Ready Player One: Iný, no rovnako „hrateľný“ obsah

Popkultúrni maniaci, pozor! Konečne tu máme odmenu presne pre nás. Film na motívy rovnomennej knihy Ernesta Clinea s názvom Ready Player One je od dnešného dňa oficiálne v kinách. Spielbergov najnovší počin, na ktorý sme sa tešili už dávno, máme teraz možnosť vidieť na veľkých plátnach a očakávania boli naozaj vysoké. Tak čo, ste pripravení? Hra sa začína.

Keď som si spätne čítala všetko, čo sme doposiaľ o kulte Ready Player One (RPO) a pripravovanom filme na Multiverze napísali, som spokojná. Zachovali sme sa ako správni lobovci. Z ponúknutých pomôcok a easter eggov sme vydedukovali skvelý film, ktorý sme nakoniec aj dostali! Áno, je to jednoznačne povinná jazda každého, kto si ulieta na virtuálnych dobrodružstvách. Ale poďme pekne po poriadku.

(zdroj: imdb.com)

Wade Watts (Tye Sheridan) je normálny chalan, ktorý sa vo svete budúcnosti utieka do virtuálnej reality s názvom OASIS (čo robí – akýmikoľvek prostriedkami – väčšina z nás už teraz). Celý svoj život zasvätil hľadaniu pokladu, tzv. zlatého vajca, ktoré zosnulý James Halliday, tvorca OASIS-u, dobre ukryl v nekonečnom svete, ktorý vytvoril. Kto ho získa, tomu do rúk padne obrovské bohatstvo a moc nad celým OASIS-om. Vytvoril sa preto nový popkultúrny fenomén lobovstva – lovenia easter eggov, Hallidayových obľúbených popkultúrnych záležitostí a výkladov jeho života a spomienok, čo malo dopomôcť k nájdeniu zlatého vajca. Wade na svojej ceste za najväčším snom každého na planéte stretne dobrých priateľov, ktorí sú zároveň jeho súpermi, a musí tiež čeliť hrozbe v podobe odpornej, podvodnej korporácie na čele s Nolanom Sorrentom (Ben Mendelsohn). Nakoniec je však posolstvo posledného výstrelku známeho podivína Hallidaya celkom iné, než ktokoľvek čakal.

Aj keď sa kostra podobá, film RPO je úplne iný ako kniha RPO. Frflete, fanúšikovia? Počkajte s tým! Transformovať Clineov text do pohyblivých obrázkov musela byť obrovská scenáristická výzva a Zak Penn a samotný Cline, ktorý v tomto procese nemohol chýbať, sa s tým popasovali bravúrne. Nikdy som na scenáristov nebola (tak akože súkromne) hrdá. Cline mal možnosť vymyslieť do príbehu nové hráčske chuťovky, týmto filmom sme dostali RPO 1.1, pretože každý krok hlavnej postavy Wadea Wattsa viedol po tej istej ceste ako v knihe, no úplne inými krokmi. Isté momenty však zostali zachované. A to takmer do bodky. Napr. prvé riadky knihy a Wadeov vnútorný monológ alebo príhovor Hallidaya, keď vyhlasoval súťaž.

 

(zdroj: imdb.com)

Počítajme teraz s možnosťou, že ste knihu čítali. Každý zo záberov akoby bol niečím novým, no zároveň máte pri ich sledovaní familiárny pocit. Hej, veď to je náš Wade! Viem, čo spraví, ale netuším, aká situácia ho bude obklopovať. A to je skvelé! To znamená nové dobrodružstvá, nové easter eggy, nové postavy zo známych univerz (a multiverz), nové odkazy, aktualizované popkultúrne reálie (spomenutý Twitch bola zaslúžená odmena pre každého hráča). Jednoznačne sa pri filme nebude nudiť ani ten, kto má knihu načítanú ako Wade Hallidayove denníky.

Počítajme teraz s možnosťou, že ste knihu nečítali. Nefalšované, plnokrvné, vydýchnuť nedajúce dobrodružstvo. To je to, čo dostanete. (Pokiaľ nie ste ten filmový divák, ktorý ide do kina len na to, aby zabavil svoju stále nespokojnú frajerku, a celý čas frfle, aké je to nudné, lebo on mohol byť radšej v posilke… áno, pozerám na teba, môj ohľaduplný spolusediaci v kine, a srdečne ťa pozdravujem).

Virtuálny svet RPO si do veľkej miery vyžadoval CGI a aj keď som v poslednom článku napísala, že sa mi nepáčia napr. avatari, ktorých ukázali aj v traileri, teraz som to prehodnotila. Ich vizuál sa snažil priblížiť aj súčasným herným grafickým výstupom a keby vyzerali ako skutoční ľudia (alebo takí, ktorí by mohli existovať v reálnom svete), nebolo by to ono. Rozmanitosť animácií a štýlov ma naozaj potešila. Ak sa nachádzame vo svete, kde má byť možné všetko, tak práve pri alternovateľných prvkoch (čo je napríklad výzor avatara) by OASIS nemala mať žiadne medze, a nemá. A nakoniec, avatari hlavných postáv sa podobali na svojich reálnych nositeľov. Minimálne mali ich mimiku a to bol nice touch.

(zdroj: imdb.com)

Easter eggov – na ktoré sa všetci najviac tešili a vďaka ktorým si aj my môžeme prežiť svoj vlastný RPO a pozerať tak tento film stále dookola, a objavovať v ňom stále nové skryté odkazy – tam bolo neúrekom. Jediná vec, ktorá mi vo filme trochu prekážala, boli často sa opakujúce postavy. Bolo vidieť, ktorých charakterov sa tvorcovia nebáli (to znamená s ktorými vlastníkmi práv to mali dostatočne vyriešené) a používali ich čo najviac – stále tam niekde pobehujú Tracer z Overwatch či Batgirl a, samozrejme, veľký dôraz od začiatku filmu na Iron Gianta). Je to však škoda vo filme, v ktorom chceme objavovať stále niečo nové. No verím, že keď sa nabudúce pri jeho pozeraní nebudem zameriavať na prvky dominantné v tom-ktorom obraze, nájsť sa tam niečo dá pri každom pozretí (Hallo Kitty, teba som už zbadala).

Fascinovala ma práca s kamerou. Aj tej vďačíme za to, že film ani pri svojej 2,5-hodinovej dĺžke nenudí. Spočiatku sa mohol zdať obraz príliš shaky a neprehľadný, no napríklad hneď pri úvodnom preteku to dosiahlo presne ten fíling počítačových devastačných auto-naháňačiek, ktorý sme mohli toľkokrát zažiť v hernej realite.

Existuje reálny predpoklad, že RPO si ukradne prvenstvo v zárobkoch otváracieho víkendu. O tých sa predpokladá, že by mohli vyletieť do výšky aspoň 50 miliónov dolárov. Pomáhajú tomu aj prvé recenzie (vrátane našej, dúfame), ktoré nešetria slovami chvály.

(zdroj: imdb.com)

A čo sme si mali z filmu napokon zobrať? Páči sa mi, že to nie je len príbeh, ktorý ťaží z fenoménov, ktoré otrasiajú popkultúrnym svetom mladých, a neponúkne nič viac. RPO má silnú pointu, a to (aj keď neveľmi originálnu, napriek tomu veľmi peknú), že najdôležitejšie v živote sú medziľudské vzťahy, priateľstvo, láska a skutočná realita, nie tá, do ktorej môžeme uniknúť a byť kýmkoľvek iným. A v tomto mi Cline pripomenul Hallidaya a jeho vývin od divného a neústupného introverta po obyčajnú ľudskú bytosť, ktorá ľutuje svoje nesprávne rozhodnutia voči tým, ktorých mal rád. Prešiel niečím podobným aj Cline? Vo filme sa objavuje ďalšie posolstvo, ktoré v knihe bolo len mierne naznačené. A to, že realita je dôležitejšia, než čokoľvek iné, a.k.a. vypnite tú hru, deti, a bežte von za kamarátmi (alebo frajerkami). Možno je to len niečo, čo si museli tvorcovia odškrtnúť, aby boli pri tomto filme spokojní aj rodičia, neviem. No namiesto poslednej vety v knihe v štýle „je šokantné, že práve teraz sa mi do OASIS-u prihlásiť nechce“, hovorí Wade vo filme o celkovom vypnutí OASIS-u. A to je dôležitá myšlienka.

Tak vypnite ktorékoľvek zariadenie, na ktorom práve čítate tento článok, a bežte si užiť to najväčšie dobrodružstvo zo všetkých – realitu.

Ale ešte predtým! Poznáte ma, soundtrack musí byť.

Je takmer isté, že RPO vyvolá mnoho sprievodných popkultúrnych javov. Pozrite si sériu plagátov adaptovaných na RPO podľa tých najznámejších motívov filmov, ktoré milujeme. A to je len začiatok.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
28 × 18 =