Arcane : Najlepší seriál 2021?
Na konci roka 2021 sme dostali príjemné prekvapenie. Netflix uviedol prvú sériu animovaného seriálu Arcane, ktorý vychádza zo sveta MOBA hry League of Legends. A internet vybuchol, pretože 6 rokov práce na deviatich plus-mínus štyridsaťminútových epizódach tohto mixu fantasy, steam- a kyberpunku prinieslo ohromné ovocie.
Príbeh, ktorý vás pohltí
Zasadený do obdobia pred udalosťami hry, Arcane sa odohráva v meste Piltover, respektíve v jeho bohatšej rovnomennej časti a v upadajúcej, zločinom a drogami živej časti Zaun. Zatiaľ čo v piltoverskej akadémii sa Jayce snaží ovládnuť mágiu pomocou vedy, v Zaune sa snažia prežiť sestry Vi a Powder. Všetko sa však rýchlo skomplikuje a oba svety sa tvrdo zrazia – z Jaycovho laboratória totiž zmiznú magické drahokamy a stopy vedú práve k sestrám…
Vi a Powder čaká tragédia, priemyselník a díler Silco zaplaví Zaun nebezpečnou drogou, Jayce sa zapletie do vysokej politiky, jeho vedecký partner Viktor zase do temných hlbín mágie a celý svet Arcanu pritom zúfalo balansuje na hrane občianskej vojny.
Prelomové dielo v animovanej tvorbe
Dalo by sa pokračovať, podstatné je však toto: na ploche deviatich epizód dokázal seriál ponúknuť dospelý príbeh, funkčný svet a jedinečné postavy. Fanúšika hry to možno neprekvapí, prepracovaný lore je pre Riot Games, tvorcov hry, príznačný, náhodný divák však musí žasnúť – má zriedkavú možnosť vidieť na obrazovke videoherný obsah pretavený do vysokokvalitnej seriálovej podoby.
Zároveň sa ukazuje, že „netflixovský vzorec“ opäť uspel. Aj Arcane pracuje so stereotypmi a klišé – svedčia o tom aj udalosti naznačené vyššie –, avšak podobne ako pri viacerých iných hitoch, aj tu sú tieto elementy rozvité, pozmenené, podvrátené. Postavy dostávajú psychologickú hĺbku, jasnú motiváciu, túžby, traumy, strachy, silné emócie. Zároveň sa tvorcovia zbavili schematickosti a doslovnosti v ich vyjadrení, vďaka čomu aj stereotypné dejotvorné mechanizmy získavajú nový emocionálny náboj a uveriteľnejšiu podobu.
Toto všetko dostávame zabalené do luxusného vizuálu, ktorý má na svedomí francúzske štúdio Fortiche. A pokiaľ platí, že Spider-Man: Into the Spider-Verse priniesol zlom v tvorbe animovaných filmov, o Arcane môžeme povedať to isté. Oba počiny sa síce uberajú vlastnými a na prvý pohľad odlišnými cestami, jedno však majú spoločné – dynamicky kombinujú výtvarné techniky a štýly, čoho výsledkom je jedinečný vizuál s charakteristickou atmosférou. Spider-Man odkazoval viac na komiksový prístup, Arcane sa môže pýšiť kombináciou 2D a 3D animácie; zatiaľ čo vizuál väčšiny postáv a prostredí pripomína tradičnú (priam klasickú) maľbu, detaily ako dym, kvapky krvi či vody vyzerajú ako z Miyazakiho či Disneyho filmu.
Multimediálny masterpiece
Platí teda, že je úplne jedno, či ide o záber postáv utekajúcich cez zapratané bočné uličky, panorámu slnkom zaliateho mesta, detailný záber, v ktorom emócie hrdinu prezradia len pohyby svalov okolo očí, alebo ktorúkoľvek z nádherne choreograficky zvládnutých akčných pasáží – zakaždým je to umelecký zážitok. Seriál si pritom dovoľuje cameá hudobníkov (pozdravujeme Imagine Dragons a Raya Chana), odkazy na filmové klasiky aj hru na pozornosť s divákom. Tvorcovia experimentujú so strihom, významom farieb, symbolov, zvukov a melódií, opakujú sa kompozície obrazov, zábery sa prekrývajú a vzájomne na seba odkazujú – Arcane jednoducho ukazuje svetu nové možnosti animácie určenej dospelému divákovi a vychádza mu to na jednotku.
Najvýraznejšie sa asi na úspechu Arcanu podieľa skutočnosť, že vysokou kvalitou oplývajú všetky tri jeho zložky – storytelling, vizuál aj zvuk. Nejde pritom len o špičkovo vyskladaný soundtrack, na ktorom sa pôvodnými skladbami podieľali viaceré veľké mená populárnej a klasickej hudby (okrem vyššie spomenutých napríklad aj Woodkid či Sting). Ocenenie si zaslúži aj dabing; najviac síce dominujú Hailee Steinfeld (Vi), Ella Purnell (Jinx) a Jason Spisak (Silco), v praxi sa však každému hercovi a herečke podarilo nájsť svoju jedinečnú polohu a vdýchnuť postavám život a charakteristickú energiu.
Nielen pre hráčov
Najčastejšou otázkou je, či to bude baviť aj človeka, ktorý o voľne dostupnej hre League of Legends (LoL) nikdy nepočul. Jednoznačne áno! Seriál vám dostatočne predstaví všetky postavy a prostredia. Napokon, ani mnoho hráčov nenačrie do loru tejto hry hlbšie než občasnými hláškami postáv, ktoré počuje priamo počas hrania.
Fantastické však je, že aj keď seriál môže pozerať absolútne každý, je v ňom naozaj mnoho lásky tvorcov voči svojim hráčom. Pokiaľ nehráči ochkali nad vizuálnou aj scenáristickou kvalitou seriálu (pozri vyššie), hráči krochkali blahom nad všetkými odkazmi a skrytými easter-eggmi z hry. Dovolíme si povedať, že nenájdete jediný obraz, v ktorom by sa neskrývalo niečo, čo odkazuje buď na budúce udalosti seriálu, alebo herný lore – výzbroj postáv, ktoré v seriáli nevystupovali, malé náznaky o postavách, ktoré hráči už poznajú a môžu sa v seriáli raz objaviť, aj také prkotinky ako plagáty a zdanlivo náhodné mená a názvy majú stopercentne svoj hlbší význam. O všetkých skrytých odkazoch by sme mohli napísať samostatný článok. Aj dlhé týždne po zverejnení tretieho actu seriálu vychádzajú ďalšie a ďalšie videoeseje a analýzy, ktoré odkrývajú nové skutočnosti skryté v seriáli – skúste trochu prebrúzdať youtube, ak vás to zaujíma.
Hráči vedia, že Riot Games, herné štúdio zodpovedné za LoL, sa v tomto odjakživa vyžíva aj pri tvorbe herného obsahu. Zároveň je to štúdio, ktoré spolupracuje a tými najlepšími, nielen concept-artovými, ale aj komiksovými a animačnými umelcami. Riot už dlhé roky nastavuje latku modernej animácie stále vyššie a vyššie (silno odporúčame ich cinematiky k hre) a dostáva sa, nielen tým, ale aj herným obsahom, na poprednú priečku svetových herných tvorcov. Nedá nám nespomenúť, že aj slovenský umelec Michal Ivan, ktorého obálky a ilustrácie určite poznáte napríklad z kníh Juraja Červenáka od vydavateľstva Artis Omnis, pracuje pre štúdio Six More Vodka, ktoré ohromným dielom prispieva k vizualite Riot Games hier.
Tých 6 rokov tvorby seriálu sa jednoznačne pre Riot Games oplatilo aj ako marketingový ťah. Nielenže prilákali tisíce nových ľudí k hraniu LoL, dokonca dokázali opäť vtiahnuť aj hráčov, ktorí LoL už dávnejšie opustili, a o to oduševnenejšie hrať. LoL aj vďaka tomu už nie je „tá blbosť, čo hrávajú deti“, ale plnohodnotný herný svet, v ktorom sa hráči ako jeho súčasť cítia hrdo. Kolaborácia s Netflixom bola veľmi rozumná, pretože si nevieme predstaviť, ktorá iná platforma by dokázala jednak pokryť také množstvo divákov a zároveň kto by dal tvorcom lepší priestor na sebarealizáciu. Netflix zostáva špičkou v svojom odvetví.
Čo nás čaká ďalej?
Nicolo Laurent, riaditeľ Riot Games, nám na twitteri prezradil, že síce nebudeme musieť na druhú sériu čakať 6 rokov, ale určite sa jej nedočkáme v roku 2022. A mohol by im to mať niekto za zlé? Arcane je dôkazom toho, že kvalita si vyžaduje čas, a my sme im ho ochotní dopriať, koľko len budú potrebovať. Pretože, no, viete, zatiaľ proste budeme hrať LoL-ko. 😊
Po obrovskom úspechu nie je prekvapením, že už teraz je seriál rozpracovaný na niekoľko sérií. Jednoznačne majú k dispozícii obrovské množstvo materiálu z hry, ktoré môžu využiť, a my dúfame, že ho aj využijú. Zároveň predpokladáme, že vývoj seriálu ovplyvní aj ďalšie dianie v hernom svete LoL – možno aj vznik nových postáv a krajín? Dúfame.
Vyplňte si teda čas do druhej série hraním hier Riotu – a že už ich máme k dispozícii naozaj veľa! – alebo si prečítajte viac zo sveta Arcane a loru League of Legends, všetko dostupné aj v češtine. 😊
Zhrnutie
Takže ono je to tak: môžeme Arcane chváliť ešte ďalšie dve strany, alebo to spravíme jednoduchšie – proste si ho pozriete (prípadne pozriete znovu). Arcane je dospelý, zvláda byť dramatický, tragický, poetický, symbolický, temný, fantastický. Je mnohoraký: povedomý aj inovatívny – je proste všetko, čo od kvalitného seriálu očakávame.
Autorkami článku sú Joja Pevčíková a Eva Piarová.