15 faktov, ktoré ste nevedeli o fenoméne Temné hmoty

Temné hmoty aktuálne rezonujú popkultúrnym svetom a my sa v tomto článku spolu pozrieme na zaujímavosti, ktoré ste možno o tomto seriáli a knihách nevedeli. Ak ste o ňom ešte nepočuli, na našom webe nájdete seriálovú recenziu či trailer.

1.

Celý názov tohto seriálu je v orig. Philip Pullman’s His Dark Materials, čiže Temné hmoty Philipa Pullmana.

 

2.

Originálny názov knižnej série pochádza z veršov knihy Johna Miltona Stratený raj.

3.

Druhá séria Temných hmôt bola ohlásená ešte pred zverejnením prvej.

 

4.

BBC ohlásilo tvorbu seriálovej adaptácie tejto knižnej série na 20. výročie jej vydania (knihy publikované 1995, seriál ohlásený 2015).

 

5.

Asi nebude také prekvapivé, že autorovi predlohy, Philipovi Pullmanovi, poslúžil na vizualizáciu zvieracích démonov obraz Leonarda Da Vinciho Dáma s hranostajom. Toho sa držali aj seriáloví tvorcovia.

6.

Aj keď sa v celom seriáli riešia Lyrini rodičia, Dafne Keen v ňom má svojho ozajstného otca. Volá sa Will Keen a akú postavu hrá? Nikoho iného, ako otca McPhaila, dá sa povedať, že jedného z Lyriných úhlavných nepriateľov. Toto je už druhá spolupráca on-screen otca a dcéry.

 

7.

Filmová predstaviteľka Lyry, Dakota Blue Richards, sa vyjadrila, že by sa rada zúčastnila aj na seriálovom projekte. Napriek tomu, že sa tak ešte nestalo, nie je vylúčené, že ju obsadia v ďalšej sérii. Uvidíme.

 

8.

Bola to prvá kolaborácia bývalých manželov Jamesa McAvoya a Anne-Marie Duff od ich rozvodu. Áno, Asriel bol ženatý s mamkou Costovou. 😛

9.

Film Zlatý kompas bol fanúšikmi kritizovaný aj preto, že neobsahoval kritické myšlienky voči cirkvi, ktoré boli pre knižnú sériu veľmi podstatné. Na druhú stranu bol, chudák, kritizovaný aj veriacimi práve za antináboženské myšlienky, knihy dokonca označujú ako ateizmus pre deti. Hold, tvorcovia chceli spraviť film pre všetkých a dosiahli, že film nie je pre nikoho.

 

10.

Seriálová adaptácia bola pôvodne naplánovaná na rok 2017. Dvojročné meškanie vraj spôsobilo to, že si tvorcovia chceli byť istí, že látku spracujú správne a ostanú verní knihám.

 

11.

Knižná séria Temné hmoty bola publikovaná vo viac ako 40 jazykoch a predalo sa viac ako 18 miliónov kópií jej kníh.

 

12.

Pred seriálom boli Temné hmoty adaptované do šesťhodinovej divadelnej hry, ktorá bola skutočným hitom, rozhlasovej hry a filmu.

13.

Nielenže sa Temné hmoty inšpirovali seriálom Hra o tróny v dizajne intra a v hudbe (písali sme o tom v recenzii), ale vypožičali si aj dvoch hercov z jej obsadenia – Jamesa Cosma ako otca Corama ste si určite všimli. No zaregistrovali ste aj, že jeho najbližší, Lord Faa a. k. a. Lucian Msamati, tam hral tiež? V Hre o tróny stvárnil Salladhora Saana.

 

14.

Názov prvej knihy Zlatý kompas je obyčajná chyba. Pullman ho nazval v orig. The Goldes Compasses podľa Miltonovho verša „The golden compasses, prepared / In God’s eternal store, to circumscribe / The universe, and all created things.“ V tomto prípade však neodkazoval na kompas, ale na kružidlo, ktoré sa tak označovalo. Americkí editori jeho prvého vydania si však mysleli, že odkazuje na Lyrin alethiometer. Pullman to však už nechal tak, no anglické vydanie prvej knihy sa volá Nothern Lights – Severské svetlá/Svetlá severu, ako autor pôvodne zamýšľal.

 

15.

Bývalý arcibiskup Canterbury Rowan Williams knižnú sériu Temné hmoty ocenil a nazval ju poučnou. Tvrdil dokonca, že by sa o nej malo učiť v školách, s čím, samozrejme, fundamentalisti absolútne nesúhlasili. Williams si však myslel, že séria správne hovorí o smrti falošného boha a o navrátení sa k pravým kresťanským hodnotám. Williams a Pullman mali na túto tému aj verejnú debatu, ktorej prepis si môžete prečítať na anglickom Telegraphe.

 

Zdroj: imdb.com, uselessdaily.com, mentalfloss.com

 

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
13 − 11 =