale proste to nerešpektujem. Čo však rozhodne rešpektujem, je Batmanova majstrovská práca s časom. Bomba-nebomba, stíha sa oholiť a ešte popritom nachystať pekný trik s horiacim symbolom. Predstavujem si, ako tam tak rozčúlene behá s kanistrom benzínu. Pot mu steká po chrbte, tlačia ho topánky (alebo čo Batman nosí), snaží sa benzín rozliať do požadovaného tvaru a pritom nervózne pozerá na hodinky. „Kurník, stíham, nestíham? Ešte to polejem trocha tu a tu a potom rýchlo utekám za Jimom, je to dobrý chlap.“

(zdroj: imdb.com)

Ďalším problém predstavuje Batmanova (ne)zraniteľnosť. Ale to má spoločné celá trilógia, netýka sa to iba trojky. Už v dvojke bolo trápna scéna, keď Two-Face do Batmana RAZ strelil z revolvera a všetci sa tvárili, že to Batmana zabilo. V trojke je pre zmenu nožík. Našťastie, aj uprostred toho (nedomysleného) chaosu sa nájdu vypäté, divácky vďačné scény. Blake naženie deti do autobusu, hoci je jasné, že nemajú šancu prežiť. Batman rafinovane Gordonovi prezradí svoju identitu. Atď. Mal som vtedy slzy v očiach, proste vám to poviem na rovinu, tak, ako to je.

Batman je v trojke na dôchodku. Od Temného rytiera ubehlo 8 rokov. Kríva, je zlomený, prázdny, vyčerpaný, fyzicky i psychicky na dne. Nevidí žiadny zmysel života. Utápa sa v predstavách, čo by bolo, ak by Rachel nezomrela. Nezabúdajme, že Alfréd na konci dvojky list od nej spálil a Bruce sa pravdu dozvie až teraz. Uverí však svojmu vernému komorníkovi? Ich spoločné scény patria už tradične v rámci trilógie k emotívne najsilnejším. No asi nepochopíte, ako mohol po tom všetkom Bruce Alfréda len tak hodiť cez palubu. Nolan sa to snaží vysvetľovať aj tým, že to tak trocha bol Alfrédov plán (radšej sa Bruceovi sprotiví, ale Bruce prežije, než by mali zostať priateľmi a Alfréd by ho mal raz pochovať). Ale napriek tomu mi to nedávalo zmysel. A ak chcel Bruceovi tak veľmi pomôcť, podľa mňa mu o tom liste mal povedať oveľa skôr, aby sa celých osem (!) rokov nezmyselne neutápal vo falošných predstavách.

(zdroj: imdb.com)

Oldman, Caine a Freeman majú o dosť menší priestor a s ich postavami je naložené pomerne nedôstojne. Lucius je nezaujímavý štatista, bez ktorého by sa to celé pokojne zaobišlo, ale najviac si to odniesol Gordon. V konfrontácii s čistým Blakeom pôsobí ako skorumpovaný čuribrk, ktorý spáchal najhoršiu vec na svete. Je to zvláštne.

Filmu dominujú Bale s Hardym. Špecifickú (nespoilerujme) rolu dostala Marion Cotillard. Kratučký návrat hlási Liam Neeson. Perlou nie je ani tak Anne Hathaway, ktorej to však ako Catwoman na batmotorke fest sekne, ale skôr Joseph Gordon-Levitt ako dojemný, statočný a čestný Blake (ktorého prostredné meno radšej nechcite poznať, lebo by ste spadli z gauča na kocúra).

(zdroj: imdb.com)

NASLEDUJÚ SPOILERY.

A koniec? No dobre, 12 strán som sa držal, tak teraz na vás vybalím spoilery.

Mnohí tvrdia, že je to jasné. Batman zomrel. Ignorujú však zásadné informácie, ako je zmiznutý náhrdelník Bruceovej mamy, opravený autopilot, inštrukcie poslané Blakeovi slúžiace k nájdeniu batcave a zrekonštruovaný batsignál. Pohreb bol reálny, to áno. Všetci zúčastnení jednak boli v tom, že Bruce naozaj zomrel, a jednak vedeli, že Bruce je Batman. V hrobe ale žiadne telo nebolo, lebo keď vás roztrhá bomba uprostred gigantickej vodnej plochy, tak nie je ČO pochovať. Až POTOM sa Lucius dozvedel o opravenom autopilotovi. Až POTOM Gordon objavil zrekonštruovaný batsignál. Až POTOM boli Blakeovi predané súradnice batcave. A, prirodzene, až POTOM si Alfréd zašiel na frťana. Nezabúdajte ani na nenápadnú vedľajšiu linku o špeciálnom programe, ktorý je určený na „likvidáciu identity“, čo by určite rád využil miliardár maskujúci sa ako Batman.

Alfréd si rozhodne NIČ nepredstavuje. Ide o reálnu scénu, pretože na začiatku sa o svojom „sne“ podelil s Bruceom a nechtiac mu tak dal inštrukcie/návod, ako (a kde) mu v prípade narafičenia svojej smrti naznačiť, že žije a že je šťastný. To Alfrédovi stačí k šťastiu, lebo vie, že najmilovanejší človek, akého kedy mal, sa má dobre a on tým pádom dokonale splnil misiu, ktorá mu bola daná, pre ktorú žil.

(zdroj: imdb.com)

Jasné, každý má právo utvoriť si svoj vlastný záver. Tvrdím to ja a tvrdí to aj Christian Bale. Ten sa pred časom jasne vyjadril, že nech si o konci každý myslí, čo chce. Ale čo sa jeho týka, tak nie je o čom – Bruce na 100 % prežil.

S danými informáciami je zrejmé, že Batman ako symbol zomrel (obetoval sa pre dobro Gothamu), ale Bruce prežil. Bruce bol vyhorený, zničený a unavený. To áno. Ale nemal dôvod spáchať samovraždu. Nech je človek na tom v živote akokoľvek zle, len máloktorý myslí priamo na samovraždu. Okrem toho sa zmieril s tým, že sa 8 rokov zbytočne topil v minulosti (= pochopil, že ak by Rachel žila, určite by nežila s ním) a jednak našiel nový zmysel života (= nového nástupcu a novú lásku).

Netopierí muž svoj príbeh započal vo filme Batman začína a ďalej ho rozprával v druhej časti trilógie s názvom Temný rytier.

Autor článku a sériálu Batman podľa Nolana: Ivan „tron“ Kučera

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.