Čitateľský mesačník VI.

Začína sa pravá uhorková sezóna. Televízie ponúkajú výlučne reprízy. Skončili sa prakticky všetky športové súťaže. Na senzáciu v našom bulvári bude stačiť naozaj málo. Údajne si dva mesiace oddýchneme aj od prázdninujúcich politikov. Okrem týchto zrejmých skutočností sú tu aj menšie vydavateľské suchoty. Nových kníh a komiksov nám bude ponúkaných o niečo menej. Vydavatelia si urobia inventúry a naplánujú svoje kroky v rámci hlavnej sezóny. Správny knihomoľ ale ide ďalej a využíva tento čas, aby dohnal všetko, čo mu za posledné obdobie ušlo. Prípadne začne čítať veci zo svojich „železných“ zásob. A ak by ste náhodou mali málo inšpirácie alebo by sa vám tie zásoby minuli, máme pre vás ďalšie číslo čítateľského mesačníka, v ktorom nájdete rôznu zmes žánrov, názorov, príbehov… skrátka nájdete tu to pravé!

Mark E. Pocha

(autor kníh Krajina kanibalov, Kontakt)

Juraj Thal – Nenávisť (Artis Omnis, 2017)

Udusiť, podpáliť, zastreliť… Formy usmrtenia ľudskej bytosti sú rôznorodé, ak máte trochu fantázie a nebojíte sa, že vás dolapia. A vrah z románu Nenávisť sa veru nebojí. Má motiváciu, má plán, má schopnosti. Jeho hrôzyplné činy sú obostreté tajomstvom – veď prečo by niekto zabíjal vysokoškolských profesorov? A ešte k tomu z Nitry, nevinného mesta pod Zoborom? Nuž, kto sa chce biť, palicu si nájde, ale nielen palicu, ale aj revolver alebo kanister s benzínom a k tomu fajný zapaľovač.
Spisovateľ Juraj Thal rozvíril vody domácej literárnej kriminálky už svojou prvotinou Nôž, potom si chvíľu brúsil (nôž) štýl a teraz prichádza s mrazivou novinkou, v ktorej hrajú prím vyšetrovatelia (tak skúsení, ako začínajúci) aj vrah. Kapitoly z jeho perspektívy sú podané výborným spôsobom, úderne a zároveň mysteriózne, čomu prispievajú aj symboly nachádzané vyšetrovateľmi na mieste ohavných činov. Kniha podrobne nahliada do práce kriminalistov a ide na detail, takže fanúšikom odchovaným napríklad na severských krimi ju možno len a len odporučiť.

Knihu si môžete nakúpiť napríklad v Martinuse.

Kraken

(Multiverzum)

H. G. Wells – Neviditeľný (Melantrich, 1990)

Nič, tento mesiac je to slabé. Jeden komiks (Lady Mechanika), jeden Kontakt (ale o tom bolo povedané už všetko) a jedna uuuuzučka knižočka, čo mi v stánku s knihami padla do oka. Neviditeľný muž od H. G. Wellsa. Áno, ten kultový priehľadný pán, ktorý sa objavil aj v dnes už kultovej komiksovej klasike Liga výnimočných džentlmenov.

Tak som sa do toho pustil a musím uznať, že ma to bavilo. Samozrejme, čítal som aj lepšie veci ale bolo to v pohode. Štýl rozprávania bol značne dobový a často sa striedal s klasickým rozprávaním, ako poznáme dnes, s reportážou. Príbeh nám predstavuje tajomnú postavu vedca a popisuje jeho mravnostný úpadok spôsobený vlastnou neviditeľnosťou. Od drobných srandičiek až po vraždu. Veľa sa o príbehu povedať nedá, je lineárny a jednoduchý. V dnešnej dobe neohúri ani nevystraší, ale tých niekoľko scén s Tomášom Marvelom mi vylúdilo úsmev na tvári. Je to sci-fi klasika, tak sa patrí to mať v malíčku a aj v knižnici. Bol to taký nedeľný výlet do viktoriánskej éry a bol fajn.

Kniha nie je bežne v predaji, ale určite ju nájdete v nejakom antikvariáte. 🙂

IntrOvert

(Multiverzum)

Atomic Robo vol. 1 (Red 5 Comics, 2007)

Okrem množstva Marveloviek a tretieho čísla Deadpoola od Crew, som siahol aj po niečom, čo som doposiaľ nepoznal. Atomic Robo bol pre mňa úplnou novinkou. Nevedel som, čo čakať. Tematicky vážny či skôr humorný komiks? Dostal som oboje. Na moje prekvapenie to fungovalo perfektne. Atomic Robo, je robot/android vytvorený vynálezcom Nicolasom Teslom, ktorý slúži pod inštitúciou známou ako Tesladyne. Tá chráni ľudstvo pred zvláštnymi hrozbami a zároveň je domovom Atomic Roba a jeho tímu akčných vedcov. Celá prvá séria nám ukazuje rôzne misie, na ktoré je Robo so svojím tímom vysielaný. Taktiež sa tu stretávame s rôznymi krátkymi príbehmi z Robovej minulosti ako aj s príbehmi z rôznych alternatívnych realít. Mimochodom, komiks si ma získal aj alternatívnou históriou. Vedeli ste, že ľudstvo (Robo) leteli prvýkrát na Mars už v roku 1975? A že na tejto dlhej a nebezpečnej misii bol Robo vytrollený samotným Stephenom Hawkingom? A to bolo ďalšie milé prekvapenie! Rôzne súčasné či historické postavy, ktoré sa v príbehu objavovali a prichádzali s Robom do konfrontácie. Komiks Atomic Robo má naozaj všetko, hláškujúceho robota, akciu, humor a dostatočne prepnutého záporáka. Čo ma mierne zamrzelo, no pevne verím, že pokračovanie nám to vynahradí, je absencia originu samotného Roba. Inak sa príbeh číta rýchlo a svižne. Ak ste sa s touto sériou ešte nestretli, tak jej určite dajte šancu. Ja som tak urobil, vôbec neľutujem a, samozrejme, chystám sa na jej pokračovania.

Komiks si môžete prečítať napríklad prostredníctvom Comixology.

Drackula

(Multiverzum)

Neal Asher – Temná inteligence (Polaris, 2017)

Svet Neala Ashera, nech je akokoľvek košatý a aj v našich končinách intenzívne vydávaný, ma akosi obchádzal. Keď vznikla iniciatíva vo facebookovej skupine fanúšikov space opery, aby sme sa spoločne pustili do jeho novinky Temná inteligence, neváhal som. Bol som zvedavý, či sa potvrdia informácie o tom, že sa do Asherovho sveta dá naskočiť aj touto knihou.

A musím skonštatovať, že to nebolo zo začiatku ľahké čítanie. Nieže by som sa dejovo strácal, skôr si bolo nutné zvyknúť na Asherov jazyk. Boli pasáže/odseky, ktoré som si musel prečítať niekoľkokrát, aby som zachytil to, čo chce autor povedať. Týkalo sa to najmä technických a biotechnologických záležitostí, respektíve fungovania UI. Ale nebolo to vyslovene nečitateľné. Bol to skôr dôkaz toho, že Asher má svoj svet dokonale premyslený a nebojí sa vymýšľať si originálne technológie, formy života, zbrane a podobne. V tomto smere je to hard sci-fi, ako sa patrí.
Čo sa týka príbehu, je na prvý pohľad relatívne jednoduchý. Hlavná postava, Thorvald Spear, sa po svojom znovuzrodení snaží pomstiť sa temnej UI Penny Royal, ktorá svojho času zlikvidovala celú jeho jednotku. Okrem Thorvalda sa na scéne objavuje kopa postáv, z ktorých najviac vytŕča, okrem samotnej Penny Royal, hlava zločinného syndikátu Isobel Satomi. S tou Penny Royal svojím spôsobom trochu vybabre, podrazí ju aj Spear, a tak sa chce Isobel všetkým pomstiť. A bytosť, ktorou sa stáva, jej v tom môže byť veľmi nápomocná.

Veľmi zjednodušene povedané, je to príbeh o pomste, kde sa každý snaží pomstiť každému. Ale nie je všetko iba čiernobiele, a tak sa aj motívy postáv budú časom výrazne meniť. V tomto smere sa mi Asherova práca s postavami páčila, keďže Isobel najskôr fandíte, potom vám lezie na nervy, potom ju ľutujete, zas jej máte plné zuby, a tak ďalej. Rovnako je to so skoro všetkými postavami, vrátane Thorvalda a Penny Royal.

Ostatné knihy zo sveta Neala Ashera mi pre pochopenie tejto knihy nechýbali. Avšak verím tomu, že ak by som ich mal načítané, užil by som si ju oveľa viac. Neberiem to ale ako mínus, skôr naopak. Asher touto knihou nahlodal moju zvedavosť a do ostatných kníh sa určite pustím, lebo história niektorých postáv, ktoré sa v tejto knihe objavili, ma naozaj zaujíma. A pokračovanie tejto trilógie, s podtitulom Válečná továrna, je samozrejmosť.

Knihu nájdete v ponuke Funtasticu.

47

(víťaz súťaže)

Bíly Láma (Crew – séria Mistrovská díla evropského komiksu, 2016)

Majstrovské diela európskeho komiksu opäť prinášajú niečo z dielne majstra Jodorowskeho. Kto čítal aspoň Metabaronov, tak s titulom majster musí súhlasiť. Tento komiks je možno „najnormálnejší Jodorowsky“, akého som zatiaľ čítal. Prvá viac ako polovica príbehu je super. Tibet, mystika či dokonca mágia a snáď sarkastický nadhľad. Táto časť, venovaná Lámovému detstvu a tomu, čo predchádzalo jeho spojeniu s najvyšším duchovným Tibetu, je s prehľadom na plné hodnotenie. Problém nastane, keď dej poskočí o desať rokov dopredu. Táto pasáž, spolu s návratom a následnými udalosťami, kazí skvele rozpracovaný príbeh strohosťou až kŕčovitosťou. Načrtnutú myšlienku vytrhnutia z domova, ba až pokusu o konvertovanie budhistu na kresťana, je len naznačená. Škoda už len pre to, že to písal Jodorowsky.

Poetický záver, ktorý trochu pripomína hold Tibetu, ako aj Dalajlámovi, celkový dojem našťastie napravuje. Kresba Bessa mi pripomínala tú Marvanovu v Haldemanovej Večnej Vojne (ďalší skvelý kúsok zo série MDEK). Taký oldschool, ktorému sa nedá nič vyčítať. Panely hrajú farbami a peknými scenériami Tibetu. Aj napriek výhradám, komiks som prečítal na jeden záťah, nemohol som sa odtrhnúť a aj keď ma príbeh bavil, od Jodorowského som čakal viac mystiky či hlbšie ponorenie sa do toho, čo to znamená byť Dalajláma. No sklamaný určite nie som!

Komiks si môžete zakúpiť napríklad vo Funtasticu.

Efken

(Multiverzum, Vydavateľstvo Hydra)

Tobin, Querio – Zaklínač: Liščí děti (Crew, 2016)

Zaklínač: Liščí děti je druhý komiks zo sveta Witchera, ktorý vyšiel v českom jazyku. Kvalitou príbehu nezahanbil jednotku a keďže na ňom pracoval opäť Paul Tobin, rovnako skvelá je aj kresba. Vážnosť situácie si vyžiadala, že Geralt je ešte zádumčivejší a nevrlejší než obyčajne, ukradnúť vixene dieťa predsa nie je vôbec rozumné. A on sa zaviazal ochraňovať jej únoscov.

Absolútne skvelým osviežením príbehu je Geraltov spoločník, trpaslík Addario, a každý, kto pozná Zaklínačov svet, vie, že s trpaslíkmi je zábava. Neskutočne dobrý preklad Martina D. Antonína z toho urobil preveselú záležitosť („Včil z teba mluví nespřajnost. Si čahún a chudý jak hlísta – závidíš mi múj festovný kořének.“). Nič to však neuberá na temnosti a dramatickosti príbehu, ktorý sa venuje, ako už v Zaklínačovi tradične, ľudskej hlúposti. Vixena je mocný protivník a nasr… hnevaná vixena? Chlapci, máte sa na čo tešiť. Geralt má však srdce vždy na správnom mieste, preto sa aj k mŕtvemu mláďaťu správa s úctou a pokorou, čo sa mu napokon vyplatí. Príbehom sa premelie množstvo monštier, no Zaklínač na tejto nezmyselnej výprave stretáva aj správnych ľudí, ale každý niečo skrýva. Vizuálne je pre mňa tento komiks skvelý, od kresby, cez farby až po výsledný produkt je to potešenie pre oči.

Komiks si môžete zakúpiť napríklad vo Funtasticu.

Jakub Celo Celušák

(organizátor podujatia PAFFcon)

World War Z (Audiobook, 2013)

Zabudnite na všetko, čo si pamätáte z filmu. Kniha nemá rovnaký druh naratívu a asi by nedokázala obsiahnuť akčnú stránku boja ľudí a zombíkov. Je fiktívnym dokumentom, ktorý bol zostavený po celosvetovej katastrofe. Nájdete v nej niekoľko individuálnych príbehov, rozprávaných formou výpovedí. Samotní spovedaní sú dosť zaujímavé osobnosti, okrem očakávaného vojaka či politika si vypočujeme aj čínskych prevádzačov ľudí, ktorí na začiatku katastrofy nemali problém dopomôcť k rozšíreniu nákazy. Prípadne príbeh kozmonautov, ktorí niekoľko rokov pomáhali ľuďom na Zemi aj na úkor vlastného prežitia.

Oceňujem hlavne, že autor Max Brooks prichádza s novými myšlienkami a oživuje tak žáner živých mŕtvych. Forma podania príbehu pomocou očitých svedkov je zväčša veľmi zväzujúca. Napríklad vždy viete, že ten, kto príbeh rozpráva, musel prežiť situácie, ktoré opisuje. Ale aj napriek tomu sa tu našlo niekoľko dejových zvratov a zaujímavých situácií. Nečakajte žiadnych mutantov ako v sérii Resident Evil alebo pridlhé naťahovanie sa s tými, čo prežili, ako vo Walking Dead. World War Z naservíruje jednotný, ukončený príbeh. Desivé a fascinujúce je na ňom práve to, ako sa drží realisticky pri zemi.

Mimochodom, knihu som absolvoval v audioformáte a všetkým anglicky rozumejúcim ju odporúčam. Niektoré postavy v nej totiž nahovoril Alan Alda (Pierce z MASH-u), Mark Hamill (nikdy nahlas nehovor, že nevieš, kto to je) a John Turturro (Transformers, ale aj omnoho lepšie a menej známe filmy).

World War Z odporúčam všetkým milovníkom zombie žánra. Všetci, ktorí sa pokúšali niekedy napísať príbeh pomocou fiktívnej reportáže, interview či denníka, by si ju mali prečítať tiež. Takto sa to totiž má robiť, keď ste profík.

Tomáš Čačko

(jazykový redaktor, bloger)

Darren Shan – Lord Zarmut, Demonata 1 (Slovart, 2012)

K tejto knihe som sa dostal náhodne. Kúpil som ju ako darček, no po otvorení ma zaujala už prvá veta a následne niekoľko ďalších strán. Už z úvodu (a z rozprávačského štýlu) som totiž vycítil, že pôjde o netypický príbeh so zaujímavou hlavnou postavou. Tou je mladý chalan Grubbs Grady, ktorý po tragickej udalosti odhalí, že vo všednom svete číhajú nebezpečné nadprirodzené sily a že ešte väčšie hrôzy striehnu za jeho hranicami.

Ústrednou témou príbehu je Grubbsovo odhaľovanie strašidelného tajomstva jeho rodiny, ktorá odpradávna zápasí s démonom Lordom Zarmutom o vlastné prežitie. Prejde si doslova peklom vo vlastnom dome, psychiatriou, kde jeho reči o démonoch považujú za blúznenie chlapca, ktorému pred očami brutálnym spôsobom vyvraždili najbližšiu rodinu, dostáva sa k strýkovi, o ktorom zistí, že je čarodejník, a ešte k tomu musí s novým kamarátom zistiť, kto je krvilačným vlkolakom obšmietajúcim sa po okolí jeho nového domova. A k tomu všetkému je tu šach. Veľa šachu, ktorý má v príbehu jedinečné a veľmi dôležité miesto. V závere knihy do seba napokon všetko hladko zapadá a príbeh tak pôsobí ako kompaktný celok, ktorý nenudí, nie je predvídateľný a hlavne sa veľmi dobre číta.

Lord Zarmut je prvou časťou série Demonata, ktorá pozostáva z desiatich častí. Žiaľ, v slovenskom preklade vyšli len prvé dve (spolu so Zlodejom z temnoty), no celú sériu zoženiete v češtine.

Knihu nájdete v ponuke Funtasticu.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
29 − 28 =