Ready Player One a pretlak popkultúry

Ernest Cline, autor Ready Player One (2011), slávnostne uviedol nový trailer k očakávanej adaptácii úspešnej popkultúrnej publikácie. O čom kniha je, sa dozviete v našom staršom článku, v ktorom si tiež môžete pozrieť prvý teaser trailer filmu Ready Player One.

V tomto traileri sa nám svet budúcnosti predstavuje v plnej kráse. Úvodné vety hlavného hrdinu Wadea Wattsa nás okamžite vťahujú späť do sveta, ktorý sme si tak obľúbili – sú to totiž totožné s knihou a začiatok filmu sú vraj na plátno prevedené prvé kapitoly z nej. Zdevastovaný a „vybývaný“ svet roku 2045, ktorý na nás v tejto antiutópii čaká, je zdrvujúco uveriteľný. Stacks, chudobné štvrte zložené z na seba naukladaných prepravných kontajnerov, boli pre potreby filmu reálne postavené (samozrejme, neskôr digitálne rozšírené) a ľudia nachádzajúci sa v okolí natáčania filmu ich mohli zahliadnuť z diaľky.

Doteraz je všetko okej. Tye Sheridan, ktorého poznáme napr. ako mladého Cyclopsa alebo z filmu Skautov sprievodca zombie apokalypsouje Wade ako vyšitý, no konečne nám bolo ukázané viac z virtuálnej reality OASIS a, bohužiaľ, mne sa použitá animácia vôbec nepáči. Avatari v nej vyzerajú ako zo škaredého moderného animovaného filmu pre deti. Nieže by neboli premakaní a vyšperkovaní, to nie, jednoducho sa mi nepáči animácia. Wade mal v knihe veľmi podobného avatara, ako on sám (len vyšportovanejšieho a o niečo krajšieho, než v skutočnosti), no ten vo filme sa na neho vôbec nepodobá – dobre, to sú len kecy človeka milujúceho predlohu a zle znášajúceho zmeny. 

Od Ready Player One sa očakáva, že to bude najnabitejší easter eggový (tzn. s odkazmi na iné popkultúrne záležitosti) film všetkých čias. Hneď na začiatku sa všetci obávali, ako tvorcovia dostanú do jedného filmu toľko značiek od toľkých rôznych držiteľov práv. Niektoré veci, najmä tie sporné, ako napr. Ultraman, boli nahradené, v tomto konkrétnom prípade Iron Giantom, čo je tá najlepšia možná alternácia, keďže bol spomenutý aj v knihe. Nakoniec sa dokonca ukázalo, že veľa značiek túžilo mať tú svoju vo filme, čomu sa vôbec nečudujem – bude to trhák a diváci sa budú, podobne ako v knižnej predlohe, predbiehať, kto nájde viac easter eggov. Je to vlastne mindblowing – to, o čom je Ernestov Clineov knižný svet, bude vďaka filmovej adaptácii prakticky prenesené do sveta reálneho.

Aké ďalšie easter eggy sme mohli vidieť v novom traileri? Len tak zbežne, pretože už len tento krátky trailer by bol na dlhú analýzu a pátranie. Niekoľkokrát sa v traileri vyskytne DeLorean z kultového filmu Back to the Future. Na Oggdenovej párty sa s Harley Quinn ukáže, ofc, aj Joker, vo finálnom povstaní (Rebellion), o ktorom je reč, vidíme bojovať najrôznejšie postavy a príšery, mňa zaujala gnómka. Pre potreby filmu bolo jasné, že isté popkultúrne záležitosti budú musieť byť aktualizované na súčasnosť, takže medzi postavami zahliadneme aj Tracer z počítačovej hry Overwatch. Ja viem, nespomenula som skoro nič z toho množstva, ale viete čo? Nájdite si sami, správny lobovec pracuje sám.

Pokiaľ sa adaptuje kniha do filmovej podoby, vždy si to žiada nejaké obete a zmeny deja. Trailer na Ready Player One nám to potvrdil. V knihe sa totiž nachádzajú scény, ktoré by vo filme nik nechcel sledovať ani sa nedajú vhodne upraviť, napríklad niekoľkohodinové snaženie sa o dokonalú hru Pacmana alebo sledovanie celého filmu, kde hlavný hrdina musí odrecitovať všetky repliky – funguje to v literatúre, vo filme určite nie. Preto boli podobné veci nahradené, viď Destruction Derby – autonaháňačkou a podobne. A viete čo? Takto by to šlo! Majú toľko možností, ako to nenásilne pozmeniť. Predpokladám že aj preto, aby film nakoniec naozaj nebol len animovaným filmom, upravili dej aj tak, aby sa viac odohrával v realite – keď Wada víta Art3mis v Rebellion (stany, tábor, špinavý Wade), môžeme v tom tušiť práve tento zámer. V jednom zo záberov sme dokonca mohli zahliadnuť H. (Ejdž) a to je vec, ktorá ma neskutočne potešila, a pritom to zvládli bez spoilerov. Nice.

Ready Player One od štúdia Warner Bros. teda ponúka pridanú hodnotu, ktorou sa môže pýšiť máloktorý film – čisté, nefalšované dobrodružstvo môžete doslova a do písmena prežívať s hlavným hrdinom – hľadať easter eggy v alternatívnej realite. Do rytmu vám k tomu v traileri zahrala pesnička od skupiny Van Halen s názvom Jump a sprevádzať vás bude hudba od Alana Silvestriho, pokyny vám dal veľmi creepy James Halliday (Mark Rylance) v štýle „Oh, hai, Mark.“, naháňať vás pritom bude Nolan Sorrento (Ben Mendelsohn s faceom presne takým na facku, aký je treba) a vám neostáva nič iné, už len počkať na narodeniny Ernesta Clinea a spolu s ním počas veľkej noci (Easter) hľadať svoje easter eggy. Vidíte to aj vy, áno? Odkazy a skryté významy na každom kroku… mňam.

… a spomínala som? Ernest Cline píše sequel. I’m just going to leave this here…

Film bude uvedený do kín 30. marca 2018.

 Q&A s autorom a spoluscénaristom Ernestom Clinom:

V rámci prípravy na film si môžete knihu prečítať, vhodná aj ako vianočný darček.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 × 13 =