Transformers a Optimus „pátos“ Prime

Transformers, mimozemský roboti, ktorí prišli na Zem a prijali ju ako svoj domov. Ich boj ale… viete čo? Vykašlem sa na tieto úvodné reči. V kine bolo dostatok pátosu na rok dopredu, tak ho nebudem pchať aj sem.

Tranformers je značka, ktorá tu s nami je už relatívne dlho. Či už berieme do úvahy hračkárske začiatky, komiks, animované seriály alebo filmovú sériu. A práve na striebornom pláne má séria aktuálne ambíciu vytvárať univerzum. Dá sa však stavať košaté univerzum, pokiaľ nezvládate elementárne základy filmu? A teraz nehovorím o sociálnej dráme, ale o letnom blockbusteri. Podľa mňa nie.

(zdroj: Paramount Pictures)

Najväčšou tragédiou tohto filmu je jeho scenár. Aj keď som ochotný akceptovať 256. variáciu na artušovské mýty a čert ber to, že po boku rytierov bojovali roboti a veľký mechanický trojhlavý Ghidorah drak. Aj keby som nad týmto zatvoril obe oči, stále je tu také obrovské kvantum chýb, že scenár pripomína skôr švajčiarsky syr ako látku, do ktorej je super nápad napratať 200-miliónový rozpočet.

Už od začiatku tejto série je veľkým problémom pozícia a pohyb postáv v rámci deja. V tomto filme bola táto nemohúcnosť dotiahnutá až do úsmevného absurdna. Postavy sa zjavujú a miznú, a to bez zjavného dôvodu. Presúvajú sa z miesta na miesto a nikto nevie ako. Prípadne niekam odchádzajú a nikto nevie kam a prečo. V jednom bode vidíme 10 robotov, potom presun asi troch a následne na novom mieste určenia je ich pokojne aj 12. A verte mi, že vôbec nepreháňam. Všimli ste si napríklad transformera-báger? Ukázal sa raz, mal neskutočne naponáhlo a zmizol… netuším kam. Možno do ďalšieho pokračovania. Čerešničkou na torte bola situácia, kedy som viac ako hodinu a pol netušil, či je jedna postava ešte živá alebo mŕtva. A nie kvôli šokujúcemu zvratu, ale kvôli tomu, že na ňu jednoducho zabudli a potom ju odrazu opäť vytiahli ako zajaca z klobúka.

(zdroj: Paramount Pictures)

Ďalšou obrovskou chybou bola absencia záporáka. Naozaj, človek sleduje 150-minútový film a nie je tam nikto, kto by si tento titul zaslúžil. Ak čakáte zlého Optima, tak vás sklamem. V jeho bad-ass rozložení si ho „užijete“ asi 5 minút. Mocná polobohyňa, ktorá mi pripomínala to strašidlo zo Suicide Squad, bola rovnako tragická, aj keď sa musí uznať, že Enchantress mala lepšiu choreografiu. Neskutočne mocná entita bola vybavená za pár minút. A najlepšie na tom bolo to, že aj napriek tomu, že sa skoro všetci na Zemi pripravovali na ich epický príchod, divák netuší, čo celý čas títo „záporáci“ robia, a tak aj ich príchod je skôr o citoslovci „meh“ ako o nejakom strachu alebo nadšení z toho, čo príde. Divákovi sú skrátka ukradnutí. Ale je to logické, keď ich dve hodiny nevidí.

(zdroj: Paramount Pictures)

Decepticoni sú tiež kapitola sama o sebe. Keby ich kompletne zoškrtali, vôbec by to neprekážalo. Megatron si na začiatku robí nejaké družstvo zlosynov, ktoré má za vládu robiť špinavú robotu (zase Suicide Squad?) a prehliadka je to fakt efektná. Jeho výber mi pripomenul Brucea Willisa, ktorý si vyberá svoj tím na zničenie asteroidu v Armagedone. Myslím, že by to ale nefungovalo ani tam, ak by Brucovi toto družstvo neschopný scenárista zlikvidoval za 10 minút. A asi takto dlho si užijeme túto zostavu najhorších z najhorších. Meh.

(zdroj: Paramount Pictures)

To, že by sa dal celý film s prehľadom zostrihať na polovicu, umocňuje kopa zbytočných scén, postáv, príhovorov (pred zástavou!) a podobne, keďže dej nijako neposúvajú. A keď sme pri príhovoroch, mal by som ešte vysvetliť ten nadpis. Optimus Prime je prepálená príležitosť mať skvelú zápornú postavu. Namiesto toho je to nechcený stand-up komik roka. Najskôr je zlý, potom dobrý, potom vyhlasuje, ako sa už nikdy nestane to, čo všetci zažili pred 10 minútami, a následne príhovor. Ale aký príhovor! Optimove príhovory mali vždy taký silný motivačný charakter, že by po ňom asi hocikto zabehol 100 m pod dve sekundy. Tentoraz sú tie jeho „urobme svet lepším“ vsuvky ale tak zle načasované, že vyznejú neskutočne trápne. Okolo sa umiera, všetci hrajú o čas, Zem je na pokraji zničenia a my počúvame: „Volám sa Optimus Prime a v teatrálnosti ma prekoná len Hercule Poirot pri odhaľovaní zločinca vo finále svojho detektívneho príbehu.“ To, že neustále mizol, dokopy nič neurobil a nakoniec si dal víťaznú truck promenádu púšťou ako najväčší frajer, ma už fakt dorazilo.

(zdroj: Paramount Pictures)

Fungovalo tu teda aspoň niečo? Prekvapivo áno. Film mal veľmi trefný, miestami seba-ironický humor, mal skvelého Anthonyho Hopkinsa a jeho úžasného robo-parťáka a na efekty sa pozeralo naozaj skvele. Ja viem, že je to povrchné chváliť efekty a humor niečoho, čo nemá hlavu alebo pätu, ale v kine sa na to dobre pozeralo a človek sa často schuti zasmial. A napríklad oproti neskutočne tragickej 4ke bolo toto pokračovanie ako balzam pre dušu fanúšika napriek všetkým scenáristickým chybám. Oceňujem skrátka to, že som z kina nešiel vytočený, ale skôr pobavený.

Ak chcú ale na niečom takomto postaviť univerzum, tak držím palce. Aj keď mám pocit, že aktuálne nízke tržby po premiérovom víkende štúdiu jasne ukazujú, že táto téma by skôr potrebovala reštart ako expanziu. Aj keď zase, čoskoro sa začne točiť sólovka Bumblebeeho a naplánované sú už pokračovania 6, 7 a 43. Takže nejaká sebareflexia tu asi nenastane. Však diváci v Číne to zaplatia.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
28 − 21 =