Site icon Multiverzum

5 otázok pred 8. sériou Game of Thrones

Napriek skutočnosti, že 7. séria Hry o tróny len prednedávnom skončila a ôsmej sa dočkáme s najväčšou pravdepodobnosťou až na jar roku 2019 (až teraz si plne uvedomujem význam názvu poslednej pripravovanej knihy, v angl. A Dream of Spring), je už teraz internet plný teórií a na nich nadväzujúcich diskusií o tom, v akej podobe sa celosvetovo milovaný i preklínaný príbeh uzavrie. Nečudo, veď posledné odvysielané časti priniesli niekoľko zvratov, ktoré poriadne zamiešali karty, a niektoré strhli ešte donedávna šírené teórie o osude postáv. Prinajmenšom si už teraz môžeme byť takmer istí, že z Tyriona nebude dračí jazdec. Pravdaže, príbeh stále môže priniesť nejaký neočakávaný zvrat, ako je to v Game Of Thrones bežné, no matematika nepustí a ak zvážime, že Jo… ehm, Aegon osedlá Rhaegala, kým Daenerys si ponechá Drogona, tak pre Tyriona zostáva už len… hm, to mi nevychádza.

Premena Vyseriona na zombie bieleho letca bola takým silným zvratom, že som pred časom odmietal uveriť aj leaknutým dejovým linkám z epizód 7. série, ktoré sa na internet dostali ešte začiatkom minulej zimy. Nabúralo to totiž najmenej tri teórie, ku ktorým sa dostanem v závere článku. Teraz je tu však päť otázok, ktoré si pred ukončením Hry o tróny kladiem.

1. Bude ešte vôbec nejaký Železný trón?

Internet je stále nielen temný a plný spoilerov, ale aj teórií o budúcom kráľovi Siedmich kráľovstiev. Odkedy seriálové šialenstvo začalo (a dávno predtým, kým vychádzali len knihy) boli adeptmi na Železný trón Ned Stark, ktorému to dlho nevydržalo, či jeho syn Robb, ktorý vydržal len o čosi dlhšie. Neskôr mal na trón usadnúť nespochybniteľný znovuzrodený Azor Ahai, občianskym menom Stannis Baratheon, a dodnes na tom odpudivom kuse kovu mnohí radi vidia Tyriona či Daenerys a po posledných udalostiach už aj Aegona a mnohých, mnohých iných (najväčšia škoda je, že to nevyšlo Hodorovi). Ak si však spomeniem na druhú sériu, v ktorej mala Daenerys víziu, v ktorej videla zničenú trónnu sieň v Kráľovom prístavisku, naskytá sa otázka, či po vojne s Bielymi chodcami nielenže bude nejaký Železný trón, ale či z neho vôbec bude komu vládnuť. Aj keď mnohí predpokladajú, že k poslednej bitke dôjde pri Zimohrade, osobne skôr predpokladám, že Nočný kráľ zaženie živých ďaleko na juh a že Cersei s Kráľovým prístaviskom počas jeho ťaženia padnú.

(zdroj: imdb.com)

2. Sú Daenerysine draky posledné?

Daenerys dokázala oživiť stáročia skamenené dračie vajcia a stala sa „matkou“ posledných troch drakov, z ktorých (v seriáli) žijú už len dva. Z toho, čo vieme z kníh, sa o čosi podobné pokúšal jej predok Aegon V za pomoci divokého ohňa, čo vyústilo v obrovskú tragédiu. Pri sebe mal vtedy sedem dračích vajec (ktoré boli pravdepodobne zničené), no v Západozemiach by ich ešte v čase seriálu malo byť viac, aj keď ich osud je prakticky neznámy.

Existuje však ešte jedna možnosť. Hovorí sa, že draky v George R. R. Martinovom svete môžu meniť svoje pohlavie podľa potreby. V takomto prípade nemožno vylúčiť, že niektorý z Daenerysiných drakov medzičasom nakládol vajcia trebárs niekde na Dračom kameni (alebo kdekoľvek inde). Koniec koncov, divé draky sa takýmto spôsobom vyliahli už v minulosti. Ak by teda vo vojne s Nočným kráľom padli aj DrogonRhaegalom, čo nemožno vylúčiť, nemuseli by byť poslednými zástupcami svojho druhu.

3. Zohrá vo vojne úlohu aj divoký oheň?

Jednoduché. Ak je najlepšou zbraňou pre boj s Bielymi chodcami a armádou mŕtvych oheň, potom by sa ten divoký v arzenáli „živých“ náramne hodil. V seriáli sme ho videli v akcii už dvakrát, v oboch prípadoch v Kráľovom prístavisku. Na Severe sa takmer určite nijaké pyromancerské guildy nenachádzajú a nie je tam asi nik, kto by ho vedel vyrobiť, ak sa však vojna priblíži k Cersei, tá by ho mohla použiť na svoju obranu.

4. Bude koniec Bielych chodcov korešpondovať s legendou o Azorovi Ahaiovi?

Azorom Ahaiom sa spája obrovské množstvo teórií, no ak uvážim skutočnosť o pôvode Jona Snowa, a. k. a. Aegona Targaryena, zúžil sa výber možných kandidátov naňho a na Daenerys.

Podľa legendy bojoval Azor Ahai proti temnote s „červeným mečom hrdinov“ Svetlonosom, ktorý sa mu podarilo vyrobiť na tretí pokus, keď jeho čepeľ zakalil v žijúcom srdci svojej milovanej Nissy Nissy. Ak sa znovuzrodil v podobe Jona/Aegona, ktorého milovaná osoba je Daenerys (úzko spojená s drakmi a ohňom), potom sa naskytá úvaha, či sa dávna história zopakuje a Jon bude musieť obetovať život Daenerys, aby Nočného kráľa porazil. Už sa totiž ukázalo, že tomu nedokáže ublížiť ani dračí oheň a pokojne by mohol odolať aj „obyčajnému“ meču z valyrijskej ocele. Možno je práve toto ten „bitter-sweet“ koniec sľubovaný Martinom.

(zdroj: imdb.com)

5. Do akej miery bude koniec GOT zhodný so záverom ASOIAF?

Na záver možno najdôležitejšia otázka. Koniec seriálu sa síce blíži pomaly, no môžeme si byť takmer istí, že o dva roky nadíde jeho vyvrcholenie a na väčšinu mojich otázok i otázok, ktoré teraz lietajú internetom, budú známe odpovede. Knihy sa však svojho záveru tak skoro nedočkajú – ak by aj Víchry zimy vyšli už tento rok, bude trvať najmenej ďalších 5, ak nie viac, kým bude dokončený aj posledný diel Sen o jari. Dôležité však je, že knihy a seriál sa v mnohých veciach od seba líšia. Dejové línie v Game Of Thrones boli neraz zjednodušené a postavy z kníh spájané do jednej. Aj keď to najdôležitejšie, teda skutočnosť, že Jon vstane z mŕtvych a že jeho skutočné meno je Aegon Targaryen (možno práve toho myslel Rhaegar v Daenerysinej vízii v knihe), je prakticky isté, ešte stále môže čitateľov mnoho vecí prekvapiť. Vrátim sa k úvodu, kde som hovoril o troch nabúraných teóriách, ktorým vdýchli život čitatelia kníh – traja dračí jazdci, Roh zimy Ľadový drak.

Prvá teória je prostá – pretože drak má mať tri hlavy (podľa viacerých proroctiev a postáv), uvažovalo sa, že každý z Daenerysiných drakov má mať vlastného jazdca – Daenerys, Jona/Aegona a, podľa mnohých úvah, Tyriona. Ibaže Vyserion je mŕtvy a jeho jazdcom sa stal Nočný kráľ.

Druhá teória hovorí, že Múr bude zničený legendárnym Rohom zimy, ktorý sa snažil nájsť aj Kráľ za Múrom Mance Nájazdník, no nikdy sa mu to podarilo. Podľa viacerých úvah to mali byť práve Iní (v knihách často používané označenie Bielych chodcov), ktorí sa s jeho pomocou mali dostať za Múr. Ibaže v seriáli Nočný kráľ (v knihe nikdy nespomenutý, nanajvýš často zamieňaný s Kráľom noci, avšak tieto dve postavy majú úplne odlišnú genézu a čiastočne odlišné meno) oživil Vyseriona a časť múru zničil pomocou jeho ničivého modrého ohňa (či ľadového dychu?).

A napokon je tu práve Ľadový drak, ktorým sa v seriáli stal Vyserion. Vo Svete ľadu a ohňa, encyklopedickej knihe napísanej samotným Martinom, aby vysvetlila a doplnila historické udalosti jeho ságy, sa však hovorí o obrovských ľadových drakoch (použité je skutočne množné číslo), ktoré majú obývať Rozochvené more na severe. Ich opis do istej miery sedí aj na oživeného Vyseriona – modré oči ako kryštály, miesto ohňa chrlia chlad, avšak tiež majú byť niekoľkonásobne väčšie ako tzv. Valyrijské draky. Spomínajú sa na niekoľkých miestach aj v ságe a aj keď stále nie je isté, či naozaj existujú, v seriáli bola ich existencia jednoznačne vypustená a nahradená.

(zdroj: imdb.com)

Prirodzene, otázok, ktoré mi pred poslednou sériou Game of Thrones víria hlavou je oveľa viac, spomeniem napríklad nejasný osud TormundaBerica, no spomenuté sú pre mňa najpodstatnejšie či z nejakých dôvodov najzaujímavejšie. A na čo ste najviac zvedaví vy?

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.