Trochu iná America ide sólo!

Pochádza z dimenzie, ktorá je mimo čas a multiverzum. Po boku Ultimates riešila problémy celého univerza. Ako sa však dokáže postaviť svojim osobným problémom?

Miss America je označenie, ktoré v rámci Marvelu dosiaľ nosili dve hrdinky. V dobách dávno minulých to bola Madeline Joyce Frank, prvá Miss America, ktorá debutovala v Marvel Mystery Comics #49 (1943). Druhá Miss America, vlastným menom America Chavez, sa na svet dostala v komikse Vengeance #1 (2011) a vytvorili ju Joe Casey a Nick Dragotta. Za tých niekoľko málo rokov svojej existencie toho stihla už naozaj veľa. V roku 2013 sa stala súčasťou Young Avengers v sérii od Kierona Gillena a Jamie McKelvieho. V roku 2015 sa pripojila k ženskej verzii Avengers – A-Force a ešte v tom roku stihla odštartovať svoje účinkovanie v intergalaktickej tímovke Ultimates. A aby toho nebolo málo, začiatkom marca tohto roka odštartovala svoju vlastnú sólovku.

 

Miss America Comics #1 (1944) / Marvel Now! Point One #1 (2012) – zdroj: Wiki

 

Okolo Americy Chavez sa robil v poslednej dobe dosť humbuk. V rôznych preview a synopsách nebol až tak kladený dôraz na príbeh, ako na postavu ako takú a na fakt, že je úžasná. A vidieť to potom bolo aj v samotnom komikse. Ak nerátame úvod s Ultimates, dianie sa drží dosť pri zemi. Nerieši sa tu Galactus ani mimozemská invázia, ale sledujeme príbeh výrazne osobnejší. Riešia sa tu vzťahy, príchod na novú školu, úvodné problémy s učiteľmi, ale aj znovuobnovené kamarátstva. Riešia sa ale dostatočne zaujímavo? Ak sa vykašleme na fakt, že America má frajerku, tak jednotlivé elementy nie sú dostatočne rozvinuté. Zo všetkého sa trochu načne a nechá sa to tak.  Rád by som sa dozvedel viac o jej partnerke. Ocenil by som možno väčšiu interakciu medzi ňou a Kate Bishop. Skvelá bola škola, na ktorú America prišla, avšak v momente, keď ma začala baviť a tešil som sa na rozvíjanie tohto prostredia, už sa išlo inam. Za iným motívom. Samostatnou kapitolou je história samotnej Americy. Človek, ktorý sa s touto postavou ešte nestretol, dostane len drobné náznaky, ale nič, čo by aspoň trošku osvetľovalo prečo toto a prečo tamto. Motívov je teda na relatívne malom priestore veľa, ale žiadny nie je využitý dostatočne.

 

America #1 (2017) Variant Cover – Marguerite Sauvage – zdroj:Marvel.com

 

Klinec tomu dáva záver, ktorý z uvedených motívov vôbec nečerpá a strelí niečo úplne nové. A vôbec sa nedrží pri zemi. Celkovo to tak pôsobí ako zvláštny mix, ktorý sa o niečo snaží, aby si to následne sám znegoval. Buď sa scenáristka Gabby Rivera /Young Adult literatúra/ bála držať zo začiatku možno trochu viac štýlu street level hero, alebo chcela skrátka epizódne ukázať ľudskú tvár postavy a potom ju opäť vystreliť do bombastického mega vtipného dobrodružstva. Ak sa bála, je to škoda, lebo aj keď je America naozaj mocná, veď vytvárať portály medzi realitami nevie hocikto, street level úroveň by bola určite zaujímavá. Alebo bolo jej zámerom držať sa marketingovej kampane o bombastickosti a tým pádom je osobná rovina dosť zbytočná, keďže nie je vôbec využitá.

 

America #1 (2017) Cover – Joe Quinones – zdroj: Marvel.com

 

Rád si z tejto série prečítam ešte minimálne jedno číslo, keďže som zvedavý, akým smerom sa bude uberať. Respektíve, či si nejaký smer vyberie alebo či ostane v aktuálnej polohe mačko-psa. Byť intergalaktický a zároveň strašne intímny. V sérii je zopár dobrých nápadov a bola by ich škoda premrhať. O zaujímavosti postavy Americy Chavez je zbytočné hovoriť. A zdôrazňujem, že vôbec nejde o to, že je latino lesbička. Zatiaľ teda rozpačitý úvod, aj keď potenciál tu bezpochyby je.

Ak ste si túto sériu ešte neobjednali, kontaktujte Komiksový raj!

 

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
28 + 24 =