Batman 3: Smrt rodiny

Řekni si, že má maso, které může být roztrháno, kosti, které mohou být rozdrceny.

 

Batman sa ledva-ledva spamätal z pekla na Zemi, ktoré mu v plnej paráde iba nedávno predviedol Soví tribunál. Akoby to nestačilo, následne stratil posledné zvyšky svojich síl, keď sa (viď udalosti z booku Soví město) tribunál snažil definitívne prebrať nadvládu nad Gothamom a zmeniť jeho doterajší symbol z netopiera na sovy. Lenže nepodarilo sa, Batman sa z posledných síl vzchopil a vrátil tvrdý úder, ktorým tribunál rozbil (minimálne dočasne). Potom začal konečne oddychovať. Ale bolo mu jasné, že pokoj dlho nevydrží. Nie v meste, ako je Gotham. Možno tušil, že jeho úhlavná, celoživotná Nemesis sa raz vráti. No určite nečakal, že tak skoro.

Bolo to len pomerne nedávno, čo sadistický psychopošuk Joker prišiel o svoju tvár. A to doslova, pozrite sa na udalosti v Batman Detective Comics 1: Tváře smrti. Po tejto ohavnej záležitosti nastalo v gothamských uliciach hrobové ticho. Podozrivé ticho. Ticho pred búrkou. Čo pred búrkou. Pred veternou smršťou! A potom sa Joker vrátil na scénu a v rámci svojho typicky zakríknutého, tichučkého a nenápadného comebacku brutálne vyvraždil polovicu policajnej stanice.

Reštartovaný Batman sa v rámci série New52 v tomto diele zhlboka nadýchol a v treťom dejstve vrátil do hry Batmanovho čitateľmi zrejme najobľúbenejšieho záporáka, neovládateľného a nepredvídateľného majstra chaosu. Joker je tentoraz ozaj extrémne odtrhnutý z reťaze. Akoby to mala byť posledná akcia v jeho živote, a tak si ju chce poriadne užiť a pripraviť Batmanovi prekvapenie, z ktorého sa nikdy nespamätá. Nakoniec, podnázov Smrt rodiny naznačuje, že sa bude hrať skutočne o veľa.

Zvláštny, dráždivý, zvrhlý, bizarný a provokatívny vzťah medzi Batmanom a Jokerom je hlavným plusom tejto knihy. Jeho hnacím motorom. Čiastočne sme čosi podobné mohli vidieť u Christophera Nolana v jeho mrazivom filme Temný rytier. Tam Jokera nezabudnuteľne stvárnil Heath Ledger a posmrtne za svoj dokonalo odpudivý výkon získal Oscara. Nolan síce nešiel až do takej hĺbky ako Scott Snyder, ale aj tak by si obe diela mohli suverénne podať ruky.

Vzťah Batmana a maniaka Jokera famózne charakterizuje pod-zápletka točiaca sa okolo karty „žolíka“ v batcave + následná Wayneova návšteva v Arkhame, kde Joker (tradične) trčí. A hoci Jokerovi Wayne svojím spôsobom povie, že je Batman, v psychopatovom pohľade vidí len absolútny nezáujem. Batman zbavený tajomstva pre Jokera vôbec nič neznamená. Žiadne vzrušenie, žiadnu zábavu. Nič, po čom by sa dalo pátrať. Nič, na čo by sa dal vyvíjať tlak. Batman zbavený tajnej identity je preňho len totálna, kolosálna, až urážajúca nuda. V žiadnom prípade ju nemieni rešpektovať a ani akceptovať, a tak sa ju rozhodne nebrať do úvahy a proste na ňu zabudne. To krásne vystihuje Jokerovu ťažko charakterizovateľnú osobnosť.

Ako vraví Jim Gordon – nepredvídateľnosť je vec, ktorú na Jokerovi nenávidí najviac. Ostatní magori z Arkhamu sa s trochou detektívnej práce dajú zaškatuľkovať, je možné predvídať ich ciele, plány, útoky, obete. U Jokera nie. Akoby všetko robil len preto, aby chaosom svet vychýlil z bežných noriem a prinútil ho zblázniť sa. Nejde mu o moc ani o peniaze. Šmahom ruky a bez jediného zaváhania je schopný zmiesť zo stola Penguinovu doslova miliónovú ponuku s odôvodnením: „Čo by som s toľkými peniazmi robil?“.

Joker a Batman k sebe patria. Nie sú to typickí nepriatelia. Navzájom sa svojím úchylným spôsobom potrebujú. Niektorí dokonca ich vzťah prirovnávajú k láske. Šialenej, bizarnej a nevyhnutnej. Hoci každý z nich mal v minulosti more príležitostí svojho legendárneho protivníka odstrániť, nakoniec v poslednej chvíli vždy zaváhal a nikdy to neurobil. Ak by Batman Jokera zabil, prekročil by hranice a hrozilo by, že od tej chvíle začne vraždiť všetkých zločincov. A to pochopiteľne za žiadnych okolností nechce. No a ak by Joker zabil Batmana, prišiel by o svoj hlavný zdroj zábavy.

Ale je to skutočne len o zábave? Nie, určite nie. Joker Batmana svojím absurdným spôsobom zbožňuje a uznáva. Vo svojej bláznivej, pomotanej mysli sám seba nevníma ako Batmanovho súpera, ale skôr ako… nuž, prečo to nepovedať nahlas, ako priateľa. Alebo niečo také. Ich vzťah je jednoducho natoľko prepracovaný a osobitý, že udržuje vašu pozornosť i v slabších momentoch. Ktorých v tomto príbehu našťastie nie je veľa.

Od momentu, keď Batman vstúpi do Arkhamu, sa atmosféra vyšponuje na prasknutie a príbeh stratí posledné hluché miesta. K slovu sa síce dostane aj pár relatívne zbytočných cameí (Hádankár, Penguin, Mr. Freeze, Harley Quinn), tak ale zas ak by sa nedostalo, nadávali by sme, že prečo sa nedostalo. Poznáte to.

Ale skutočnou a jedinou hviezdou je práve Joker. Jeho vyvádzaniu je podriadené všetko. Ruka v ruke s tým ide násilie. Smrt rodiny je poriadne temný, znepokojivý a miestami prekvapivo drsný a hrozný komiks (odrezané tváre, priestrely ľudských hláv, horiaci kôň…). Nie je to niečo, kvôli čomu by ste na druhý deň museli vyhľadať Mentalistu, avšak pre ľudí, ktorí Batmana ktovieako nepoznajú a majú ho zaškatuľkovaného ako relatívne detskú postavu (áno, sú aj takí), bude táto kniha predstavovať značný šok.

Čo ma sklamalo?

Pozor SPOILER!

Kým nenastane finále, ide o nabúchanú, fantastickú jazdu s množstvom plnokrvných, brutálnych, sviežich nápadov. No a práve v tom je paradoxne problém. Z toho všetkého totiž čitateľ nadobudne presvedčenie, že na konci ho čaká niečo geniálne. Vyslobodzujúca guľka do hlavy. Čosi, čo tu ešte nebolo. Po čom sa Batmanovo univerzum otrasie v základoch a už nikdy, alebo aspoň nie skoro, sa nevráti do pôvodného stavu. A vo finále je kopec scén, ktoré tomu zodpovedajú. Pasáží, po ktorých si poviete, že veru toto sa pekne neskončí a že na konci sa skutočne dočkáme vecí, akých sme sa v žiadnom Batmanovi doteraz nedočkali.

Aké potom bolo moje prekvapenie, keď sa nakoniec všetko vyriešilo pomerne v pohode a bez závažnejších dôsledkov?! Všetko smeruje k tomu, že Joker zavraždí Batmanovu „rodinu“, ale tvorcovia v poslednej chvíli uhnú, Batman hrozbu rafinovane odvráti a všetko sa končí dobre. Dokonca aj Joker sa skôr či neskôr určite vráti (viď siedmy diel série – Konec hry). Dobre, beriem – na konci je istá pachuť hrdinstva a sú tam určité dôsledky Batmanových dovtedajších (neuvážených?) rozhodnutí. Avšak smrť z názvu neznamená smrť fyzickú, ale skôr medziľudskú, vzťahovú. Čo síce uznávam, že za istých okolností môže byť ešte krutejšie ako „ozajstná“ smrť, a niekto si povie, že radšej zomrie, než by mal stratiť svojich priateľov a spojencov. Ale skrátka som čakal finálnu masakru hrdinov… a nič.

Hoci je Smrt rodiny súčasťou New52, berie do úvahy aj udalosti z iných batmanoviek, ako je napr. klasický Kameňák alebo vydarený Muž, který se smál (tam Joker spáchal svoju prvú oficiálnu vraždu, pričom jeho obeťou sa stal Henry Claridge, a v Smrti rodiny prišiel rad na jeho syna).

Napriek drobnej pachuti sa potvrdilo, že všade, kde je Joker, sa zábavnosť čítania zásadným, strmým, strmhlavým a prudkým spôsobom navyšuje. V niektorých príbehoch mal len cameo a už v nich bol neprehliadnuteľný, ale hneď ako ide o hlavného antihrdinu, je z toho alebo kult (Kameňák), alebo „iba“ totálne nadpriemerná šupa (Muž, který se smál, Smrt rodiny).

Základné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Scott Synder
  • Kresba: Greg Capullo
  • Počet strán: 176 strán
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 170 × 258 mm
  • Jazyk: český jazyk
  • Rok vydania: 2014
  • ISBN: 9788074492655

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
21 ⁄ 7 =