Čitateľský mesačník VIII.

Začalo to. Teda aspoň pre školákov. Škola, zdĺhavé cestovanie a meškajúca MHD. Ale netreba to vidieť len negatívne. Čakanie na zastávke vám môže spríjemniť komiks, cestu autobusom audiokniha a nudnú prednášku nejaký dobrý román. Samozrejme, na nič vás nenavádzam, ale všetci vieme, ako to chodí. 😉 Ďalšou pozitívnou správou je, že sa z „letného spánku“ pomaly, no isto, prebúdzajú vydavatelia. Dali vám počas leta dostatok času na dohnanie restov a momentálne už naplno pracujú, aby dali zabrať vašej peňaženke a voľnému času. A že si na jeseň pripravili naozaj kvalitné čítanie je už prakticky isté teraz. Ale o tom asi niekde inde. Teraz sa už nechajte inšpirovať naším čitateľským mesačníkom, v ktorom si niečo nájde určite každý.

Peter Bajzik

(čitateľ Multiverza)

Jeff VanderMeer – Anihilace (Argo, 2016)

Do knižky Anihilace som išiel s očakávaním, ktoré však nebolo úplne naplnené. Možno som spravil chybu, že som sa nechal tak nabudiť. Ďalšia chyba mohla byť, že som si to vybral ako čítanie na pláž.

Kniha Anihilace je plná otázok, ale odpovedí je nedostatok. Nevieme, čo je tajomná Oblasť X, ani kde sa vzala. Nevieme, prečo sú do nej posielané expedície ani aké strašné tajomstvo ukrýva. Za to máme náhľad do psychológie hlavnej hrdinky, keďže celý dej je rozprávaný z jej pohľadu. Je účastníčkou dvanástej, čisto ženskej expedície do Oblasti X. Má vlastné dôvody, prečo sa do nej vydáva, ktoré iba málo súvisia s túžbou preskúmať túto záhadnú oblasť. Nachádza tam však viac otázok, ako odpovedí. Nechcem prezrádzať dej (čo mi veľa ľudí vyčíta). Poviem iba, že vyšiel druhý diel, ktorý vraj má byť písaný ako „klasický“ román. Ak to Jeff VanderMeer pojme dobre, Anihilace môže byť skvelý prvý diel, ktorý čitateľa navnadí na pokračovania. Ak nie, môže ísť o síce umelecky zaujímavý počin, ale inak ničím prínosný.

Knihu si môžete zakúpiť v predajni Funtastic.

Efken

(multiverzum.sk)

„Are you enough woman to survive…?“

Tentoraz na feministickú nôtu – dva vynikajúce komiksy, ktoré ma tento mesiac uchvátili (Image je naj). Stáva sa stále populárnejším (a je to dôležité), že sa schematicky mužských rol zhosťujú ženské hrdinky a stavajú zaužívané klišé žánrov do iného svetla. Nežnejšieho, ako sa hovorí, alebo…? Nie, v ani jednom z komiksov, ktoré vám predstavím, nemôžeme ich hlavné hrdinky označiť sa klasické predstaviteľky ženských literárnych postáv. Sú to charaktery možno stereotypné, ale z pohľadu súčasného človeka, o to je to zaujímavejšie. Drsná rebelka? Drogovo závislá gnómka? Ufrflaná hejterka? Social akward friend? Máme všetko.

Kurtis J. Wiebe, Roc Upchurch – Rat Queens (Image, 2014 – 2017)

Hrdinské fantasy plné dobrodružstva, čarovných bytostí, mágie a epických fightov! Že udatný rytier? Trt makový! Príchádzajú Rat Queens, vychytená parta dobrodružiek z Palisade, ktoré však nehrajú podľa pravidiel. Ich nevyspytateľné konanie a rockenrollový život už mesto a jeho obyvateľov unavujú a dievčence sa zapletú do vecí, ktoré nie sú s kostolným poriadkom. Keď sa ich niekto pokúsi pri questovaní zabiť, berú to osobne. Na prvý pohľad vidíme zloženie: večne namosúrená dcéra nekromancerov a čarodejnica Hannah, bojovná trpasličia princezná Violet, Dee, ktorá neverí vo svojho (čudného cthuluoidného) boha, o ktorého existencii ale vie, a nakoniec Betty, homosexuálna gnómka holdujúca sladkostiam a hubičkám, okrem toho špiónka a assasinka. Postupne však prichádzame na to, že každý, tak ako to už býva, skrýva nejaké tajomstvo, a ich odhaľovanie vás bude baviť. Okrem krásnej kresby (aj Upchurchovej aj Sejicovej v druhej knihe), je to aj hláškami a popkultúrnymi odkazmi nabitá lahoda.

Séria je dostupná napríklad na Bookdepository.

Kelly Sue Deconnick, Valentine de Landro – Bitch Planet (Image, 2015 – 2017)

V tomto prípade navštívime svet budúcnosti, v ktorom by nechcela žiť nijaká z nás. Svet, kde vládnu muži a ženské pokolenie je aj za maličkosti trestané. Whoa, girl, veď to sme v súčasnosti! Skoro, no v tomto prípade majú pre nepohodlné ženy celú planétu, kam ich odpratať. Bitch Planet je slangový názov pre prevýchovný ústav (väzenie) pre neprispôsobivé ženy. Podviedla si manžela? Alebo mu len nechcela dovoliť podviesť teba? Povedala si svojmu zákazníkovi vlastný názor alebo si sa len jednoducho nenechala urážať? Na Bitch Planet s tebou! Svetu (aj tomu medziplanetárnemu) vládnu Otcovia – Fathers – a manipulujú, kde sa dá. Ženy na Zemi sú šikanované, tie na Bitch Planet aj bežne zabíjané, len tak, z pasie dozorujúcich. Keď sa im však naskytne možnosť (aj keď nepravdepodobná), že by sa odtiaľ mohli dostať a ísť späť za svojimi životmi a rodinami, chopia sa jej. No bojovať v jednom z najnebezpečnejších a najbrutálnejších športov vo vesmíre proti mužom je celkom risk. My tu však máme drsné hrdinky, ktoré si vedia aj v tomto svete zachovať dôstojnosť a neochvejnú rebéliu. Námet nám dokazuje jasnú spojitosť s Atwoodovej Handmaid´s Tale, knihou, ktorá bola nedávno spracovaná do seriálu – svet tzv. postfeminizmu. Keď som však v komikse našla priamy odkaz na túto knihu, veľmi ma to potešilo. Klasické reklamné stránky v komiksov však zobrazujú reklamy zo sveta Bitch Planet, čo sú niekedy megaskvelé úlety (Agreeenex™ – because he´s sick of your shit! Keeps you from caring.). Celé to dotvára bezútešnú, no grotesknú atmosféru.

Aj táto séria je dostupná na Bookdepository.

Oba komiksy sú čítanie aj pre mužov. Vyznačujú sa brutálnosťou, nájdeme v nich pekné i nepekné boje, neraz majú ich hrdinky väčšie gule, ako väčšina z tých, ktorých poznám, takže možno na inšpiráciu.

 

Marian Kubicsko

(autor kníh Veža elfov, Potvorobijci)

Bernard Cornwell – Válečníci bouře (BB/art, 2016)

Bernard Cornwell je spisovateľ. Oprava – Bernard Cornwell je PÁN spisovateľ. Všetky jeho historické romány (a že ich napísal poriadne množstvo!) si držia vysokú latku kvality. Od príbehov z obdobia praveku (Svatyne), cez storočnú vojnu (napríklad Azincourt), až po divoké obdobie začiatku 19. storočia (séria Richard Sharpe). Jeho najznámejšou ságou sa aj kvôli filmovému spracovaniu stala desaťdielna séria o zjednocovaní Anglicka a bojoch proti Vikingom s názvom Saské kroniky. Hlavným hrdinom je bojovník Uthred z Bebanbburgu, ktorý napriek tomu, že kope za kresťanov, sám ostáva verný pohanským bohom a vyhnať severanov túži iba z jedného dôvodu a to, aby sa mu bolo vrátené jeho vlastné panstvo. Celá sága sa nesie v znamení rinčania zbraní, v množstve bojov v štítových hradbách, dobýjaní hradísk, podlých zrád a v konfrontácii kresťanského fanatizmu s pohanským pragmatizmom. Osobne som prvých osem častí prečítal za nejakých päť dní, za čo som si vyslúžil cervikokraniálny syndróm, a preto som si deviatu (Válečníci bouře) radšej nechal na toto leto. Oplatilo sa. Cornwell má stále čo ponúknuť svojim čitateľom, Uthredove eskapády sú stále zaujímavé aj napriek tomu, že hlavná postava je už o dosť staršia a v tejto časti už musí ochrániť nielen svojich dospelých potomkov, ale aj malú vnučku. Už sa teším na (hádam) posledný, desiaty diel.

Saské kroniky sú aj úžasným vyplnením času medzi jednotlivými sériami Vikingov, aj keď sú v podstate opozitom voči vyčíňaniu podarených synov a následníkov Ragnara Lothbroka. Jaj, a komu by nešmakovali tie čudné znaky, čo sa volajú písmená, nech sa poobzerá po seriály The Last Kingdom. Prvé dve série zhŕňajú (tuším) štyri knihy Saských kroník.

Kniha je dostupná napríklad v Martinuse.

(multiverzum.sk)

Chad Corrie – Návrat čarodějného krále (Mytago, 2016)

Chad Corrie je u nás na rozdiel od zahraničia neznámy autor a Mytago nám ho predstavilo v roku 2016. Čaká nás vzrušujúce putovanie a cesta za dobrodružstvom. Vo svete Tralodrenu nájdeme všetko, čo patrí k tradičnému žánru fantasy sword and sorcery – máme tu vplyv Tolkiena, severskej tradície, cisárskeho Ríma aj iných klasických svetov, združujúcich v sebe rozsiahlu prepracovanú mytológiu a históriu. Autor má všetko dokonale premyslené, stretávame sa tu s rôznymi bytosťami, trpaslíkmi, elfmi, jašterími ľudmi, polovičníkmi. Leitmotívom je putovanie družiny hrdinov do zrúcanín Taka lu lama, kde sa majú nachádzať tajuplné zvitky, ktoré sa nesmú dostať do nepovolaných rúk. Zvitky dokážu ich vlastníkovi pomôcť vybudovať rozsiahlu ríšu, aká sa tu rozkladala pred mnohými vekmi, kedy vládli Dranori, ktorí boli ale príliš pyšní a bohovia ich potrestali, a práve o obnovu ríše sa snažia elyellijskí elfovia.

Postupne spoznávame jednotlivé postavy, ktoré sa napokon spoja do skupinky, aby putovali za spoločným cieľom a tým je záchrana sveta, ale každý z nich má aj svoje vlastné pohnútky, ktoré ho primäli súhlasiť s dobrodružstvom. Členmi skupiny sú gladiátor Dugan, ktorý si vykúpil slobodu zapredaním sa bohu Rhemiasovi, rytier Rowan, vyznávajúci vznešené ideály rytierstva, ktorý chce ale zvitky získať práve pre svoj Rád, elfka patrijka (patrí k dobrým elfom) Alara a slepý elfský veštec Gilban, ktorí slúži bohyni Saredhel a tak trochu celú výpravu riadi, mrzutý trpaslík Vinder a večne študujúca čarodejnica Cadrissa, ktorá chce obsiahnuť všetky vedomosti, ktoré jej štúdium môže poskytnúť. Záporaka tu predstavuje Cadrith Elanor, posledný najmocnejší mág, ktorý sleduje svoje vlastné ciele, rozvážne využíva aj svojich spojencov, ale zároveň aj našich hrdinov a pasáže s ním si budete užívať. V pozadí stoja mocné sily, ktoré rozpútavajú svoju temnú hru. Mytológia priamo ožíva na stránkach knihy, autor je vynikajúci rozprávač, čítanie prebieha ľahko a plynulo a my s napätím sledujeme osudy jednotlivých postáv, ich myšlienkový prerod, hlavne u Rowana, ale zoznamujeme sa aj s ich minulosťou. Podarí sa hrdinom splniť svoju misiu alebo sa k slovu dostanú temné sily, ktoré začínajú povstávať. To sa dozvieme vo vzrušujúcej knihe plnej dobrodružstva, ktorá poteší každého milovníka poctivej fantasy literatúry i hráča RPG hier.

Knihu môžete nájsť v predajni Funtastic.

IntrOvert

(multiverzum.sk)

Tento mesiac som si počas svojej pravidelnej pauzy od Marvelu doprial dve rozličné diela. Jednohubku s neobyčajnou kresbou a mnohými milovanú a zároveň zatracovanú zombie sériu.

Dave Gibbons, Mike Mignola – Aliens: Salvation (Dark Horse, 1993)

Je vôbec potrebné písať niečo iné okrem názvu diela a mena kresliča? Úžasný Mike Mignola, duchovný otec Hellboya, a mytológia Votrelca. Ak sa tieto dve mená objavia v jednej vete, musí to stáť zato! A veru že áno. Ide o päťdesiatstranovú jednohubku, ktorú zhltnete na posedenie. Kresba, ktorú perfektne poznáte napríklad zo spomínaného Hellboya, je úžasná a mimozemskej entite Votrelca perfektne pasuje. Pred začiatkom som mal síce strach, ale moje obavy boli bezdôvodné.

Čo sa týka príbehu, ten je viac-menej veľmi jednoduchý a priamočiary. Nič, s čím by ste spravili dieru do sveta. Koniec koncov, s ktorým príbehom z univerza Alien by ste tú dieru spravili? Klasická vesmírna loď, klasický záhadný náklad, klasická potreba núdzovo pristáť, následne putovanie a boj o holý život na neznámej planéte. Príbeh člena posádky, ktorý značnú časť príbehu vedie vnútorný monológ, si vás získa. Záver? Ten opäť nebol ničím výnimočný. Napriek tomu sa mi komiks neskutočne páčil a môže zato spojenie Aliena a Mignolu.

Tento komiks má v ponuke Komiksový raj.

Robert Kirkman – Walking Dead (Image Comics, 2003- )

Prekvapení? Právom! Asi najznámejšia zombie komiksová séria a napriek tomu sa tak dlho vyhýbala mojej pozornosti. Walking Dead si získal mnohých fanúšikov, či už komiksom, hraným seriálom, alebo hernou adaptáciou. Naopak je veľké množstvo ľudí, ktorí tento počin volajú Talking Dead a sériu zatracujú. Je pravda, že keď som začal s jej čítaním bol som ovplyvnený tou druhou skupinou. O to väčšie bolo prekvapenie, keď som prišiel na to, že séria ma celkom chytila a jej čiernobiela kresba ma dokonale očarila.

Čitateľ je vhodený do obdobia dvoch týždňov od vypuknutia epidémie. Hlavný hrdina sa prebúdza z kómy, je dezorientovaný a nechápe, čo sa stalo. Jediné, čím si je skutočne istý, je, že musí nájsť svoju rodinu. Vydáva sa preto na cestu, počas ktorej stretáva ľudí, od ktorých sa dozvedá o udalostiach posledných týždňov. Veľká časť príbehu, ktorú som zo série doposiaľ prečítal, bola veľmi komorná. Hneď od začiatku mi bolo jasné, o čo Kirkmanovi v príbehu šlo. Spoznať tých, ktorí prežili – ich príbehy, ich túžby, ako aj to, čoho sa boja. Pretože ak niekoho dobre spoznáme, automaticky si k nemu vytvárame vzťah. Čo zapríčiní, že čitateľ začína postávam skutočne fandiť a má strach o ich osud. Samozrejme, naďalej hrozí možnosť, že séria neskôr skĺzne k pomenovaniu Talking Dead, no doposiaľ si podľa mňa drží veľmi dobrú kvalitu. Ak ťa teda láka komorný survival zombie príbeh, tak Walking Dead je tou správnou voľbou!

Walking Dead je samozrejme aj vo Funtasticu.

Alberto

(zberateľ, multiverzum.sk)

Mark Millar  Nemesis (Titanbooks, 2011) 

Komiks, ku ktorému som sa dostal čírou náhodou alebo úprimnejšie povedané nezodpovednosťou. Bidoval som na ebay.co.uk na WE3 deluxe edition a rovnaký seller mal aj HC Nemesis podpísané samotným Millarom. Bid bol nízky, nikto iný nemal záujem, a tak bola kniha moja (teda do rúk som ju dostal asi o pol roka, keďže som si ju musel nechať poslať v rámci UK k sestre).
Sklamaný som bol rozmerom (štandardný HC formát), ale preniesol som cez to ukážkovo – pokusom o predaj. Nikto nemal záujem, a tak, keď som asi pred 3 – 4 týždňami hľadal nejakú jednohubku na lenivé poobedie, mi Nemesis od Millara (Civil War, Kick-Ass) prekvapivo dobre poslúžila na takmer 30 minút. Áno, presne toľko trvalo prelúskať 4-dielnu minisériu, kde je kladený dôraz na akciu a pohyb deja vpred viac, než na siahodlhé rozprávanie a hľadanie dôvodov, prečo tá či oná postava koná tak, ako koná (heh, táto veta vyznie funny pri re-reade – nechám ju tu). Textu sa tu veľa nedočkáte, ale ako sa hovorí – „aj takých berie autobus“.

Príbehy o superhrdinoch, ktorých tajnou schopnosťou je neobmedzený bankový účet, poznáme mnoho, ale čo ak si narušený pracháčik povie, že s peniazmi mu prejde čokoľvek a predsa byť zlým je o toooľko jednoduchšie. Neváha vraždiť na každom kroku, kradnúť zo srandy náhradný orgán pre choré dieťa či doslova sa vyžívať v pozornosti médií a bezmocnosti strážcov zákona. Sú to práve policajti, ktorí sú jeho najčastejšou obeťou. V tejto minisérii ide o jedného konkrétneho detektíva, ktorému sa zaprisahá vziať všetko, čo má, aby ho utýral do nepríčetnosti.

V priebehu 112 strán akcia strieda akciu, zopár zvratov, zopár klišé a hektolitre krvi. Art, o ktorý sa postaral Steve McNiven (Old Man Logan), mi miestami prišiel príliš preinkovaný, kde pri bližších záberoch sú hlavné linky naozaj výrazné a nepáčili sa mi, ale naopak panely zobrazujúce akciu a bojové scény boli vykreslené detailne, dynamicky a pútavo.

Záver ničím neprekvapí, neurazí a vy viete, že ste sa na polhodinku zabavili, a ak po knihe siahnete o rok či dva, tak rovnako poslúži znova. Kniha je stále dostupná (dá sa zohnať za 10 – 15 € „978-0857681072“), angličtina nie je náročná, postačí level stredne pokročilý (ako som spomínal, text tu prím naozaj nehrá).

Pred nejakým časom sa objavila správa, že Netflix kúpil Millarworld, a teda je možné, že sa dočkáme aj filmového, prípadne seriálového spracovania. Ja by som uvítal radšej film na 90 – 100 minút, lebo roztiahnuť tieto 4 issues na viac ako 4 epizódy by mohlo príbehu, ktorý je postavený na akcii a ďalšom neočakávanom kroku či už záporáka alebo jeho prenasledovateľa, narobiť viac škody ako úžitku.

Komiks je stále dostupný napríklad na Amazone.

Drackula

(multiverzum.sk)

Okrem hlavného Marvel univerza, často unikám na potulky do rôznych alternatívnych. Považujem totiž za nesmierne zaujímavé, pozerať sa na notoricky známe postavy alebo situácie iným pohľadom. Preto sa mi tak páči Marvel Noir, Marvel hrdinovia ako samurajskí bojovníci, alebo tie-iny k eventu House of M. Najzásadnejším alternatívnym vesmírom je ale určite Ultimate Marvel. Vesmír, ktorý vznikol na to, aby aj úplní nováčikovia mali šancu prežiť vznik hrdinov, aby boli príbehy zasadené do doby mobilov a internetu a aby boli niektoré situácie drsnejšie a dospelejšie. Najznámejšie série, alebo aspoň časti z nich, sme mali možnosť spoznať aj u nás. V preklade vyšiel Spider-man, Fantastic Four alebo X-meni. To ale ani zďaleka nie je všetko, čo ultimátny Marvel obsahuje. Nájdete v ňom napríklad aj Daredevila a Elektru.

V 4-dielnej minisérii Ultimate Daredevil & Elektra sledujeme príbeh hrdinov v priestoroch univerzity, kde obaja študujú. Dianie sa ale skôr točí okolo Elektry, ktorá tu nie je dcérou diplomata, ale majiteľa práčovne. Prvopočiatky Daredevila tu fungujú len ako príjemné spestrenie. Základný konflikt je klasický – dosiahnutie spravodlivosti za neprávosti, ktoré sa udiali Elektrinej kamarátke, respektíve jej otcovi. Vyrieši to právo, ktoré štandardne zlyháva, alebo sú efektívnejšie chladnokrvné zbrane? To, čo sa začalo ako lovestory, sa zmení na etický rozpor, aký poznáme aj z klasického univerza.

Príbeh Elektry, do ktorého sa, samozrejme, opäť občas zavŕta aj Daredevil, pokračuje v druhej, tentoraz 5-dielnej minisérii Ultimate Elektra. Príbeh začína tam, kde v predošlej sérii skončil. Elektrin otec, ktorý sa snaží znovu naštartovať svoj biznis po útrapách, ktoré zažil v poslednom čase, sa upíše nesprávnym ľuďom. Elektra sa snaží tento jeho sľub zvrátiť, ale nechtiac sa tak zamotá do oveľa väčšej hry. Na scéne sa totiž objaví Kingpin a jeho snaha opätovne získať informácie, ktoré ho môžu potopiť. A v tomto snažení mu má pomôcť aj šialený nájomný vrah Benjamin Poindexter a.k.a. Bullseye.
Na pozadí akcie, ktorej je podstatne viac, ako v prvej minisérii, sledujeme postupný Elektrin vývoj. Jej motívy sú jasné. Chce ochrániť tých, ktorých miluje. Avšak miluje ich tak veľmi, že sa nebojí porušiť zákon a prípadne aj zabiť. Daredevil tu opäť funguje ako pripomienka toho, že by sa to malo dať aj legálne, avšak Elektra si ide svojou cestou. Obe série sa skvele dopĺňajú a my máme možnosť sledovať Elektrinu cestu na „temnú stranu sily“ a Daredevilovu neúnavnú snahu o zvrátenie tejto premeny.

Kresbu, o ktorú sa v oboch minisériách postaral Salvador Larroca, je dobrá a hodí sa k ponúknutému príbehu. Scenár pre prvú minisériu má na starosti Greg Rucka a je nutné uznať, že je o niečo lepší ako pokračovanie z pera Mikea Careyho.

Obe série už sú ťažšie zohnateľné, preto odporúčam Marvel Unlimited.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
18 + 26 =