Černá palice: Tajemství počátků

Na pulty našich kníhkupectiev a komiksových shopov prišla veľmi rýchlo prvá časť komiksovej série, ktorá dostala hneď dve Eisnerove ceny v roku 2016! Keď som po prvý raz počul o komikse Black Hammer (v našich končinách Černá palice), vedel som iba to, že ide o projekt od toho típka z Kanady, ktorého meno polka strednej Európy nevie vysloviť, pretože má francúzsky znejúce priezvisko. Hovorím o Jeffovi Lemirovi – autorovi nepríjemne kreslených autorských komiksov Sweet Tooth, Trillium, Essex Couty. Tieto grafické novely spája s jeho najnovším projektom jedno – všetky majú veľmi ťaživú atmosféru.

Černá palice je komiks o vyslúžených hrdinoch, uviaznutých (nielen) v depresii, snažiacich sa vyrovnať s faktom, že sa nemôžu vrátiť. Nepripomína vám to niečo? Žeby Watchmen?! Je to tak. Lemire, podobne ako Moore v Strážcoch, pretvára bežnú stránku superhrdinstva na konverzačnejšiu a meditatívnejšiu tragédiu, plnú flashbackov a osobných drám. Naši hrdinovia sa po obrovskom boji s arcizáporákom, ktorý je krížencom Galactusa a Antimonitora, teleportujú na farmu do akejsi diery uprostred juhozápadu USA. Problém je, že sa odtiaľ nemôžu dostať.

(zdroj: Dark Horse Comics)

Dej komiksu začína presne v deň desiateho výročia tejto udalosti. Máme šesť hrdinov s podivnými menami – Plukovník Bizár, Madam Vážka, Valda Darda, Barbufoun, Zlatuška Zlatonoška. Každý z nich odkazuje na nejakých existujúcich hrdinov. Napríklad Valda Darda je prepracovaný Kapitán Amerika. Barbufoun je prakticky kopírka Martiana Manhuntera. Jedna z postáv – Plukovník Bizár – má vnímanie sveta podobné, ako má Dr. Manhattan. A tak ďalej. Celé toto dielo je vlastne pastiš (napodobenina výtvarného alebo iného umeleckého diela alebo výrazu). Lemire vo svojom scenári pracuje so žánrovým klišé a krásne ho pretvára na túto smutnú poctu príbehom zlatej a striebornej éry komiksu a sci-fi filmom 50. rokov.

To, o čom som sa zatiaľ nezmienil, je kresba. Tú tentoraz (ako už niekoľkokrát predtým – Plutona, Old man Logan, Descender) nerobil sám Lemire, ale pre mňa donedávna neznámy Dean Ormston. A ten je absolútne peckový! Vo všetkých promo veciach nájdete malú zmienku o tom, že počas práce na tomto projekte dostal mŕtvicu, pri ktorej mu prakticky ochrnula pravá polka tela – čiže aj kresliaca ruka. Kvôli tomu mal komiks dvojročné omeškanie. A na to, že tento človek prekonal niečo také, je komiks fakt k*rva dobre nakreslený! Vážne. Za mňa je toto jeden z najlepšie nakreslených a napísaných komiksov, aké som čítal.

(zdroj: Dark Horse Comics)

Ormsonova technika je krásne prepracovaná a detailná. Nie každému asi sadne, ale podľa mňa je skvelá! Hrá sa dosť s čiernou plochou, ale aj s detailnou šrafúrou. Každá postava má svoj vlastný charakteristický dizajn a ani stavbou tela ani tvárou sa žiadna nepodobá na nejakú inú (však, Jim Lee). Jeho štýl pripomína z veľkej časti predmety vystrúhané z dreva. Určite nie je ľúbivý. Prináša zdeformovaný a melancholický pohľad na svet. Spolu so skvelým Davom Stewartom, ktorý sa postaral o farby, je Černá palice vizuálna pastva.

V čítaní už som trochu napred oproti českému vydaniu, pretože v Amerike vyšlo už  trinásť čísel – z prvých šiestich už Dark Horse Comics urobil paperback, ktorého českú verziu s pevnou obálkou u nás vydalo Comics Centrum. Už o pár dní vyjde druhý zväzok v brožovanej väzbe na americkom trhu. Trinástym číslom aktuálna séria Black Hammer skončila, čo bol pre mňa šok, pretože 13. číslo končilo maximálnym cliffhangerom. Našťastie, séria bude pokračovať s pomenovaním Black Hammer: Age of Doom, ktorá začne vychádzať v apríli 2018. Ja sa už nemôžem dočkať! Vy, ktorí ešte nemáte túto výbornú vec doma – rýchlo na nákupy!

(zdroj: Dark Horse Comics)

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Comics Centrum
  • Počet strán: 192
  • Väzba: pevná viazaná s prebalom
  • Rozmer: 239 x 158 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-88152-38-5
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
24 + 24 =