Jumanji je zábavná dobrodružná jazda

Prvý dojem je dôležitý, no v niektorých prípadoch nie smerodajný. Tak napríklad ja som Jumanji: Vitajte v džungli od jeho ohlásenia a po prvom traileri hejtovala ako väčšina deciek, ktoré odrástli na pôvodnom filme Jumanji (1995). Pri prvých ohlasoch tlače, ktoré sa rozbehli internetmi po slávnostnej premiére filmu na Havaji, som trochu zmiernila postoj, aj keď na novinárov a novinárky, ktorým zaplatia all-inclusive pobyt na 4 dni na exotickom ostrove s celodenným programom a žmurká po nich The Rock, a ich objektívny úsudok sa nedá spoliehať. No môj prerod z hejtera na fanúšika sa dovŕšil až po pozretí filmu. Áno, sama tomu nemôžem uveriť. Nehovorím, že je to film desaťročia, ale čo bolo pre mňa dôležité – neničí odkaz a feeling pôvodného filmu + pridáva dávku sympatického humoru.

(zdroj: media.migelatina.com)

Alan (Robin Williams) a Sarah (Bonnie Hunt) po dobrodružstve s Peterom a Judy, ktoré nechcú, aby si niekto ešte musel zopakovať, hodili Jumanji do rieky. Hra skončila na pláži, no odtiaľ si opäť našla cestu k ďalšiemu úbohému chalanovi. Píše sa rok 1996 a tínedžeri už považujú klasické hry za lame. Jumanji sa preto adaptuje do podoby kazety do hracej konzoly. Svojím klasickým bubnovaním, ktoré prichádza odnikiaľ a zovšadiaľ, pritiahne a vtiahne svojho ďalšieho hráča. Podobne ako v pôvodnom filme, v deji sa náhle posúvame o 20 rokov dopredu – do súčasnosti. Zoznamujeme sa s klasickou nesúrodou štvoricou stredoškolákov – roztržitý geek Spencer milujúci hry, svalnatý športovec Fridge, ktorý svojho odvekého priateľa Spencera zanedbáva a využíva, bifľu Marthu, ktorá je značne asociálna, a, samozrejme, sexy kosť Bethany, ktorej plytký charakter je priam prehnaný. Všetci spolu skončia „po škole“. A čo budú robiť? No predsa upratovať preplnené pivničné priestory školy, kde sa dá všeličo nájsť!

Herná konzola, ktorú objavia a plánujú si ňou skrátiť čas počas trestu, im ponúkne na výber niekoľko postáv – piaty herný charakter, letec, sa vybrať nedá. V tomto momente sa Jumanji tvári ako klasická stará arkádovka, no zdanlivý skrat v konzole spôsobí niečo veľmi čudné. A vy už viete čo – hráči sú postupne vtiahnutí do hry (presne takým štýlom, len zmodernizovaným, ako to bolo v pôvodnom filme). Hra sa obracia a namiesto toho, aby zasahovala do reálneho sveta, vťahuje hráčov do seba. Prvý záber na The Rocka, ako ladne pristáva po niekoľkokilometrovom páde do džungle, sme videli už v traileroch. Svalovec doktor Smolder Bravestone sa zoznamuje s rovnako pristávajúcimi (niektorí ladne, niektorí menej) poluhráčmi „Mouseom/Miškou“ Finbarom (Kevinom Hartom), zoológom a svojím priateľom, Ruby Roundhausovou (Karen Gillan), zabijáčkou, a napokon s profesorom Shelleym Oberonom (Jackom Blackom), kartografom. Keďže hra aj film sú o budovaní charakterov, ako inak by sme to dosiahli, než dať našim hlavným postavám telá a schopnosti absolútne sa vylučujúce s ich každodennou realitou.

(zdroj: Itafilm)

Spencer v tele svalovca preto zažíva krušné chvíle, keď musí džungľou a hrou previesť svoj tím, ktorý nie je vyplašený o nič menej než on sám. Fridge stratil polku svojho reálneho tela v tom Mouseovom a má slabosť pre (zabijú ho) koláče, Marthe sporoodeté vyšportované telo určené na zabíjanie a flirtovanie vôbec nesedí a Bethany nemá svoj smartfón, namiesto toho dostala veľké brucho a pipík. Šups.

Od tohto momentu sa začína zbesilé a plnokrvné dobrodružstvo. Áno, všetko je klišé. Malo byť. Áno, dej je predvídateľný, mal byť. Išlo však najmä o humor a chémiu, ktorú medzi sebou postavy určite mali. Išlo o to vrátiť drahokam do sochy jaguára a zachrániť tak celé Jumanji. Veď ani nemali na výber, ak sa chceli vrátiť domov. Najviac ma potešili tie humorné scény, ktoré odkazovali na fungovanie počítačových hier. Herné mechaniky, s ktorými museli postavy interagovať, boli skvelé. NPC-čka, ktoré mali len istý naprogramovaný počet replík, predmety, ktoré sa z ničoho nič zjavovali postavám v rukách, vedomosti a schopnosti, ktoré netušili, ako ovládajú, no ovládajú. Samozrejme, všetko si to mohli pozrieť vo svojich statoch, ktoré sa objavili pri stlačení srdca. Ak by ste si mysleli, že v Jumanji o nič nejde, pretože hrať sa dá donekonečna, mýlili by ste sa. Na budovanie napätia, ktoré, myslím si, skvelo funguje, použili tvorcovia klasický princíp s obmedzeným množstvom životov. Pri poslednej čiarke (živote) sa budete o postavy poriadne báť.

(zdroj: Itafilm)

Záporák bol slabý, to áno. Počas deja som často aj zabudla, že tam nejaký je, ale ani to nebol problém. Skupinu neustále niečo naháňalo, oni prechádzali levelmi s odretými ušami, no vždy sa našiel niekto, kto im poskytol hint či ich zaviedol na správne miesto – tak predsa herné svety fungujú. Vo filme je mnoho odkazov na pôvodné Jumanji – bubnovanie, figúrka slona, biele nosorožce, veršovanky a ďalšie herné mechaniky a postavy. Viaceré scény vzdali hold Robinovi Williamsovi, čo The Rock týmto filmom sľuboval a čo sa jemu a tvorcom aj podarilo docieliť (aspoň trošku). Film Jumanji: Vitajte v džungli, ktorý do slovenských kín uviedla distribučná spoločnosť Itafilm, je ukážkovým sequelom, no nehrá sa na priameho nástupcu, skôr použil tému dobre adaptovateľnú na súčasnosť a vyťažil z nej maximum, majúc na pamäti pôvodný film.

Kým Jumanji z roku 1995 bolo dramatickejšie a srdcervúcejšie, to súčasné je zábavnejšie a akčnejšie. Ani chvíľu sme sa v kine nenudili a od všetkých divákov sa ozýval hlasný smiech. Nebol to ten najdistingvovanejší humor na svete, ale priznajme si, kto z nás taký vôbec má? Toto je klasický film o sile jednoty a súdržnosti, o prerode postáv a o objavení odvahy v sebe samom. Jednoducho nefrflite, dajte tomu šancu, sadnite si a pripravte sa na trošku melancholickú, no nefalšovanú zábavu.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
29 × 21 =