Batman: Já jsem Gotham

Vydavateľstvo Crew znovuzrodilo hrdinov DC aj pre českého čitateľa. O tom, že to bol veľmi dobrý a ambiciózny krok, som už písal, takže sa nebudem opakovať. Po úvodnom one-shote Crew vytiahla veľký a možno aj najväčší kaliber DC, ktorým je Batman. A píše ho meno, ktoré posledné roky vo svete komiksu výrazne rezonuje. Je toto spojenie zárukou kvality?

Ak sa v komikse aspoň trochu orientujete, meno Tom King pre vás nebude neznáme. Autor, ktorý pre Marvel napísal skvelú sériu Vision, v roku 2016 podpísal exkluzívnu dohodu s vydavateľstvom DC, a to mu dôverovalo natoľko, že dostal na starosť sériu Batman. Táto séria má už v súčasnosti na konte viac ako 50 čísiel a fanúšikovia a aj kritika hodnotí každé nové číslo priam orgazmickými výkrikmi. Tak ďaleko ale český čitateľ nie je, a preto sa musíme vrátiť na úplný začiatok, k story arcu I Am Gotham.

Batman je nám od začiatku predstavený ako hrdina, ktorý pre záchranu svojho mesta neváha ísť za limity svojich schopností. Ak existuje nejaký predpoklad, čo by mala jeho vo svojej podstate krehká ľudská schránka zvládnuť, Batman nemá problém túto hranicu prekročiť. V istých momentoch priam preskočiť. Gotham totiž nemá k dispozícii nadľudí ako Superman, a tak je tento Batmanov prístup často jediným možným riešením. Všetko sa ale zásadne zmení, keď sa na scéne objaví nové duo hrdinov. Gotham a Gotham Girl sú postavy, ktoré do Gothamu prinášajú svoju nadľudskú silu a schopnosť lietať, čo sú výhody, ktoré Batman nemá. Má však jedno nespochybniteľné plus, a to sú skúsenosti.

Noví hrdinovia sa tak relatívne jednoducho stanú obeťou zločineckých úkladov a katastrofa je na svete. A tu nastáva moment, keď začal scenár trochu strácať pôdu pod nohami. A dôvod nesie jediné meno – Amanda Waller. Táto postava, ktorá ma neskutočne štvala už vo filmovej Suicide Squad, tu pokračuje vo svojej misii konštantne veci zhoršovať. A všetko je to v rámci prevencie, aby mali ľudia páky na situáciu, ak sa niečo pokazí. Áno, opäť tu máme jej snahu ovládnuť schopnosti nebezpečného zlosyna. A hádate správne, keď predpokladáte, že jej tento zlosyn ukázal „pá, pá“ a začal robiť bordel. Fakt sa v Gothame nenájde nikto, kto by túto ženskú odstránil? Mesto by sa tak stalo podstatne bezpečnejším. Vytvorenie hlavnej zápletky je teda trochu kostrbaté. Ako je to s jej riešením?

V momente, keď sa situácia stále zhoršuje, Batman zavolá nečakané posily. Ich príchod je síce efektný, ale prakticky zbytočný. Wau efekt síce funguje, ale to je asi všetko. Žiadne iné zapojenie do deja alebo do riešenia vzniknutej situácie tu nie je. Výskyt Justice League je tu teda vyslovene pre efekt. Rozuzlenie je potom nemastné-neslané a celé sa to sa skrátka stane, bez nejakého výraznejšieho momentu. A záverečný cliffhanger, ktorý nás má navnadiť na ďalší príbeh? Amanda Wallerová vytvára skupinu zlosynov. Naozaj. Nerobím si srandu.

Batman od Toma Kinga nám v prvom story arcu priniesol veľmi rozpačitý štart. Batman ako postava síce funguje a je presne taký, akého ho máme radi, avšak problémy, ktoré rieši a postavy, ktoré sa okolo neho vyskytujú, sú skôr v úlohách nelogických štatistov. Však ak si vezmeme aj zo začiatku veľmi dobre vyzerajúce Gotham duo, ich odfláknutý a nedotiahnutý origin ich od ďalšieho diania dosť dištancuje. A Amandu a jej hlúpe preventívne opatrenia som už opisoval. Tom King aktuálne robí vo svete s touto sériou veľké veci. Tunajší čitateľ si však na to dobré bude musieť ešte počkať. Otázne ale je, či bude mať chuť čakať niekoľko kníh na to, že ho začne Batman nejako výraznejšie baviť.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Tom King
  • Kresba: David Finch
  • Počet strán: 200
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 168 x 258 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
27 − 10 =