Batman 2: Soví město

Bylo to netopýří město. Nad temnými ulicemi šustil Batmanův plášť a na nebi plálo logo. Bylo jasné, kdo je v Gothamu pánem. Jenže pak se objevily sovy.

Každému, kto čítal skvelý Soví tribunál (štartujúci batmanovskú sériu New 52), musí už samotný názov – Sovie mesto – vyvolať na koži zimomriavky. Je ním totiž povedané všetko. Kým v jednotke šlo len o nenápadný a dobre utajovaný tribunál, v dvojke je zrejmé, že sa mieni držať svojho hrozivého plánu – strhnúť z pozície šéfa Gothamu netopiera a nahradiť ho sovami. Podľa starej legendy je Soví tribunál v meste odnepamäti. No doteraz mu vyhovovalo pracovať v utajení a z temného zákulisia nenápadne ťahať za nitky. Lenže tá doba prišla na koniec svojej cesty. Tribunál toho má po krk. Po krk utajenia a v neposlednom rade po krk Batmana. S oboma vecami chce zatočiť. V čo najkratšom čase. Čo najdrsnejšie. Čo najkrvavejšie. Čo najnekompromisnejšie.

Nebudem extrémne spoilerovať, ale kto čítal tribunál, ten vie, že v strhujúcom bludiskovom psycho finále sa Batman nakoniec pobil s istým nazvime to „typom osoby“ (dúfam, že oceňujete, ako rafinovane nespoilerujem, želé netopierov poprosím posielať na adresu Multiverza). Trvalo to strašne dlho, bolo to hrozne vyčerpávajúce a takmer ho to zabilo. A to stál len proti jednému kusu. Koniec tribunálu ukázal, že do nočného mesta vyrazia DESIATKY týchto „kusov“. A každý, kto to videl, sa síce na jednej strane nemohol netešiť, ale zároveň sa bál. Logiky. Toho, ako tvorcovia (ne?)vyriešia problém so zdanlivo neporaziteľným nepriateľom. Veď keď Batman ledva-ledva zlikvidoval jedného, akú šancu má proti toľkým? Haprovanie logiky je to posledné, čo poctivo vybudovaný reštart New 52 potrebuje.

Obavy sa nakoniec bohužiaľ troška naplnili. Batman na to síce nakoniec ide inteligentne (chlad) + má k dispozícii pár verných priateľov. Avšak aspoň malé sklamanie v sebe čitateľ nedokáže zamaskovať. Dvojnásobne, keď sa Mesto odohráva prakticky okamžite po konci Tribunálu, čiže Batman je na dne tak fyzických, ako aj psychických síl.

Do značnej miery ma sklamalo odhalenie ústredného zloducha. Teda, zloduchom je Soví tribunál všeobecne. V jeho anonymite/početnosti je najväčšia sila. Je to mrazivé a svojím spôsobom strašidelné a znepokojivé. Uznávaný scenárista Scott Snyder každopádne neodolal a umiestnil sem nečakaný twist. A musím sa priznať, že som presne tohto človeka podozrieval ak nie od prvej, tak najneskôr od druhej chvíle, čo sa objavil na scéne. Našťastie to Snyder kompenzuje ďalším nečakaným twistom, v ktorom sa ukáže, že dotyčná osoba je v skutočnosti… OK, máte pravdu, dnes je deň bez spoilerov. Ale je to mimoriadne nečakaná informácia, ktorá brutálne narúša Batmanovo notoricky známe univerzum.

Zaujímavou oddychovou prestávkou je „podpríbeh“ s Mr. Freezeom. Je nakreslený úplne inak, ako zvyšok Sovieho mesta. Nie horšie, ani lepšie. Proste inak. Úžasne chladno. Napokon, je to Mr. Freeze, Tahiti nemá zmysel čakať. A ako Batmana, aj tohto pána ľadu a chladu Scott Snyder jemne inovuje a ukazuje v inom svetle, než na aké sme zvyknutí (celkom šokujúci koniec s dierou v ľade alebo pravá identita jeho milovanej Nory). Hoci táto rovina pôsobí dojmom, že je tu len preto, aby bola knižka dlhšia, nakoniec sa ukáže, že Mr. Freeze súvisí so Sovím tribunálom. Síce okrajovo, ale súvisí. Čiže to tu svoje miesto má. Aj tak som sa však nedokázal ubrániť pocitu, že je to tam len preto, aby to tam bolo.

Akčné finále ma úplne neuspokojilo a hoci je príbeh so sovami v tomto zošite ukončený, v skutočnosti sú ponechané pootvorené dvierka. Chápem, v komiksoch to tak býva, ale v tomto prípade to podľa mňa mali poriadne zakončiť.

Našťastie toho dosť napraví pôsobivý prequelový dodatok, ktorým je mohutný flashback ohľadom Jarvisa Pennywortha, Alfrédovho otca. Tento mini-príbeh ukazuje silu Tribunálu. Aby toho nebolo málo, nasleduje EŠTE JEDEN bonus, a to príbeh nazvaný Duch v stroji. Síce je vysvetlené, kto Batmana zachránil na konci Sovieho tribunálu, ale to je asi tak všetko. Duch v stroji sa do Sovieho mesta nehodí vizuálne ani štýlom. Je to Batman, akého nechcem čítať.

Základné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Scott Synder
  • Kresba: Greg Capullo
  • Počet strán: 208 strán
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 170 × 258 mm
  • Jazyk: český jazyk
  • Rok vydania: 2013
  • ISBN: 9788074492068

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
24 ⁄ 6 =