Aliens : Aftermath #1 – Stávka na istotu

Čo sa stalo v kolónii Hadley´s Hope, ostáva pre svet záhadou. Spoločnosť Weyland-Yutani túto udalosť vymazala zo všetkých záznamov a inkriminované miesto sa nenachádza ani na žiadnej mape. Na scéne sa však objaví skupina novinárov, ktorá sa pokúsi odhaliť tajomstvo udalostí na LV-426 a to za každú cenu. Vzhľadom na to, čo ich na opustenom planetoide čaká, môže byť ale táto cena privysoká.

Aliens – Aftermath

Od premiéry legendárneho military sci-fi Aliens už ubehlo 35 rokov. A pri tejto príležistosti vydavateľstvo Marvel uviedlo one-shot Aliens – Aftermath, ktorý sa pozrie na udalosti, ktoré sa odohrávajú presne 35 rokov po tragédii na kolónii Hadley´s Hope.

Okrem známych reálií je spojovacím článkom jedna z hlavných postáv Cutter Vasquez. Ak je vám jeho meno povedomé, je to synovec jednej z najdrsnejších ženských postáv filmovej histórie – vojačky Jenette Vasquez. Cutter je exibicionista, hazardér a spoločnosť Weyland-Yutani ho označuje za teroristu. Má s ňou totiž nevybavené účty a jeho sabotážne akcie robia megakorporácii problémy.

Jenette Vasquez – Aliens (1986)

Ostatné postavy sú nevýrazné a sú v úlohe komparzu, keďže dianie sa točí okolo Cuttera. Príbeh neprináša nič zásadné a viac-menej ani originálne. Partia „pátračov“ sa na LV-426 dostane a tam sa to, samozrejme, celé skomplikuje. Spracovanie sa snaží čo najviac žmurkať na fanúšikov filmu, a preto sa tu často vyskytujú napríklad pohľady z kamier, ktoré na sebe nosia hlavní hrdinovia. Takéto drobnosti oceňujem, ale zdá sa mi to málo, ak prvé dve tretiny príbehu sledujeme niečo, o čom vieme viac ako samotné postavy, a zvrat, ktorý má nastať, je viac ako predvídateľný.

Pozitívnym momentom je samotný votrelec, ktorý prekvapil vizuálnym spracovaním, ale aj svojou štruktúrou. Votrelec sa prispôsobil podmienkam, ktoré nastali na LV-426 a demonštrácia jeho nových vlastností ma príjemne potešila. Následne sa však vraciame do starých koľají a príjemná originalita ostáva ignorovaná. Všetko sa skončí banálne a predvídateľne a scenárista Benjamin Percy (Green Arrow) išiel jasne na istotu. Čo je ale obrovská škoda.

Kreslič Dave Wachter (Teenage Mutant Ninja Turtles) odviedol dobrú robotu a v jeho kresbe je cítiť, že si pôvodný film napozeral a drží sa jeho vizuálnych riešení. Taktiež je tu istý retro nádych, vďaka ktorému je celkový odkaz na 35 rokov starý film uveriteľnejší. Jeho kresba skvele podčiarkuje pochmúrnu, skoro až postapo náladu na samotnej planéte a cryo-xenomorph je už len čerešnička na torte. Čo sa týka vizuálneho spracovania, nemám výhrady a celkovému hodnoteniu dosť pomohlo.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
10 × 14 =