Kapitola 1. Batman začína (2005)

Padáme preto, aby sme sa naučili vstávať.

Dnes je to rovnako neuveriteľné, ako vtedy. Ako je možné, že réžiu 150-miliónovej americkej komiksovej adaptácie dostal na starosť 35-ročný rezervovaný Angličan Christopher Nolan, ktorého dovtedajším najväčším filmom bol relatívne komorný triler Insomnia s Al Pacinom a Robinom Williamsom? Nikto nevie. Ale stalo sa. Vďakabohu.

Nolanova vízia je prísne realistická. Vďaka Luciovi Foxovi to občas vyzerá ako špionážna bondovka. Realite zodpovedajú aj Batmanovi nepriatelia. Žiadne absurdné nadpozemské entity, ale mafiánsky krstný otec Falcone (Tom Wilkinson), psychiatrický týpek Scarecrow, ktorý na hlave nosí hnilé vrece na zemiaky (!) a vypúšťa jedovatý halucinogénny plyn (!!). Čo tak Ra´s Al Ghul? Nolan sa s jeho identitou pohral a… okej, okej, dnes to bude bez spoilerov. Asi. Už len dodám, že podobne prekvapivo sa Nolan v závere trilógie pohral s Baneom.

(zdroj: imdb.com)

Je to skvelý origin. Všetko v ňom má zmysel, logiku, miesto. Nechýbajú ikonické okamihy, ktoré formovali Batmana. Prvé rande s netopiermi. Smrť rodiny. Alfréd. Jim Gordon. Otcovo zlaňovanie do studne. Všadeprítomná gothamská korupcia, dokonalé mafiánske podhubie. A to najdôležitejšie: Batman nie je maskou Brucea Waynea. Milionársky playboy Bruce Wayne je maskou Batmana.

Nolan sa prejavil ako skúsený, inteligentný rozprávač. Stavil na príbeh, prepracované postavy, parádne dialógy aj hlášky a intenzívne, fajnové vzťahy. Hoci Christiana Balea pokladám za arogantného kreténa (viď viacero jeho súkromných škandálov), ak by som musel vytvoriť zoznam najlepších Batmanov, zrejme by sa ocitol na prvom mieste. Clooney s Kilmerom boli úplne mimo, a tak som dlho mal za najobľúbenejšieho Batmana Michaela Keatona. Ale Bale je vhodnejší adept. Keaton bol až príliš obyčajný chlapík. Batman je všetko možné, len nie obyčajný chlapík. Je to fyzická postava a v tomto smere je Bale oveľa lepší než Keaton. A nie je až taký osvalený ako Affleck, ktorý po ňom v roku 2016 prebral štafetu. Keaton bol sympatickejší, to áno. Lenže to bolo dosť hrubé nepochopenie podstaty Batmana. Batman nie je milý, veselý chlapík. Nie je to dobrý sused Spider-Man. Je to mlčanlivá nočná mora zrodená z krvavej tragédie, ktorú zažil malý chlapec a do konca života ho ovplyvnila.

(zdroj: imdb.com)

Skvelí sú však všetci. Parádni mentori Michael Caine ako komorník Alfréd a Morgan Freeman ako vynálezca Lucius. Skvelý Tom Wilkinson ako mafián, ktorého sa všetci boja. Lenže to, že vás ľudia rešpektujú a že sa vás boja, sú dve odlišné veci. Prvá je dobrá a druhá zlá. On stavil na zlú a každý nakoniec zomrie zbraňami, aké sám používal. Pretože karma existuje. K tomu krehký Ír Cillian Murphy ako psychopatický psychiater. A Gary Oldman ako Jim Gordon? Ten si zaslúži vlastný odsek.

Dobrácky Gordon sa správal pekne k malému Bruceovi po tom, čo mu zabili rodičov. Keď Bruce vyrástol, nikdy mu to nezabudol.

„Ešte som vám nepoďakoval,“ vraví trocha zahanbene starý dobrý Jim.

„Ani nikdy nebudete musieť.“ OK, prestávka. Ja viem, že to nie sú ozajstné slzy, že vám len niečo padlo do oka.

(zdroj: imdb.com)

Kým u Burtona a Schumachera bol Gordon dôchodca a plus-mínus komická postavička, u Nolana vyzerá tak, ako bol zamýšľaný v komiksoch. Ako nie mladý, ale ani starý policajt. Jeden z mála poctivých členov gothamského zboru. Začne to v meste čistiť a stane sa najsilnejším Batmanovým spojencom. Jim Gordon nie je blbec, ale rodinne založený a statočný muž, ktorý stojí v prvej vlne, keď sa začnú diať zlé veci dobrým ľuďom.

Zaujmú tiež Rutger Hauer (muž, ktorý nie zrovna najschopnejšie viedol Wayneovu firmu po tom, čo bol Bruce oficiálne vyhlásený za mŕtveho) a Katie Holmes. Mne sa v úlohe nebojácnej detskej lásky Rachel páčila. V dvojke si chcela finančne polepšiť, aby mala na dve kávy denne a nie iba na jednu, no o zvýšenie honorára žiadala tak náruživo, až bola vymenená za babetu Maggie Gyllenhaal, Jakeovu sestru. (Mimochodom Jake hral milenca Heatha Ledgera v Skrotenej hore tri roky pred Temným rytierom. Heath Ledger v Temnom rytierovi hral Jokera. Svet je malý a náhody neexistujú. Každý pozná každého!)

(zdroj: imdb.com)

Zaujmú aj vedľajšie postavy: Bruceov otec (Linus Roache), Gordonov krivý, ale napriek tomu nie úplne najhorší parťák (Mark Boone Junior sa do dvojky neprebojoval) a bezdomovec v podaní Rade Šerbedžiju. Pomerne uznávaný, dramatický, pôvodom ukrajinský herec asi musel doma dlho vysvetľovať, že išiel do Hollywoodu preto, aby v ňom hral bezdomovcov. V skutočnosti však nejde len o „nejakého“ bezdomovca. Z druhej scény, v ktorej sa objaví, sa dá usúdiť, že je jedným z mála ľudí na celej planéte Zem, ktorý pozná Batmanovu identitu (fakt, zamyslite sa nad tým). V dvojke sa vyskytuje podobná postava, ktorá „vie“ – mladý, po pár miliónikoch túžiaci zamestnanec Wayneovej firmy. Všimol si veci, ktoré si všimnúť nemal, dal si ich dokopy a zistil, že Wayne je Batman. Ale v trojke prekvapivo už nikto nechcel poznať skutočnú pravdu. No možno chcel a chlapík si ju skrátka nechal pre seba, keďže mu Bruce (nie Batman) zachránil život, spomínate si?

Batman začína okrem postáv zaujme ťažkotonážnou akciou. Hoci treba dodať, že názory na ňu (resp. na akciu v kompletnej trilógii) sa líšia. Niektorým sa páči, iní ju pokladajú za nie príliš zručne zvládnutú. Skôr ťažkopádnu, než ťažkotonážnu. Ja som niekde uprostred. Akčné scény nepokladám za majstrovské, to určite nie. Ale i vďaka duniacej hudbe majú patričné a vyvážené tempo a vnútornú, logickú štruktúru. A istá neprehľadnosť sa dá vysvetliť ako umelecký zámer.

(zdroj: imdb.com)

Batman do akcie vyráža v noci. Všetci sa ho boja, sú nervózni a panikária. Nevedia, kto to je, proti komu (alebo skôr čomu?) stoja. Tajomné „monštrum“ na nich útočí zo zálohy, zo šera, z hmly, z tmy, prípadne, aby bolo veselo, zo vzduchu. Sú proti nemu bezmocní. Síce majú zbrane, ale žiadny výcvik, žiadne nervy. Sú to ovce idúce na porážku. Batman naopak podstúpil vyčerpávajúci, náročný výcvik vysoko v exotických horách plných mystických síl, kde ho najlepší zabijaci sveta naučili nielen bojovať, ale i používať triky a efekty. To všetko preto, aby nevytvoril človeka (pretože človeka možno zabiť), ale aby stvoril nesmrteľný symbol. Čiže ja to beriem takto. Ale uznávam, je to trošku alibizmus.

Scenár je vzácne vyladený. Šikovne (hoci pre niekoho možno trochu nezrozumiteľne, ale pri reprízach sa to zlepšuje) pracuje s viacerými časovými líniami. Tie sa prvých cca 40 minút navzájom preplietajú. Až potom sa to ustáli na jednej. Nolan mnohé pošramotené veci z minula uviedol na pravú mieru. Napriek tomu, alebo práve preto, zostali mnohí šokovaní. Čo si to dovolil, poprieť notoricky známy fakt, že Bruceových rodičov zabil Joker??? V skutočnosti, samozrejme, v komiksoch Joker zabil veľa ľudí, ale so smrťou Bruceových rodičov naozaj nemal nič spoločné.

(zdroj: imdb.com)

Nezabudol som na niekoho? No jasné, Ra´s Al Ghul alias Liam Neeson alias Kean Watanabe. Ste zmätení? Keď si to pozriete, pochopíte. Ide o výnimočnú postavu. Na jednej strane mentor, na druhej extrémista. Muž, ktorý svojím spôsobom stvoril a vychoval Batmana, ale tiež muž neváhajúci použiť najtvrdšie násilie. Jeho motivácie sú pochopiteľné. Vidíme to aj každý deň na Slovensku. Všadeprítomná, odporná, akoby nenávratne zažratá a zakorenená korupcia. Zhnitý systém, ktorý plodí morálnych netvorov, a neetické monštrá schopné pre prachy urobiť čokoľvek. Kúpení sudcovia, kúpení policajti, kúpení (alebo „len“ totálne neschopní a babrácki) ministri. Smejú sa nám priamo do očí, sme pre nich len stádo dobytka. Ak vôbec. Skepsa, znechutenie z politiky, nedôvera v bezpečnostné zložky štátu.

Batman začína je vážny, ponurý a dospelý. Obsahuje však i humor. Ten je prítomný prevažne v pôvabnom prístupe, aký k svojím postavám zvolili otcovský Caine, ktorý nad Bruceom nikdy nezlomil palicu, a ironický Freeman, ktorý síce nepotrebuje vedieť detaily, „ale blbca zo mňa tiež robiť nemusíte, pán Wayne“.

(zdroj: imdb.com)

Batman sa ešte len učí. Robí chyby, skúša rôzne súčasti kostýmu (a v prípade potreby ich vylepšuje), je zraniteľný, bolí ho to a občas dostane na búdku. Už tu sa ale stáva strašidelným symbolom, ktorý budí rešpekt i u najtvrdších zločincov. Tí totiž veľmi rýchlo zistia, že si ho nemôžu kúpiť a (keďže nevedia, kto sa ukrýva pod maskou) nemôžu sa mu ani vyhrážať skrz rodinu. Skúša nové zbrane a „hračky“, ako je batmobil. Ten tiež prešiel porealističnením. Stal sa z neho obrnený, ako gepard rýchly tank jazdiaci po strechách výškových budov a trhajúci ich s rachotom na kusy. Nechýba budovanie batcave pod prastarým sídlom Wayneových, jednej z najstarších rodín v meste. Batmanov kostým, zbrane a dopravné prostriedky majú základ v armáde a sú prísne realistické. Preto ma prekvapuje, keď občas zachytím hlášku, ako sa niekto sťažuje, že rôzne Batmanove vychytávky v tejto trilógii sú sci-fi. Mne to na niektorých miestach pripadalo práve až málo komiksové a prehnane realistické.

Inšpiráciu hľadal Nolan v komiksoch. Asi najviac vo výbornej noirovke Dlhý Halloween, v ktorej Batman ide proti mafii v Gothame. Výrazné inšpiračné zdroje však našiel i v klasike Batman: Rok jeden, kde sa ešte len formuje tak postava Batmana, ako aj Jima Gordona.

Pár drobností človeku nesedí (likvidácia člena Ligy tieňov džentlmenským dôchodcom alebo v jedinej scéne, v ktorej Batman horí, náhodou prší, čiže sa fajnovo vyčľapká v kalužiach + možno niektorým nesadne pár komických vystúpení, ako je napríklad Jim Gordon šoférujúci batmobil). Ale inak je to bomba. Bomba s adrenalínovou hudbou a tiesnivou, a pritom veľkolepou kamerou Wallyho Pfistera (oceneného oscarovou nomináciou).

Batmanov príbeh pokračuje vo filme Temný rytier a zavŕši sa posledným filmom trilógie s názvom Návrat temného rytiera.

Autor článku a sériálu Batman podľa Nolana: Ivan „tron“ Kučera

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.