Avengers zbroja proti šialenému titánovi!

Druhý trailer je tu! Najočakávanejšia komiksová tímovka tohto roka dostala svoj ďalší trailer. To, čo sa budovalo niekoľko rokov, vyvrcholí v snímke Avengers: Infinity War. Mimochodom, je ešte potrebné tento film predstavovať? Myslím si, že nie! Trailer ste už všetci určite videli, je preto na mieste otázka – je lepší ako ten prvý? Odpovede očakávam v komentároch. Spolu sa teraz pozrieme na tie najzaujímavejšie body, ktoré trailer obsahoval.

VAROVANIE! Autor nemá priame kontakty v Marvel Studios, ale mohol by mať, preto môže tento rozbor obsahovať malé spoilery k pripravovanej snímke.

Padá hviezda, niečo si želaj!

Prvé sekundy nám v sprievode podmanivej hudby ukazujú panoramatické zábery New Yorku. Ak by mal niekto problém so zemepisom alebo s pamäťou. New York je mesto v Spojených štátoch amerických a je to práve to mesto, na ktoré zaútočil Loki s armádou Chitauri. Čo je ale zvláštne na týchto záberoch a prečo ich spomínam? Odpoveď je v oblakoch (doslova). Vidíme padať objekt, ktorý je s najväčšou pravdepodobnosťou Hulk alebo Bruce Banner, keď chcete. V prvom traileri sme si totiž povedali, že preletieť stropom svätyne Doctora Strangea je frajerina!

 

Keď si šťastný, lúskaj prstami

Trailer pokračuje monológom Gamory v pozadí, vidíme, ako si Thanos vkladá ďalší infinity stone (kameň nekonečna) do svojej rukavice. Monológ je ukončený lusknutím prsta. Ide o krásny odkaz na prvé číslo komiksového eventu Infinity Gauntlet z roku 1991. Tam Thanos, ktorý v tom čase vlastnil už všetky kamene nekonečna, predviedol svoju moc a lusknutím prsta vyhladil polovicu existujúceho vesmíru. A aký bol dôvod tohto činu? Chcel si totiž spraviť očko u samotnej Smrti. Nedávno sme vám priniesli článok o dôvodoch a pohnútkach filmového Thanosa.

 

Meno, mesto, zviera, vec

Reakcia na Gamorin monológ? „Tell me his name again?“ – otázka, ktorú pokladá Tony Stark. Viete, ako sa hovorí, pomenujte svojich démonov a dodáte im moc. Síce to tu neplatí, keďže Thanos je silný aj bez toho, aby si o ňom šuškal nejaký milionár a filantrop, ale aspoň je hrozba známa. Na prvý pohlaď sa môže zdať, že vedú konverzáciu, ale pri bližšom rozbore pozadia scén zisťujeme, že Gamora je na Miláne (vesmírna loď Strážcov galaxie) a Tony Stark sa nachádza v priestoroch newyorskej svätyne Doctora Strangea. Môžeme teda predpokladať, že Gamora poučuje Thora, ktorého našli plachtiť vesmírom, a Tonyho naopak Wong, o ktorom vďaka komiksu Marvel’s Avengers – Infinity War Prelude #2 vieme, že má celkom slušný prehľad o kameňoch nekonečna.

 

Na Asgard len v plnej zbroji!

Veľa pochybovačov stíchlo! Pamätám si tie reči okolo prvého traileru, že Thanos bez prilby nie je Thanos. Naozaj? Ha! Nech je, ako chce, nasledujúci záber nám ukazuje Thanosa, ako si skladá prilbu a má na sebe brnenie, ktoré si môžeme pamätať z prvého filmu Guardians of the Galaxy, kde sme ho videli sedieť v/na jeho povestnom kresle/tróne. A čo ešte? Jeho rukavica doposiaľ obsahuje iba jeden kameň nekonečna a to Power Stone/Orb (kameň moci), ktorý bol donedávna v držaní Nova Corps na ich domovskej planéte Xandar. Môžeme teda predpokladať, že scéna pochádza z Thanosovho vpádu na vesmírnu loď Asgarďanov, kde mu podľa predchádzajúceho traileru sám Loki odovzdá Space Stone/Teserract (kameň priestoru).

 

Sky is not the limit

Po scénach so Spider-Manom, ktorý jazdí na autobuse a surfuje pod Brooklynským mostom, nasleduje scéna, ktorá mnohým vyrazila dych. Tony Stark má novú hračku! Vidíme v nej, ako Iron Man letí do výšin a snaží sa dohnať jednu z Thanosových vesmírnych lodí známu ako Q-Ship, keď sa vtom jeho spodná časť transformuje na trysku, ktorá mu dodá potrebný pohon na dobehnutie lode. Všetkým bolo hneď jasné, že ide o komiksovú verziu Bleeding Edge (Armor Model 37) alebo Prime Armor (Armor Model 51) z komiksovej série Marvel All New All Different. Obleky je možné vďaka nano-časticiam upravovať podľa aktuálnej potreby svojho nositeľa. Viac si však o týchto oblekoch povieme v samostatnom článku.

 

Back to the Past alebo to bol včera Avenger

Pritom ako sa Tony predvádza, komentuje skutočnosť, že sú podľa neho vo výhode, pretože vedia, čo Thanos chce. Zároveň s týmto odvážnym tvrdením vidíme záber na hruď Doctora Strangea, konkrétne na Time Stone/Eye of Agamotto (kameň času), ktoré sa otvára, čo znamená, že sa aktivuje. S najväčšou pravdepodobnosťou sa teda bude cestovať v čase! Ako veľmi a ako často, to sú momentálne otázky, na ktoré nepoznáme odpoveď. Existujú totiž teórie, že sa bude cestovať viac ako len pár minút!

 

Číslo 5 Vision žije!

Ďalšia scéna vo Wakande ukazuje mierne zdesenú Wandu Maximoff a Visiona. Môžeme predpokladať, že táto scéna sa odohráva po scéne z prvého trailera, kde sa Corvus Glaive, člen Thanosovho Black Order, snaží vyňať Mind Stone (kameň mysle) z Visiona. Znamená to, že to náš ružový kamoš zvládne!

 

Keď politik kráľ plní svoje sľuby

Tento bod priamo nadväzuje na ten s Visionom. V predchádzajúcom článku sme písali o dôvode vpádu do Wakandy a trailer nám to aj potvrdil. Vision bude naozaj presunutý do Wakandy, kde sa ho hrdinovia pokúsia ochrániť pred vojskami šialeného Titána. Zároveň sa tým plnia predvolebné sľuby kráľa WakandyT’Challa totiž prisľúbil, že Wakanda sa otvorí svetu a podá pomocnú ruku. Na môj vkus tam síce v poslednom čase končí až priveľa postáv, ale evidentne tam majú lepší vzduch, modernejšie metro a kráľova sestra Shuri je kočka!

 

Rovno k odborníkovi pod skalpel

Ani Shuri som nespomínal bezdôvodne. Sledujeme totiž záber, kde Vision leží na stole (vidíme len jeho nos) a nad ním stojí Shuri s hologramom Visionovej hlavy. Shuri ma bohaté skúsenosti s liečením zranených hrdinov. Ak ste mali možnosť čítať komiks Marvel’s Avengers – Infinity War Prelude #1, tak viete, že aj na Buckyho zotavení si dala skutočne záležať. Nastáva však otázka – bude sa snažiť oddeliť kameň nekonečna od Visiona? Nájde spôsob, ako to spraviť tak, aby Vision prežil a kameň bol zároveň ľahšie uskladniteľný?

 

Známe miesta galaxie

Krása prepojeného MCU? Niektoré miesta nám začnú byť povedomé, pretože sme ich videli už v iných filmoch. Scéna nám ukazuje časť tímu Strážcov galaxie, ako vystúpili na mieste známom ako Knowhere. V prípade, že si nepamätáte, ide o stanicu v mŕtvej hlave Celestiala z prvého filmu Guardians of the Galaxy a miesta, kde sa stretli s Collectorom (Zberateľom). V komiksoch ide o miesto na konci vesmíru a je pod vedením Cosma, hovoriaceho ruského psa. Mimochodom, to, že sme na Knowhere, dokazuje aj známa ťažobná loď vľavo. Táto scéna podľa všetkého predchádza uniknutej scéne, kde vidíme ležať Collectora na zemi a hovoriť (Thanosovi), že Reality Stone/Eather (kameň reality) už nevlastní, pretože ho predal. Hmmm… toto by mohol byť problém.

z uniknutej scény s Colletorom

 

Egocentrický double pack

Scéna, ktorá nejednému z nás vyčarila úsmev (keďže som videl viacero reakcií na trailer, tak dokonca aj u ľudí, ktorí nevedia po anglicky). Okrem epických scén sa vo filme môžeme tešiť aj na zmes rôznych pováh, ktoré spolu musia kooperovať. Peter Quill vs. Tony Stark! Postavy, ktoré sa budú snažiť ukradnúť každú jednu scénu pre seba. Mimochodom, napadlo vám, kde sa postavy nachádzajú? Toto pozadie poznáme z viacerých scén v prvom aj druhom traileri. Podľa všetkého ide o vyprahnutú planétu Titán. Existujú však teórie, že môže ísť aj o zničený Xandar. No schválne, čo si myslíš ty?

 

Wakanda a vojna piatich dvoch armád

Tu trailer naberá na obrátkach. Vidíme viacero scén z príprav, ako aj samotných bojov vo Wakande. Na jednej strane hrdinovia s Wakanďanmi, na druhej Thanosovi pešiaci známi ako Outriders. Vesmírna rasa, ktorá sa na stránkach komiksov prvýkrát objavila v máji 2013 v zošite Free Comic Book Day vol. 2013 Infinity. Scény sú veľkolepé a môžeme si byť istí, že dostaneme bitku epických rozmerov. Čo skutočne potešilo, boli nové zábery na Hulkbuster, ktorý prešiel menšími upgradmi, a keďže podaktorí výrobcovia hračiek (LEGO) nevedia, čo so sebou, tak sa na verejnosť dostali informácie, že v obleku bude Bruce Banner! Prechádza snáď nejakými osobnostnými problémami a odmieta sa zmeniť? Teraz?!

 

God of Hammer or God of Thunder?

Nasledujúce scény nám zas ukazujú tím v zložení Thor, Groot a Rocket. Tí sa podľa všetkého vydajú ukuť Thorovi nové kladivo. Síce je Thor bohom hromu, z nejakého tajného dôvodu sa rozhodol, že to kladivo potrebovať predsa len bude. Jedna scéna však vyzerá zaujímavo a nezvyčajne zároveň. Je jasne vidieť, ako Thor zdvíha ruku smerom k nebu, ale nič v nej nemá. Marvel podľa všetkého zase čaroval a nové kladivo mu z ruky digitálne odstránili. Prečo? No, pretože oko. Mimochodom, hovorí sa, že nové kladivo bude niesť názov Stormbreaker. O ňom si tiež povieme viac v samostatnom článku, ale k novému kladivu sa viaže ešte jedna zaujímavosť. V komiksovej predlohe bolo kladivo ukuté v ríši trpaslíkov. Podľa všetkého nedávno ohlásený Peter Dinklage (Tyrion Lannister z Game of Thrones) stvárni práve trpaslíka zodpovedného za výrobu nového kladiva. Škoda, čakal som M.O.D.O.K.A.

 

Spoznaj svojho nepriateľa

Toto ma dostalo! Ako som nedávno písal, sľúbené flashbacky na Thanosovu minulosť skutočne uvidíme. Ja dúfam, že jeho minulosť bude vyobrazená takým spôsobom, že sa divákovi dostane pod kožu a neostane mu nič iné, ako so šialeným titánom sympatizovať. Mimochodom, ak by to nebolo jasné, tak zelená ruka je malej Gamory, jeho obľúbenej (nevlastnej) dcéry, ako rád spomína.

 

Black Order alebo úplne dobrovoľné to nebude!

V rozbore na prvý trailer som písal, že Loki je vlastne úplne super kamoš, ktorý si zodpovedne plní svoje povinnosti a spláca dlhy. Narážal som na scénu, kde Loki odovzdáva Space Stone/Tesseract (kameň priestoru). Podľa tejto scény, kde vidíme celú Black Order v plnej kráse, to vyzerá, že to nebude úplne dobrovoľné. Na druhej strane možno naňho Proxima Midnight mieri svojou zbraňou len tak z kamarátstva. Menej kamarátsky však vyzerá stretnutie Ebony Mowa s Doctorom Strangeom. Ten si evidentne akupunktúru zadarmo veľmi neužíva. V komiksoch bola situácia veľmi podobná a Ebony Mow bol tiež na návšteve u Strangea, ktorého zmanipuloval natoľko, že s ním nakoniec spolupracoval. Ak vám stále nie je úplne jasné, čo je vlastne zač tento Black Order, odporúčam svoj starší článok, kde sme si ich všetkých pekne predstavili.

 

Vyvolený Neo, Potter a Steve Rogers!

Tak a tu končí všetka sranda! Scéna, v ktorej Steve Rogers a.k.a. Captain America a.k.a. Nomad zastaví ruku Thanosa, všetkých šokovala! A evidentne nielen divákov, ale aj samotného Thanosa. Čo to ale znamená? Je Steve vyvolený alebo je snáď nositeľom jedného z kameňov? Mimochodom o vojne vo Wakande sa hovorí, že má byť na konci filmu, ako je možné, že Thanos má stále len dva kamene? Odpoveď je jednoduchá. Páska cez oko alebo Spider-Man na letisku v zástupe hrdinov, videli ste niečo z toho v traileroch? Inými slovami kúzelníci od vizuálnych efektov sa zrejme opäť činili.

 

Spider-man robí to, čo vie najlepšie!

Okrem toho, že vtipkuje, sa predvádza v skutočne efektnej scéne. Plachtí a hopsá vzduchom spôsobom, akým to dokáže len Spider-Man. Ak sa lepšie pozriete, všimnete si, že uniká pred padajúcimi meteoritmi. Scéna evidentne nadväzuje na tú, keď Thanos uchopí mesiac a vrhne ho po našich hrdinoch.

 

A to už je, milí priatelia, úplný záver. Ak ste to dočítali až dokonca, máte výdrž! Aký je vás názor na trailer? Páčil sa? A ako postupujete v MCU maratóne? Na záver si už len spomenieme postavy, ktoré sme v traileri nevideli: Hawkeye, Ant-Man a Wasp, Nebula, Heimdall a Lady SifValkyrie,  Korg a Miek, Mantis, The Collector, Nick Fury a Maria Hill, Pepper Potts a Happy Hogan, Teta May, X-Meni a Fantastic Four.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

5 thoughts on “Avengers zbroja proti šialenému titánovi!

 • 20. marca 2018 at 17:35
  Permalink

  Bože ako to ja neznášam keď takto tie veci s trailerov digitálne odstraňujú a nie som si istí ale má na konci traileru strange ten kameň času alebo nie ? keď sa rozpráva so spidermanom

  Reply
  • 21. marca 2018 at 16:18
   Permalink

   Viem presne o čom hovoríš! Hold taká je marketingová politika Marvel Studios, úprimne neviem či nejaké iné štúdio robí takéto zásahy do promo materiálov. Ale zas, to prekvapenie v kine stojí zato! A áno, Strange na konci traileru má Kameň času/eye of Agamotto na krku.

   Reply
 • 21. marca 2018 at 0:11
  Permalink

  pěkně popsané ale ta uniklá scéna s collectorem jsem myslel že to je jeden z dalších odkazů na Adama warlocka stejně jako ve GoftG 2 🙂 šla tam vidět bota ve videu a vypadala spíš na Adama než na Thanose ale tak můžu se mýlit 🙂

  Reply
  • 21. marca 2018 at 16:13
   Permalink

   Ďakujem sa pochvalu a k tvojmu dotazu, ak to aj nie je noha Thanosa, tak to môže byť noha niekoho z Black Order a Thanos môže stať len niekde naboku kde na Collectora rozpráva, keďže vo videu počuť jeho hlas. Úprimne, neverím, že sa Adam Warlock objaví v Infinity War, aj keď by som sa veľmi potešil.

   Reply
 • 23. marca 2018 at 8:02
  Permalink

  Tak ja veľké veci očakávam hlavne od Mieka 🙂

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
16 ⁄ 8 =