Batman podľa Nolana

Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Hoci je dnes na filmovom poli neporovnateľne úspešnejší Marvel, dlhé desaťročia patrili k najznámejším komiksovým postavám tie od DC na čele so Supermanom a Batmanom.

Neohrozený strážca poriadku v prehnitom meste Gotham sa prvýkrát dostal na televízne obrazovky v seriáli v roku 1943. Ďalší seriál nasledoval v 60. rokoch a Batmana v ňom stvárnil Adam West, herec oveľa neskôr známy ako absurdný starosta z Griffinovcov. Vzniklo spolu 120 epizód.

Najväčšiu slávu Batmanovi priniesli filmy. V roku 1989 všade na svete rezonovala na tú dobu nevídaná vizuálna žranico-vízia Tima Burtona, kde Batmana prekvapivo stelesnil dovtedy prevažne komediálny Michael Keaton. Pozornosť na seba ale najviac strhol Jack Nicholson ako Joker. V roku 1992 pribudla ešte temnejšia a oveľa úchylnejšia dvojka s Catwoman a Penguinom. Následne sériu prevzal do rúk bláznivý Jole Schumacher, temnotu vyhodil do koša a nahradil ju diskotékou. Výsledkom bol hit Batman navždy s Valom Kilmerom, v rýchlom tempe nasledovaný jedným z najopulentnejších zverstiev desaťročia Batman a Robin s Georgeom Clooneym.

Potom prišiel Christopher Nolan.

Kapitola 1. Batman začína (klikni na obrázok)
Kapitola 2. Temný rytier (klikni na obrázok)
Kapitola 3. Návrat temného rytiera (klikni na obrázok)

Potom vo Warner Bros. dlho premýšľali, ako vrátiť Batmana na scénu. NolanBale povedali, že pre nich je to koniec cesty. Štúdiu bolo jasné, že sa na Batmana bude musieť pozrieť z úplne iného uhla a začať v podstate od začiatku.

Prvou nenápadnou lastovičkou sa stal Muž z ocele. Toho v roku 2013 režíroval Zack Snyder (Úsvit mŕtvych, Strážcovia) a prekvapivo ho produkoval Christopher Nolan. V snímke bolo možné zachytiť drobné náznaky toho, že Superman je súčasťou sveta, v ktorom existuje aj Bruce Wayne. Naplno sa to potvrdilo o tri roky neskôr v crossoveri Batman vs. Superman. Do úlohy ochrancu Gothamu bol obsadený Ben Affleck. Hoci príbeh nenadväzoval na Nolana, Batman vyzerá tak, ako by asi vyzeral Baleov Batman, ak by neodišiel na dôchodok: starší, naštvaný, unavený, vyhorený. Affleck sa vrátil ešte v Jednotke samovrahov a v Lige spravodlivosti. V posledných mesiacoch neubehol pomaly jeden jediný mizerný týždeň, kedy by sa neobjavili správy o tom, že s rolou končí. A na druhý týždeň, že to nie je pravda. Takto to trvá v podstate doteraz. Je to únavné, jemne trápne a pre nás, fanúšikov, dokonca nedôstojné.

Nejaký čas sa hovorilo, že vo Flashovej pripravovanej sólovke Flashpoint dôjde k zásadnej zmene kľúčových udalostí. Vďaka tomu by sa z hry šikovne mohol vyšachovať Affleck a Batmanom by sa mohol stať hocikto. Chvíľku sa hovorilo o tom, že napríklad jeho otec, ktorého v Batman vs. Superman hral Jeffrey Dean Morgan (Strážcovia, Walking Dead).

O pôvodne ambiciózne naplánovanej Lige spravodlivosti 2 sa po premiére neuspokojivej jednotky prestalo hovoriť. Začalo sa hovoriť o Batmanovej sólovke. Najskôr ju mal režírovať Affleck, následne od réžie odstúpil a chcel zostať „iba“ ako herec. Na projekt momentálne dozerá Matt Reeves (Cloverfield, Úsvit planéty opíc, Vojna o planétu opíc), no kedy ho uvidíme, je vo hviezdach. Rovnako to, či tam bude Ben alebo nebude.

(zdroj: Hollywood Reporter)

V pláne je však aj sólovka Jokera. A to dokonca nie jedna, ale dve! Prvá vraj bude na univerzum kašľať a malo by ísť o „samostatnú“ špinavú gangsterku z gothamských ulíc. Produkovať má Martin Scorsese, režírovať Todd Phillips (trilógia Vo štvorci po opici), Jokera stvárni Joaquin Phoenix (tešíme sa) a vo vedľajšej úlohe neprídeme o Scorseseho dvorného herca Roberta De Nira. Prvá klapka už padla.

Druhá Jokerova sólovka by na univerzum kašľať NEMALA a do úlohy by sa mal vrátiť Jared Leto, ktorý si už úlohu Jokera skúsil. Jared to schytal dosť nepekne, slávnu rolu prebral po slávnom Jackovi Nicholsonovi a rovnako slávnom Heathovi Ledgerovi. Hoci do nej išiel naplno a nebol v nej zlý, Jednotka samovrahov sa nevydarila, nemalá časť Jokera skončila vďaka strihu na dlážke a v hotovej snímke zostalo nepochopiteľné torzo, z ktorého nejeden fanúšik cítil bizarnú pachuť na jazyku. Tu prvá klapka na spadnutie nie je.

Okrem toho vzniklo viacero animákov – napr. v roku 2016 adaptácia Kameňáka – a, samozrejme, mal cameo v Lego príbehu (2014), kde sa páčil natoľko, že následne vyfasoval samostatný Lego spin-off (2017).

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
36 ⁄ 18 =