Bratrstvo krve: Hustej nářez

Pamätám si to ako včera, keď som vo februári 2016 vletela do kníhkupectva naštvaná, s pocitom, že si musím niečo kúpiť, aby som aspoň trochu upokojila príval hnevu, ktorý som zažívala. Prečo som bola ako fúria, síce nie je podstatné, ale nález na poličkách už bol. Tri knihy s uletenými názvami: Hustej nářez, Fakt hustej nářez a Mega hustej nářez na mňa civeli a ja späť na ne. Trvalo to tak desať sekúnd, keď som si povedala, že knihy s takými názvami musím mať. Nevedela som ani, o čom sú, bolo mi to jedno, proste to vyzeralo ako dostatočne veľký masaker. A niečo také som potrebovala.

Kotletov debut ma vtedy presvedčil, že vyhýbať sa českej a slovenskej literatúre bola chyba. Séria síce nebola perfektná, nejaké muchy sa tam vždy našli, strelený nápad a sympatické postavy však založili kult Františka Kotlety. Neskôr sa k nim pridala ešte menšia štvrtá knižka s titulom Vlci (2015) a Stalingrad (2019), ktoré svet ešte rozšírili. Ale to najlepšie ešte len prišlo. Áno, je to, samozrejme, ten komiks, čo iné?

Jan Bezzemek je upír z Českého klanu, ktorý už má čo-to za sebou. To, čo ešte len malo prísť, však nečakal. Upíri síce kedysi nad Zemou držali nadvládu, ale Zem je len mikroskopická bodka v porovnaní s celým vesmírom. Keď sa jedného dňa zjavili na oblohe vesmírne lode, dostala Zem ultimátum: buď uzavrú zmluvu a podrobia sa, alebo budú zničení. Upíri už nevládnu svetu, vládnu im tie žlté chápadlové beštie s vyspelou mimozemskou technológiou. Nie však nadlho, aspoň taký bol plán…

Keď na začiatku leta 2018 vyhlásili projekt Hustej komiks, moje nadšenie vystúpilo do výšin. Crowdfundingové projekty nie sú u nás bežnou súčasťou, ako je to v zahraničí, takže som sa mierne obávala, ako to celé dopadne. Kotletov kult je však mocný a tak sa vo februári roku 2019 dostal do rúk predplatiteľom a v marci sa dostavil aj na pulty kníhkupectiev.

Kotletu predstavovať nemusím. Kto už dnes aspoň nepočul o jeho, teraz už tetralógii, SPAD, Poločas rozpadu, Rázová vlna, Řetězová reakce alebo jeho sérii s tromi knihami: Příliš dlouhá swingers party, Velké problémy v Malém Vietnamu, Poslední tango v Havaně, ten nepozná českú sci-fi a fantasy scénu. Druhé meno, ctená dvorná umelkyňa komiksu, je taktiež vo svojej komunite známa. Jana „Yuffie“ Kilianová momentálne tvorí na voľnej nohe, fanúšikovia festivalov a conov spoznajú jej tvorbu z plagátov (napr. Anime Show, NatsuCon). Najznámejší bude určite mnohým jej kresba Korektora – komiksu o chybách a živote, na ktorom spolupracovala s Vilémom Koubkom.

Z dvojice řezníka z Bruntálu a excentrickej hyperaktívnej kreatívky nakoniec vzišlo dielo adaptujúce dôverne prvú knihu série Bratrstvo krve. Príbeh je rovnomerne rozložený a zachytáva všetky dôležité momenty z knihy, a keďže sa o scenár staral sám autor, nie je ťažkopádny a umelo vyznievajúci. Z kresby kričí, že za ňou stojí Yuffie, a čo k nej dodať. Stránky sú farebné, ale nie preumelkované, farby pôsobia skôr tlmeno a k celému štýlu sa to hodí. Počas tvorby počúvali aj fanúšikovské ohlasy, takže sa ešte pred vydaním prispôsobila napríklad Gerhardova farba vlasov k vkusu a predstavám budúcich čitateľov. Výborne pôsobia aj celostránkové ilustrácie, na ktorých môžete oči nechať. Kým som si na začiatku nebola istá, ako to celé dopadne, nakoniec sa dostavila spokojnosť bez výhrad.

Problémom však je, že kniha je tvrdo cielená pre fanúšikov originálnych kníh, a tak začiatočníci s touto sériou si komiks nemusia poriadne užiť. Aj keď má dielo nakoniec o nejakých dvadsať stránok viac, ako sa pôvodne plánovalo, pokojne by znieslo ešte ďalšiu päťdesiatku. Pôsobí totiž dejovo trochu urýchlene a detaily z kníh sa, bohužiaľ, do komiksových panelov proste nedostali. Kvôli tomu je možné, že ak sa ku komiksu dostane niekto neznalý, nemusí mu dej dávať úplný zmysel. Aj akčných scén by určite mnoho ľudí uvítalo viac, veď v knihe ich bolo naozaj požehnane.

Kto má rád knižky Bratrstva krve, myslím si, že tomu komiks nemôže prísť zlý. Kto ich nemal rád už predtým, tak mu pochopiteľne komiks neučaruje ani teraz, ale nevidím dôvod, prečo by v prvom rade po tomto komikse teda niekto taký šiel. Pre tých, čo knihy nečítali, je to zase možnosť obohatiť sa o túto upírsku „rezbu“, aj keď by som asi odporúčala viac knihy. Čo je však najdôležitejšie, je, že toto dielo je manifestom niečoho väčšieho. Nová epocha na literárnej scéne sa začína, ľudia podporili a pomohli vydať rýdzo český komiks adaptujúci knihu od českého autora, a to všetko pod krídlami populárneho nakladateľstva. Komiks som zhltla za jeden deň a určite ho budem neskôr čítať ešte raz, aby som si všimla detaily, ktoré som si pri dychtivom čítaní nevšimla.

  • Vydavateľstvo: Epocha
  • Scenár: František Kotleta
  • Kresba: Jana Yuffie Kilianová
  • Séria: Bratrstvo krve
  • Počet strán: 128
  • Obálka: brožovaná
  • Rozmery:168 x 258 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN:978-80-7557-175-5

Aneta "Youko Akira" Brežáková

Som hyperaktívny workoholik, ktorý sa vo voľnom čase skrýva za knihou. Nie je nič lepšie, ako keď dokážem spojiť príjemné s užitočným, a práve preto píšem recenzie. Taktiež vediem web o japonskej pop-kultúre, predovšetkým o anime a mange, OtakuNest.net.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
15 − 8 =