Kráľ Artuš panuje. Prekoná ho tento rok niečo?

King Arthur: Legend of the Sword (Kráľ Artuš: Legenda o meči, 2017). Pre mňa je to jednoznačne film roka. Chyby by som hľadala len ťažko. Guy Ritchie odtrhnutý reťaze v tom najlepšom zmysle slova.

Beware. Fangirl power. Haters gonna hate.

Poďme na to zhurta…

Zdroj: FB King Arthur: Legend of the Sword

Kamera brutálna. Každý záber akoby nový, iný štýl, neokukaný, akčný, zaujímavý. (Alebo len starý dobrý Ritchie? Sherlock, Podfu(c)k, RocknRolla…) Strih. LOVE. IT. Pri traileri som sa modlila, aby tak vyzeral celý film, a viete čo? Vyzerá. Strih ladí so scénami, so scenárom, so soundtrackom, občas nestíhate všetko poňať (to je dobré, žiadnu vatu, pri ktorej budete zívať, nečakajte).

Soundtrack – jednoznačne som v poslednom čase nepočula nič lepšie. Bude to možno mojou láskou k severskej kultúre, jej posolstvo je silne cítiť aj v soundtracku. Hudba značne zvýrazňuje zážitok. Je vynikajúco načasovaná do jednotlivých scén, je sugestívna. Já tleskám. Soundtrack má na svedomí Daniel Pemberton, pre mňa celkom prekvapenie. Odporúčam celý playlist (pls, Mondo, make it LP).

Herecké obsadenie hralo na istotu. Nik nemohol typ Artuša, aký Ritchie stvoril, stvárniť lepšie, ako Charlie Hunnam, rola mu sadla ako riť na šerbeľ (a to mal hrať vo Fifty šádes, som rada, že to tak nebolo). Verím mu ťažké detstvo, ktorým pri pozeraní divák doslova preletí, verím mu vodcovstvo v krvi, verím mu každú pohnútku. No tiež vo filme nájdeme veľa teraz už známych mien najmä vďaka Game of Thrones, dokonca aj jedno malé herecké prekvapenie – nejdem spoilerovať, aj keď internetmi to už koluje. A Jude Law by mal hrať už len evil postavy (ľudský rozmer jeho postavy bol však úžasný).

Efekty na vysokej úrovni, bála som sa len pri jednej scéne (šialené Artušovo bojové besnenie), kde sa bez efektov neobišli a pri ľudských postavách je to často problém a je to dosť vidieť, ale myslím si, že z toho vykorčuľovali dobre, v zápale nadšenia to zážitok neruší.

Zdroj: IMDb

Scenár bol cielený, vtipný, priamočiary, nie hlúpy, klasické fantasy klišé hlášky zvládnuté. Celkovo ma veľmi potešilo, že zbytočne nerozpytvávali klasický artušovský mýtus, ktorý už aj tak každý 100x počul (a mňa hrozne nebaví), príbeh je poňatý zaujímavo, s pôvodnou legendou má len málo spoločné (thank god), mená sú tam síce známe (Uther, Vortigern, Merlin…), no trochu poprehadzované.

Zdroj: IMDb

Pri tomto filme však zanedbali promo. Myslím si, že je to jeden z dôvodov, prečo film zarobil prvý víkend po svojej premiére len smiešnych 15 miliónov dolárov (rozpočet na film 175 miliónov dolárov, niekto tvrdí, že zbytočne prehnaný). A to doň investovali nemalé peniaze (cca 135 miliónov na marketing). Plánovaných je 6 filmov o artušovskom mýte, na čo sa veľmi teším, už len dúfať, že to tak zostane aj po katastrofálnych zárobkoch. Film mal byť uvedený do kín už pred rokom, no filmové štúdio Warner Bros. ho neustále posúvalo na neskorší termín, zdalo sa, že nevyjde nikdy.

Čomu nerozumiem, sú priam hrozné reakcie kritiky. Čo čakali? Veľkolepý historický patetický epos o nude? Guy Ritchie, omg. Ako povedal Sarger, je to stredoveká fantasy gangsterka. To to je, a tým to aj malo byť. Akcia, akcia, humor, silný príbeh, akcia, priateľstvo, akcia, fantasy, dráma, akcia, všetko tam je. Malo to byť megalomanské, prehnané, zábavné. To chceš.

Jednoducho – choďte všetci do kina, povinne. Možno ten film budete milovať, možno ho budete nenávidieť, hlavne mi zarobte na jeho pokračovania!

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
16 + 9 =