Čitateľský mesačník XX.

Vojdú do baru Aquaman, kapitán John Geary, Lucas Hildebrandt, Krutohlav, Hellboy a Tony Stark. Keďže Tony už nejaký čas nepije, objedná si domácu limetkovú limonádu bez cukru. Hneď vedľa sediaci Hellboy otáča jedno pivo za druhým a smeje sa mu. Vraj je zo Starka dokonalý hipster. Lucas Hildebrandt sa zo začiatku tvári rezervovane, ale po pár drinkoch sa uvoľní aj on. Prítomnej spoločnosti začne rozprávať vtipy össeansky, a aj keď im nikto nerozumie, všetci sa bavia. Svojimi vojnovými historkami kontruje kapitán John Geary, až pokým tú poslednú prehlušuje zborové: „Páku, páku!“ To prítomní reagujú na Hellboyovu výzvu, že by v páke Tonyho porazil, aj keby bol v obleku. A čo celý čas robil Aquaman? Presviedčal prítomných, že jeho pripravovaný film bude fakt bomba. Krutohlav len krútil hlavou. Toto vám neponúkne žiadne štúdio ani vydavateľstvo. Toto je možné iba v čitateľskom mesačníku!

Joja Pevčíková

(Multiverzum)

Gustáv Maurícius Reuss: Hviezdoveda alebo životopis Krutohlava, čo na Zemi, okolo Mesiaca a Slnka skúsil a čo o obežniciach, vlasaticiach, pôvode a konci sveta vedel (Tatran, 1984)

Och, to je staré, veď to vyšlo pred 34 rokmi! Nuž, vtip je v tom, že Gustáv Reuss napísal Hviezdovedu v roku 1856. Prečo ju ale čítať práve teraz?

Pretože je to historicky prvé slovenské sci-fi a bolo by vhodné, aby sme my, fanovia, vedeli, kam až siaha naša história. Ale napríklad tiež preto, že v tento „osmičkový“ rok by Reuss oslávil 200. narodeniny a my máme skvelú príležitosť vrátiť sa k počiatku a zhodnotiť, ako od tých čias fantastika pokročila. Ak neviete, kde začať, jedným z vodidiel môžu byť aj zborníky pôvodných prác slovenských autorov a autoriek Krutohlav, ktoré súťažili v Cene Gustáva Reussa (see?). Gustáv Reuss vyslal svojho hrdinu Krutohlava teplovzdušným balónom na Mesiac a neskôr i ďalšie planéty o 9 rokov skôr než Jules Verne vydal Cestu na Mesiac.

Krutohlavom sa volal preto, lebo stále hlavou krútil. Je rodom z Mníšan, silných pliec, udatnej mysle a rozvážneho umu…

Napriek tomu je dôležité vedieť, že Hviezdoveda nie je žiadne hardcore sci-fi. Deja je v diele pomerne málo, oveľa väčší priestor majú poznatky z astronómie, matematiky i ďalších vied, ktoré chcel učenec Reuss aj takýmto popularizačným spôsobom šíriť medzi ľudí. Čítajme ho však aj tak. S porozumením aj radosťou. Vychutnajme si slovenčinu, češtinu aj dialekty, ktoré Reuss použil, overme si, aký vzdelaný naozaj bol, spoznajme prvé slovenské sci-fi.

Celé dielo si môžete prečítať na Zlatom fonde SME.

IntrOvert

(Multiverzum)

Aquaman New 52 #00 – 13 + Throne of Atlantis (DC Comics, 2011 – 2013)

Október sa nezadržateľne blíži a s ním aj premiéra filmu Aquaman a pre mnohých aj posledná šanca pre Warnerov (aj keď tých šancí už bolo). Aby som však do kina išiel pripravený (nemyslím pukance a kolu), rozhodol som sa siahnuť po sérii Aquaman z roku 2011, ktorá vychádzal pod hlavičkou New52. Môj vzťah k postave kráľa Atlantídy bol od začiatku kladný, napriek tomu, že som o ňom nikdy nič nečítal, postava mi bola vždy veľmi sympatická. Cieľom teda bolo spoznať ho o kus viac. To sa, samozrejme, nakoniec podarilo, ale obľúbencom série sa jednoznačne stala Mera!

Prvých cca 17 čísel sledujeme muža pochádzajúceho z dvoch svetov a zároveň nepatriaceho ani do jedného. Muža, ktorý pozná oba svety, ale dokonale nerozumie ani jednému. Muža, ktorý ma záväzky voči obom, často na úkor toho druhého. Dokonalá situácia, ktorá v okamihu musí čitateľa vtiahnuť. Scenárista série Geoff Johns dokázal z jednej z najviac podceňovaných postáv univerza DC vykresať akčnú, žijúcu a vierohodnú postavu. Jednoducho vzal Aquamana so všetkými jeho neduhmi a vtipmi, ktoré ho roky sprevádzali, a napľul všetkým pochybovačom do tváre! Dokázal do s úctyhodnou ľahkosťou a excelentným štýlom.

Nepatrná hrozba prichádzajúca z najhlbších miest našej planéty, pretkaná flashbackmi z detstva či začiatkov Arthura, sa nakoniec ukáže ako súčasť veľkého a premysleného plánu. Skutočne bolo veľmi ťažké sa od série odtrhnúť. Akcia, tajomstvo či dokonca humor boli dávkované tým správnym spôsobom. Pamätáte, ako som spomínal, že Aquaman stojí na rozmedzí dvoch svetov? Nakoniec došlo aj k ich stretu. Hrdý národ Atlantídy vytiahol do boja proti pochabým a márnotratným suchozemcom, no a uprostred toho celého stáli Aquaman s Merou a Justice League.

Veľmi ťažko by som trom story arcom niečo vytkol, pretože som sa celý čas neskutočne bavil. Mám za sebou cca tretinu celej série, čiže pokles kvality sa časom dostaviť môže, avšak úvod je zábavný, akčný, strhujúci a ja som maximálne spokojný. Vrelo odporúčam všetkým, ktorí doposiaľ nemali tú česť s Arthurom Currym, právoplatným dedičom trónu a jediným skutočným kráľom hrdého národu Atlantídy!

Na záver by som len dodal, že po prečítaný len niekoľkých čísiel som prišiel na to, že Jason Momoa nie je úplne najšťastnejšia voľba do roly filmového Aquamana, avšak nepredbiehajme, možno prekvapí!

Komiks si môžete kúpiť napríklad na Bookdepository.

Erik „Fazi“ Fazekaš

(vydavateľstvo Albatros, CooBoo)

Jack Campbell – Dauntless, The Lost Fleet 1 (Ace Books, 2011)

Ja a military sci-fi, 1. časť: Kapitán John Geary vyhral jednu veľmi dôležitú bitku proti Syndikom. Až na to, že to bolo pred sto rokmi, vojna za tých sto rokov ani zďaleka nesmeruje ku koncu. Z Johna Gearyho je legenda, lebo to bola jediná významná výhra široko-ďaleko. Okrem toho ho po bitke nikdy nenašli, a tak ho vyhlásili za mŕtveho. Kapitánov záchranný modul však blúdil vesmírom a teraz ho tí, čo prežili, objavili a oživili. Well done, vojačikovia! Znie to ako tuctovka. Mňa však zaujali dve veci.

Pomalosť vesmíru. Z filmov sme zvyknutí, že všetko je hneď a zaraz. A tu zrazu všetky signály putujú rýchlosťou svetla. Na všetko sa čaká. Výmena názorov medzi dvoma proti sebe stojacimi kapitánmi trvala aj 45 minút, lebo signál cestoval 3 minúty tam a potom 3 minúty späť. Prinútilo ma to zamyslieť sa, nakoľko sa sci-fi pridržiava zákonov fyziky a nakoľko si autori úplne ulietavajú. A len vesmír vie, či je táto interpretácia správna, asi by to chcelo fyzika, nech nám to vysvetlí.

Všetci vieme, že v armáde je setsakramentsky dôležitý chain of command. Google vraví reťazec velenia – ale znamená to, že každému vojakovi môže dať rozkaz len jeho priamy nadriadený a jemu jeho priamy nadriadený a tak ďalej. Nikto si nemôže len tak preskočiť pár hodností. Takto to proste nefunguje (ďakujem Babylon 5, 3. séria, 9. časť). Ale spať k Johnovi Gearymu – ten zistí, že po 100 rokoch vojny je armáda v rozklade. Admirál, ktorého Syndikovia pošlú do večných lovísk hneď na úvod, ho vymenuje za veliteľa flotily, a keď dá John Geary kapitánom lodí rozkaz… oni o tom začnú debatovať a chcú hlasovať!!!

Pre mňa to bolo svieže čítanie, poukázalo na veci, o ktorých som predtým v sci-fi ani nepremýšľal. Bavilo ma sledovať, ako nefunguje armáda, a zároveň bol dej dosť zaujímavý na to, aby som hltal jednu stranu za druhou. Ja odporúčam. Dvojka už čaká v poradí.

Knihu si môžete kúpiť napríklad na Bookdepository.

Efken

(Multiverzum)

Vilma Kadlečková – Mycelium 1: Jantarové oči (OneHotBook)

Sú knihy, o ktorých by sa jednoznačne malo hovoriť viac. Knihy, ktoré by si zaslúžili tú najkrajšiu zberateľskú edíciu. Knihy, ktoré jednoducho musíte mať vo svojej knižnici. Knihy, ktoré môžete/musíte čítať (počúvať) stále dookola. Jednoducho Mycelium.

Mycelium je názov série kníh českej autorky Vilmy Kadlečkovej. Domáca fantastika má vo všeobecnom vnímaní vždy jemnú pachuť nižšej kvality alebo neporovnateľnosti oproti svetovej tvorbe. Tak pri týchto knihách na to rýchlo zabudnite. Toto je svetová kvalita. Ale upozorňujem, vôbec to nie je jednoduché čítanie (počúvanie).

V prvej knihe Jantarové oči sa prelína viacero dejových línií, rozprávané sú vždy z pohľadu ústrednej postavy. Lucas Hildebrandt, Pinkertína Wardová, Fiona Fergussonová, Kamélé Mernová a niektoré ďalšie vám vyrozprávajú svoj príbeh (samozrejme, nie celistvý, treba ho postupne objavovať a splietať, a spájať, a prelínať, a to ja rada). A ako som spomínala už minule, One Hot Book proste audioknihy robiť vie! Vynikajúci herci, ktorí svoje hlasy premenili na autentické postavy. Vynikajúca spisovateľka, ktorá vie každému charakteru vdýchnuť vlastný život. A ono to je vlastne sci-fi! Táto kniha je o vzťahoch, psychológii postáv, ich prežívaní a vnímaní, no je aj o akcii, zamotanom príbehu plnom osobných, svetových aj medziplanetárnych drám, politikárčenia a intríg.

Ak ste chceli kvalitné sci-fičko, aké by ste v našich končinách nečakali, toto je ono. Napriek ťažšiemu rozbehu – kniha je plná mimozemského jazyka a reálií, aj keď sa odohráva poväčšine na Zemi), no keď sa započúvate/začítate, už sa od toho neodtrhnete. Jediné, čo neviem pochopiť, sú tie mäkké väzby. (Argo?!) Ale vy máte pred sebou 13 hodín skvelého počúvania, tak do toho!

Audioknihu si môžete kúpiť napríklad na stránkach OneHotBook.

Tomáš „Collector“ Angst

(zberateľ, fanúšik Multiverza)

Hellboy: Neuvěřitelné příběhy (Comics Centrum, 2018)

Musím sa priznať, že Hellboya som ešte nikdy nečítal a poznal som ho doteraz len z hraných filmov. Keďže ale jeho origin poznám a nechcelo sa mi začínať od prvého zošita, rozhodol som sa skúsiť akúsi zbierku poviedok z Hellboyových dobrodružstiev. Dostal som presne to, čo som chcel! Komiks ponúka niekoľko príbehov z rôznych období Hellboyovho putovania po najzáhadnejších kútoch Zeme.

Nájdete tu vtipné, ale aj mysteriózne či hororové pasáže, ktoré sa vám vryjú do pamäte. Hellboy však nie je čistý sólista, často ho sprevádzajú postavy dobre známe z Mignolaverse, ako napríklad Abe Sapien alebo Liz Shermanová. Môj najobľúbenejší príbeh je jednoznačne Lázeň kvôli temnej atmosfére a perfektnej kresbe. Túto zbierku Neuveriteľných príbehov vrelo odporúčam hlavne čitateľom, ktorí by sa chceli dozvedieť niečo viac o Hellboyovi. Jej obsah bude pre nováčika nadmieru uspokojivý!

Komiks si môžete kúpiť napríklad vo Funtastiku.

Drackula

(Multiverzum)

Iron Man By Kurt Busiek & Sean Chen Omnibus

Okrem ceny a formátu má čítanie omnibusov aj inú, nespornú výhodu. Ak je omnibus dobre zostavený, máme možnosť čítať celé série, zaujímavú éru nejakého hrdinu alebo tímu, prípadne máme k dispozícii komplexný pohľad na nejakú významnú udalosť. V prípade omnibusu The Invincible Iron Man od dua Kurt Busiek a Sean Chen sledujeme Tonyho Starka na konci 90. rokov, keď odštartovala 3. séria (volume) tohto hrdinu.

Keď sa povie Tony Stark, všetkým určite napadne už zľudovené – génius, miliardár, playboy a filantrop. A presne takého Tonyho nám tento omnibus prináša. Starkovho génia máme možnosť sledovať pri klasických súbojoch so zlosynmi, ale zároveň aj v problémoch, ktoré priamo ohrozujú jeho zdravie a „kariéru“ ako Iron Mana. To, že je finančne zabezpečený, je evidentné prakticky neustále a taktiež to stále vie aj so ženami. Románikov, ktoré trvajú maximálne pár zošitov, niekedy len pár stránok, tu nájdeme hneď niekoľko. V niektorých prípadoch ale nejde len o tuctové modelky a dianie je aj v tejto sfére oveľa zaujímavejšie.

Ak by som mal ale vypichnúť jeden moment, ktorý ma na Starkovej osobnosti zaujal, bola to jeho interakcia s Carol Danvers. Jej alkoholizmus, ktorý spôsobil aj jej vylúčenie z Avengers, je prítomný vždy, keď sa týmto dvom postavám skrížia cesty. Tony sa tu stavia do pozície mentora, keďže sám je vyliečený alkoholik. Ale Carol je ťažký oriešok, nič sa nevyrieši lusknutím prsta a tento problém sa tak ťahá prakticky počas celého omnibusu.

Prehľad zlosynov, proti ktorým musel Tony stáť, je tiež zaujímavý. Oceňujem výskyt klasických oponentov ako Mandarin, Fin Fang Foom, Ronan alebo Whiplash. Zabavia ale aj menej známe postavy ako Controller alebo Firebrand. Vždy, keď hrozí, že by séria upadla do rutiny, príde crossover s inou sériou. Live Kree or Die považujem za jednu z najvydarenejších, či už kvôli spomínanej Carol, alebo rase Kree, ktorá bez problémov spácha masovú vraždu. Zaujímavé boli aj iné spolupráce a človek tak stretne celú plejádu postáv ako Thor, Black Widow, Juggernaut, Fantastic Four, Captain America, Spider-Man a podobne.

Celkovo teda hodnotím tento omnibus veľmi pozitívne. Tony Stark je tu presne taký, ako si ho predstavuje aj väčšina laickej verejnosti. Je tu dostatok akcie, ale riešia sa tu aj vážnejšie témy, ako napríklad alkoholizmus. Tony si siahne až na dno, či už psychické, alebo fyzické, a miestami to fakt vyzerá tak, že to ako obrnený Avenger naozaj zabalí. Bez problémov by som tento titul odporučil aj začiatočníkom, keďže naskočenie nie je problém (záverečné dva zošity o Tonyho začiatkoch sú v tomto smere priam dokonalé) a čitateľ sa má možnosť zoznámiť s celou plejádou postáv a súvislostí. Takže neváhajte, ak tu bude šanca, určite sa do tohto vyše 1 000-stranového dobrodružstva pustite.

Tento omnibus je momentálne vypredaný, ale dá sa zohnať na burzách a u súkromných predajcov.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
29 − 18 =