Howard je na prvý pohľad čudák. Rozpráva o konci sveta, ale jeho dôkazy sú tak trochu na hlinených nohách. Človek by sa išiel najradšej pozrieť von, ale to nie je dovolené. Najhoršie na tom je, že posledné, čo si Michelle pamätá je autohavária, po ktorej sa zobudí zamknutá v bunkri. Zachránil jej Howard život alebo je to len psychopat, ktorý využil situáciu?
Keď sa v roku 1999 objavil na scéne nízkorozpočtový The Blair Witch Project urobil vo svete filmu naozaj veľký prievan. Nešlo síce o prvý film natočený found footage štýlom, ale jeho komerčný úspech bol impozantný. Naozajstný boom filmov točených ručnou kamerou však nastal až o niekoľko rokov a za všetky podarené pokusy je treba pripomenúť minimálne španielsky horor [REC], zombie záležitosť legendárneho Georga A. Romera Diary of the Dead alebo katastrofické monster sci-fi Cloverfield. Dlhých 8 rokov fanúšikovia Cloverfielda čakali, kým uvidia pokračovanie a v roku 2016 premiérov 10 Cloverfield Lane sa ho nedočkali. Respektíve možno áno, ale nie je to až také jednoduché.
J. J. Abrams na stoličke producenta relatívne dlho so svojim tímom tajili akékoľvek informácie o tomto filme. Ak si spomeniete, prvý trailer prišiel ako blesk z jasného neba a fanúšikovia nevedeli, čo môžu dva mesiace pred premiérou očakávať. Musí sa nechať, že materiálov neuniklo príliš veľa a ak sa vám podarilo uniknúť niektorým neskutočne spoilerovým plagátom a ukážkam, boli ste v tom pravom rozpoložení, aby ste si film naozaj užili. Moje odporúčanie je jasné, pred premiérou si o filme naozaj nič nečítajte. Už vôbec nie internetové diskusie. Film stratí na údernosti. V tejto recenzii ale pokračovať môžete.
Tesne pred premiérou, som písal, že John Goodman je pre úlohu nevyspytateľného chlapíka v bunkri naozaj ideálny. A som rád, že som sa nemýlil. Zo začiatku z neho ide strach, následne by mu človek najradšej dal oblek Santa Clausa a pokojnne ho poslal do obchodného domu medzi deti. A takáto premena nie je jedna. Howard je tak komplikovaná osobnosť a v jeho nevypočítateľnosti tkvie jeho sila a majstrovstvo Johna Goodmana. Veľa síce urobí fakt, že Goodman je kus chlapa, ktorý ma hybnosť plne naloženého nákladiaka, ale to nebolo všetko. Drobné gestá rukami, mimika, v ktorej bol znázornený jeho vnútorný súboj a prudké výbuchy alebo naopak pokojné momenty, urobili z Howarda komplexnú osobnosť a neskutočný zjav.
Dejom samozrejme hýbala Michelle (Mary Elizabeth Winstead), účastníčka nehody, ktorú Howard prichýlil do svojho bunkra, ale tu si dovolím tvrdiť, že hrala len druhé husle. Jej otázky, nedôvera a neustále špekulovanie boli pre príbeh veľmi dôležité, ale vždy to bola len akcia, ktorá vyvolala nejakú Howardovu reakciu a vtedy začala byť s pánom bunkra zábava. A nemyslím len scény, kde mu prepínalo, ale aj scény civilné a ľudské. Podstatne menej toho predviedla postava Emmetta (John Gallagher Jr.), ale nie je to závažná chyba. Howard je tak výrazný, že si ukradol väčšinu filmu pre seba a Emmett ale aj Michelle mu zväčša len skvele sekundujú. Michelle sa tak zaradí iba medzi hrdinky, ktorých meno si nezapamätáte a ich výzor vám z hlavy vyfučí, ale Howard a pocity z neho budú trvalé.
Najväčšia sila snímky 10 Cloverfield Lane tkvie okrem Johna Goodmana aj v jeho multižánrovosti. Nie je možné ho nejako exaktne zaradiť a to mu dáva veľkú pridanú hodnotu. Ak by sme mali film rozobrať na drobné, nájdeme tu prvky hororu, kvalitný psychologický thriller, postapokalyptické sci-fi a čriepky ďalších žánrov. 10 Cloverfield Lane vám môže pripadať po tomto opise ako nesúrodý guláš, ale to je chyba. Sledovať ho, je ako prepínať v televízii programy a z piatich žánrovo odlišných filmov takto odchytiť tie najlepšie scény, ktoré medzi sebou zároveň skvele fungujú. Znie to možno trochu pritiahnuté za vlasy, ale naozaj to funguje. Pochvalu si v tomto smere určite zaslúži Dan Trachtenberg, pre ktorého to bol režijný debut. Podarilo sa mu vybudovať dostatočne dusnú klaustrofobickú atmosféru, na ktorú som sa pred projekciou tešil asi najviac.
Tak ako J. J. Abrams avizoval, tento film sa nebude dať brať ako Cloverfield 2. Žánrovo a aj obsahovo je tento film úplne inde. Isté prepojenie tu samozrejme je, aj keď nie je to nič nosné. Ľudia, ktorí Cloverfield nevideli, budú bez problémov v obraze, aj keď je otázne, či ich tento film zaujme natoľko, ako fanúšikov. Ja som v kine zažil niekoľko diametrálne rozdielnych hodnotení, ale dalo sa to pochopiť. Film bude určite prijatý rozporuplne, ale to sa dá očakávať. Nie je to film pre každého.
Zhrnutie
Som veľmi rád, že tento film vznikol a hodnotím ho veľmi pozitívne. Určite na neho choďte do kina a to čo najskôr, kým internet zavalia komentáre a meme obrázky, ktoré vás oberú o zážitok.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!