American Ronin #1 – Vyzbrojený empatiou

American Ronin od Artists Writers & Artisans Inc je ako superverzia známej hry na mačku a myš medzi vrahom a jeho obeťou. Máme teda v rukách kvalitný psychologický sci-fi triler alebo len pseudointeligentnú paródiu na Sherlocka Holmesa?

Počas prvého dielu komiksu pozorujeme, ako presne American Ronin loví svoje obete. Jeho cieľom je nedotknuteľný biznismen s armádou osobných strážcov. Jeho jedinými zbraňami sú jeho tréning, jeho um a jeho schopnosť vcítiť sa do obete. A to je v podstate všetko, čo sa v prvom čísle nachádza. A zároveň všetko, čo v prvom čísle muselo byť.

Začneme však nezvyčajne, vizuálnou stránkou. Kresba v komikse je živá a farebná, charakter postáv je pekne doplnený tým, ako sú zobrazené. Najzaujímavejšou časťou je práca s panelmi počas dialógov, ktoré sú pre tento komiks kľúčovým prvkom. Keďže ide o 18+ komiks, zobrazené sú tu aj násilie, krv a nahota. Autori sa však v týchto scénach zbytočne nevyžívajú, preto nepôsobia ako lacný zdroj šoku. Všetko, od širokých záberov mesta cez vizuálne zobrazenie Roninových schopností až po detaily tváre počas rozhovoru – všetko je efektívne, živé a také detailné, ako potrebuje byť.

Vizuálna stránka, akokoľvek pekná, by však sama osebe pre takýto druh komiksu nestačila. Samotná premisa – vrah, ktorý svoje obete pozná takmer až intímne – nie je ničím novým. Komiks je však rozhodnutý tento nápad potiahnuť až do extrému. Práve pochopenie obetí je totižto Roninovou najväčšou zbraňou, keďže nezabíja puškou či nožom, ale čisto silou presviedčania.

A v tom je ten najväčší oriešok, ktorý musel komiks rozlúsknuť. Ako znázorniť psychologickú vojnu medzi dvomi ľuďmi, ktorá sa v takomto príbehu odohráva? Jedna časť je už spomínaná práca s panelmi a dynamickým zobrazením dialógov. Druhá, ešte ťažšia časť, je však dialóg. V rámci prvého dielu musel American Ronin nielen ukázať, o čom príbeh je. Musel aj ukázať, že je schopný inteligentného scenára a budovania charakterov so slabinami, ktoré Ronin dokáže využiť.

A je pravda, že aj keď miestami znie Ronin ako postava z fanfiction o Sherlockovi Holmesovi, v konečnom dôsledku je komiks napísaný až prekvapivo dobre. Stvárnenie takéhoto súboja osobností nie je ľahká úloha a málo autorov by zvládlo napísať prvý diel takto „čisto“ a efektívne. A kvalitná kresba a práca s panelmi slúžia vďaka inteligentnému scenáru ako skvelý partner na vyrozprávanie prvého dielu tohto neobyčajného príbehu.

  • Vydavateľstvo: Artists Writers & Artisans Inc
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Peter Milligan
  • Kresba: ACO
  • Dátum vydania: 10/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 11/2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
25 + 30 =