Čarodějova nevěsta

Táto manga sa štýlom trochu vymyká bežným sériám, ktoré sa dostávajú na náš trh. Čarodějova nevěsta je jedna z prvých slice of life sérií, ktoré u nás vyšli. Tento žáner je v mange pomerne populárny, v západných médiach sa ale tak často nevyskytuje. Sledujeme v ňom viac-menej bežný život hlavných hrdinov. Nejde tu o záchranu sveta, akcie býva pomenej (alebo takmer žiadna), často chýba veľký príbeh, kde všetky udalosti smerujú k jednému záveru. Elementy komédie sa vyskytujú častejšie, ale tiež sa to líši titul od titulu.

Samozrejme, takéto niečo by asi málokoho bavilo čítať len tak. Preto sa autori často snažia nejakým spôsobom ozvláštniť svoj svet. Môže sa to podariť napríklad netypickým prostredím, v ktorom väčšina čitateľov nežije. Jedna z mojich najobľúbenejších takýchto máng, Gin no Saji, sa odohráva na farme a hlavným hrdinom je študent poľnohospodárskej školy. Je to pekné, veľmi vtipné, sú tam zvieratká a je to ideálna vec na lenivé nedeľné čítanie. Ďalšou možnosťou je prístup ako práve v Čarodějovej nevěstě. Pridajú sa nejaké fantasy či sci-fi elementy a hneď je svet zaujímavejší.

Konkrétne v Čarodějovej nevěstě je svet do veľkej miery inšpirovaný európskymi rozprávkami a legendami. Čarodejník žijúci na anglickom vidieku má v susedstve ríšu víl, spolu s ich kráľovnou Titaniou a kráľom Oberonom. To je úplne klasická legenda, ktorá sa v literatúre vyskytuje už od stredoveku (a v ústnom podaní takmer určite ešte omnoho skôr), využil ju aj Shakespeare či v modernej fantasy Jim Butcher vo svojej sérii o Harrym Dresdenovi. Spomeniem napríklad aj útočisko drakov na Islande – ďalšia známa legenda, ktorá vznikla kvôli islandským sopkám. Veľký čierny pes či vlk strážiaci cintoríny a pohrebiská sa takisto vyskytuje vo folklóre mnohých národov. S týmto súvisí aj kresba, o ktorej sa dá povedať, že je rozprávková. Najmä obrázky lesov, vidieku, prírody a občas architektúry priam volajú po tom, aby sa zväčšili, dali do farby a zavesili na stenu. Naopak charaktery sú štandardne japonské, s výraznými tvárami a veľkými očami.

Kniha začína pomerne depresívne. Čise je 15-ročné dievča so zvláštnou schopnosťou. V mange ju volajú „Sleigh Beggy“. Znamená to, že dokáže intuitívne generovať a absorbovať magickú energiu. Jedným z vedľajších efektov je fakt, že vidí veci, ktoré nikto iný nevidí. Magické tvory a tak podobne. Po smrti rodičov to ale pre ňu nie je vôbec žiadna výhoda – práve naopak. Kvôli tomu, čo vidí, sa správa zvláštne a je jednoducho iná než ostatní ľudia. To spôsobí, že príbuzní si ju prehadzujú ako horúci zemiak, nikde sa natrvalo neusadí, nemá skutočný domov a nakoniec znenávidí svoj život a samu seba. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa na začiatku prvej kapitoly dobrovoľne ocitá na aukcii, počas ktorej ju kúpi istý Elias Ainsworth. Čarodejník s kozími rohmi a vlčou lebkou miesto hlavy. Hneď na začiatku na ňu vybalí, že z nej plánuje spraviť svoju učnicu a následne aj nevestu.

Ubytuje ju vo svojom dome a pomaly ju začne učiť zákonitosti magického sveta a mágie. Týmto spôsobom plynie dej v oboch knihách, ktoré som prečítal. Na začiatku kapitoly sa vyskytne nejaký problém, Elias daný problém rieši a zároveň Čise (a tým aj čitateľovi) vysvetľuje, čo sa deje. Niekedy sa dozvieme viac o magických tvoroch, inokedy o Čise a jej schopnostiach alebo o svete samotnom. A na pozadí sa rozvíja vzťah medzi Čise a Eliasom a aj charakter samotnej Čise, jej zmena pohľadu na život, domov a rodinu.

Manga nie je akčná, plynie v pokojnom tempe a hlavne prvá kniha je čistá expozícia. Občas sa podarí milý vtip, inokedy zas zaujme vedľajší charakter. Tu by som chcel povedať, že som rád, že sa mi do rúk dostali prvé dva diely naraz. Druhý diel má totiž lepší spád a je zaujímavejší než prvý. Pomalý rozbeh nie je v mange nič nové, písal som o tom už pri Full Metal Alchemist, a rovnaké je to takmer vo všetkých mangách, ktoré som čítal. Tu je to ešte umocnené žánrom, ktorý je pomerne pomalý sám o sebe, a tiež aj faktom, že o svete a charakteroch nevieme takmer nič. Čitateľom by som odporučil skúsiť rovno dva diely, ten prvý neukazuje kvality tejto série dostatočným spôsobom.

A aké sú to teda kvality? Je Čarodějova nevěsta dobrá manga? Z textu už mohlo vyplynúť, že áno. V rámci žánra. Pokiaľ od nej bude človek čakať akčné fantasy, prípadne veľa humoru či osudovú drámu, ostane sklamaný. Samozrejme, všetky tieto veci tam sú, najmä humor a dráma, ale v omnoho menšej miere. Náznaky akcie, občasný vtip, vývoj charakterov. Ale prím stále hrá pomalé a občas takmer poetické spoznávanie sveta, hlavných a vedľajších postáv.

Osobne som ostal z tejto série najmä prekvapený. Všeobecne nemám príliš rád slice of life žáner, okrem niekoľkých výnimiek mi príde nudný. Čarodejova nevěsta ma ale bavila. Bavilo ma spoznávať legendy a rozprávky, ktorými sa autorka Yamazaki Koré inšpirovala, bavili ma vedľajšie postavy a bavilo ma príjemné tempo rozprávania. Negatívum by som videl najmä v hlavnej postave. Čise sa, najmä zo začiatku, správa absolútne neprimerane a nelogicky. Autorka sa to síce snaží vysvetľovať, ale takto by sa podľa mňa nesprávalo žiadne reálne pätnásťročné dievča. Bez ohľadu na minulosť. Toto negatívum sa ale našťastie postupom času zmenšuje, až vytráca. A preto áno, pokiaľ si myslíte, že vás takéto niečo môže zaujať, neváhajte a Čarodějovej nevěstě dajte šancu. 

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Preklad: Anna Křivánková
  • Počet strán: 184
  • Väzba: mäkká
  • Rozmer: 129 x 182 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 9788074495328
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
4 × 14 =