An Unkindness of Ravens #1 – klišé = zlo?

An Unkindness of Ravens od BOOM! Studios prináša príbeh o tínedžeroch, čarodejniciach, mágii a mystických záhadách. Autori sa pokúsili občerstviť príbeh, ktorý sme počuli už tisíckrát. Prospievajú nové verzie ustálených klišé príbehu?

V komikse sa nachádzajú dve príbehové línie. Prvých niekoľko strán sa venuje histórii mestečka, v ktorom sa niekoľkým čarodejniciam podarilo ujsť salemským súdnym procesom. V druhej, hlavnej línii sa stretávame s mladým dievčaťom menom Wilma, ktorá sa práve prisťahovala do mesta a zažíva prvý deň vo svojej novej škole. A aj keď príbeh „new kid in town“ nie je nič nové, komiks sa snaží porozprávať tento príbeh bez tradičných klišé. A to je jeden z problémov.

Jedným z klišé takýchto tínedžerských príbehov bývajú problémy zapadnúť v novom, neznámom prostredí. Hlavná postava sa musí ukázať ako schopná, nájsť si svoju skupinu a/alebo si vybojovať rešpekt už existujúcej skupiny. Harry Potter začal ako sirota spod schodov, Katniss Everdeen začala ako polosirota, ktorá sa musela starať o mladšiu sestru a o matku. Obaja prekonávali prekážky nových, neznámych prostredí, nečakané problémy a pomaly stúpali z dna, na ktorom sme ich prvý raz stretli.

Wilma má síce náznaky týchto problémov, no reálne pôsobí, že jej život ide počas prvého dielu od dobrého k lepšiemu. Okamžite si nachádza kamarátov, miestne skupinky o ňu bojujú a aj náznaky nepríjemných tajomstiev, ktoré ju obklopujú, ňou sotva otrasú. Iste, tínedžerská šikana je klišé, rovnako ako nezapadanie do nového prostredia či nefunkčná rodina. Avšak ak chceli autori An Unkindness of Ravens bojovať proti stereotypom a niečím sa odlíšiť od tej tisícky existujúcich príbehov, vybrali si nesprávnu cestu.

Chýba tu totiž základný prvok príbehu – konflikt. Skrz boj a prekonávanie prekážok naše hlavné postavy spoznávame, súcitíme s nimi a začneme im fandiť. Autori sa síce v An Unkindness of Ravens vyhli klišé, ale pritom ukázali, že tak úplne nepochopili, prečo boli tie klišé také úspešné. Nenahradili ich žiadnymi novými problémami, len ich odstránili a nedali Wilme šancu si získať čitateľov skrz svoju schopnosť prekážky prekonať.

Čo sa kresby týka, obe príbehové línie majú veľmi odlišné štýly. Tá prvá, kratšia, historická línia má veľmi atmosférický, takmer až hororový štýl akoby vystrihnutý z Black Stars Above. Druhá, hlavná, terajšia línia má pestrý, farebný a čistý štýl, ktorý až hraničí s retro štýlom. Oba štýly dobre dopĺňajú príbehy, ktoré znázorňujú. Avšak z vizuálneho hľadiska nám neukázali veľa z tohto sveta. V komikse neboli nijaké skutočne zaujímavé obrazy, žiadna demonštrácia toho, ako vie tento štýl pracovať so svojou magickou premisou.

Ostáva nám teda celkom pekne nakreslený komiks pre tínedžerov, ktorý však zo scenáristického hľadiska premrháva celý prvý diel. Nepovedal nám veľa o svojich postavách, neukázal nám veľa zo svojho sveta. A kvôli tomu sa stáva prvý diel An Unkindness of Ravens tým, čomu sa chceli autori tak veľmi vyhnúť – nezaujímavým.

  • Vydavateľstvo: BOOM! Studios
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Dan Panosian
  • Kresba: Marianna Ignazzi
  • Dátum vydania: 09/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 10/2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
25 × 19 =