Príbeh služobníčky by nechcel prežiť nikto z nás… ale vidieť ho chceme všetci!

Dnes nás streamovacia služba Hulu vpustila do dystopického sveta Margaret Atwoodovej v seriáli s názvom Handmaid´s Tale. A že som sa naň sakra tešila!

Zdroj: FB The Handmaid´s Tale

So svetom sa niečo stalo. Demokracia padla a nastolil sa nový totalitárny systém na troskách USA. Prebieha občianska vojna. Všetky zdroje informácií a médiá sú pre väčšinu populácie zakázané. Ženy majú rôzne postavenie, no najhoršie majú tie, ktoré sú plodné. Je ich totiž veľmi málo a každá niekomu patrí. Čo myslíte, komu patrí hlavná postava s menom Offred? Akože Of Fred. Áno, správne, Freďovi, vrchnému veliteľovi. A má len jedinú úlohu – počať jemu a jeho manželke dieťa. A ak vám poviem, že Offred si túto cestu nevybrala sama, určite chápete, čo to pre ňu znamená (sex ako nutnosť, sex ako pôžitok, sex ako zábava, sex je v tomto príbehu živou témou a drahým tovarom).

Zdroj: FB The Handmaid´s Tale

Toto „spoločenské postavenie“ tzv. Handmaids (prekl. služobnica) dokonca podkladali biblickými textami. Fanatické kresťanstvo, juch. To, že mala holčina pred týmto všetkým vlastný život a rodinu, nikoho nezaujímalo. Lenže ani tí, ktorí rozhodujú o privilégiách iných, nežijú šťastným životom. Vitajte vo svete beznádeje, striktných pravidiel, postfeminizmu (so silne feministickým nádychom) a obmedzovania ľudských slobôd. Že toto ste už počuli? Nie, verte mi, nie takto. Nie tak sugestívne. Tak osobne.

Zdroj: booktopia.com. Coverov na knihu Handmaid´s Tale je mnoho, no dokážu to byť naozaj skvelé vizuálne diela. Čeknite.

Kniha, ktorá sa stala predlohou seriálu, je jednoducho strhujúca. Určite odporúčam prečítať, pokojne aj po pozretí seriálu (pretože nie je šanca, aby bol taký dokonalý, ako je kniha, no aj tak mám voči nemu vysoké očakávania). Margaret Atwoodová je autorka, ktorá sama o sebe nerada tvrdí, že píše fantastiku, aj keď ju píše, a má pravdu – čokoľvek, čo sa označí, musí mať zákonite aj definíciu, ktorá by však vylúčila všetky ostatné aspekty diela.

Ako autorka má celkom široký záber, napísala napríklad aj komiks Angel Catbird. Príbeh Handmaid´s Tale vznikol v roku 1985, kvalitatívne je prirovnávaný k Orwellovi, no pre mňa sa v ňom ukrývalo ešte viac. Zaujímavé je, že autorku k jeho napísaniu inšpirovala aj cesta do vtedajšieho Československa, ktoré stále ovládal komunistický režim. Autorka v tom čase žila v západnom Nemecku, berlínsky múr pevne stál. Všade sa šíril strach, ľudia premýšľali, čo bude ďalej, a inak to nebolo ani v okolitých krajinách. A vznikol jeden z najalarmujúcejších príbehov novodobých dejín. Určite vás neprekvapí, keď vám poviem, že predaj tejto knihy opäť rapídne stúpol po posledných amerických prezidentských voľbách.

Margaret Atwoodová (zdroj: wired.com)

 

V roku 1990 vyšiel tiež rovnomenný film, v ktorom si zahrali napríklad Natasha Richardson, Faye Dunaway či Robert Duvall. Film síce produkovalo štúdio HBO Video, no jeho hodnotenia sa pohybovali takmer všade na spodnej hranici spokojnosti. Žeby kvôli absencii Atwoodovej pri tvorbe scenára?

Poďme k novému seriálu – ten dostal príťažlivý šat. Režisér Reed Morano nie je žiadna prepálená hviezda holywoodskeho neba, preto do neho vkladám veľké nádeje, doposiaľ sa venoval len nenápadnejším projektom. Na produkcii sa podieľala aj samotná autorka príbehu, čo ma teší. Veď kto by ho vedel lepšie transformovať na iné médium, než Atwoodová? A herecké obsadenie? To je jednoducho mňam! Hlavnú postavu Offred hrá známa tvár – Elisabeth Moss, ktorú môžete poznať najmä zo seriálu Mad Men. Nanajvýš zaujímavý je však výber veliteľského páru – Freda si strihol Joseph Fiennes, áno, Voldemortov brat, ktorý hral vo veciach ako Risen, Hercules, American Horror Story… a takto môžeme vymenovávať ešte dlho. Jeho nepríjemnú manželku si zahrala Yvonne Strahovski, ktorá má s nie tak celkom normálnymi mužmi skúsenosť (veď byť zabuchnutá do Dextera chce odvahu), ale poznáme ju aj z filmu Gone. Vyskytne sa tam aj mnoho ďalších výborných hercov, no čerešnička na torte je gilmorka Alexis Bledel. Sama Atwoodová v seriáli vystupuje v malej cameo role. 

Zdroj: nerdist.com, photo by: Dan MacMedan/Hulu

Hulu okolo seriálu vytvorilo príjemný hype. Kto knihu čítal, prežíval súkromný, samospúšťací neodvratný hype, no kto nemá potuchy, o čo ide, mal možnosť byť seriálovým promom strhnutý, ak naň narazil. FB stránka seriálu prekypuje množstvom sprievodného materiálu. Pred 10 dňami tam odštartovali odpočet do vydania seriálu a ako bonus vždy pribalili nejaké video, citát, myšlienku, to fanúšika vždy poteší. Fascinujúce však bolo sledovať ženy v odeve služobníčok kráčať ulicami americkým miest, napríklad na knižnom festivale. To vo vás po pochopení príbehu zanechá silný pocit, pretože jednou z jeho myšlienok je, že si každý myslí „mne sa toto stať nemôže“ alebo „v reálnom svete sa také veci nedejú“, no práve Handmaid´s Tale ukazuje, aká tenká hranica je medzi realitou a tým, čo považujeme za absolútne šialenstvo. A všetci vieme, že ľudia sú k šialenstvu veľmi náchylní.

Zdroj: FB The Handmaid´s Tale

Dnes sa dočkáme 3 častí seriálu a každá ďalšia časť bude vychádzať s týždňovou periodicitou. Kritiky naň sú zatiaľ viac než dobré – Metacritics 92/100, Rotten Tomatoes 9,09/10. Trefný je komentár Daniela Fienberga z The Hollywood Reporter (voľný preklad): „Pravdepodobne je to najlepší seriál tejto jari a rozhodne ten najdôležitejší.“

„Nolite te bastardes carborundorum.“

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
16 ⁄ 8 =