Čez a Klej

Do Agentúry rovnováhy prichádza nový stážista. Je to priamy potomok toho Najvyššieho a potenciál na komplikácie je tak veľký. Na starosť ho dostávajú agenti Čez a Klej, avšak aj oni čoskoro zistia, že to nebude jednoduché. Malý Kuthulu sa totiž začíta do knihy Nekonečna, a problémy na seba nenechajú dlho čakať.

Komiksový selfpublishing, ktorý sa dá bez problémov označiť za underground, nie je v našich končinách až taká bežná záležitosť. Ak nerátame pokusy, ktoré sa nikdy nedostanú na papier, dá sa povedať, že ide skôr o ojedinelý počin. Jednou z mála postáv slovenského komiksu, ktorá sa snaží o akú-takú pravidelnosť a dokonca o budovanie univerza, je kreslič, ktorý si hovorí Foxter. A práve v komikse Čez a Klej do slovenského komiksového univerza, ako ho autor sám nazýva, naskakujú nové postavy – agenti Agentúry rovnováhy.

Hneď v úvode na čitateľa zaútočí hromada textu. Toto je element, ktorý osobne nemám veľmi rád. Ak by som mal na niečo obdobné chuť, asi siahnem po knihe. Čo je obsahom? Predstavenie postáv a autorov komiksu. Predstavene postáv je záležitosť, ktorú by mal byť schopný zručný scenárista úplne vypustiť. Je pravda, že sa v tomto úvode dozvedáme, kto je kto, ale tieto informácie by mal čitateľ prijímať skôr v rámci deja. Takto to pôsobí ako nefunkčná skratka, ktorá má ušetriť miesto v malom rozsahu pre zásadnejšie momenty, ale vybudovať si nejaký vzťah k postavám skrz pár odstavcov nie je také jednoduché. Čo sa týka predstavenia autorov, je to trochu iné. Písaná telenovela o tom, ako sa schádzali a rozchádzali, ako vymýšľali postavy a podobne, je v poriadku, avšak jej umiestnenie v úvode nie je šťastné. Zvolil by som skôr záver komiksu, kde by to fungovalo ako zaujímavý bonus.

Čo sa samotného komiksu týka, mám problém s jeho zaradením. Pre deti je príliš explicitný a občas vulgárny. Pre dospelých je trochu infantilný a absentuje v ňom humor. Teda, zopár gagov tu bolo, ale že by som sa počas čítania vyslovene zasmial, sa mi stalo asi raz. A to je málo. Najmä ak sa príbeh snaží využívať paródiu ako hlavný komunikačný prostriedok. Dozvedel som sa, aký má scenárista obľúbený seriál, aký majú názor na to či ono, ale to na nejaký hlbší zážitok nestačí. Na to, aby som sa dozvedel tieto fakty, mi stačilo prebehnúť Facebook autorov alebo si prečítať nejaký rozhovor.

Čez & Klej

ZNOVUZRODENIE č. 10: ČEZ & KLEJDnes si premiérovo prelistujeme DELUXE ZBERATEĽSKÉ VYDANIE nového komiksu Čez a Klej , na ktorom som spolupracoval s Petrom Šufliarskym 🙂

Posted by Slovenské komiksy on 4. január 2018

Príbeh je vyskladaný zvláštne. Chýba mu plynulosť a skoky medzi scénami a situáciami sú strašne kostrbaté a nefunkčné. Máme tu motív, ktorý ešte nie je poriadne rozvitý, a príbeh nám už dávkuje ďalší. Preložené to je nefunkčným vtipom, situačnou paródiou, ktorá je k celku násilne prilepená, a ide sa ďalej. Nejaké napätie, gradácia, čokoľvek, čo by čitateľa strhlo, sa nekoná a odrazu koniec. Jedinou pasážou, ktorá ako-tak fungovala, bol koncert kapely Zázrak, ale to je spôsobené asi len tým, že text pesničky bol celkom vtipný.

Kresba je zaujímavá a na komiks sa vďaka nej naozaj dobre pozeralo. Čo sa formálnej stránky týka, nerozumiem, na čo sú dobré šípky medzi panelmi, v situáciách, kde neexistuje žiadna pochybnosť o tom, ako tok príbehu pokračuje. Žeby autori neverili svojim čitateľom?

Ako teda vnímam komiks Čez a Klej ako celok? Z môjho pohľadu ide o zaujímavý pokus, ale nie príliš podarený. Príbeh nefunguje a svojou snahou priniesť toho čo najviac na takom malom priestore pôsobí veľmi uponáhľane a miestami zmätene. Trochu to kompenzuje kresba, ktorá je vyšperkovaná naozaj do najmenšieho detailu. Ak máte radi experimenty, určite to skúste a nedajte sa odradiť mojím negatívnym hodnotením. Možno pre vás bude mať Čez a Klej kúzlo, ktoré som ja nenašiel. A ak náhodou nie, aspoň budete mať doma celkom zaujímavú, nie drahú raritku, ktorej kúpou podporíte slovenský komiks(x).

 

Za recenzný výtlačok ďakujeme Foxter comics.

Základné informácie o knihe:

  • Vydavateľstvo: Foxter comics
  • Scenár: Peter „Šuflo“ Šufliarsky
  • Kresba: Martin „Foxter“ Škrabálek
  • Počet strán: 28 strán
  • Väzba: brožovaná väzba – zlaté deluxe vydanie
  • Jazyk: slovenský jazyk
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
24 ⁄ 8 =