Star Trek Beyond: USS Enterprise opäť posúva hranice

Neprebádaný vesmír je veľmi temné a nebezpečné miesto. Na kohokoľvek, kto sa do týchto nepreskúmaných končín vyberie, čaká mnoho záhad, ale aj veľa nástrah. Posúvať hranice poznaného však bez rizika možné nie je a vie to aj USS Enterprise a jej posádka. Po rokoch skoro až rutinných výskumov a objavov si bude musieť siahnuť až na dno svojich síl. Vo vesmíre dlho číhala hrozba, ktorá sa rozhodla zaútočiť na Federáciu.

Keď v roku 2009 J. J. Abrams vypustil do sveta svoju verziu toho, ako by mal Star Trek vyzerať, ohlasy boli zväčša kladné. Menšia kontroverzia nastala v roku 2013, keď do kín zavítalo pokračovanie Into Darkness a vytvorila sa skupinka fanúšikov, ktorá sa s ním nevedela stotožniť. Abramsova vízia bola totiž iná, moderná a nebála sa využívať ikonické momenty univerza a prispôsobovať si ich svojim potrebám. Vážim si túto opozíciu a keďže pár ľudí z týchto kruhov poznám, viem, aké dynamické sú debaty s nimi. Najmä ak vyslovíte nesúhlas. Abrams priniesol Star Trek do 21. storočia. Nedržal sa skostnatele predlohy, ale skôr ju použil ako inšpiráciu a využíval top momenty na vyskladanie niečoho, čo zasiahne aj ľudí mimo komunitu.

StarTrekB001
(zdroj: Paramount Pictures)

Tretí diel tejto exkluzívne rozbehnutej série je však už bez Abramsa na režisérskej stoličke. Keď som sa dozvedel, že jeho miesto zaujme Justin Lin, bol som silne skeptický. Bál som sa, že Star Trek bude príliš „rýchly a zbesilý“ a že základ, ktorý Abrams precízne budoval, bude pošliapaný nablýskanou a efektnou akciou bez výraznejšej myšlienky. Neviem či je to talentom Justina Lina, alebo Abramsom, ktorý síce už iba ako producent, bol určite stále niekde blízko, ale výsledok nesklamal, skôr naopak. Abramsovo dedičstvo je tu cítiť skoro stále a Lin a jeho akcia ho vhodne doplnila. Ba možno ho posunula opäť kamsi ďalej.

Simon Pegg je frajer. Musím sa síce priznať, že aj tu som sa bál, keď bol tento chlapík ohlásený ako scenárista. Darmo, ak si niekoho zafixujete ako losera, ktorý bojuje proti hordám zombie hádzaním vinylových platní, na scenár k Star Treku to dobré resumé nie je. Simon mi však vytrel zrak a ukázal mi, že obavy sú zbytočné. Páčilo sa mi, že príbeh Enterprise konečne opustil Zem a že už naozaj skúmame ďaleké a neprebádané končiny. Neveril som tomu, že scenár dokáže utiahnuť dianie v exteriéri mimo samotnej lode, ale aj tu som sa mýlil. Ja viem, bol som trochu neveriaci Tomáš. Príbeh sa nejako výrazne nezadrháva a je úplne jedno, kde sa odohráva. Či na lodi alebo na neprebádanej planéte.

StarTrekB002
(zdroj: Paramount Pictures)

Postavy boli po „pristátí“ rozdelené do zaujímavých skupiniek, ktoré spolu skvele fungovali a ich interakcia bavila a zároveň posúvala dej vpred. Spockova /Zachary Quinto/ neochvejná logika s trochou ľudskosti, Bones /Karl Urban/ a jeho medicínska deformácia, prípadne Kirkova /Chris Pine/ dobrodružnosť a nebojácnosť skvele fungovali pred 50-rokmi a fungujú aj teraz. Najmä ak Spock zažil malý upgrade v podobe Uhury, ktorá síce bola posunutá trochu do úzadia, ale napriek tomu vzťah týchto postáv bol vtipný a zaujímavý zároveň. Samozrejme, táto trojica bola ústredná, ale nezabudlo sa ani na zvyšok posádky. Uhura /Zoe Saldana/, Sulu /John Cho/ a Chekov /Anton Yelchin/tu mali svoje miesto a boli tým nenápadným, ale o to podstatnejším detailom. Dá sa to však povedať o posádke ako celku. Plus, keď sa k zostave na planéte pridá fantastická Jaylah /Sofia Boutella/, srdce fanúšika plesá blahom.

Záporák sa držal v koľajách emzáka z prvého dielu. Nie je to plánujúci a vypočítavý Khan. Je to skôr barbar s obrovskou silou, ktorú sa nebojí použiť. A využije ju vždy, keď môže. Idris Elba toho pod maskou síce veľa nezahral, ale aj tak ma táto postava veľmi bavila. Najmä keď vyplávali na povrch isté záležitosti na konci filmu, ktoré tu s pochopiteľných dôvodov nebudem rozoberať.

Veľké kontroverzie sa odohrávali po oznámení, že Sulu bude prezentovaný ako homosexuál. Dokonca herec George Takei, ktorý stvárňoval túto postavu v pôvodom seriály Star Trek: The Original Series, sa vyjadroval skôr negatívne. Myslím si, že sa ale urobilo veľa kriku pre nič. Ak sa niekto vo svete plnom rôznych foriem života s miliónom odlišností pozastavuje nad tým, že na pár sekúnd videl dvoch chlapov držať sa za ruky, mal sa asi prebrať z kryospánku. Star Trek je totiž okrem iného aj o odlišnostiach. A nemusia to byť vždy len emzáci.

StarTrekB003
(zdroj: Paramount Pictures)

Veľmi sa mi páčili odkazy na klasické Star Trek univerzum. Kým prvý diel znamenal reštart a druhý diel sa inšpiroval filmovými spracovaniami, tretie pokračovanie čerpalo najmä z pôvodného seriálu Star Trek: TOS. Nečakajte ale nejakú bezbrehú vykrádačku. Skôr ide o drobnosti, ktoré si nevšimne každý, ale o to viac pozorného diváka potešia. Film je tiež možné brať ako poctu Leonardovi Nimoyovi, ktorého postava „starého“ Spocka aj napriek tomu, že zomrel, zohrala veľmi dôležitú úlohu. Samozrejme, nezabudlo sa ani na Antona Yelchina, ktorý nás opustil relatívne nedávno. V jeho prípade okrem titulkovej zmienky nejde o tak výraznú spomienku ako u Nimoya, ale Justin Lin údajne prerobil záverečnú scénu, aby bol prípitok venovaný „To absent friends“ a čerstvej strate Antona Yelchina.

Venovať sa špeciálnym efektom nemá veľký zmysel. Pri Star Treku sme si už zvykli na vysoký štandard a Beyond tento štandard určite nepodlieza. Vyzdvihol by som kameru a to najmä v momentoch keď sa dostávame na vesmírnu stanicu Yorktown. Vo filme sa často pripomína fakt, že vo vesmíre neexistuje hore ani dole a tak aj kamera je často klamlivá a tam, kde si myslíte, že vidíte niečo dole hlavou, sú to iba vaše pomýlené zmysly. Vo vesmíre je to predsa inak. Prípadne vašu „gravitačnú“ logiku na už spomínanom Yorktowne pár záberov tiež poriadne vyvedie z rovnováhy.

Z kina som po záverečných titulkoch odchádzal viac ako spokojný. Divák má šancu zažiť dobrodružstvo v hlbinách vesmíru, s obľúbenými postavami a dokonca mimo vesmírnej lode. Príbeh o sile jednoty, ktorá sa vytvorí prirodzene, na základe rešpektu a ktorá porazí jednotu vytvorenú krutým vládcom a nalinkovanou šablónou, šľape ako hodinky. Pridanej hodnoty sa dočkajú aj fanúšikovia, takže čo viac čakať. Z môjho pohľadu, ide o najlepší geek film tohto roka.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 + 21 =