Usagi Yojimbo: Město zvané peklo

Usagi Yojimbo je séria rozprávajúca príbeh o potulnom samurajovi-roninovi Miyamotovi Usagim. Už podľa mena hlavného hrdinu môže byť niektorým múdrejším jasné, že je inšpirovaný (voľne) slávnym japonským samurajom Miyamotom Musashim. O tomto samurajovi vzniklo už veľa príbehov, ale iba tento jediný je unikátny tým, že všetky postavy sú zvieratká s ľudskými vlastnosťami a hlavný hrdina je králik s dlhými ušami zviazanými v cope.

Usagiho dobrodružstvá sa odohrávajú na pozadí feudálneho Japonska v 17. storočí a vzdávajú hold najslávnejším samurajským príbehom, ako napríklad Kurosawovým filmom, iným literárnym dielam alebo japonským povestiam. Napriek svojej infantilnej kresbe nejde o „detský“ komiks. Usagi je proste samuraj a sledujeme ho na ceste meča a s tým často prichádza smrť.

V príbehoch zažijeme šermiarske súboje, epické osudové bitky, ale aj nahliadneme do vtedajšej kultúry, spoločnosti a zvykov. Uvidíme, ako sa kuje samurajský meč, zúčastníme sa čajového rituálu, objavíme folklór (najobľúbenejšie príbehy) a zároveň sme svedkami samurajského úpadku v podobe alkoholizmu a gamblerstva.

(zdroj: usagiyojimbo.com)

Komiksová séria Usagi Yojimbo je autorský projekt Stana Sakaia, ktorý si celý komiks píše, kreslí a dokonca robí ručne aj lettering, za ktorý získal niekoľko Eisnerov. O tom, že je úspešný nielen vo svete, ale aj v našich československých hájoch, svedčí okrem počtu vydaných kníh (27) aj dotlač prvých vydaných dielov a tri špeciály – Vesmírný Usagi, Senso a farebný Yokai. V recenzii sa zameriame práve na najnovšiu knihu s poradovým číslom 27 – Usagi Yojimbo: Město zvané peklo.

Názov série Usagi Yojimbo je inšpirovaný známym samurajským filmom Yojimbo od režiséra menom Akira Kurosawa (ak film nepoznáte, tak určite poznáte jeho slávny westernový remake s Clintom Eastwoodom – Pre hrsť dolárov). Film rozpráva o bezmennom samurajovi, ktorý sa dostane do mesta, ktoré je terorizované dvomi znepriatelenými gangmi a rozhodne sa ich zlikvidovať. A práve variácia tohto príbehu, ktorý je tu rozdelený na tri časti, je hlavnou zápletkou knihy.

V prvej časti Usagi, rovnako ako bezmenný samuraj, prichádza do neznámeho mesta, ktoré je utekajúcimi obyvateľmi príznačne pomenované ako Peklo. Nachádza tu pozatvárané obchody, prázdne ulice a v jednom hostinci skorumpovaného predstaviteľa zákona. Krčmárka ho oboznamuje so situáciou a Usagi sa rozhodne nechať sa najať ako yojimbo, teda ochranca pre jedného vodcu z gangov.

Úvod príbehu je ako vystrihnutý (s menšími obmenami) z filmu. Staneme sa svedkami aj legendárnej scény vyjednávania vysokého žoldu. Ale nemusíte sa báť, komiks nie je doslovným prepisom filmu. Po tejto scéne Sakai rozpisuje svoj vlastný príbeh, v ktorom sa Usagi snaží vyriešiť celý konflikt bez zbytočného násilia. Pritom spoznáva ďalšieho samuraja-yojimba, chladne pokojného Kata, ako svojho súpera.

Katom som mal však problém. Napriek jeho vykresleniu ako pokojnej, logicky uvažujúcej postavy sa vždy nechal ľahko zmanipulovať a mal vysokú dôveru v cudzích ľudí. Dejovú linku s Peklom uzatvárajú posledné dva príbehy – najprv uvidíme finálny súboj s Katom a posledná časť sa venuje návratu do Pekla a jeho akčnému finále. Kým prvá časť je o intrigách, záver je akčná jazda plná samurajského besnenia. Príbeh je v rámci série priemer a po prečítaní je pre neznalcov predlohy ľahko zabudnuteľný. Čo je sympatické, je zaujímavé riešenie celej situácie v prvej časti Usagiho priamou podporou jedného zo šéfov. Bohužiaľ, očakával by som z toho väčšie následky, ktoré aj boli, ale v knihe sú len spomenuté a nemajú takú váhu.

Knihu dopĺňajú ďalšie tri príbehy, ktoré vytvárajú akési „oddychové“ intermezzo medzi prvou a poslednými dvomi časťami hlavného príbehu. Popisujú Usagiho putovanie po tom, ako opustí Peklo v prvej časti. Na Peklo však nijak neodkazujú a nenadväzujú na seba. Prvý príbeh je z kategórie japonského folklóru a autor nám popisuje Usagiho stretnutie s démonom Nukekubim. Pre mňa asi najlepší príbeh z tejto zbierky. Usagi sa tu stretne s osamelou, trochu šibnutou a veeeľmi utáranou starenkou, ktorá má problém s jašteričkami tokagé (fanúšikovia vedia) na svojej záhrade. Má to predvídateľný koniec, ale autor nás v polovici aspoň trochu prekvapí. Je to vtipné, hravé a aj trochu akčné.

V druhom stretneme samuraja Inuyoshiho, ktorý pátra po stratenom klanovom Narukamiho meči. Je to jednoduchý priamočiary príbeh plný akcie, ktorý, až na hlavného hrdinu, ktorého v budúcnosti asi stretneme, ničím iným nezaujme. Tretí príbeh nám predstaví zvyk robenia bábok Teru teru bozu na odlákanie škaredého počasia a poučí nás o jedení sladkostí pred spaním. Príbeh je hororový a násilný a na konci sa objaví jedna známa postava.

Čo sa týka kresby, tak len zopakujem, že Sakai to celé kreslí sám už od prvých príbehov a bude to kresliť aj naďalej. Sakai nie je najúžasnejším kresličom vo fachu, ale toto je jeho majstrovské dielo, ktoré z neho robí kultového autora a z Usagiho kultový komiks. Sakaiov dnes už ikonický štýl kresby je to, čo z Usagiho robí Usagiho – infantilné, groteskné a hravé. Zajačie uši zviazané v cope nikdy nebudú vyzerať tak cool ako tu. Neviem si predstaviť, že by to dnes kreslil niekto iný. Hoci v predhovore od legendárneho Geoffa Darrowa (Hard boiled) vidíme, ako by to vyzeralo v jeho podaní, už to nemá to čaro.

V rámci celej série je táto kniha priemer a zaradil by som ju k tým slabším dielom. Avšak tvoria ju príbehy, ktoré vytvárajú celkom dobrý obraz, o čom Usagi Yojimbo vlastne je. V knihe sa neodkazuje na predchádzajúce príbehy, a tak je vhodná aj pre nováčikov ako ochutnávka. Horšia je kvalita príbehov, ktorá ich nemusí natoľko osloviť, aby si kúpili ďalšie knihy. Pre fanúšikov je to len oddychová prestávka pred, dúfajme, lepším príbehom.

Abayo!

Za recenzný výtlačok ďakujeme Vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán: 216
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 146 x 206 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-467-3
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Kraken

Ja sa tu len flákam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
29 × 10 =