Čitateľský mesačník XIX.

Na Multiverze nájdete články, ktoré sú, čo sa spektra nálady týka, na celej stupnici. Sme radi, keď môžeme zverejňovať nadšené reportáže z podarených akcií, radosť z naštartovaných projektov alebo recenzie na filmy, ktoré nás pobavili. Samozrejme, nechýbajú články v neutrálnom tóne, kde na základe traileru očakávame vzkriesenie alebo sme naopak skeptickí. No a bez negatívnych recenzií, za ktoré nám autori nadávajú, prípadne sme ešte zvedaví, či príde nejaká sebareflexia, to, samozrejme, byť nemôže. V tomto spektre má ale čitateľský mesačník špeciálne miesto. Ak nerátame občasné anomálie, prevládajú pozitívne tipy a odporúčania. A čo si cením ešte viac, je fakt, že mnohí naši prispievatelia často priznávajú, že vedia, že ich tip nie je kniha alebo komiks roka, ale podelia sa zo svojím „guilty pleasure“ s vami, našimi čitateľmi. Prečítajte si teda ďalší diel pozitívnych odporúčaní a zážitkov, vďaka ktorým je Čitateľský mesačník taký špecifický. Negativity máme, myslím, všetci akurát dosť.

Majka Kolouchová

(autorka kníh pre deti a mládež)

David Williams – Mr. Stink/Pán Smraďoch (HarperCollins Publishers, 2010/Slovart, 2013)

Mojím obľúbeným žánrom sú knihy pre deti a mládež, čo zrejme vidieť aj z mojej vlastnej tvorby. Ako odporúčanie som si teda vybrala knihu práve z tejto kategórie. Autor, u ktorého akosi samozrejme očakávam príjemné čítanie, je dobre známy autor detských kníh a porotca Britain’s Got Talent David Walliams. Jeho knihy sú písané s ľahkosťou a humorom. Tohto autora by som odporučila aj pre ľudí, ktorí nevedia perfektne anglicky, no radi by čítali knihy v tomto jazyku. Využíva jednoduchú stavbu viet a dej jeho kníh sa príjemne posúva vpred. Ak však máte v pláne vyžiť jeho knihy práve s týmto zámerom, vyhnite sa knihe RatBurger, v ktorej je množstvo slangu.

V každej knihe nájdete jednu spoločnú postavu, a to je Raj – vlastník a predavač v malých potravinách. Poslednú knihu, ktorú som od neho čítala, bol Mr. Stink (Pán Smraďoch). Je to kniha o bezdomovcovi, ktorý aj so svojím psom vysedáva na lavičke v meste, a dievčatku, ktoré sa chce dozvedieť jeho životný príbeh. Jej matka jej však nedovoľuje stretávať sa ani s deťmi zo sociálne slabších rodín, nieto ešte s bezdomovcami. Chloe sa však rozhodne pomôcť mu trošku extrémnou cestou. Pozve ho k sebe domov a schová ho u nich v garáži. Ak si dáte dokopy ešte aj snahu jej matky vyhrať voľby a stať sa premiérkou, o zábavu bude postarané. Pán Smraďoch sa spoločne s Chloe dostane do televízie a osobne sa stretnú aj so súčasným britským premiérom. V politike však veci nikdy nie sú také, ako sa prezentujú. Chloe sa nakoniec dozvie, aký životný príbeh sa ukrýva za smradľavým odevom staršieho pána, a zmenia sa aj vzťahy v ich rodine.

David Walliams u mňa nie je iba meno, ale značka kvality. Máloktorý autor má dobré všetky alebo aspoň takmer všetky knihy, ktoré napísal.

Knihu si môžete kúpiť v angličtine napríklad na Bookdepository alebo v slovenčine na Martinuse.

Martin Hatala

(stand-upista, autor detektívky Whiskey, krv a striebro)

John Layman, Rob Guillory – Chew (Image, 2015)

Dlhšie som odkladal komiks Chew. Počul som len chválu, ale nevedel som si naň nájsť čas. Nakoniec som ho otvoril na dovolenke a bolo to… dvojsečné rozhodnutie.

Chew je unikátne svojský. Hlavnou postavou je detektív, či agent, Tony Chu, ktorý má schopnosť rozoznávať „zážitky“ všetkého, čo skonzumuje. Aby táto premisa nebola málo absurdná, tak sa stane členom F.D.A. (Food and Drug Administration) počas prohibície hydiny. Ak vám to znie trocha povedome, tak ste zrejme počuli o seriáli iZombie. Rozdiel je v tom, že komiks Chew sa nesnaží byť romaticko-idylická drámička s peknými ľuďmi. Chew goes full-retard. Ale v najlepšom možnom zmysle. Nebojí sa čierneho humoru, nebojí sa nechutností a hlavne je od stránky k stránke absurdnejší. Nesnaží sa byť vážnym komiksom, a preto sa nebojí šialených dejových línií, preexponovaných postáv a mám pocit, že autori si doslova užívali prácu s gýčom. A to ho veľakrát robí vážnejším, ako by človek očakával.

Samozrejme, jedným z hlavných motívov je kanibalizmus, a ak ste mali práve super nápad, že idem na koniec sveta (Lebo príroda! Dobrodružstvo! Tridsiatka za mnou a netuším, čo sa deje s mojím životom!), tak budete jesť ten vyprážaný syr za dve eurá s určitým rešpektom. Ale aj so záujmom. Chew je totiž výborne premyslený a okrem pútavého deja skúma aj motívy jedla (napríklad v modernom kapitalizme), jeho vplyv na ľudí a na spoločnosť. Pretože väčšina z nás je na tom s jedlom podobne ako so vzduchom. Je to samozrejmosť… Maximálne zamyslenie v tomto smere je: „Čo si dnes dám? Koľko to bude stáť?“

Našťastie.

Autor John Layman spracúva túto tému fantasticky šialene, hrá sa s čitateľovou chuťou aj odporom, robí to premyslene a do tejto absurdnej čiernej komédie pridáva aj svojský podtón a hĺbku. Artwork Roba Guillorya, ktorý je podobne uletený, až karikaturistický, celý nápad dokonale podtrhuje. Z prvých pár čísel, ktoré som čítal, mám pocit, že Chew je jeden výborne podaný nechutný vtip. Nefilozofuje a nesnaží sa vás nútiť do toho, aby ste sa zamysleli. Pretože vie, že to zamyslenie proste príde samo, keď niekedy po dočítaní zistíte, že ste hladní. A to sú tie najlepšie vtipy.

Komiks si môžete kúpiť napríklad na Bookdepository.

Erik „Fazi“ Fazekaš

(vydavateľstvo Albatros, CooBoo)

Noelle Stevenson – Nimona (HarperCollins Publishers, 2015)

Nemáte radi komiksy? Nevadí, toto je vlastne román! Nemáte radi romány? Nevadí, toto je vlastne komiks!

Keď mi odporučili Nimonu, len som skrivil ústa. Ja a komiksy? Jediné, čo som prečítal, bol Sandman od Gaimana, a aj toho som čítal len kvôli Gaimanovi. No čo je Nimona vlastne zač? Well… Nimona je „obyčajná“ baba, ktorá príde jedného krásneho dňa za Ballisterom, najobávanejším zloduchom v kráľovstve. Až na to, že taká obyčajná nie je! Nimona je shapeshifterka a navyše feministická! Vidíte to? Prsnatý žralok!!! Ehm, prsnatá žraločica!

A ani Ballister nie je najobávanejší zloduch. Ostáva mu pár rokov do dôchodku a príliš sa pri svojej robote nepretrhne. Ale presne nato má Nimonu, ktorá sa bezhlavo vrhá do každej akcie. Pamätáte si, ako nám rodičia vraveli, že „dvakrát meraj a raz rež“? Tak Nimona dvakrát reže a meraním sa vôbec, ale že vôbec nezaťažuje.

V podobnom duchu sa vezie celá kniha. Je to úžasná a nezabudnuteľná jazda. Samozrejme, nie je všetko len sranda, Nimone hrozí nebezpečenstvo, dozviete sa niečo z jej originu, prečo po nej všetci idú či ako to nakoniec dopadne medzi zláčom Ballisterom a dobrákom Goldenloinom – áno, čítate správne, rytier Goldenloin (v preklade zlaté lono/zlatý rozkrok) je celý odetý v zlatom brnení a cez lono nosí rúško, aby pred zvedavými zrakmi obyčajných ľudí ochránil svoje zlaté, nadmieru obdarené mužstvo.

Mne sa Nimona veľmi páčila, presne takto som si predstavoval grafický, teda správne komiksový román. Čitatelia dostanú jeden príbeh na 272 strán, ktorý je prerozprávaný komiksovou formou. Práve preto si myslím, že dokáže zaujať nielen zarytých komiksáčov, ale aj úplne neskúsených. 😉 Okrem toho si s Nimonou a Ballisterom užijete kopec srandy a na konci vyroníte aj slzičku. Odporúčam všetkými desiatimi.

Knihu pripravujeme v slovenskom preklade vo vydavateľstve CooBoo, predpokladaný dátum vydania je začiatok roka 2019! Prekladu sa zhostila Ivana Cingelová, ktorá mi ju na začiatku odporučila a úplne odvtedy zNIMONovatela všetkých okolo seba.

 

Efken

(Multiverzum)

M. R. Carey – Všemi dary obdarovaná (One Hot Book)

Zombie deti! To je najdôležitejšia informácia na úvod a téma tejto knihy. Postapo svet a my sa ocitáme v zamknutej cele spolu s Melaniou (resp. naším subjektom), ktorá nám s pokojom ozrejmuje svoju dennú školskú rutinu. Veď je predsa bežné, aby ju prišli vyzdvihnúť ozbrojení vojaci (ktorí mieria na ňu), priviazali ju ku kolieskovému kreslu na celý deň a odviezli do triedy k jej rovnako priviazaným spolužiakom. Alebo nie? Takto sa všetky deti počas dňa učia, buď s opileckým učiteľom, chladnou učiteľkou, alebo s Melaniinou milovanou slečnou Justineaovou. Melánia sa učí veľmi rada, chcela by o svete vedieť všetko, no zo všetkého najradšej by bola, keby ju na malú chvíľku slečna Justineaová objala, pohladila po hlave alebo sa jej aspoň letmo dotkla.

No a potom týmto milým deťom začnú cvakať čeľuste. Základňa, na ktorej vládne despotická a mierne pragmaticky šialená (áno, presne tieto dve slová som chcela napísať) doktorka, nemôže vydržať večne a začne sa boj o holý život medzi hladovcami… a hladovčátkami. Či sa podarí nájsť liek na nákazu? To si prečítajte. Zombie tematika je už naozaj obohraná platňa, no Melania vás prekvapí. Druhá polovica je o niečo slabšia, ako tá prvá, ktorá je pomalšia a tajomnejšia, no vynahradí vám to kopa akcie a pekný twist na záver. Táto kniha bola aj sfilmovaná, a to dosť verne, no s mierne odlišným záverom, ak by ste chceli skratku. 🙂 No odporúčam siahnuť po knihe. Každá jedna Melaniina úvaha vás pohltí viac do príbehu. Audiokniha, ktorú som ja počúvala, bola výborná, tak sa môžete nechať oči oddýchnuť.

Audioknihu si môžete kúpiť napríklad na stránkach One Hot Book.

Drackula

(Multiverzum)

Chris Roberson, Michael Allred – iZombie (Vertigo, 2010 – 2012)

Gwendolyn „Gwen“ Dylan je na prvý pohľad bežné, približne dvadsaťročné dievča, ktoré pracuje na cintoríne. Je tu ale jedna drobnosť, ktorou sa líši od zvyšku populácie. Je totiž zombia. A aby nezabudla, kto vlastne je, respektíve aby sa z nej postupne nestala bezduchá verzia zombíka, musí raz za čas zjesť ľudský mozog. S ohľadom na túto potrebu je jej práca priam dokonalá, keďže to môže byť aj mozog čerstvej mŕtvoly. Jej najbližší sú tiež trochu zvláštni. Eleonor je duch, tak trochu zaseknutý v 60. rokoch, a Spot je wereteriér. Ak neviete, čo to je, je to niečo ako vlkodlak, ale Spot sa mení na teriéra. Znie to uletene? Ale to je len začiatok. V susedstve je banda upírov, ktorá spravuje paintballové ihrisko, aristokratická múmia, zastavia sa aj vládna agentúra a bojovníci s monštrami. A napriek tomu, že to vyzerá už dostatočne rozvetvene, stále je to len úvod.

Séria iZombie vyšla v štyroch súborných knihách a práve na týchto celkoch sa dá vysvetliť, ako príbeh postupne graduje. V prvej sa zoznamujeme s hlavnými postavami a dostávame potrebné základy. V druhej už spoznávame pozadie, aj vďaka rôznym príbehovým tie-inom. V treťom booku sa už dianie začína globalizovať, postáv pribúda exponenciálne, ale veci do seba krásne zapadajú. A finálny book? Doslova apokalypsa. Všetko je hodené do jedného hrnca a divoko sa to mieša.

iZombie má dosť špecifický štýl, trochu podobný telenovele, ktorý nemusí sadnúť každému. Sledujeme tu totiž množstvo postáv, vzťahov, zmien, dosť košatú mytológiu, a ak vás táto séria nechytí hneď v úvode, pri jej ďalšom pokračovaní budete vyslovene trpieť. Ak ale chcete skúsiť zaujímavú urban fantasy, v ktorej je aj štipka telenovely, štipka romantiky, hororu, komédie a drámy, je iZombie skvelá voľba.

TPB alebo omnibus tejto série nájdete napríklad na Bookdepository.

IntrOvert

(Multiverzum)

Elsewhere #1 – 8 (Image, 2017 – 2018)

Poznáte ten pocit, keď sériu, ktorá vás na prvý pohľad zaujala, odkladáte tak dlho, až vám ju nakoniec zrušia? Pri Marveli možno, tu som však ostal prekvapený. Píše sa rok 2017 a vychádza prvý diel ongoing série s názvom Elsewhere. Tá si po pár náhľadoch získala moju pozornosť. Ubehol nejaký čas, práve vychádzalo siedme číslo a ja som sa dopočul, že táto nenápadná séria bola zrušená! Deň po vydaní posledného čísla som po Elsewhere konečne siahol.

No dobre, nebudem sa teraz tváriť, že ide o nejakú prevratnú vec. Napriek tomu, že ma kresba okúzlila a môžem povedať, že je pre mňa tou pravou orechovou, dej už nebola žiadna výhra. Občas som mal totiž pocit, že všetko bolo až priveľmi jednoduché a až prirýchlo vyriešené. Aj kvôli tomu som tých osem čísiel prečítal na posedenie a napriek jednoduchosti som sa skutočne bavil a na konci sa dokonca dostavil aj smútok z jej predčasného ukončenia.

Rád by som ale vypichol ešte jednu vec. Aj keď ide o veľmi príjemný fantasy príbeh v krásnom fantasy svete, čerpá aj z histórie. Hlavná postava príbehu je totiž Amelia Earhart. Možno vám toto meno nič nepovie, ale Amelia Mary Earhartová bola americká pilotka, ktorá ako prvá žena v roku 1928 preletela Atlantický oceán. Avšak pri pokuse uskutočniť let okolo sveta v roku 1937 záhadne zmizla počas preletu nad Tichým oceánom. To, kam zmizla a čo sa s ňou ďalej dialo, sa dočítate v tomto komikse, keďže americká vláda je skúpa na oficiálne vyjadrenie. 😉

Komiks si môžete kúpiť napríklad na Comixology.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
27 + 22 =