Birds of Prey : Harley Quinn berie veci do vlastných rúk

Do kín dorazila Harley Quinn a priviedla so sebou aj partiu naštvaných žien. Pridajme k tomu R-kový rating, kolotočovú farebnosť a šialenstvo… ako dopadol ďalší film z DC filmového univerza?

Film Birds of Prey And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn sa začína celkom neštandardne animovaným introm, kde je hlavnou rozprávačkou Harley. Tá vysvetľuje, čo sa dialo počas obdobia medzi Suicide Squad a Birds of Prey. Ako už z podnadpisu vyplýva, dej sa sústredí najmä na Harley Quinn v podaní Margot Robbie, ktorá je pre túto úlohu ako stvorená. Ako sme sa už mali možnosť dozvedieť z traileru, „najzamilovanejší párik v DCEU“ prechádza určitými problémami a Harley, žiaľ, rozchod s „Puddinom“ rieši po svojom. Popri časovej línii našej hlavnej postavy postupne spoznávame aj vedľajšie členky ženského tímu, a to konkrétne Cassandru Cain (Ella Jay Basco) ktorá pre dej filmu asi najpodstatnejšia postava. Menej priestoru dostali Black Cannary (Jurnee Smollett- Bell), Huntress (Mary Elizabeth Winstead) a Renee Montoya (Rosie Perez).

(zdroj: imdb.com)

Film je od začiatku až do konca obrovská „babská jazda“ plná akcie. Bojové scény sú asi najsilnejšia stránka filmu. A áno, niektoré pasáže by vedeli fungovať, aj keby nebol rating filmu R-kový, ale predsa tá brutalita podnecuje komiksovú nadnesenosť a atmosféru, ktorá je vo filme Birds of Prey na jednotku. Humoru je vo filme dosť, avšak nie vždy funguje. V určitých chvíľach som sa cítil v kine skôr trápne. Je to práve hereckými výkonmi, ktoré nie sú svetoborné. Veľmi milo ma ale prekvapil Ewan McGregor ako Black Mask, ktorý si rolu užíval a nebrali ste ho počas celého filmu vážne. Pripomínal skôr rozmaznaného fracka, ktorému všetci dávali všetko na zlatom podnose od malička rovno do úst, ale tým vlastne aj Roman Sionis je. Omnoho temnejšia postava bola pravá ruka Black Maska, a teda Victor Zsasz (Chris Messina), ktorý vzbudzoval oveľa väčší rešpekt ako Black Mask samotný.

(zdroj: imdb.com)

Postupom času a prepájaním rôznych časových línií sa pomaly dozvedáme, čo spája naše „hrdinky“ s Black Maskom. Každá má svoj osobný dôvod, prečo sa mafiánskeho bossa zbaviť, poprípade mu utiecť. Dej má spád, rôzne časové udalosti sú zrozumiteľne vysvetlené a veľmi dobre do seba zapadajú. Kameňom úrazu, aspoň z môjho pohľadu, boli predvídateľné situácie, ktoré ste v akčných filmoch alebo komédiách zažili už stokrát, a taktiež nadmerné množstvo filmových klíšé. Viem si predstaviť úplne iný priebeh tzv. „team-upu“, než práve ten, ktorý bol použitý vo filme. Naopak, prekvapilo ma, že mi na filme neprekážal spôsob propagácie feminizmu, ale plne chápem aj názor jednotlivcov, na ktorých toho bolo priveľa. Ale povedzme si úprimne, toľko nakopaných mužských rozkrokov asi v inom filme nenájdeme. Aj napriek tomu si nemyslím, že cieľovka filmu Birds of Prey sú primárne ženy, ale najväčšiu skupinu fanúšikov určite nájdeme práve medzi tínedžerkami.

(zdroj: imdb.com)

Obrovské plus pre mňa ako komiksového fanúšika bolo množstvo easter eggov a odkazov na iné postavy z DCEU alebo dokonca komiksy. Veľa ľudí bolo určite zvedavých, či sa objaví aj Jared Leto ako Joker, no odpoveď na túto otázku sám neviem zodpovedať. Jednoducho treba si pozrieť a vytvoriť vlastný názor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
26 − 19 =