Čitateľský mesačník VII.

Ako je na pláži? Predpokladám, že si pod prenajatým slnečníkom čítate a snažíte sa, aby sa vám kniha nezababrala od piesku. Alebo ste skôr na turistiku? Tak schválne, koľkí z vás majú v batohu v balíčku na prežitie knihu alebo komiks? Je leto a je jedno, či idete iba k babke do vedľajšej dediny alebo na trip okolo sveta, svoje obľúbené príbehy si vždy beriete so sebou. Podaktorí tradicionalisti neváhajú obetovať niekoľko kilogramov batožinového limitu na fantastické dobrodružstvá v tlačenej podobe, tí modernejší si berú celú svoju knižnicu v malom elektronickom kamarátovi. Nech je to tak alebo tak, užívajte si voľné dni, čítajte a zažívajte fantastické príbehy a ak náhodou nebudete vedieť, čo ešte si prečítať alebo pribaliť na dovolenku, možno nájdete inšpiráciu u nás, v našom čitateľskom mesačníku.

Eilianor

(Multiverzum)

Alexandar Žiljak – Neuvěřitelná dobrodružství Ireny Orletzové a Belindy Meredithové (Gorgona, 2016)

Táto kniha od Gorgony zaujme hneď na prvý pohľad svojou vizuálnou stránkou. Autorom je Alexandar Žiljak, ktorý je najznámejším autorom fantastiky v Chorvátsku, a zároveň je to aj prvé steampunkové chorvátske dielo.

Vitajte teda na plavbe neskutočnej kolosálnej lode Poseidonia. Kniha sa odohráva v alternatívnej minulosti konca 19. storočia vo vrcholiacej koloniálnej expanzii, ktorá formuluje vzťahy medzi jednotlivými mocnosťami. Je to typická kniha o zlých Nemcoch a dobrých imperiálnych Britoch (žiaľ, naozaj dobrý nie je nikto) a, samozrejme, o dvoch neskutočne krásnych, mámivých a dokonalých superženách orientovaných na rovnaké pohlavie Irene OrletzovejBelinde Meredithovej, ktoré musia zachrániť svet pred diabolským plánom organizácie Doppelblitz a pred pazúrmi strašnej zničujúcej vojny.

Stretávame sa tu s myšlienkami rasovej čistoty a vyčistenia sveta od podľudí, so snahou imperialistov neustále posilňovať svoje pozície vo svete na úkor zmenšovania životného prostredia domorodých obyvateľov, ich zotročovania, čo vedie k úpadku spoločnosti, lebo na pozadí nádherných veľkomiest je tu ponižovanie ľudí, ktorých kultúra je neustále ničená a nie sú považovaní za nič iné ako za obyčajné zvery, ktoré si treba podmaniť a zničiť. Podrobne sú tu rozpísané rôzne výdobytky vedy a techniky, či už ide o lode, vzducholode, zbrane.

Autor sám sa prihovára čitateľovi, čo môže pre niekoho pôsobiť rušivo, niekedy to vyznieva zábavne a prudérnejšie povahy sa občas i začervenajú. Človek znalý histórie si príde na svoje a pre menej zdatných je tu poznámkový aparát, čo je veľké plus, v ktorom sa dozviete množstvo zaujímavých informácií. Ozvláštnenie deja sadizmom a množstvom erotických scén tu pôsobí trochu silene a je tu skôr pre efekt, aby kniha bola drsnejšia. V konečnom dôsledku je to veľmi ľahké, miestami zábavné čítanie na pozadí vážnych udalostí. Nič prevratné, ale tak koľko kníh s lesbických duom poznáte?

Knihu si môžete kúpiť napríklad vo Funtasticu.

Alberto

(zberateľ, Multiverzum)

Fabio Moon & Gabriel Ba – Daytripper (Vertigo, 2011)

Vydalo Vertigo (DC inprint) ako paperback v roku 2011 a v OHC (oversized deluxe) formáte v roku 2014. Oba formáty by mali byť bez problémov dostupné a zohnateľné.

Daytrippera som čítal už pred nejakým časom a pamätám sa, že knihu som objednával dosť na blind, len na základe pár krátkych reviews na goodreads.com a po tom, čo som videl post & photobait v niektorej z FB skupín. Zaujal ma popis, obálka aj kresba. Dostupná OHC verzia (Hi, my name is Albert and I am an addict…), takže nebolo o čom.

Kniha má cca 250 strán, teda nejakých 10 issues, z ktorých každé zachytáva jednu poviedku/story z iného životného obdobia postavy. Nejde o akčný komiks, komédiu alebo detektívku. Ak by som to mal zaradiť, tak by som povedal, že je to dráma alebo životná rozprava či rozprava o živote – ako chcete. Kresba je jednoduchá, ale bez problémov rozoznáte každý obrázok a nad niektorými strávite aj viac ako moment po dočítaní textu v bubline. Coloring mierne zaniká v matných stránkach DLX verzie, ale ani toto mi na zážitku z čítania neubralo. Tento komiks vás (dúfam) donúti zamyslieť sa nad sebou, životom a časom, ktorý je každému nadelený v inom rozsahu. Čitateľ sa bude môcť s niektorými situáciami isto stotožniť („prečo som len neoslovil to pekné dievča v obchode…?“) a možno aj poučiť (nie, prečo nebiť koňa po tvári, sa tu naozaj nedozviete :P).

Záleží len na vás, ako sa necháte ovplyvniť, aká ste citlivá a open-minded osoba. Toto môže a nemusí byť oddychový komiks. Jeho impact môže byť od „meh“, cez „dobré príbehy, ale zajtra to zabudnem“, až po „wow, život je taký krátky… musím so sebou niečo robiť“.

Áno, je to miestami depresívne a možno si poviete, prečo by ste mali čítať niečo, po prečítaní čoho sa zrejme nebudete cítiť lepšie, že jo? No lebo toto nie je slniečkový komiks o fantázii, kde dobro víťazi nad zlom alebo kde prepracovaná zápletka na konci knihy vyústi do dramatického finále… Nie, toto je komiks o vybratých príbehoch osôb, ktoré zažívajú bežné veci, v rôznych obdobiach svojho života, ktoré majú svoje chyby, neduhy a vlastnosti presne ako každý z nás. Len jednu vec máme spoločnú, rovnakú, nezameniteľnú: nech robíme čokoľvek, snažíme sa akokoľvek, na konci sa všetci dočkáme jedného, nevyhnutného konca… smrti!

Ak by bol život metaforou vlaku, každý z nás má svoj lístok. To, ako pohodlne sa odvezieme, záleží len na nás, no každý vystupuje niekde inde.

 

 

Odkaz pre vydavateľov na CZ/SK: ďakujeme za vašu prácu, na trhu nám vychádza kopec titulov pre dospelých čitateľov. Osobne by som uprednostnil niečo takéto ako trtkačku so somárom. Isto to môže ponúknuť viac, čo sa týka výpovednej hodnoty, zážitku z čítania a dopadu na rozmýšľanie a činy ľudí.

Komiks je bežne dostupný na Amazone.

Peter Bajzík

(čitateľ Multiverza)

Iam Douglas – Hvězdní Mariňáci: Těžiště (Classic, 2017)

Pokračovanie Útoku na Třetí Planetu sa nesie v rovnakom štýle ako prvý diel. Ide o slušne poňaté sci-fi, kde rôzne implantáty v ľudskom tele sú nevyhnutnosťou, 3D tlačiarne bežné a vojna s mimozemšťanmi neľútostná. Ako v prvom, tak aj v druhom diele opisuje Douglas budúcnosť vzdialenú necelých štyristo rokov, kde ľudstvo ovládlo technológiu medzihviezdnych letov a založilo desiatky kolónií mimo našej slnečnej sústavy. Pomerne verne opisuje rôzne technologické vymoženosti, ale aj sociálne, kultúrne a ekonomické zmeny nimi spôsobené. Zabŕdne aj do vnútorného opisu niekoľkých postáv, kde sa zameriava na ich pôvod a jeho dopad na ich terajší život.

Kto by čakal mimozemšťanov à la Star Wars alebo Star Trek, zostane sklamaný. Mimozemský život na planétach je ľuďom väčšinou taký cudzí, že sa ani nedá určiť, či ide o rastlinu alebo zviera. Mimozemšťania, ktorí vedú s ľudstvom vojnu, mu nemôžu byť viac cudzí. Nemyslím cudzí v zmysle „deväť nôh a sedem očí“, ale v zmysle, že vôbec nemusia byť založení na báze uhlíka, ale úplne iných prvkov. Aj ich motivácia, meranie času a komunikácia je ľudskému chápaniu natoľko vzdialená, že je skoro nepochopiteľná.

Osobne sa mi zdá, že sa niekto stavil, akú najhoršiu obálku môžu dať na knihu. Zatiaľ čo obálka prvého dielu bola trochu od veci, ale ešte prijateľná, druhý diel je od veci a asi štyridsať rokov v minulosti. To však neuberá na kvalite knihy, ktorú môžem odporučiť. Nenašiel som žiadne technologické orgie, ani prepracovanú psychiku postáv, ani seriózny opis spoločnosti o niekoľko stoviek rokov. Skôr ide o „Jack-of-all-trades-master-of-none“. Nejde o žiadne veľdielo, ktoré chce úplne prekopať základy sci-fi, ale o oddychové čítanie, ktoré dokáže zaujať a ktoré mierne vybočuje od toho, čo by sme čakali v bežnej sci-fi.

Knihu má vo svojej ponuke napríklad Funtastic.

 

Kraken

(Multiverzum)

Je tu vrchol leta, ľudia sú na dovolenkách, vyvaľujú sa na ležadlách pri bazénoch alebo na plážach pri mori a popíjajú pri tom nejaký drink. A to je perfektný čas na doháňanie knižných restov.

Tak, až na tu dovču a ten drink, to robím aj ja. A keďže je tak hnusne teplo, začneme niečím ľahším.

Komiksom TechJacket od slávneho autora Roberta Kirkmana. TechJacket je jednoduchý superhrdinský komiks zo sveta Invincible. Rozpráva príbeh o chlapcovi menom Zack, ktorý natrafí na mimozemský robotický oblek a stane sa superhrdinom. Ako je známe u Kirkmana, berie superhrdinské stereotypy a obracia ich naruby, tak aj v tomto komikse nie je všetko s „kostolným“ poriadkom, čo je len dobre, pretože komiks je to priemerný (o kresbe ani nehovorím), ale vie zabaviť a človek si príjemne oddýchne.

Ďalej tu máme niečo naozaj super. Francúzsky komiks inšpirovaný pulpovou legendou Fantomas sa hnevá od Olivera Bocqueta a maliarky Julie Rocheleau. Zabudnite na Louis de Funesa a jeho komediálnu trilógiu. Komiks je akčný triler s chladnokrvným sociopatickým vrahom a zlodejom, z ktorého vás zamrazí. Fantomas je muž tisícich tvárí, ktorý sa nezastaví pred ničím a roznáša teror nad celým Parížom. Ale je tu starší a nemotorný inšpektor Juve a mladý novinár Fandor, ktorí to tak nenechajú. Komiks je atmosférický, a to hlavne vďaka úžasnej kresbe, za ktorú aj vyhral cenu. Sledovať grafické výjavy tajomného Fantomasa je slasť pre oči. Tak ak nie kvôli príbehu, tak pre tú kresbu sa to oplatí prečítať.

Komiks TechJacket je dostupný na Amazone, Fantomasa nájdete vo Funtasticu.

Selene

(Slavcon, Kozmodrom)

Patrick Rothfuss – Pomalé skúmanie ticha (Ikar, 2014)

Keď sa človek nevie dočkať pokračovaní svojich obľúbených sérií, siahne aspoň po iných dielach od autora v nádeji, že to pomôže, autor to vycíti a knihu vydá skôr. Takto čakám asi štyri roky na záverečnú knihu zo série Kroniky kráľovraha. Meno vetra a jeho pokračovanie Strach múdreho muža sú ohromné, epické knihy plné útrap a snaženia sa hlavnej postavy, ktoré človek zhltne so všetkými 700 stranami ako nič. A tá tretia, záverečná, nie a nie vyjsť! Tak som sa konečne dostala aspoň k jeden z noviel.

Pomalé skúmanie ticha nie je epické. Nie je ohromné. Je drobné. Intímne. Krásne. V tom istom svete, ale úplne iný život. Pomalé skúmanie ticha rozpráva na sotva 160 stranách vskutku pomalý príbeh siedmych dní v Podsvete, kde v útrobách pod mestom hľadá hlavná hrdinka tri dary pre prichádzajúceho hosťa. Dielko je rozčlenené na kapitoly ponímajúce jednotlivé dni a je plne ilustrované. Jeden deň je opísaný jednou vetou. Najakčnejšou scénou knižky je podľa názoru autora výroba mydla. Knižka je iná. Nečítajte ju, ak potrebuje akčnú zábavu. Čítajte ju, ak si chcete chvíľku vážiť obyčajné veci, tešiť sa z voľnosti samoty. Zasmiať sa na neposlušných schodoch. Pri čítaní som sa naučila, že veci sa niekedy necítia na svojom mieste dobre, že potrebujú spoločnosť iných predmetov. Že niektoré si spolu dokonca vôbec nerozumejú. A že niektoré sú stredobodom vesmíru. Že s niektorými dňami nemá zmysel bojovať, oni odídu. Pripomenula som si, že čas je dôležitý. A niekedy je vhodný na to, inokedy na ono. A naučila som sa robiť mydlo.

Kniha je bežne v predaji.

Knihu má v ponuke napríklad Martinus.

Drackula

(Multiverzum)

Často zažívam momenty, kedy sa pri Marvel komiksoch prejem klasického univerza a vtedy si na chvíľu odskakujem do rôznych alternatívnych realít. Keď sa mi to stalo naposledy, navštívil som feudálne Japonsko 17. storočia. Do tohto obdobia totiž komiks 5 Ronin vložil päť klasických Marvel postáv a na prvý pohľad musíte uznať, že ide o luxusnú zostavu. Mená ako Wolverine, Psylocke, Punisher, Hulk a Deadpool sú často zárukou kvality. Ako teda dopadla ich samurajská transformácia?

 

 

V prvom rade si treba uvedomiť, že nejde o obyčajné prerobenie týchto postáv na akúsi japonskú kópiu. Nečakajte superhrdinov, ktorý budú behať v kostýmoch po Japonsku, trestať zlých pánov a bojovať proti bezpráviu. To určite nie. Tieto postavy si v určitom zmysle nechali svoje superschopnosti, ale inak sú celkovo transformované na dobu, v ktorej sa nachádzajú. Ich príbehy, motivácie nie sú také, aké ich poznáme zo štandardného univerza, sú samurajské. Niektorí sa chcú pomstiť za smrť svojho pána, niektorí hľadajú mier, podaktorí hľadajú sami seba. Príbeh o pomste, ktorý sa celou 5-dielnou sériou ťahá a spája osudy všetkých hrdinov, ma až tak nebral, skôr ma bavili mikropríbehy jednotlivých postáv. Ak by ste si mysleli, že Wolverine bude úplné terno, asi vás sklamem. Ten ma bavil asi najmenej. Ale Hulk bol luxusný. Jeho vnútorný súboj, snaha nájsť mier bola v japonských reáliách skvelá. Punisher síce tiež predviedol to, čo sa od neho čakalo, ale v pozícii Ronina bola táto postava o niečo iná. Dalo by sa povedať, že mala väčšiu hĺbku, ako je Punisherov štandard.

Ak teda hľadáte hrdinov, ktorí budú bojovať proti zlu celého Japonska, nie je to komiks, ktorý očakávate. Ak ste ale zvedaví na krásnu kresbu, rozvitú psychológiu postáv konfrontovanú s japonskými tradíciami a kódexom samuraja, je to tá správna adresa.

Komiks je možné nájsť na Comixology alebo v službe Marvel Unlimited.

 

Michal Belička

(kreslič)

Susanna Clarke – Jonathan Strange & Mr Norrell

Táto kniha nie je pre nepozorného čitateľa. Ide o príbeh o dvoch čarodejníkoch a učňoch mágie, a do konca knihy (ak sa tam dostanete) stanete sa učňom mágie tiež. Začnete túžiť po poznámkach pod čiarou, ktoré sú skoro na každej strane, a ktoré vytvárajú minimálne polovicu príbehu, ak nie viac.

Štýl a poznámky pod čiarou je to, čo robí túto knihu výnimočnou. Napísaná je v štýle Jane Austen a treba si na ňu chvíľu zvykať, aby sa človeku zapáčila. Úvod bude možno náročný, ale pravdepodobne len preto, lebo ste sa s takýmto štýlom ešte nestretli. Ale keď čitateľa neodradí úvod, som si istý, že sa do štýlu zamiluje, a že tak ako ja, začne týmto štýlom aj uvažovať.

Čo sa týka poznámok, v nich nájdeš väčšinu skrytých informácií, ktoré príbeh posúvajú ďalej, ako aj hlboko rozvité vedomosti a tradície, ktoré vytvárajú metafyziku sveta tejto knihy. Tak ako slúžia na rozvíjanie hlavného príbehu, poznámky tiež vytvárajú svoje vlastné príbehy, ktoré vás stiahnu  svojou poetickou krásou a komplexnou hĺbkou.

Kniha Jonathan Strange & Mr Norrell je hlavne príbeh o mužoch. Všetky hlavné postavy príbehu sú muži, a to aj napriek tomu, že autorka je žena. Úspešne vytvorila uveriteľné motívy pre skutky postáv a dokázala, že naozaj rozumie svojim postavám a ich prevažne mužským osobnostiam.

Jonathan Strange & Mr Norrell vrelo odporúčam. Ak sa vám zo začiatku kniha nebude páčiť, možno sa vzdáte, ale ak zotrváte, sľubujem, že sa naučíte milovať tento príbeh na úrovni, o ktorej ste možno ani nevedeli, že existuje.

 

IntrOvert

(Multiverzum)

 Warren Ellis, Colleen Doran – Orbiter (Vertigo, 2003)

Ako hovorievam, OCD (obsedantno-kompulzívna porucha) a chronológia v Marveli sú fakt zložité veci. Preto čítam nekonečné eventy a nestíham o tom písať do čitateľských mesačníkov. Tiež vravievam, že pri tom množstve superhrdinských komiksov si treba občas dopriať aj niečo iné.

Tento mesiac by som odporučil jednu skutočnú jednohubku. Tých sto strán, čo dielo obsahuje, preletíte ako nič, hnať vás totiž bude túžba odkryť záhadu, ktorú komiks Orbiter (nie Orbital) opisuje. Nachádzame sa v dobe, kedy sa do vesmíru lieta, ale nie je to úplný štandard a určite sa tam nelieta za zábavou či stavaním hviezdy smrti. Smerom na orbit našej planéty smeruje raketoplán s názvom Venture s plnou posádkou trénovaných kozmonautov. Pár minút po dosiahnutí orbitu raketoplán bez akýchkoľvek príčin zmizne. Neexistujú žiadne stopy a ani vysvetlenie toho, kam raketoplán s celou posádkou mohol zmiznúť. Spoločnosť NASA vyhodnotí túto udalosť ako neprípustnú a natrvalo zruší vesmírne lety s ľudskou posádkou. Ubehlo desať rokov, odkedy sa žiadny človek nepozrel do vesmíru. Keď tu zrazu, z ničoho nič, do našej atmosféry vletí desať rokov nezvestný raketoplán Venture! Sú zvolané najväčšie hlavy vesmírneho programu a je opäť otvorené Kennedyho vesmírne stredisko, kde sa snažia prísť na to, kde bol raketoplán dlhých desať rokov, prečo na ňom našli zvyšky piesku z Marsu a prečo jediný z posádky, kto prežil, nevykazuje žiadne známky toho, že bol tak dlho v kozme? Ako? Prečo? Kde?

Žiaľ, toto bude asi všetko, čo vám k príbehu môžem povedať bez toho, aby som vám čokoľvek dôležité prezradil. Jediné, čo môžem ešte dodať, je, že rozuzlenie a koniec bol úplne iný, ako som si predstavoval!

Komiks Orbiter nájdete napríklad aj na Comixology.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 − 15 =