Čitateľský mesačník V.

Pomaly, ale isto sa blíži leto. Upršané počasie, ktoré nás priam motivovalo oprášiť knižnice a dohnať resty, máme za sebou. Nastáva však na čítanie rovnako prajné obdobie. Však kam inam si zobrať knihu alebo komiks, ak nie na dovolenku, výlet alebo nudnú návštevu. Žiadne „nečitateľské“ obdobie preto nenastáva. Skôr naopak. Čítať sa bude dať v záhradách, na balkónoch, skrátka všade tam, kde tomu doteraz bránila zima. Aj toto je dôkaz, že čítanie čohokoľvek nie je sezónna záležitosť. Pre človeka, ktorý túto činnosť zbožňuje, je to niečo, čomu sa dá venovať celoročne. A čo si prečítať, keď už na to bude toľko príležitostí? Na to sa vám pokúsia odpovedať prispievatelia do nášho Čitateľského mesačníka. A čítajte až do konca, máme pre vás jeden návrh. 😉

Ivan Kučera

(autor knihy Obchádza nás temnota)

Batman: Ticho 1,2 (Eaglemoss Collections, BB/art, 2017)

Začalo sa to. DC komplet. Konečne sa prebojoval aj k nám, na Slovensko. Kým s marveláckym kompletom som to svojho času musel z rôznych dôvodov vzdať už pri zošite č. 2, DC komplet som sa rozhodol nejaký čas ťahať. Uvidíme, či si trúfnem na všetkých 60 čísel, ale prvé dve už mám doma a som na to hrdý. DC sa ambicióznu sériu nerozhodlo odštartovať ničím menším, než kultovým TichomBatmanom v hlavnej úlohe. Pre rozmernosť príbehu bola knižka rozdelená na dva zošity. A obe vyzerajú nádherne. Pevná väzba, božsky voňajúce lesklé stránky a množstvo bonusových materiálov. Retro komiksy z 30. rokov, zasvätenie do Batmanovho univerza, predstavenie autorov, obálky pôvodných amerických zošitov… Proste nutná vec pre komiksových fanúšikov a zberateľov.

Tichu II sa príbeh uzatvára a, bohužiaľ, na povrch vypláva aj zopár negatív (po odhalení finálnych twistov sa niektoré predchádzajúce zvraty a postavy javia byť nezmyslenými, zbytočnými a príliš krkolomnými). V oboch dieloch sa objavuje šialené množstvo Batmanových spojencov, ale i súperov, od Jokera cez Killer Croca až po starého dobrého a klasického Supermana. Všetkých nejako spojil nový a poriadne záhadný zlosyn, ktorý sa práve objavil na scéne. Všetkými manipuluje, jeho motivácie sú pre Batmana (zatiaľ) záhadou a Temný rytier o ňom vie jediné: že kde je, tam sa veci nemôžu skončiť dobre.

Príjemným bonusom je potom chrbát každej knihy; keď vedľa seba postavíte všetkých šesť desiatok kníh, vznikne vám veľmi pekný obrázok (a na rozdiel od marveláckeho komiksu je DC komplet vydávaný nie na preskačku, ale v normálnom poradí od jednotky, takže od prvého čísla chrbtový obrázok naberá konkrétne kontúry). A teraz ma ospravedlňte, idem na zošit č. 3, na Green Lanterna.

Komiks si môžete zakúpiť vo Funtasticu.

 

Jakub Celo Celušák

(organizátor podujatia PAFFcon)

Drew Karpyshyn – Mass effect Revelation (Zjevení, FANTOM Print, 2012)

Nečítal som doteraz žiadnu knihu, ktorá by sa opierala o herný svet (skôr naopak, viď moja recenzia na Metro). Takže toto bola moja prvotina a nemal som žiadne očakávania.

Pre tých, ktorí sa nestretli s videohrou Mass Effect predstavuje táto kniha celkom pekný vstup do ich univerza. Ľudia niekedy v roku dva nula ix ix nájdu pri vykopávkach na Marse pozorovaciu stanicu akejsi prastarej rasy mimozemšťanov. Celé to, samozrejme, akceleruje technologický rozmach a vývoj FTL pohonu. K tomu si prirátajte ešte objavenie vesmírnej brány, vďaka ktorej sa ľudia stretnú s alianciou inteligentných bytostí našej galaxie, a máte predstavu.

Ak ste hrali videohry, kniha bude len zopakovaním encyklopedických faktov s jemnou prímesou nie veľmi originálneho príbehu. Pre tých, ktorí svet nepoznajú a uvažujú, či si hru zahrať, tak odporúčam. Získate prehľad o intrigách a fungovaní tohto sveta, budete mať zároveň aj prológ k samotnému príbehu hry. Ale viac ako oddychové čítanie od toho neočakávajte.

Výhoda univerza Mass Effect je v tom, že destiluje a recykluje všetko, čo bolo doteraz v sci-fi žánri úspešné. Ja osobne som spoznal Hviezdnu bránu, Stretnutie s Rámou alebo Tříska v božím oku a mnoho ďalších vplyvov. Čo možno stojí za úspechom a konzistentnosťou celej série.

Knihu si môžete zakúpiť vo Funtasticu.

Efken

(Multiverzum, Vydavateľstvo Hydra)

Petro Le Kvet, Martina Matlovičová Chlapec s očami ako hviezdy (Artforum, 2016)

Tento mesiac trochu nezvyčajne – poviem vám o detskej knihe. O jednej psychedelickej rozprávke (v dobrom slova zmysle) s tým najkrajším grafickým spracovaním. Chlapec naháňal motýľa. Zrazu… zrazu sa ocitol v čarovnom svete. Vo svojom svete. Na jeho ceste spolu s ním stretneme mnoho i nám známych rozprávkových postáv, mnoho výchovných odkazov či takých, ktoré nás prinútia zamyslieť sa. Text vám odsype rýchlo, čo vás však zdrží, budú ilustrácie. Každá strana tejto knihy je malým umeleckým dielom. Autorka sa vyhrala s každým detailom, môžete v nich objavovať donekonečna (novinové ústrižky či presvitajúci novinový papier, na ktorom môžete čítať nezmyselné a do kontextu vôbec nezapadajúce slová, to je top). Ak chcete nádhernú knihu, toto je ona. Ak chcete fantastiku, neviem, v čom jej je viac než v rozprávke. Skvelé.

Knihu si môžete zakúpiť napríklad na stránke artforum.sk.

Tomáš Čačko

(jazykový redaktor, bloger)

Ransom Riggs – Bezduché mesto (Plus, 2016)

Záver prvého dielu trilógie amerického autora Ransoma Riggsa (Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej) sľuboval ešte dobrodružnejšie pokračovanie. Aj preto, že sa filmová verzia značne odklonila od príbehu v knihe a sériu osekala na jednu tretinu, boli moje očakávania od Bezduchého mesta o poznanie väčšie.

Dej pokračuje, opäť sa stretávame s partiou neobyčajných deciek, ktorých úlohou je zachrániť život svojej pestúnky, slečny Peregrinovej, ktorá uviazla vo svojej vtáčej podobe, a ak čo najskôr nenájdu pomoc, zostane už navždy zvieraťom. Táto zápletka dodáva príbehu dobrodružný náboj, keďže v celej knihe, ktorá sa odohráva v rozmedzí len niekoľkých dní, sa do popredia dostáva hra o čas, ktorá čitateľa nenechá vydýchnuť.

V Bezduchom meste zostal autor verný konceptu prvého dielu a hranicu neobyčajnosti príbehu dokonca posunul o kúsok ďalej, keď nám v jednom momente predstavil azyl pre neobyčajné zvieratá. Áno, znie to bizarne a v knihe to tak aj pôsobí, no v prvom rade je to vtipné a dodáva to deju sviežosť a zábavnosť. Hranice sveta neobyčajných posúva každá ďalšia kapitola. Zahanbiť sa nenechal ani koniec, ktorý opäť priniesol jeden skvelý zvrat, ktorý vás určite popchne k prečítaniu si aj poslednej časti trilógie s názvom Knižnica duší.

Na záver – slovenský preklad druhej časti už, našťastie, netrpí toľkými štylistickými neduhmi či množstvom preklepov. Knihu si pod záštitu vzalo nové vydavateľstvo (Plus) v čase, keď sa blížila premiéra filmu, a preto si dali na korektúrach aj samotnom preklade záležať viac než Kaligram, ktorý prvý diel vydal ešte v roku 2013 (pred jej filmovou adaptáciou).

Knihu nájdete napríklad v ponuke martinus.sk.

IntrOvert

(Multiverzum)

Red Sonja (Dynamite, 2017)

Barbar Conan, Thorgal, Rahan, Hercules, Xena… a Red Sonja? Jasné, prečo nie! Počas jednej zo svojich pravidelných prestávok od superhrdinských komiksov (Marvel je super, ale občas si treba oddýchnuť) som hľadal krátku sériu, po ktorej by som mohol siahnuť. Narazil som som na Red Sonju alebo Queen Sonju, ak chcete. Nemal som chuť sa hrabať v histórii postavy, až som objavil začínajúcu sériu z roku 2017 s jednoduchým názvom Red Sonja (nultý diel vyšiel ešte v roku 2016). Nebudem klamať, prvé, čo ma zaujalo, boli, samozrejme, titulky. Sporo odetá ryšavá žena s brnením len na intímnych miestach lahodí nejednému mužskému oku. Ďalšou zaujímavosťou bolo, že príbeh sa neodohráva v „minulosti“, ako sú čitatelia a fanúšikovia zvyknutí. Respektíve, aby som bol presný, príbeh v tomto období skutočne začína. Red Sonja stojí proti ďalšej z mnohých príšer, keď zrazu na scénu nastupuje Kulan Gath (postava známa aj z Marvelu či zo série Conan) a s ním aj záblesk mágie…

Red Sonja sa prebúdza v podzemí, ktoré nespoznáva. Postupuje smerom nahor, uniká pred kovovou príšerou so žiariacimi očami a zisťuje, že sa nachádza v neznámej krajine – v súčasnom modernom New Yorku! Áno, nová séria Red Sonja je skutočne zasadená do modernej doby, v ktorej Sonja nepozná jazyk, zvyky ani nikoho, kto by jej pomohol. Okrem toho je polonahá, sexy a ozbrojená chladnými zbraňami, kvôli čomu vzbudzuje v modernom veľkomeste značnú pozornosť. Je skutočne zábavné sledovať, ako sa Sonja vysporiadava s nástrahami veľkomesta. Ani by ste neverili, aký problém je v súčasnosti nahota napriek tomu, že na nás vyskakuje hádam odvšadiaľ. Čo sa týka príbehu, netreba čakať nič veľkolepé, ide o jednoduchý a priamočiary príbeh, ktorý je však zábavný. je to naozaj veľmi príjemná oddychovka, ktorá ponúkne všetko čo na sérii Red Sonja milujete. Najväčším plusom je, že čitateľ nepotrebuje poznať históriu či mytológiu univerza. Všetko je vysvetlené a čo nie, to si čitateľ úplne jednoducho vydedukuje.

Séria aktuálne stále vychádza a doposiaľ vyšlo prvých päť čísiel (posledné vyšlo 17. 5. 2017) a jedna nultá časť.

Komiks si môžete zakúpiť na comixology, alebo sa ozvite Komiksovému raju.

Drackula

(Multiverzum)

Inhumans (Marvel, 1998)

Kráľovská rodina Inhumas je aktuálne v kurze. Môže za to, samozrejme, pripravovaný seriál a aj keď prvé náhľady nevyzerajú nejako úžasne, teším sa naň. Pri tejto príležitosti som si začal spätne čítať staršie série, ktoré ma doteraz obchádzali. Jednou z nich bola séria Inhumans z roku 1998, ktorú má na starosti duo Paul Jenkins a Jae Lee. je to 12-dielna séria, ktorá síce patrí pod značku Marvel Knights a je tak odtrhnutá od štandardného univerza, ale to vôbec neprekáža. Ako úvod do sveta Inhumans je priam dokonalá.
Na relatívne malom priestore sa totiž dozviete všetko potrebné o Inhumas. Zistíte, kto sú členovia kráľovskej rodiny, ako funguje prerod Inhumana a získanie schopností, prípadne sa vám odkryje štruktúra kastového systému. A nie je to žiadne encyklopedické rozprávanie. Všetky tieto informácie sa dozvedáte vo víre prebiehajúceho konfliktu, takže nudiť sa určite nebudete. Okrem kladných postáv, ako je už spomínaná kráľovská rodina alebo „najčerstvejší“ Inhumans, sa veľmi dobre zoznámime aj s ich úhlavným nepriateľom, a to bratom Black Bolta. Maximusa bude hrať v pripravovanom seriály Iwan Rheon Ramsey Bolton, a aj vďaka tejto sérii som sa utvrdil v tom, že je to skvelá voľba.
Scenáristicky je to vyskladané luxusne a je skvelé, že nastavenú latku dodržuje aj kresba. Jae Lee sa odtrhol z reťaze a jeho výtvory sa môžu oprávnene nazvať umením. Či už ide o komorné a minimalistické scény alebo o zbesilé šialenstvo boja.
Ak nemáte o Inhumas žiadnu predstavu, túto sériu vám vrelo odporúčam. Garantujem vám, že sa od nej neodtrhnete, kým ju nedočítate. A na konci… to vám nebudem prezrádzať. Iba skonštatujem, že Black Bolt je strašný frajer!

Komiks nájdete napríklad na amazon.co.uk.

MrFREAKE

(Multiverzum)

R. W. Chambers – Kráľ v žltom (Európa, 2014)

Chambres je polozabudnutým spisovateľom, ktorý v dnešnej dobe (100 rokov po smrti) ťaží z toho, že sa o jeho knihu Kráľ v žltom opieral vo svojej tvorbe môj obľúbený autor Howard Philips Lovecraft. Plus po seriáli True Detective/Temný prípad siahla po jeho tvorbe ďalšia vlna čitateľov v snahe prečítať si knihu, ktorá inšpirovala tento výborný televízny počin. Ja som sa ku knihe dostal až nedávno a musím povedať, že jej kvalita je kolísavá. Keďže ide o poviedkovú zbierku, je jasné, že niektoré poviedky budú slabšie a iné zase strhujúce. Nečakal som ale, že to pocítim až do takej miery. Prvá polovica poviedok si udržuje správne znepokojujúcu atmosféru šialenstva. No tá druhá je romantický miš-maš s prvkami nadprirodzena. Aby som aspoň naznačil, o čom táto kniha je, všetky poviedky spája jedno – prepis divadelnej hry s názvom Kráľ v žltom, po ktorej prečítaní hrdina zdanlivo zošalie. Myslím, že vydavateľ správne odhadol prvú poviedku, ktorá má čitateľa namotať, no nestačí to na to, aby s chuťou prečítal na jeden dych celú knihu. Celkovo sú moje pocity zmiešané, keďže z dnešného pohľadu nejde o najkvalitnejšie dielo, ale aj napriek tomu prinieslo do literatúry niečo, čo v nej predtým nebolo – použitie mimobiblických a klasických mytologických monštier. Chambers ako jeden z prvých vytvoril svoju vlastnú fiktívnu mytológiu s úmyslom desiť. A tak prispel nielen žánru hororu, ale literatúre všeobecne. Za to by mal mať miesto po boku (alebo skôr niekde vzadu) Edgara Alana Poa a H. P. Lovecrafta.

Knihu si môžete zakúpiť napríklad vo Funtasticu.

Chcete sa stať súčasťou Čitateľského mesačníka? Nie je nič jednoduchšie. Stačí, ak sa s nami podelíte so svojimi zážitkami z čítania či už komiksov alebo kníh. Svoj príspevok v rozsahu 2 – 3 odstavcov, ako to môžete vidieť napríklad aj v tomto čísle na našich príspevkoch, nám zašlite na info@multiverzum.sk do 25. 6. 2017. A čo sa bude diať potom? Ak bude váš príspevok vybraný*, zverejníme ho v Čitateľskom mesačníku číslo VI. a ako bonus od nás dostanete 20€ poukážku na nákup vo Funtasticu!

*ak by vás bolo viac, rozhodne žreb.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
16 + 7 =