Backtrack #1 – Preteky (s) časom

Backtrack od Oni Press sľubuje zaujímavý príbeh pretekov naprieč časom. Odmenou má byť schopnosť prepísať akúkoľvek udalosť z víťazovho života. Takáto ponuka priláka mnohých zúfalcov, podarí sa však zjednotiť ich jednotlivé príbehy zjednotiť do zmysluplného celku?

To je dobrá otázka, na ktorú komiks zatiaľ nedáva odpoveď. Backtrack sa totižto na rozdiel od iných pretekových príbehov nesústredí na stroje, na jednotlivé príbehy pretekárov a dokonca vlastne ani tak veľmi na preteky samotné. Srdcom príbehu je hlavná postava Alyson. So životom v troskách je ochotná spraviť čokoľvek, aby preteky vyhrala, čím sa celý príbeh mení z príbehu o pretekoch na zvláštnu variáciu na Hunger Games, kde je odmenou doslova šanca na nový život.

Po vizuálnej stránke sa Backtrack tiež sústredí hlavne na Alyson a na hrozby, ktoré na ňu pri pretekoch číhajú. Ako už bolo spomenuté, komiks neobsahuje žiadne vyšperkované stroje a dokonca ani priveľa detailov ohľadom samotných ciest, ktorými pretekári cestujú. Všetok dôraz a detail leží v tvárach a výrazoch, v prežívaní postáv a v ich reakciách na šialenú situáciu, v ktorej sa ocitli.

I scenár vyzerá, že sa samotným pretekom takmer zámerne vyhýba. Nevidíme nijaké šoférske či technické finty, väčšina samotného pretekania je doslova odmávnutá bokom, aby sme mali viac miesta Alysonine výrazy tváre. A to je škoda. Pretože tak sa hlavné lákadlo stáva len akýmsi nutným prílepkom, používaným autormi na vyrozprávanie príbehu, o ktorý majú skutočne záujem – Hunger Games s cestovaním v čase.

A to samo osebe nie je zlá vec. Alyson je celkom zaujímavá, Backtrack necháva primerane veľa priestoru na domýšľanie si jej tragického príbehu. Rovnako zaujímavý je i jeden mysteriózny pretekár, ktorého identita sa vyjaví až na konci prvého dielu. Dokopy je to príbeh, ktorý síce nevyzerá, že vie čokoľvek o pretekoch, ale zaujme všetkým ostatným.

  • Vydavateľstvo: Oni Press
  • Formát: zošit
  • Jazyk:anglický
  • Scenár: Brian Joines
  • Kresba: Jake Elphick
  • Dátum vydania: 2/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 3/2020

Hlasujte na našom Facebooku, ktorú komiksovú novinku si rozoberieme budúci týždeň!

Aká bude ďalšia komiksová streda? Rozhodujete vy. 😊Alienated – Čo keby bol E. T. predátor a nie liečiteľ? Čo spraví s…

Uverejnil používateľ Multiverzum Pondelok 10. februára 2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
25 ⁄ 5 =