TOP 5 filmové katastrofy roka 2017

Rok 2017 bol, čo sa filmov týka, zaujímavý. Priniesol nám kvalitné snímky, prekvapenia, osvedčené značky a univerzá. My sa ale pozrieme na odvrátenú stránku filmového roka 2017. Hovoriť budeme o sklamaniach a o úplných prepadákoch. A to či už po stránke komerčnej, alebo kvalitatívnej. Pohodlne sa usaďte, začíname púť po nočných morách každého producenta.

5. Valerian a mesto tisícich planét
(Valerian and the City of a Thousand Planets)

Malo ísť o nový Piaty element. Luc Besson chcel spracovať legendárny komiks a dokázať tak, že sci-fi stále točiť vie. Obrovská európska produkcia sa vytasila s rozpočtom takmer 200 mil. dolárov a sľubovali sa veľké veci. Bublina ale spľasla už počas prvého víkendu, keď si Valerian na konto pripísal len tragických 17 mil. dolárov. Američanov skrátka tento film nezaujímal a to aj napriek tomu, že doň tvorcovia vložili Rihannu v úlohe čistého product placementu. Nepomohlo to a táto jej absolútne zbytočná príbehová linka ešte viac prehĺbila príbehové zúfalstvo, ktoré Valerian priniesol. Aké-také výsledky mal Valerian v Európe, ale ani tam to nebola žiadna sláva. Ak sa do výrobných nákladov zarátajú aj tie na reklamu, Valerian je hlboko v červených číslach. Hovorí sa o údajnej strate 135 mil. dolárov. A to je škoda. Takúto obriu produkciu Európa v najbližšej dobe mať určite nebude. Možno sa pýtate, čo sa stalo so spoločnosťou, ktorá nesie za túto katastrofu zodpovednosť. 90 % zamestnancov spoločnosti EuropaCorp dostalo výpoveď a v kanceláriách ich údajne sedí už iba pár. A Besson? Dokázal, že mu ušiel vlak, a aj keď sa na Valeriana pozerá veľmi dobre, Piatemu elementu nesiaha ani po päty.

Recenziu na film Valerian nájdete aj na našej stránke.

 

 

4. Múmia (The Mummy)

Pri tomto filme idem proti väčšine redakcie, dokonca aj proti hodnoteniam mnohých recenzentov, ale z môjho pohľadu je nová Múmia ťažký prúser. Mám rád hororové univerzum štúdia Universal z dôb dávno minulých, zbožňujem gotické hororové filmy z britského štúdia Hammer, a preto som bol zo snahy vytvoriť nové, hororové univerzum nadšený. Avšak patvar, ktorý som dostal, ma okamžite schladil. Mňa jednoducho akčné Cruisove eskapády a večne vyplašený výraz nebavili, príbehovo to bolo hlúpe a univerzum? Nech si ho strčia… niekam.

 

 

Po diskutabilnom odseku tu máme tvrdú matematiku, kde nikto namietať nemôže. Pre štúdio Universal veľmi smutné fakty. Tržby 80 mil. dolárov na domácej pôde sú tragické. Tržby zo zahraničia zachránila Čína a Južná Kórea. Viac ako 400 mil. dolárov celosvetovo síce môže vyzerať dobre, ale zdanie klame. Frankensteinova nevesta s Javierom Bardemom, ktorá sa mala pomaly začať natáčať, bola zastavená. Plány na neviditeľného muža s Johnnym Deppom, Vlkodlaka s Rockom alebo Van Helsinga s Channingom Tatumom sa rozplynuli ako ranná hmla. Dark Univerzum skončilo hneď v úvode. Šanca tu síce ešte určite je, ale také monštrózne, ako to malo byť pôvodne, to nebude. A možno o Dark Universe už v živote nebudeme počuť a ako spomienka nám ostane len jedna veľmi ambiciózna fotka.

Recenziu na film Múmia nájdete aj na našej stránke.

Zostava Dark Universe (zdroj: Universal)

 

3. Votrelec: Covenant (Alien: Covenant)

Michael Fassbender má skrátka smolu. Nedávno vybuchla jeho novinka The Snowman, ktorá adaptuje slávnu predlohu Jo Nesba. Tento rok mu však doprial ešte jeden výbuch. A volá sa Votrelec: Covenant. Kým Promethea je možné s odstupom času považovať za relatívne stráviteľný kúsok, Covenant už je ďaleko za čiarou. Ridley Scott sa nepoučil a stále si ide svoje. A divákov to evidentne už začína unavovať, keďže v rámci tržieb Covenant tvrdo narazil a zachraňovala to opäť Čína. Celosvetové tržby 240 mil. dolárov sú ale tragické. Bude nejaké pokračovanie? O niečom sa na rok 2019 hovorí, ale stále nie je nič jasné. Ja úprimne dúfam, že vo Foxe majú aspoň trochu rozumu a Scotta už k tejto látke nikdy nepustia. Nejako sa o tomto paškvile rozpisovať nemá zmysel. Kto ho videl, vie, o čom hovorím. Príbehový guláš, votrelec ako zo štvrtej cenovej a logika asi pristála na vedľajšej planéte. Ruky preč, ak ste tí šťastní, ktorí to ešte nevideli. A my ostatní, keďže si ešte pamätáme aj ten film o zabijakoch, ktorý nemal koniec, želáme Michaelovi konečne nejakú poriadnu úlohu.

 

 

2. Transformers: Posledný rytier (Transformers: The Last Knight)

Kým Dark Universe od Universalu zhaslo už v úvode, Paramount si s Michaelom Bayom pri kormidle to svoje robotie pomaly buduje. A vo všetkých smeroch sa tak dostáva do strašného bahna. Michael Bay bol svojho času považovaný za veľký talent. Aktuálne je možné len smutne skonštatovať, že dlhé roky jeho kariéru okupujú už len roboti a korytnačky, ktoré bojujú s robotmi. Piate (!) pokračovanie Transformers kvalitatívne prekvapilo. Bola to hlúposť, ale oproti predošlému dielu to nebolo až také zlé. Latka ale bola nastavená na úrovni Kameňáka, takže to mal Posledný rytier fakt ľahké. Celkovo to ale bol zase neskutočný guláš. Ten však nesporne chutí v Číne, keďže tá filmu prisypala viac ako tretinu zo 600-miliónových tržieb celosvetovo. Transformers tak prežili, ale ich budúcnosť je otázna. Čaká nás síce spin-off Bumblebeeho, ale ohlásené diely 6 a 7 už v Paramounte také isté nie sú. Ja dúfam, že to už konečne zavrú, a nebude platiť, že kým Čína platí, Bay točí.

Recenziu na film Transformers nájdete aj na našej stránke.

 

 

1. Liga spravodlivosti (Justice League)

Čakali ste tu niečo iné? Keby Liga spravodlivosti dostala za každé veľkohubé vyhlásenie milión dolárov, je teraz bezpečne na troch miliardách a smeje sa od ucha k uchu. Aktuálne sa ale smejú len fanúšikovia, ktorí úspech tejto výkladnej skrine DC spochybňovali už počas reklamnej kampane. Hovorilo sa o istej miliarde. O prepísaní rekordov superhrdinského žánra. Celosvetovo zatiaľ Liga zarobila 652 mil. dolárov, čo na prvý pohľad opäť nevyzerá zle, ale už asi viete, ako funguje táto matematika. Pri rozpočte, ktorý sa aj vďaka veľkým dotáčkam odhaduje na 300 mil. dolárov a pri dlhej a určite drahej reklamnej kampani je táto suma veľmi smutná. Ak k tomu prihodíme fakt, že v tržbách dali Ligu spravodlivosti do vrecka aj Thor alebo Wonder Woman, je to naozaj zlá bilancia. Dôvodov, prečo je to tak, sa nájde veľa. Výmena režiséra, nezvládnutá trailerová kampaň, tanečky okolo Batmana, zásahy kravaťákov a podobne. Ale stačilo, nebudeme kopať do mŕtvoly. DCEU držíme palce a dúfame, že na prvom mieste obdobného rebríčka sa o rok už film z tohto univerza neobjaví.

Recenziu na film Justice League nájdete aj na našej stránke.

 

Katastrofy mimo rebríčka

Okrem horeuvedených filmov sú tu aj iné prepadáky, ale do rebríčka som ich z rôznych dôvodov nezaradil. Spomeniem ich ale v tejto špeciálnej sekcii. Prvým filmom je Kráľ Artuš: Legenda o meči (King Arthur: Legend of the Sword). Skôr ako sa vyberiete ma prefackať, dovolím si uviesť, že osobne mám tento film vo filmovej topke za rok 2017. Ale čísla sú, žiaľ, nemilosrdné a pre tento rok rekordné. Odhaduje sa, že Artuš Warnerom vytvoril stratu neuveriteľných 150 mil. dolárov, čo sa tak často nevidí. Dôvody sú rôzne. Zlá reklamná kampaň, premiéra týždeň po Strážcoch galaxie 2 (Guardians of the Galaxy 2), zlé recenzie v zámorí a podobne. Séria, ktorú mal Guy Ritchie nachystanú na niekoľko ďalších filmov, tak dostala červenú.

Od Strážcov vesmíru (Power Rangers) som nič nečakal, a tak ma nesklamali. Naozaj ste čakali niečo od filmu, ktorý má svoj základ v papundelkovo-gumovom seriáli? Film vybuchol aj komerčne a nezachránila to ani Ázia. Ďalšie pokračovania sú teda nereálne. Kingofilom zdvihol tlak film Temná veža (Dark tower). Priznám sa, že som ho ešte nevidel a mám v pláne skôr knižnú sériu, ale z dobre informovaných zdrojov viem, že to bola okrem komerčného pohľadu katastrofa aj obsahová. Ešteže od Pištu Kráľa tento rok vyšiel horor It, ktorý určite ich ubolené dušičky aspoň čiastočne zahojil.

Takže toto bol výber toho najkatastrofickejšieho za rok 2017. Ak s niečím nesúhlasíte alebo vám niečo chýba, zahájte diskusiu, či už tu, alebo na našom FB.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 ⁄ 15 =