Blade – Zabijak, ktorý loví vlastný druh

Keď sa povie meno Blade, väčšine fanúšikov sa vybaví herec Wesley Snipes. Ten postavu lovca upírov, ktorý môže chodiť po dennom svetle, určite najviac spopularizoval, ale jej komiksová história je oveľa dlhšia, ako tá filmová. Odkiaľ sa tu Blade vzal? Aké má schopnosti? Toto všetko a oveľa viac vás čaká v nasledujúcich riadkoch.

(zdroj: Marvel)
Origin

Eric Stokes Brooks sa narodil v bordeli v londýnskej štvrti v Soho v roku 1929. Jeho mama Tara Brooks bola prostitútka, avšak v novších komiksoch sa jej dáva pôvod utečenkyne z Latverie. Pri pôrode vzniklo množstvo komplikácií a tak bol privolaný doktor. Z neho sa vykľul upír Deacon Frost, ktorý Ericovu matku počas pôrodu zabil. Na dieťa sa však vďaka uhryznutiu jeho matky prenieslo to najlepšie, čo sa preniesť mohlo. Taryne kolegyne po jej smrti Erica odniesli, aby ho pred Frostom ochránili.

(zdroj: Marvel)

Eric strávil svoje detstvo v bordeli Madame Vanity. Zlom nastal, keď mal deväť rokov a stal sa svedkom útoku vampírov na starého muža menom Jamal Afari. Eric Jamalovi pomohol zabiť útočiacich upírov a neskôr zistil, že starý pán je hráč na trúbku, ale zároveň aj lovec upírov. Jamal následne Erica učil bojovať a vštepoval mu aj základy hudby. Jamal sa snažil poskytnúť Ericovi základy všetkého, čo by sa mu mohlo zísť na boj s upírmi. Učil ho napríklad, ako oceňovať starožitnosti. Lov upírov totiž nie je najlacnejšia záležitosť.

Medzi Ericove najobľúbenejšie zbrane patrili nože a dýky a tak získal svoju prezývku Blade.

(zdroj: Marvel)
Komiksová história

Blade v komikse debutoval ako vedľajšia postava v zošite The Tomb of Dracula #10 z roku 1973. Za jeho tvorcov sa považujú Marv Wolfman a Gene Colan. V roku 1974 sa v zošite Adventure into Fear #24 jeho cesty skrížili s Morbiusom, proti ktorému bojoval. Jeho prvý samostatný príbeh prichádza v roku 1974 v magazíne Vampire Tales #8.

(zdroj: Marvel)

Blade sa výraznejšie vrátil na scénu až začiatkom 90. rokov v zošite Ghost Rider #28, kde sa stal súčasťou imprintu Midnight Sons. V rámci neho sa na 18 zošitov stal súčasťou tímovky Nightstalkers, kde mu v boji proti upírom robili spoločnosť Frank Drake a súkromný detektív Hannibal King.

(zdroj: Marvel)

Po zrušení série Nightstalkers sa Blade dočkal prvej samostatnej série Blade: The Vampire Hunter, ktorej 10 zošitov vyšlo v priebehu rokov 1994 a 1995. V čase, keď už filmový Blade brázdil kiná, sa lovcovi upírov nepodarilo v komikse výraznejšie presadiť, skôr naopak. Vyšla iba nedokončená miniséria Blade a veľmi zlá 6-dielna miniséria Blade: Vampire Hunter.

Ďalšej samostatnej série sa Blade dočkal v roku 2002, keď v rámci Marvel Max vyšlo 6 zošitov. Tretiu sériu mal na starosti Marc Guggenheim a išlo o Bladeovu najdlhšiu sériu, keďže vydržala až 12 čísiel.

(zdroj: Marvel)

V roku 2008 Blade spolupracoval s Captainom Britainom a MI: 13, kde spolu bojovali s upírmi. V roku 2010 bojoval pre zmenu proti upírom po boku X-Menov v príbehu Curse of the Mutants.  Z Bladea sa v tomto období stala už vedľajšia postava a pomaly sa vytrácal do zabudnutia. V roku 2015 sa hovorilo po evente Secret Wars o jeho reštarte, avšak táto séria nebola nikdy realizovaná. Posledné roky sa Blade stal súčasťou niekoľkých tímoviek a vyskytol sa v jednorázových príbehoch, avšak na vyslovený reštart lovec upírov stále čaká.

(zdroj: Marvel)
Schopnosti

Vďaka enzýmom, ktoré získal pri svojom narodení, disponuje množstvom schopností, ktoré sú spájané s upírmi. Je imúnny voči upíriemu uhryznutiu a taktiež na neho nemá efekt snaha o upírsku hypnózu. Po uhryznutí Morbiusom sa zmenil na tzv. dhampíra. Získal tak nadľudskú silu, vytrvalosť, odolnosť, rýchlosť a výrazne vyvinutejšie zmysly. Jeho regeneračné schopnosti okamžite útočia na akúkoľvek cudziu látku v jeho tele, ako napríklad chemikálie alebo vírusy. Oproti klasickým upírom na neho nemá efekt slnečné svetlo. Nie je nesmrteľný, avšak starne veľmi pomaly. Dokáže vycítiť nadprirodzené bytosti, čo sa vzťahuje okrem upírov aj na rôzne druhy démonov.

(zdroj: Marvel)

Je veľmi dobrý znalec bojových umení a do jeho arzenálu patrí box, capoeira, escrima, jeet kune do, hapkido, jujutsu, Shotokan karate, kung fu a ninjutsu. Rád používa bodné a sečné zbrane a nestratí sa ani ako strelec.

Výstroj a výzbroj

Zo začiatku sa Blade vyskytoval najmä s drevenými dýkami a rôznymi variantami mahagónových kolov. Dôraz bol dávaný na jeho excelentnú prácu s nožmi. Neskôr sa jeho arzenál rozšíril aj o zbrane s dlhšou čepeľou ako napríklad rôzne meče alebo katana. Pri boji samozrejme využíval aj strelné zbrane, plameňomet a zbrane, ktoré boli založené na UV a striebre. Často je stvárňovaný aj s obojručným mečom, ktorý nosí na chrbte. Zručný je aj pri improvizácii, keď si kôl na zabitie nepriateľa dokáže vytvoriť prakticky z čohokoľvek.

(zdroj: Marvel)

V období, keď stratil jednu ruku, nasadil si na to miesto samopal, ktorý reagoval na impulzy jeho svalov. Bol schopný strieľať klasickú muníciu, ale aj závesný hák. Túto zbraň pre neho vyrobili v SHIELDe.

Blade vo filme

Blade je oveľa známejší z filmov a televízie ako z komiksu. Trilógia s Wesley Snipesom odštartovala populárnym prvým dielom zroku 1998. Pokračovanie prišlo v roku 2002 a režíroval ho Guillermo del Toro. Mnohí tento diel považujú za najlepší zo série. Tretí diel s podtitulom Trinity z roku 2004 je ale všeobecne zatracovaný. Hannibala Kinga si v ňom zahral Ryan Reynolds (Deadpool). Samotný Wesley Snipes tento diel veľmi nemusí. Jeho pôvodná idea bola, že film by situoval Bladea do postapokalyptického sveta plného upírov, kde by bojoval ako posledná nádej ľudstva. Keď sa tento koncept zmenil na jednoduché a zbabrané Blade vs Dracula, Wesley začal mať s týmto projektom vážne problémy.

V roku 2006 na Trinity nadviazal seriál Blade, ktorý sa dočkal 13 epizód. V roku 2011 sa Blade dočkal aj anime spracovania, ktoré má 12 epizód.

V roku 2019 bol v rámci San Diego Comic Conu ohlásený možný reštart, kde by mal hlavnú úlohu stvárniť Mahershala Ali.

(zdroj: sdcc)
Odporúčané čítanie

Snažiť sa odporúčať pri Bladeovi nejaké komiksové čítanie je veľmi ošemetná záležitosť. Musím sa totiž priznať, že som zatiaľ nenarazil na vyslovenú pecku, v ktorej by sa táto postava vyskytovala. V tejto časti teda budem skôr hovoriť o sériách, ktoré by sa vám mohli páčiť, ale ktoré určite nie sú vyslovenou zárukou kvality.

Séria Blade z roku 2006, ktorá je vedená ako volume 4 je zo začiatku mimoriadne hlúpa. A je aj neskutočne zle nakreslená. Keď sa však prehryziete prvými dvoma zošitmi, začne byť príbeh o niečo čitateľnejší. Ohyzdná kresba sa síce nezlepší, ale aspoň je to miestami zábava. Výhodou tejto série je, že vám Bladea naozaj predstaví. Dozviete sa veľa o jeho minulosti, výcviku a rodine. Z aktuálnych udalostí zaujme jeho stret s Wolverinom počas Civil War. Sériu napísal Marc Guggenheim a musím uznať, že priniesol množstvo zaujímavých nápadov. Škoda však, že ostali v tak zle nakreslenom kabáte.

(zdroj: Marvel)

Miniséra Spirits of Vengeance z roku 2017 sa vrátila k tradícii zo začiatku 90. rokov, keď bol Blade súčasťou tímu. V príbehu War at the Gates of Hell mu robia spoločnosť Ghost Rider, Hellstrom a Satana.

Blade, Angela, Spider-Woman, Wiccan, Winter Soldier, Monica Rambeau a Daimon Hellstrom spolu vytvorili tím známy ako Strikeforce. Ak sa k nejakému problému nemôžu zavolať Avengers, je tu tento tím. Séria stále vychádza a sú na ňu vcelku pozitívne ohlasy. Za skúšku to určite stojí.

(zdroj: Marvel)

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
22 × 1 =