Blíži sa sviatok vášnivých čitateľov – Bibliotéka 2017!

Aj na Slovensku sa nájdu podujatia, na ktorých sa vie vyžiť každý milovník literatúry, kultúry a všetkého, čo je s tým spojené. Preto ak ste čitatelia, zberatelia, vyznávači písaného, hovoreného či ilustrovaného slova, nekompromisní kritici, fanatickí horderi-zberači kníh (ako ja) alebo podobné zvery, knižný veľtrh Bibliotéka 2017, ktorý sa každoročne koná v Inchebe v Bratislave, je pre vás ako stvorený. Vyznačte si v kalendári 9. – 12. november. Ak by ste si mysleli, že to nie je akcia pre vás, pretože my sme tu všetci popkultúrni maniaci, mýlili by ste sa. Na Bibliotéke sa to popkultúrou len tak hemží.

Odovzdávanie Ceny Fantázie 2016 – na Biliotéke to vie vyzerať aj takto (zdroj: FB Artis Omnis)

Chcete tam ísť, verte mi. Prečo? 

Začnime obrovským množstvom vystavovateľov – vydavateľov a kníhkupcov – ktorí na Bibliotéku dovezú svoj najťažší arzenál za tie najlepšie ceny. Ak vám chýba niečo staršie, ak sa tešíte na niečo nové, ak hľadáte niečo „antikvariátové“, ak sa milujete hrabať v neprebernom množstve kníh, toto musíte absolvovať! Aby ste mali predstavu, pred dvoma rokmi som odtiaľ kráčala s 32 knihami. Naozaj. Nájdete tam výpredajové knihy s cenou začínajúcou na niekoľkých centoch, stálice, ktoré sa oplatia, ale aj novinky za tie najlepšie uvádzacie ceny.

Na Bibliotéke tiež máte jedinečnú možnosť stretnúť svojich obľúbených autorov, ale aj vydavateľov, prehodiť s nimi slovo či dve, vidieť množstvo besied, krstov kníh, autorských čítaní a podobne. Alebo uloviť si podpis. Treba si preštudovať program a nájsť si to svoje. Okrem množstva pódií sa tam nachádza aj niekoľko prednáškových miestností, v každej prebieha celodenný program, každý si v ňom nájde to svoje.

Čo určite nemôžu zmeškať naše popkultúrne, fantastické srdcia:

Vyhlasovanie víťazov súťaže Martinus Cena Fantázie 2017 (13.00 – 15.00, Programové centrum 1). Už tradične sa mená nominovaných aj víťazov dozvieme v jednej z prednáškových miestností Bibliotéky. Odovzdávať sa budú ceny vo všetkých kategóriách – Cena Béla za najlepší horor (udeľuje vydavateľstvo Artis Omnis), Cena spoločnosti INTEL pre najlepšiu sci-fi poviedku, Cena poroty, Cena fantasy, Cena ScifiKozmos, Cena Bibliotéky a Fantasy Award za anglickú poviedku. Bude sa tu tiež krstiť zborník najlepších poviedok tohto ročníka, takže máte najlepšiu šancu vychytať veľké množstvo podpisov uverejnených autorov.

Vydavateľstvo Artis Omnis bude tiež krstiť novú knihu Juraja Červenáka Dračia cárovná, ktorá bola doposiaľ vydaná len v češtine. Je to však kompletne revidovaný text samotným autorom, takže neváhajte ísť do toho, aj ak ste už druhú knihu série Bohatier čítali. Krst sa bude konať v sobotu na Panta Rhei pódiu o 15.00. V rámci času odovzdávania Martinus Ceny Fantázie bude Artis Omnis krstiť aj novinku – revidované, prekopané vydanie knihy s názvom Venile, 1. časť série Pokrvní od mladej autorky Valentíny Sedilekovej. Je to YA fantasy svet, do ktorého padne mladá, bezstarostná stredoškoláčka, z minúty na minútu objavuje Svet za Prechodom a zisťuje, prečo v ňom hrá veľmi dôležitú rolu. Určite odporúčame, tento nový svet je snový, dobre vystavaný, budete chcieť o ňom vedieť stále viac, no aká by to bola fantasy bez poriadnej hrozby, striehnucej v temných krajoch Planéty…

Okrem toho sa tam vyskytne mnoho ďalších žánrových autorov, prichystaný je aj bohatý program pre najmenších, tak vezmite celú rodinu. Každoročne svoj stánok aj stoly na hranie v priestoroch Bibliotéky rozloží aj iHRYsko a vy si môžete zahrať spoločenské hry od výmyslu sveta. Stánky s knihami sú na Bibliotéke poprepletané stánkami s jedlom, hračkami a edukatívnymi pomôckami, zábavnými predmetmi a podobnými srandami, dobrou kávou, oddychovými zónami a podobne. Redakcia Multiverza si tam vytvorí detašované pracovisko v sobotu 11. 11., tak dúfame, že sa uvidíme.

Lístky môžete získať napríklad tu v súťaži organizovanej Bibliotékou.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
24 ⁄ 12 =