Aktuálny komiksový Star Wars svet

V dobe, keď vrcholil hype okolo nových Star Wars, sme vám priniesli článok, ktorý rekapituloval to, čo po zásahu od chlapíkov z Disney ostalo v kánone a čo sa stalo súčasťou tzv. Legends. Mnoho fanúšikov tento škrt pobúril, mnohým dal na druhú stranu možnosť naskočiť do sveta Star Wars prakticky od začiatku. A o to pravdepodobne Disney išlo. V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsim predstaviť všetko, čo po tomto reštarte začalo v Marvel Comics vychádzať.

Star_Wars_Trade_Paperback_Volume_1_Cover

Prvou sériou, ktorá začala vychádzať, bola v januári 2015 séria Star Wars. Do dnešného dňa ju píše Jason Aaron a je nutné uznať, že sa tejto úlohy zhostil naozaj kvalitne. Dejovo sa táto séria odohráva medzi filmami Star Wars: Episode IV – A New Hope a Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back. Hlavnými postavami sú Luke Skywalker, Leia Organa, Han Solo, Chewbacca, C-3PO alebo R2-D2. Koncom marca sa na pultoch objaví už 17. číslo. V TPB vyšli dve zbierky – vol. 1 Skywalker Strikes nasledoval vol. 2 Showdown on the Smuggler’s Moon. V druhej polovici apríla je avizovaný crossover Vader Down, ktorý obsahuje tri zošity z tejto série. Vol. 3 Rebel Jail je ohlásený na august tohto roka. Zberatelia relatívne dlho frflali, že Star Wars komiksy začali vychádzať len v TPB, ale dobrou správou je pre nich fakt, že na september tohto roka je ohlásený prvý HC, ktorý bude obsahovať prvých 12 čísiel, čiže prvé dva TPB.

Star_Wars_Darth_Vader_TPB

Mesiac po sérii Star Wars začala vychádzať druhá ongoing séria Star Wars: Darth Vader. Už podľa názvu je evidentné, kto bude stredobodom tejto série. Dejovo je zasadená rovnako ako jej predchodca medzi IV a V epizódu. O scenár sa stará Kieron Gillen a ani jeho práca nie je na zahodenie. Koncom marca sa dočkáme už 18. čísla. Vol. 1 Vader a vol. 2 Shadows and Secrets, nasledoval crossover Vader Down a v auguste sa dočkáme vol. 3 The Shu-torun War. Prvého HC vydania sa dočkáme už v júli tohto roka a bude obsahovať prvých 12 čísel.

Star_Wars_Kanan_the_Last_Padawan_TPB

Treťou ongoing sériou, ktorá odštartovala v apríli 2015, je Star Wars: Kanan. Ústrednou postavou je Kanan Jarrus, jeden z protagonistov seriálu Star Wars Rebels. Séria sa končí v marci 2016 po 12tich číslach a mnohí sa vyjadrujú, že to je obrovská škoda, kedže táto séria bola v dobe vydania veľkým prekvapením. O scenár sa staral Greg Weisman. Dejovo sa táto séria odohráva v dobe klonových vojen, keď je Kanan ešte jedi padawan, známy ako Caleb Dume a jeho majstrom je Jedi Depa Billaba. The Last Padawan je podtitul vol. 1, ktorý už je v predaji, vol. 2 First Blood bude k dispozícii koncom mája. HC sa zatiaľ nechystá.

Princess_Leia_Trade_Paperback_Final_Cover

Okrem ongoing sérií sme sa dočkali aj množstva minisérií, ktoré sa zameriavali či už na známe, alebo menej známe postavy. Tou prvou známou postavou, ktorá si zaslúžila vlastnú minisériu, bola princezná Leia. Jej 5-dielny príbeh vychádzal v marci až júli roku 2015. Príbeh, ktorý napísal Mark Waid, sa odohráva medzi epizódov IV a V a sleduje Leiu, ktorá sa snaží vysporiadať so zničením jej domovskej planéty Alderaan. Snaží sa nájsť preživších tejto katastrofy, ktorí sú rozptýlení po celej galaxii.

Lando_cover

V júli 2015 sme sa dočkali začiatku 5-dielnej minisérie Lando, ktorá sa točí okolo tejto vcelku populárnej vedľajšej postavy. Príbeh sleduje obdobie jeho života v dobe pred tým, ako sa stal súčasťou rebélie a keď boli súčasťou jeho života švindle a krádeže. Lando sa tu bude pokúšať ukradnúť jednu veľmi hodnotnú loď, ale je otázne, či to pre neho nie je priveľké sústo. Za zmienku stojí určite fakt, že za touto sériu je dvojica Charles Soule a Alex Maleev. V januári tohto roka sme sa dočkali aj súborného TPB vydania.

Shattered_Empire_1_Cover

V septembri až novembri 2015 vychádzala 4-dielna miniséria, ktorá mala prepojiť udalosti medzi epizódou VI a najnovším dielom Star Wars: The Force Awakens. Bol to však len marketigový výstrel. Shattered Empire neprinieslo absolútne žiadnu pridanú hodnotu a nikto, kto túto sériu vynechal, nebol o nič ukrátený. Súborné vydanie, ktoré sa pýšilo podtitulom Journey to Star Wars: The Force Awakens, vyšlo 18. novembra 2015.

Star_Wars_Chewbacca_Trade_Paperback_Cover

Keď som sa dozvedel, že sa svojej série dočká aj Chewbacca, bol som trochu zmetený. Scenárista Gerry Duggan sa s touto vcelku bizarnou postavou popasoval obstojne. Príbeh je zasadený bezprostredne do záverečného diania epizódy IV a Chewbacca tu ako inak, bude čeliť silám Impéria. 5-dielna séria vychádzala v obchobí októbra až decembra minulého roka, súborné vydanie vyšlo relatívne nedávno – 8. marca.

Obi-Wan-and-Anakin-1-Marco-Checchetto-Cover-bfac1-600x911

Miniséria Star Wars: Obi-Wan & Anakin je jediná, ktorá ešte aktuálne vychádza. Odštartovala v januári tohto roka a záveru sa dočkáme v polovici mája. Súborné vydanie je avizované na júl. Je vcelku logické, že budeme sledovať Obi-Wana a jeho mladého padawana Anakina v čase tri roky po epizóde I – The Phantom Menace. Sériu píše Charles Soule.

Poe_Dameron_Cover

Samozrejme, týmto bohatý svet Star Wars nekončí a už na apríl je ohlásená veľmi očakávaná novinka Star Wars: Poe Dameron. Hlavnou úlohou je povstalecký pilot Poe Dameron, ktorého dobrodružstvá nás zavedú do doby pred epizódou VII. Skvelé je, že pôjde o ongoing sériu a preto dúfame, že sa s touto postavou Charles Soule popasuje tak, ako si zaslúži.

Star-Wars-Han-Solo-1-Cover

Na jún 2016 je ohlásená miniséria Star Wars: Han Solo, ktorú bude písať Marjorie Liu. Mali by sme tu sledovať Hanove dobrodružstvá medzi udaloťami epizód IV a V a jeho začiatky v radoch rebelov. Dočkať by sme sa mali 5tich dielov.

Na rovnaký čas ako séria Han Solo, je ohlásená aj miniséria Star Wars: The Force Awakens, ktorá bude adaptáciou rovnomenného filmu. Osobne dúfam, že pôjde o pohľad iných postáv a nepôjde len o tupé prerozprávanie filmového deja z pohľadu filmových postáv. Pridaná hodnota tak bude naozaj veľmi otázna.

013C3PO

Na záver som si nechal sériu, ktorá bola prvýkrát ohlásená ešte pred premiérov epizódy VII, ale bola už niekoľkokrát preložená. Star Wars Special: C-3PO, nám mal dať odpoveď na otázku, prečo má C-3PO červenú ruku. Tohto one-shotu a zároveň aj odpovede na túto vesmírnu záhadu sa pravdepodobne dočkáme už v apríli tohto roka.

Ak si teraz lámete hlavu nad tým, kde začať, nie je to také komplikované, ak spĺňate predpoklad, že ste videli všetkých sedem Star Wars filmov. Odporúčam začať s ongoing sériami Star Wars a Darth Vader, prípadne ak sa nejaká vaša obľúbená postava dočkala vlastnej minisérie, nebojte sa ísť ani priamo do nej. Ide síce o Marvel Comics, ale jednotlivé série nie sú tak úzko prepojené, aby ste si nemohli vybrať to, čo vám padlo do oka, bez strachu o narušenie kontinuity.

(zdroj: starwars.wikia.com, marvel.com)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
18 × 4 =