Batman / Želvy nindža 2

Jak to říkám furt: dvě rozštěkaný strany se nikdy neshodnou bez léčivý síly pizzy. Musej porozumět skutečný harmonii mezi masama a sejrem a občas dokonce i ananasem. To je jediná skutečná cesta k míru.

Batman úprimne dúfal, že k tomu už nikdy nedôjde. Má na práci dôležitejšie veci. Lenže došlo k tomu. A nemôže za to nikto iný než Donatello. Avšak z nie príliš cnostných, statočných dôvodov. Skôr naopak, dohnalo ho k tomu zranené ego. To je najnebezpečnejšia vec vo vesmíre tak pre chlapa, ako aj pre korytnačku. Čo ma trochu mrzí, lebo ako malý som chcel byť ako on. Tak ale čo už, nikto nie je dokonalý, Donatello. Odpúšťa ti aj Batman, tak ako by som si mohol trúfnuť neodpustiť ti ja?

V domovskom meste Nindža korytnačiek, v New Yorku, sa so sebe vlastným, patričným zadunením zjavil Bane. Monštrum. Majster deštrukcie, boss chaosu a nekontrolovateľnej anarchie. Sám seba zvrhlo považujúci za skazu a spásu v jednom. Slovami Batmana, ide o  dokonalého predátora, katastrofálnu kulmináciu srdnatosti, prírodnú pohromu. Je to jeden z minima zloduchov, ktorí dokázali Temného rytiera zraziť na kolená, a to nielen v komiksoch, ale aj vo filmoch. S tou strašnou horou svalov nie je žiadna sranda. Je pod vplyvom Venoma – návykovej chemickej zlúčeniny, neuveriteľným spôsobom znásobujúcej silu, svalstvo a agresiu užívateľa.

Ako minule, aj teraz sa s korytnačkami stretne nielen Batman, ale aj jeho syn Damian. Bat-prcek (soráč, Damian) mi v komiksoch doteraz nesadol. Vždy mi na ňom niečo prekážalo, nehodil sa do tohto sveta. Perfektne sa však hodí do sveta korytnačiek, ktoré tak v prvom crossoveri Batman/Želvy nindža, ako ani v druhom nie sú ani detské, ani dospelé. Sú niečo medzitým. Kým v predchádzajúcom dobrodružstve trvalo dlho, kým sa Batman a korytnačky spriatelili a začali ťahať za rovnaký koniec lana, tentoraz sú od začiatku kamoši. Kto však s korytnačkami rozhodne od začiatku kamoš nie je? Damian. Medzi ním a zelenými obyvateľmi kanálov to iskrí od prvej chvíle. Majú veľkú chuť navzájom sa poriadne nakopať, čo by ale nemali, pretože sú spojenci a mali by bojovať spolu a nie proti sebe. Ale vysvetlite to neovládateľnému decku a puberťákom.

V prvom crossoveri som sa pochybovačne pýtal, či môže hustoprísny Batman fungovať s rozbláznenými, uvoľnenými korytnačkami. Môže. V dvojke som sa nedôverčivo nepýtal a dostal som to, čo som čakal. Aby bola situácia živšia, do akcie sa zapoja už aj Bebop a Rocksteady, ktorí v jednotke absentovali. Trhač prvý diel nezvládol úplne na úrovni, a tak by nebolo prekvapením, ak by v pokračovaní nevystupoval. Ale vystupuje, len v inej pozícii, než na akú sme u zlého nindžu zvyknutí. Svoje povedia ďalšie známe postavy (Batgril, Nightwing, Lucius Fox, Casey, April).

Vizuálne ide o rovnakú jazdu ako prvý diel. Je to temné a zároveň veselé a odviazané. Super farby, robustné postavy, strašne veľa akcie, bombastické panely, pre ktoré sú striedmosť a skromnosť cudzími slovami. Niektoré okná sú prehustené detailmi pomaly až na spôsob Doctora Strangea, ktorý aktuálne vychádza v Crew.

Body k dobru dávam i za kvalitné hlášky („Jizvy dělaj člověka.“) a dialógy, ktoré odsýpajú („Gotham je ve tvých rukou, dokud se nevrátím.“ – „Tak snad mi neupadne.“). Zápletka nie je na Nobelovu cenu za literatúru, ale stále sa niečo deje, je tam Lazarova studňa, je tam Trhačova dcéra, je tam dokonca Mr. Freeze. Chýbajú snáď len žraloky s lasermi. Možno v trojke.

Jasné, pár vecí nefunguje. Občas (hlavne ku koncu) to jemne stagnuje. V niektorých momentoch sú osoby pod vplyvom Venoma už až extrémne kulturistické (Bane vyzerá až absurdne). Venom celkovo pôsobí až príliš infantilne (a to i na komiks s hovoriacimi korytnačkami, napr. behom sekundy sa pod jeho vplyvom zmeníte na obra alebo muchu v ľudskej veľkosti). Nápad s ovládnutím New Yorku je pritiahnutý za vlasy a finálne riešenie problému s Venomom až príliš jednouché.

A ešte jedna vec. V poslednom čase mi začínajú prekážať veľmi jednoduché komiksové bonusy v podobe náčrtov, skíc, alternatívnych obálok atď. Je to aj tu a je to škoda; oveľa radšej by som si prečítal zaujímavý, svižnou rukou napísaný text. Dajme tomu o histórii oboch svetov alebo niečo podobné. V tomto crossoveri vizuálne bonusy tvoria neskutočných viac ako 30 (slovom: tridsať!) strán.

Každopádne, dvojka sa bude páčiť každému, komu sa páčila jednotka. Je to presne to, čo čakáte. Možno dokonca o pancier lepšie. Nie je to ani hlúpe, ani inteligentné. Extrémne do hĺbky to nejde, no určite to nie je ani povrchné. Ja osobne sériu nevnímam ako bezduchú jednohubku, ale ako veľmi originálnu, zábavnú a originálne zaujímavú. Teším sa na nové diely.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: James Tynion IV, Ryan Ferrier
  • Kresba: Freddie E. Williams II
  • Preklad: Darek Šmíd
  • Počet strán: 160
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 168 x 258 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2019

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
7 − 6 =