Site icon Multiverzum

Batman : Zatracení

Batman to nikdy nemal ľahké. A keď nájdu Jokera mŕtveho, situáciu to len zhorší. Sám o vlások unikol smrti a na kľúčový stret si nepamätá. Zabil ho on alebo niekto iný? V tejto neľahkej situácii prichádza neočakávaná pomoc. Na scénu prichádza okultista a náš nespoľahlivý rozprávač, John Constantine.

Mě můžete vždycky oslovovat těmi nejhoršími výrazy. Protože když potřebujete moji pomoc, tak pro vás beztak žádná spása neexistuje. Říkám si, že to není moje chyba. Jenže lež je mým největším koníčkem… s úctou váš původní nespolehlivý vypravěč John Constantine.

Prevratný príbeh z pera Briana Azzarella a štetca Leeho Bermeja vyšiel pod nálepkou DC Black Label ako prvý svojho druhu. Cieľom Black Labelu je združenie dospelejších a temnejších príbehov DC univerza, ktoré predtým vyšli pod inými značkami (napr. dnes už odstavené DC Vertigo). Batman: Zatracení pôvodne vyšiel v troch zošitoch, ale vďaka Black Labelu mu to teraz sekne podstatne viac. Poriadne tvrdé dosky s prebalom vás presviedčajú, že toto dielo musíte mať doma.

Mimochodom, zaujímavý fakt: vedeli ste že Batman: Zatracení bol prvý komiks, kde ste mohli vidieť Batmanovo…. no… prirodzenie? Pokiaľ ale budete tento detail hľadať v českej verzii, nenájdete ho. Do našich končín sa dostala cenzurovaná verzia.

Hlavnou prednosťou komiksu je jednoznačne kresba. Stránky sa hemžia detailmi, na tvárach postáv môžete vidieť jednotlivé svaly a na ich kabátoch každý záhyb, u netopierov každý chlp aj žilky na krídlach. Nezaostáva ani prostredie, Gotham je predsa veľmi vďačným mestom na množstvo detailnej architektúry. Na docielenie tej správnej atmosféry v každom paneli vybral Bermejo tie správne farby, hlavne čo sa osvetlenia týka. Akurát s fontom rozprávača je niekedy problém, môže popri kresbe splývať a teda sa horšie číta.

 

Príbeh je trochu oriešok. Má originálny nápad, Azzarellovi sa podarilo sa zakomponovať aj mnoho zaujímavých postáv. Je napínavý a hlavne veľmi atmosférický. Na druhú stranu je však aj veľmi nevyvážený a skĺzava z prítomného deja k úvahám a zároveň využíva aj sekvencie z minulosti, konkrétne detstva Brucea Wayna. Pri dĺžke troch zošitov sa navyše nedá dej rozšíriť a dostatočne sa venovať každej zaujímavej myšlienke. Vzniklo tak veľmi nesúrodé dielo s výnimočnou kresbou, ale s chaotickým príbehom.

Neobvyklé podanie Batmana v tomto diele je jeden z dôvodov, prečo po tejto knihe siahnuť. Ide hlavne o krásny výtvarný kúsok v tvrdých doskách s prebalom, ktorý sa bude krásne vynímať na polici. Pokiaľ sa však zaujímate hlavne o príbeh, je to trochu diskutabilné.

Víte, co nás živé všechny spojuje… V tom smyslu, že to všichni sdílíme… A navzájem to přehazujeme jeden na druhého? Bolest.

Za recenzný výtlačok ďakujeme CREW.