Cable #1 – Iný, ako ho poznáme

S množstvom postáv je to v rámci Marvel univerza komplikované. Ich história je zamotaná a často sa ich tvorcovia snažia modifikovať, inovovať alebo aj úplne zmeniť. Nie vždy sa to však stretne s porozumením, keďže tradicionalisti sú aj v radoch fanúškov komiksov. Jednou z postáv, ktorá nedávno zažila turbulentné obdobie, je aj Cable. Poďme sa však na to pozrieť pekne od začiatku.

Cable, alebo ak chcete Nathan Summers, sa v komiksoch po prvý raz objavil v roku 1986 v zošite The Uncanny X-Men #201. Nathana vytvoril legendárny Chris Claremont a v spomínanom zošite sme ho videli ako novorodenca. Jeho rodičmi sú Cyclops – Scott Summers a Madelyne Pryor – klon Jean Grey. Svojej známejšej dospelej verzie sa Cable dočkal až v roku 1990 v zošite The New Mutants #87. Pod touto verziou je podpísaný Louise Simonson a Rob Liefeld. Najmä Liefeldova účasť vysvetľuje obrovské zbrane, pásy granátov a nábojov po celom tele. Okrem záľuby v zbraniach, ho jeho tvorcovia obdarili aj telekinézou, telepatiou a rôznymi kybernetickými vylepšeniami.

Cable a Deadpool podľa Roba Liefelda

Cable má za sebou vcelku zaujímavú kariéru. Už len fakt, že vyrastal v budúcnosti, bol členom X-Menov, X-Force, ale aj New Mutants, ho definuje ako ostrieľaného veterána. Veľmi populárne sú jeho dobrodružstvá s Deadpoolom, kde v tejto dvojici vyvažoval totálnu uletenosť svojho parťáka (a v aktuálnej sérii sa v zošite Cable #3 toto duo opäť stretne).

Vráťme sa však do nedávnych udalostí. V rámci eventu Extermination (2018) bola klasická verzia Cablea zavraždená a zodpovedné za to bolo jeho mladšie ja. Áno, znie to šialene, ale je to ešte z obdobia pred Hickmanovým upratovaním. Vo výsledku tu teda máme mladšieho Cablea, ktorý sa snaží nahradiť svoje staršie ja, na ktoré boli čitatelia zvyknutí. A tu nastáva problém a dostávame sa tým aj k nedávno vydanému prvému číslu série Cable.

Cable #1 (2017)

Príbeh sa odohráva na ostrove Krakoa, kde v úvodných scénach spoznávame Cableove schopnosti, ktoré náležite otestuje Wolverine. Následne Cable a partia ďalších mutantov riešia relatívne triviálny problém, keď sa jeden z obyvateľov ostrova zatúla do časti, kde nie je práve bezpečno. Sledujeme jednoduché a príjemné dobrodružstvo, kde sa Cable prezentuje ako nebojácny a vynaliezavý. Všetko plynie relatívne priamočiaro a nekonajú sa žiadne veľké zvraty. Teda až na záver, keď zistíme, že toto jednoduché dobrodružstvo dalo do pohybu oveľa väčšie a globálnejšie dianie. To však teraz nechajme na chvíľu stranou. Dôležitejšia je otázka, či Cable funguje aj v tejto mladšej verzii?

Cable #1 (2020)

Ak ste Cablea nikdy príliš nepoznali, asi nebudete mať pri čítaní tohto zošitu zásadnejší problém. Fanúšikovia jeho klasickej verzie sa však podľa reakcií na internete nestačia diviť. Cable je tu prezentovaný ako mladý, uvoľnený, nie úplne rozvážny a hladný za dobrodružstvom. Ak sa na to pozrieme globálne, k mutantom sa takáto séria hodí. Ak by sme si nasadili tradicionalistické okuliare, nie je to ten Cable, ktorého sme mali radi. Je tu cítiť, že táto verzia nevidela koniec sveta, neprecestovala rôzne obdobia a dimenzie. Nie je vôbec sarkastická, priamočiara, surová a chladnokrvná. Skôr naopak. A to môže niektorým fanúšikom citeľne chýbať.

Cable #1 (2020)

Ak sa ešte na chvíľku vrátim k tomu globálnemu pohľadu, tak ak sledujete plánované udalosti v Marvel univerze, určite viete, že veľmi dôležitú úlohu pri obrane domova X-Menov zohrajú mocné meče a práve jeden z nich pravdepdobne objavil Cable. Na promo materiáloch ho s ním síce nevidíme, ale drží ho v rukách iná postava, ktorá sa v tejto sérii vyskytla. Je teda otázne, aké plány má Marvel s touto postavou.  Budeme si musieť zvyknúť na nového Cablea, alebo nás čakajú ďalšie zamotané zvraty, ktoré sú pre túto postavu typické?

 

  • Vydavateľstvo: Marvel Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Gerry Duggan
  • Kresba: Phil Noto
  • Dátum vydania: 11. 3. 2020

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
34 ⁄ 17 =