Batman / Želvy nindža

Je toto najnepravdepodobnejšie komiksové spojenie roka? Ak sa na scéne neobjaví Garfield verzus Wolverine, tak je to možné.

Gothame sa v poslednom čase množia útoky na výskumné centrá. Dokonca niekto nedávno uniesol renomovaného fyzika. Po poslednom útoku, keď zmizol experimentálny generátor v hodnote niekoľkých stoviek miliónov dolárov, hovorili očití svedkovia o skupinke vraždiacich nindžov a štyroch, ehm, humanoidných korytnačkách. Batman je z toho značne zmätený. Vyráža do akcie, snažiac sa rozmotať prípad. O čo ide? Je vari v jeho meste niekto nový? Aký má cieľ? Môžu korytnačky rozprávať? A dokáže bez výčitiek svedomia vymeniť Alfrédovo luxusné meníčko za pizzu?

Fanúšikovia v tom, samozrejme, majú jasno. Ide o Korytnačky, Splintera, Shreddera a jeho gang smrtiacich nindžov. Týchto všetkých do Gothamu zákerne preniesol Krang, aby mu neprekážali v dosahovaní jeho plánov na ovládnutie New Yorku (minimálne). Teraz sa Shredder s pomocou uneseného vedca snaží postaviť prístroj, vďaka ktorému sa bude môcť vrátiť naspäť domov. A Korytnačky sú mu v pätách. A Batman je v pätách Korytnačkám. Ak sa včas nedostanú domov, mutagén v ich krvi prestane účinkovať a zmenia sa na primitívne zvieratá!

Svet komiksu je tu s nami už straaašne dlho, a tak nečudo, že postupne v ňom začalo dochádzať k rôznym experimentom. Slávne postavy zomierali… a potom sa väčšinou aj tak vracali. Dochádzalo k reštartom, alternatívnym svetom, novým pokusom o svieže, čerstvé a iné spracovanie známej postavy a jej univerza. Vo svete filmu je to relatívne bežná vec (Votrelec vs. Predátor 1 – 2, Freddy proti Jasonovi), ale dnes sa budeme baviť o komiksoch.

Superman je klasika. Batman je klasika. Čo tak ale spojiť ich do tímu Justice League? Podobných prípadov sú desiatky, no v roku 2017 došlo ku skutočne nečakanému crossoveru. Temný rytier sa postavil proti rozujúchaným nindža Korytnačkám. Môže niečo také vôbec fungovať?

Môže.

Pravdaže, ako fanúšikovia správne tušia, s crossovermi to v skutočnosti býva dosť na efekt. Videli sme to v rôznych komiksových filmoch. Tvorcovia si nájdu spôsob a dôvod, prečo postaviť Thora proti Iron Manovi (alebo, keď už sme pri DC, Supermana proti Batmanovi), ale zakaždým ide iba o chvíľkové súperenie, často spôsobené napr. nedostatočnou komunikáciou (vo filme Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti stačilo prehodiť pár viet, všetko si vysvetliť a k žiadnej zrážke dvoch komiksových ikon by nedošlo). Fanúšik v kútiku duše CHCE vidieť, ako proti sebe stoja legendy komiksu. Ale odtiaľ potiaľ. Rozhodne (česť výnimkám) netúži po tom, aby šlo o niečo dlhotrvajúce. Naopak, stačí mu jedna robustná bitka a potom by sa mali hrdinovia udobriť a spojiť sily proti spoločnému, „skutočnému“ nepriateľovi. Ideálne, samozrejme, je, aby sa ich bitka skončila nerozhodne. Nesmieme predsa uraziť tak tábor Supermana, ako ani tábor strážcu Gothamu.

Inak tomu nie je ani v crossoveri Batmananindža Korytnačiek. Nápad je to naozaj bláznivý. Ťažko by sme hľadali odlišnejšie postavy, štýly a svety, než sú tie ich. Temný, depresívny, pochmúrny netopierí muž. Ako malému mu priamo pred očami brutálne zavraždili rodičov. Desaťročia bojuje proti najväčšej a najnebezpečnejšej špine Gothamu. Do jeho sveta patria mŕtvoly, zabitia, krváky.

To nindža Korytnačky príliš neriešia. Nič neriešia. Milujú pizzu a sú to v podstate tínedžeri. Bojujú proti zločinu, avšak ich svet rozhodne nie je až taký pochmúrny, ako svet Brucea Waynea. Sú určení skôr detskému čitateľovi.

Spojiť tieto dva svety – svet nebezpečného Gothamu a síce hlučného, ale v zásade pozitívneho New Yorku – pôsobí teda odvážne, možno až absurdne. Napriek tomu som sa na crossover tešil a nakoniec musím dať palec hore. Sú veci, ktoré mi prekážali, ale inak som rád, že som sa k tomu dostal, lebo už sama o sebe, tým, že vôbec existuje, je táto komiksová kniha jedinečná. Tvorcom sa celkom schopne podarilo spojiť dva zdanlivo nespojiteľné svety. Výsledkom je zvláštny hybrid, ale aj v tom je jeho čaro.

Pravdaže, znamenalo to podstúpiť pár ústupkov. Ale to patrí k životu nielen nás, ľudí z reality, ale, predstavte si, tiež komiksových superhrdinov. Takže Batman tentoraz nie je AŽ TAKÝ temný a Nindža korytnačky… no, tie vlastne zostali samé sebou, ehm. Zmenil sa hlavne Batman. Korytnačky sú stále bláznivé, hláškujúce (jasné, hláškuje aj Batman, ale úplne inak, ako ony) a robia si z neho srandu. Z Batmana! Z Temného rytiera!!

No na druhej strane, čo od nich iné čakať, že? Je tu síce i Splinter, aby ich usmernil, ale ruku na srdce – koľkokrát v živote sa mu to podarilo? Dvojnásobne, keď sa jeho synovia dostanú do Batmanovej obrovskej jaskyne, plnej technických vychytávok, a navyše je v nej obrovský dinosaurus. Korytnačkám sa našťastie podarí prísť s viacerými osviežujúcimi fórikmi (obvinenie Alfréda z toho, že je robot, a zábavné je i vypisovanie Batmanových plusov a mínusov, pričom medzi mínusy sa radí „drsný hlas“ a „nakopal nám zadky“).

Pravdaže, prítomné sú i vedľajšie postavy z oboch svetov. Viac u Batmana (Alfréd, Jim Gordon, Lucius Fox, Robin, Penguin, Ra´s al Ghul). Ale niečo by sa našlo aj u Korytnačiek (Shredder, Casey Jones, April).

Čo mi prekážalo? Redší príbeh (predsa len je to na môj vkus dosť jednoduché), absentujúce úvodné slovo vydavateľa/niekoho iného, občas prehnané zľahčovanie komplikovaných a temných postáv Batmana, AlfrédaJima Gordona + na konci sa priatelia spoja proti početnému nepriateľovi. Nebudem spoilerovať, ale súvisí to s kultovým Arkhamom. No to, čo tam na našich netradičných spojencov čaká, je značne infantilné, aspoň podľa mňa.

V každom prípade toto spojenie je natoľko nečakané, že je samo o sebe super. Ak by ale prípadné pokračovania mali podobne jednoduchšiu zápletku, asi by som už musel byť v hodnotení prísnejší.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán: 160
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 257 x 170 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
16 × 10 =