Aaron Blabey: Smradi – Epizóda 1

Rád by som ti niečo objasnil, kamoško: Len preto, že mám veľké špicaté tesáky a pazúry ostré ako britva… a rád sa z času na čas prezliekam za starú dámu, nemusí to hneď znamenať, že som zloduch.

 

Pán Vlk má plné zuby toho, ako sa na neho spoločnosť pozerá. Tak je predátor. No a čo. Preto nemusí byť zlý. A je pevne rozhodnutý nám to všetkým dokázať. Vyštafíroval sa a pozval k sebe patriu známych, o ktorých si tiež myslí, že im bolo ukrivdené. Lenže to pán Žralok, pán Piraňa a pán Had nevedia. A s pánom Vlkom veľmi nesúhlasia.

Pán Vlk sa teda čitateľov aj (ne)spriatelených záporákov snaží dostať do Klubu hrdinov (ktorý sám založil) a primať ich pomáhať ostatným. Či už to od nich niekto chce, alebo nie. Prvá časť knihy sa odohráva komorne pri jednom stolíku a čaji. Naši záporáci sa nahodili do čiernych smart casual oblekov, čo okamžite vyvoláva fíling Mužov v čiernom. O každej postave sa dozvieme, čo má na rováši, z jej spisu. Jeden sfukuje nehnuteľnosti, druhý žerie hospodársky majetok, tretí turistov v džungli a štvrtý… no, ten nie je nadarmo prezývaný Čeľuste. Presvedčí pán Vlk spoluzlosynov páchať dobré skutky?

Presvedčí.

Ich prvá misia vedie k… stromu. S mačičkou. Žralok, Vlk, Piraňa a Had zachraňujú mačičku. Tá sa nadšene netvári. Potom sa však rozhodnú, že potrebujú väčšiu výzvu, vďaka ktorej sa preslávia v dobrom svetle. Pokúsia sa zachrániť úbohých psov zabásnutých v útulku (len svojim deťom vysvetlite, keď im budete/si budú Smradov čítať, že útulku v reálnom živote psy neväznia).

Táto knižka sa evidentne snaží do kontextu detskej literatúry vniesť trochu multimediálnosti. A nerobí to vôbec zle. Prevláda veľmi jednoduchý obraz nad textom, kniha obsahuje chaotické zvraty v štýle moderných animovaných rozprávok. V deji však netkvie sila tejto knižky, ten je príliš priamočiary a na prvý pohľad prvoplánový. Na čo sa oplatí zamerať, je interakcia medzi antihrdinami. To, ako sa doberajú, aké konotácie z ich rozhovorov vyplývajú, pobaví dieťa, ale aj dospeláka.

Smradi sú však zaujímaví najmä vizuálnym spracovaním. V tomto prípade by som smelo hovorila o komikse, pretože celá kniha sa skladá z panelov. Už po prvých stranách pochopíte, že obraz tu má hlavné slovo. Väčšinou je ako panel poňatá celá strana alebo dvojstrana, výnimočne sa objaví aj viacero panelov na strane. Aby sa to však neškatuľkovalo do komiksu, na stránkach nenájdeme žiadne bubliny, len ich naznačenia, a text sa voľne pohybuje pomedzi postavy.

Takže je to kniha? Je to komiks? Ono je to tak trochu aj seriál. Autor nazval prvú knihu Epizóda 1, čím veľmi jasne, priam doslova naznačil epizodickosť. Táto kniha bola akýmsi pilotným dielom k nadchádzajúcej sérii a už bolo naznačené, že sa v každej časti vyrieši nejaké dobrodružstvo, a to je klasická výstavba detských seriálov.

Pri vizualizácii je najväčší dôraz kladený na hlavné postavy, priestorové prvky sú len vedľajšie produkty na dotvorenie väčšinou nepodstatnej scény, čo podtrhuje opäť najmä dôležitosť interakcie antihrdinov (myslite na to, že dvaja z nich sú ryby… na suchu. Jeden nemá žiadne končatiny, takže núdza o vtipné situácie nie je). Nájdeme tam aj zopár lacných vtipov, napr. „keď sú problémy cítiť naozaj intenzívne“, ale priznajte sa, pobavia vás aj tie.

V knihe Smradi sú napriek naozaj veľmi jednoduchej, no milej kresbe, nápadité motívy – vizuálne aj scenáristické. Jazyk v preklade sa snaží priblížiť súčasnému slangu, napr. taký faganito alebo bratríkos, oslovenia, ktoré používa pán Piraňa, ma dostali. Bavilo ma tiež búranie štvrtej steny, kniha začína priamo oslovením čitateľa a jeho zapojením do deja (pán Vlk na nás ukazuje pazúrom, priamejšie to už nejde). Počas príbehu získame niekoľko všeobecných didaktických ponaučení (sila skupiny, keď pácham dobro, som šťastnejší a i.), a dúfam, že sa príbeh štyroch obrodených záporákov v druhom dieli rozbehne a my dostaneme akciu a záplavu vtipov, aké sme v prvom dieli vytušili.

Dúfam a verím, že pokračovanie nám dá všetko to, čo nám tento „pilotný diel“ sľúbil – nápaditú kresbu, hlášky, vtipné situácie, len hutnejšie a čírejšie. Hlavných hrdinov už poznáme, teraz s nimi chceme zažiť bláznivé dobrodružstvá.

A má to fakt skvelú, žiarivú obálku!

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Albatros Media.

Podrobné informácie o knihe:

  • Vydavateľstvo: Albatros
  • Vekové odporúčanie: 6+
  • Počet strán: 144
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 150 × 190 mm
  • Jazyk: slovenský
  • ISBN: 978-80-566-0557-8
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
28 − 3 =