Batman: Fortress #1 – Kde je Superman ?

Keď neznáma mimozemská loď vstúpi do zemskej atmosféry a naruší globálnu energetickú a komunikačnú sieť, uvrhne planétu do chaosu. Svet sa čuduje – kde je Superman? Kde je syn Kryptonu, keď ho ľudstvo najviac potrebuje? V jeho neprítomnosti je to na Batmanovi a zvyšku Justice League, aby čelili mimozemskej hrozbe. Ale najskôr je nutné potlačiť vlnu zločinu v temných uliciach Gothamu!

Mám radšej Batmana, ktorý nie je úplne existenčne odkázaný na svoje technologické hračky. Mám radšej detektívnu verziu, ktorá sa drží trochu viac pri zemi. Avšak v príbehoch, ako je tento, ma baví Batmanova metodickosť, chladnokrvnosť a schopnosť analyzovať katastrofickú situáciu. V tomto zošite sa tieto Batmanove vlohy predviedli v plnej paráde a čo je dôležitejšie, všetko to bolo uveriteľné. Nemám totiž rád Batmana, ktorý myslí 30 krokov dopredu a má odpoveď na všetky otázky skôr, ako sú položené.

Ako som naznačil v úvode, na stole máme globálnu hrozbu, avšak Batman sa najskôr stará o ulice Gothamu. To mi pripadá v rámci scenára trochu kostrbaté. Priam až filozoficky riešiť vreckárov a zlodejov a pritom najväčšie mestá sveta horia v základoch. Trochu väčší zmysel to začalo dávať, keď sa odohral takmer klasický útek z Arkhamu, keďže tamojší chovanci majú potenciál byť aj globálnou hrozbou. Dôležité bude, ako príbeh v ďalšom zošite zvládne presun z pouličných problémov na planetárne problémy. Keďže aj podľa Alfredových slov už na Batmana v centrále čaká zvyšok Justice League.

Kresba Daricka Robertsona je luxusná. Gotham je bez elektriny a temnota je priam hmotná. Atmosféra je kresbou vystihnutá úžasne. Akcia funguje, nechýbajú zaujímavé vizuálne nápady – celkovo nemám výhrady. Platí tu viac-menej to isté, čo pri príbehu. Som zvedavý, ako bude vizuálna stránka zvládať globálne problémy.

Ak máte chuť na Batmana, ktorý čistí ulice Gothamu, určite tento príbeh skúste. Čo z neho vznikne v priestore celoplanetárnej hrozby, je ale ťažko odhadovať a sám som veľmi zvedavý. Základ je vystavaný dobre, takže potenciál je obrovský. A samozrejme, máme tu stále otázku – kde v pekle je Superman?

Scenár – Gary Whitta
Kresba – Darick Robertson
Obálka – Diego Rodriguez / Darick Robertson
Koloring – Diego Rodriguez
Lettering – Simon Bowland
Vydavateľstvo – DC Comics

Ďalšie číslo bude vonku 28. 6. 2022.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
36 ⁄ 18 =